Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

projekt instalacji alarmowej - rozmieszczenie czujek

Repciu 29 Nov 2008 11:14 22673 13
Optex
 • #1
  Repciu
  Level 27  
  Witam mam projekt do wykonania do technikum dla znajomego. Proszę o pomc w rozmieszczeniu elementów instalacji alarmowej. W projekcie ma być umieszczone conajmniej:
  - 3 czujki ruchu
  - 3 czujki stykowe
  - wyłącznik zmierzchowy
  - 2 x syrena alarmowa
  - centrala alarmowa
  - układ zasilania centrali.
  Jak to wszystko rozmieścić dobrze, jak prowadzić przewody, czy wystarczą kable YTDY 6x0,5mm2 czy lepiej YTKSY 3x2x05. Czy są jakieś normy które określają jak mają wyglądać symbole graficzne i oznaczenia elementów instalacji alarmowej wymieinone powyżej na planie budynku czy dowolnie. Jestem zielony w temacie instalacji alarmowych także prosiłbym o jakieś wskazówki. Czy są jakieś normy któe mówią coś o instalcjach alarmowych, czy może ktoś ma jakiś artykuł albo normy konkretne jakieś podesłać, czy jakaś norma określa który kabel stosuje się do instalacji alarmowych. Wsyzstko ma być rozmieszoczne na poniższym planie: Dziękuję za każdą pomocną informację.
  projekt instalacji alarmowej - rozmieszczenie czujek

  Moderated By sharp:

  Regulamin p.14 - w wyszukiwarce nic nie ma?

 • Optex
 • #2
  tehaceole

  Level 28  
  Powszechnie stosowane są:

  YTDY 4x0,5mm2
  YTDY 6x0,5mm2
  YTDY 8x0,5mm2
  YTDY 10x0,5mm2
  YTDY 12x0,5mm2

  Stosowanie np. skrętki komputerowej i tym podobnych wynalazków do instalacji alarmowej to mijanie się z celem.

  Wieczorem postaram się nanieść na Twoj rysunek rozmieszczenie elementow systemu.

  Czy potrzebujesz konkretne modele urządzeń czy tylko wystarczy stwierdzenie np. "czujka ruchu" itp?

  Do czego miałby służyć ten włącznik zmierzchowy? Bo jakoś nie rozumiem zasadności powiązywania go z systemem alarmowym.

  Moderated By sharp:

  Zbędny link skasowałem - jeśli Kolega chce reklamować firmę proszę umieścić linka w podpisie, a nie w treści wiadomości.
  Regulamin p.2

 • Optex
 • #3
  Repciu
  Level 27  
  Wyłącznik zmierzchowy, bo założeniem instalacji alarmowej jest, że niby ma działać w nocy albo podczas nieobecności domowników, wyłącznik zmierzchowy ma uruchamiać w nocy działanie systemu, nie nie muszą być konkretne modele czujek.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  Repciu
  Level 27  
  Nie ja wymyśliłem te założenia, tylko ten nauczyciel co wymyślił ten projekt ale dzięki za słuszną uwagę. Ale to chyba chodzi o to, że system ma się załączać jak już będzie mocno ciemno i domownicy będą spać :D.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  SHREK237
  Level 15  
  A co będzie jeśli jeden z domowników będzie miał biegunkę i będzie musiał przynajmniej 8 razy wyjść do kibla??? No i 8 razy będzie wyłączał czuwanie?? hmm hmm. Wyobrażasz sobie co się stanie jak zaspany domownik zapomni wyłączyć czuwania?? uuuuuuuuuuuuuu.
  Wszyscy śpią a tutaj nagle sygnalizatory zaczynają wyć , łącznie z sygnalizatorem wewn. jak jest w systemie. Zawał serca domowników , spowodowany systemem alarmowym , GWARANTOWANY!!!! Nie wspomnę już o sąsiadach.

  Wg mnie lepszym rozwiązaniem jest , tak jak Sharp wspomniał, tzn. "czuwanie obwodowe"
  Obiekt jest chroniony dzięki czujkom magnetycznym założonych na oknach.
  Można bez problemu wyjść do WC nie myśląc o wyłączeniu czuwania.
 • #8
  mieczus
  Level 10  
  Co do tego czujnika zmierzchowego, to moze nauczyciel mial na mysli dzialanie analogiczne do timera z centrali, ktory np zalaczy jakis tam obwod. Ja to widze tak, ze gdy na ktoryms tam wejsciu centrali obwod zostanie zwarty, to centrala wlaczy np oswietlenie zewnetrzne.
  Wiadomo, ze to bzdura, ze bez centrali bedzie dzialac tak samo, ale z centrala mozna ustawic jeszcze jakis warunek if, albo chociaz rejestrowac godzine zalaczenia oswietlenia. Rozwiazan jest mnostwo.
 • #9
  Repciu
  Level 27  
  Niech mi ktoś powie czy takie rozmieszczenie czujek i prowadzenie kabli może być czy lepiej w innym miejscu umiescic czujnik sterujacy, zielone kropki to czujniki stykowe w ktorym mijecu umiescic 2 x syrena dzwiekowa i czujnik zmierzchowy
  projekt instalacji alarmowej - rozmieszczenie czujek
 • #10
  mielcar
  Level 22  
  Witam
  Czujnik zmierzchowy to kwestia elektryka i oświetlenia zewnętrznego, a nie systemu sygnalizacji włamania i napadu. Współczuje kontaktu z takim "fachowym" wykładowcą przedmiotu.
  Odnośnie ostatniego rysunku - żeby toto miało ręce i nogi należy poprawić kwestie:
  - po co dublowanie PIR'a we wspólnym pomieszczeniu 3 i 5?
  - po co PIR w przejściu pomiędzy pomieszczeniami 8 i 2?
  - po co dwa PIR'y "patrzą" na kominek w pomieszczeniu nr 6? W celu generowania jak największej ilości fałszywych alarmów??? I po co sie dublują???
  - czujki w pom. 10 i 11 powinny być PIR+MV
  - czemu przewidziano centralę systemu centralnie w salonie? (powinna być gdzieś "zbunkrowana";
  - dlaczego nie ma nigdzie szyfratorów?
  - dlaczego wejście do domu jest w ogóle nie chronione???
  - sygnalizatory powinny być tylko na zewnątrz, jeden od ulicy (żeby ew. grupa interw. widziała gdzie "się dzieje"), a drugi od sąsiadów (żeby pomogli telefonem, jak akurat są w domu);
  - czemu Kolega nie napisze jak człowiek, że potrzebuje instrukcji "jak mam wykonać alarm we własnym domu, doradźcie coś, bo nie chce mi się szukać"? To pytanie nie jest bezpodstawne, bo przeglądając to forum można doktorat napisać z tego gdzie jakie i dlaczego czujki instalować.

  Proponuję modowi założenie osobnego działu nt: "Ludzie, jak mam alarma w domu/sklepie/magazynie/dowolnym obiekcie/komendzie policji/banku zainstalować???"

  Oszczędzi to miejsca na serwerze i naszego czasu. Można pomagać, ale tym którzy choć minimum trudu wkładają w swoje wiedzy poszukiwanie. Pacjentów czekających na gotowe recepty sprzedawajmy do działów jak zaproponowany powyżej, będziemy wiedzieć o co biega od razu. Zawsze byłem, jestem i będę wrogiem "zosiów samosiów" w tej dziedzinie. Alarm to nie maluch, że można naprawę główną silnika odwalić na krawężniku pomiędzy dwoma browcami. Niech SSWiN zajmują się fachowcy.
 • #11
  Repciu
  Level 27  
  Dzięki za podpowiedzi, spróbuję poprawić, co do reszty to: po pierwsze skoro naniosłem samodzielnie czujki to chyba wykazałem inicjatywę jakąś, ktoś nie chce to proszę nie pomagać, chodziło mi tylko o jakieś sugestie, po drugie nie jest to do mojego domou ponieważ takowego nie posiadam i nie wiem czy się w swoim życiu zdąże dorobić, robię to dla młodszego zanjomego z technikum który mnie o to poprosił. Pozdrawiam.
 • #12
  mielcar
  Level 22  
  Nie wierzę, że kolega wyszukiwarki użył, bo takich tematów było sporo w okresie choćby tego roku. I wszystkie niezbędne sugestie się w nich przewijały. Napisałem po raz kolejny, bo może taki rzucik dość modnego ostatnio domku wyjaśni ludziom, o co tu biega, i czy można w ciemno i tylko z teoretyczną wiedzą startować do takiego zajęcia...

  Gorąco pozdrawiam

  (Ja radia nie naprawiam - wiozę do FACHOWCA) ;-)
 • #13
  aprzycho
  Level 16  
  witam, na forum muratora widziałem kilka wariantów systemu alarmowego w podobnym domku. Jeżeli mogę coś doradzić to dodaj do każdych drzwi zewn i bramy garażowej kontaktron. Kontaktrony wszystkie zrób jako strefę . Wtedy wyłącznik zmierzchowy będzie mógł ją uruchomić. Drugą strefę z PIRami będziesz aktywował kiedy nie będzie nikogo w domu. (bedzie działać strefa 1 i 2 naturalnie)
  Pomieszczenie 5 i3 te dwie czujki są zbyteczne no chyba że będziesz tam trzymał naprawde cenne rzeczy to zostaw ale wtedy musisz to zaznaczyć.

  Popatrz na stronie muratora
  http://www.muratordom.pl/instalacje/ochrona-mienia/ochrona-na-cztery-sposoby,6412_1519.htm

  http://www.muratordom.pl/instalacje/ochrona-mienia,5766.htm
 • #14
  User removed account
  Level 1