Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam timera długich czasów

maryann 29 Lis 2008 12:27 2128 11
  • #1 29 Lis 2008 12:27
    maryann
    Poziom 37  

Potrzebuję przerzutnik bistabilny do sterowania pewnym urządzeniem(końcówkę- przekaźnik sobie dorobię) tak by zachował z dokładnością do 1 minuty proporcje 8/20 minut; powiedzmy 8 załączone, 20 wyłączone. Pomóżcie znaleźć taki kit(zestaw do samodzielnego montażu - gotowy w sprzedaży) bądź schemat do wykonania. Oczywiście możliwie prosty, nie jakieś mikroprocesory...
    Dzięki z góry.

1 11
  • #4 29 Lis 2008 16:19
    dioda1000
    Poziom 27  

Witam
    Układziki 2szt. 4541 0.70 zł / pdf znajdziesz bez problemu /.
    Kondensatory 2 szt.
    Rezyst. 4 szt.

Pozd. dioda

0
  • #5 01 Gru 2008 08:17
    maryann
    Poziom 37  

Podrzuciłem ten temat do przyjaciół -Was - bo choć jestem praktykującym elektronikiem, to zajmuję się RTVką, nie hobby. I oczywiście aplikacje 555 łatwo znajdę- ale chodzi o niuanse, żeby to chodziło od kopa bez eksperymantów, na które nie bardzo mam czas. Układ będzie pracował z batreią 6F22; zegar sieciowy można kupić za dwie dychy.

0
  • #6 01 Gru 2008 14:37
    elek555
    Poziom 37  

sprecyzuj ideę pracy bo niezbyt jasno ona wygląda( tezy z tematu lekko gryzą się z treścią) . Czy to rzeczywiście ma być układ bistabilny (jeśli tak to ilo wyjściowy) czy monostabilny, czy 2 monostabilne i jak widzisz wyzwalanie?

0
  • #7 02 Gru 2008 08:29
    maryann
    Poziom 37  

elek555 napisał:
    sprecyzuj ideę pracy (...)bistabilny (...) czy monostabilny, czy 2 monostabilne
    Nazwanie ukladu nie jest przedmiotem rozważań, choćbym wyraził sie niezbyt precyzyjnie.
    maryann napisał:
    Potrzebuję timera do sterowania pewnym urządzeniem(końcówkę- przekaźnik sobie dorobię) tak by zachował z dokładnością do 1 minuty proporcje 8/20 minut; powiedzmy 8 załączone, 20 wyłączone.
    maryann napisał:
    będzie pracował z batreią 6F22

0
  • #8 02 Gru 2008 11:02
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Najprościej, to zastosować 2 układy 4541 i parę elementów zewnętrznych do nich, tak jak na poniższym rysunku. Do dokładnego wyregulowania czasów (w ograniczonym zakresie) służą rezystory nastawne PR1 i PR2. PR1 służy do wyregulowania czasu, powtarzania a PR2 do regulacji czasu załączania. Czasy w poszczególnych punktach układu masz wyrysowane (poglądowo) u dołu rysunku. Na wyjściu narysowałem obciążenie (RL) sterowane poprzez tranzystor, z uwagi na małą wydajność prądową układów CMOS.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 02 Gru 2008 11:39
    elkard
    Poziom 35  

Na czas pracy tego tajmera IC1 wpływ mają wartości elementów PR1, R1, i C1, i analogicznie dla IC2. Oraz stany wejść A i B (określają one stopień podziału).

Schemat podany przez kol. Bankot można jeszcze zmodyfikować. Można wyeliminować elementy C3 i R5 a w zamian za to nóżkę 6 układu IC1 zamiast łączyć z GND połączyć z nóżką 8 IC1. I wtedy również otrzyma się krótki impuls na nóżce 8.

Albo połączyć wyjście Q pierwszego układu z wej. reset drugiego a wyjście Q drugiego z wej. reset pierwszego. I tylko jeszcze odpowiednio skonfigurować wejścia Q/Q.

0
  • #11 02 Gru 2008 16:05
    Bonkot
    Poziom 39  

mlassota napisał:
    Czy zwiększając wartość potencjometrów (np do 100k) uzyskamy wydłużenie czasów?
    Na logikę tak powinno być... :)
    Chodzi mi o 2h przerwa, 3 min praca - i tak w koło
    Pozdrawiam
    M

Witam
    Do obliczeń elementów w poprzednim poście wkradł się błąd. Do IC2 powinny być podłączone jako R3 = 10kohm a PR2 = 2,2kohm. Aby działał ci zgodnie z tymi czasami (2h przerwa, 3min praca) trzeba wstawić jako R1=240kohm, jako R3 = 4,2kohm, jako PR2 =470 ohm. Czasy będą odpowiednio od ok. 3600s do3950s (czas powtarzania) i od ok. 170s do190s (czas pracy). Krótką szpilkę do pobudzenia IC2 można uzyskać w sposób opisany przez "elkard", ale w tym przypadku uzyskana szpilka mogłaby mieć zbyt krótki czas trwania i byłaby ignorowana przez wejście "Reset" tego układu.

0
  • #12 02 Gru 2008 19:07
    elkard
    Poziom 35  

Szpilka którą uzyskuje się przy takiej aplikacji w.g. mojego podręcznika powinna wynosić ok. 1 µs i ma być w stanie zresetować timer (ten który ją wytwarza), to przypuszczam że zresetuje też ten drugi timer.
    Chodź takiego rozwiązania nie praktykowałem. Owszem robiłem to z układem RC ale to z całkiem innych względów.

Tu cytat z podręcznika:

A tu jeszcze znajdziesz cały artykuł o tym układzie. (CMOS 4541 pdf.):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5277501#5277501
    Może się przyda.

0