Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak znaleźć Kondensatory Filtrujące w DioraWS502

52YmON 29 Lis 2008 14:00 1390 10
  • #1 29 Lis 2008 14:00
    52YmON
    Poziom 9  

Witam,

Mam problem z odnalezieniem Kondensatorów filtrujących w wzmacniaczu DIORA WS502. Wcześniej już dałem problem na forum, dotyczył tego że przy większych mocach (20jednostek na wyświetlaczu ) niskie tony bardzo trzeszczą. Cicho idzie słuchać ale głośniej bardzo jest to słyszalne. poradzono mi wymianę kondensatorów ale nie wiem które będą odpowiedzialne za te trzeszczenie. mam ogromny sentyment do tego wzmacniacza i proszę o waszą pomoc. Poniżej schematy zastępcze:

Pozdrawiam

0 10
  • #2 29 Lis 2008 14:08
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Należy spojrzeć na schemat i odnaleźć na nim, kondensatory elektrolityczne C401 i C402.

GM

0
  • #3 29 Lis 2008 14:26
    52YmON
    Poziom 9  

Czy wymiana Tych kondensatorów powinna zniwelować problem z Trzeszczeniem niskich tonów?

0
  • #4 29 Lis 2008 14:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Lis 2008 14:35
    52YmON
    Poziom 9  

trochę ciężko takie kondensatory dostać, na 40V nie ma jedynie na 50V. Nie wiem już co może być nie tak, tym bardziej że wzmacniacz w pełni sprawny.

2x 4700uF/40

0
  • #6 29 Lis 2008 14:42
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 29 Lis 2008 15:21
    52YmON
    Poziom 9  

Ten kondensator jest dość duży, on ma w sobie dwa czy jak?? pisze na nim 2x 4700uF/40 a jest jeden, czyli kupić podobny byle nie były mniejsze wartości.

mam ogromna nadzieje że pomoże

Dodano po 30 [minuty]:

Problem jest taki że oglądałem na allegro i nie występują kondensatory 2x.
    Występują o większej pojemności i napięciu ale pojedyncze. Gdzie kupić np: 2x 10000uF/50 :|

0
  • #8 29 Lis 2008 21:08
    19lukasz
    Poziom 15  

Tak, to jest jeden kondensator, który ma w sobie dwa. Ciężko Ci będzie taki dostać. Dobrze będzie jak kupisz dwa i podłączysz zamiast tamtego łącząc je szeregowo + - + - w miejscu połączenia będziesz miał wyprowadzenie tej jednej nóżki co jest w tym 2x4700. Zwiększenie napięcia Ci nie przeszkadza, wpływa to jedynie na jego gabaryty więc możesz mieć problem z upchaniem go w obudowie, a tym bardziej dwóch. Możesz zwiększyć pojemność do 2x6800, ale nie ma co przesadzać. Nie wiem czy w tym modelu jest jakiś układ do soft startu zabezpieczający przed tym, aby nie było tzw. trzasku w głośnikach jak włączasz wzmacniacz, bo jak nie i teraz ci trzeszczy lekko to po zwiększeniu pojemności się zwiększy co jest niebezpieczne dla głośników. Związane jest to z tym, że kondensatory zanim się naładują stanowią zwarcie dla obwodu prądu stałego stąd ten udar.

Proszę dokonać edycji postu, w celu wprowadzenia kropek, przecinków i wielkich liter. W obecnym stanie jest to zwykły słowotok.
    Proszę również sprawdzić, jakie zadanie we wzmacniaczu, pełni układ "soft start".
    Regulamin pkt. 8.2 i 15.
    GM

0
  • #9 29 Lis 2008 22:25
    52YmON
    Poziom 9  

No to dobrze, a możesz mi jeszcze powiedzieć, ponieważ przyglądałem się temu kondensatorowi 2x4700uF i widziałem że z jednej strony wychodzą dwie nóżki a z Jednej strony jedna( razem trzy) a jak podłącze dwa szeregowo( +-+-) to będę miał dwie. Jak będę to musiał wlutować? co do zabezpieczenia, to ten model ma tak jak załączam to jest takie Dudnienie w Kolumnach około 2sekunndy. następnie słychać w kolumnach jakby masy nie było. Ale to w niczym nie przeszkadza, chyba że wymienię kondensatory z tego co napisałem. Chyba nie ma innej opcji z Tym trzeszczeniem przy niskich tonach?... Wymienię te kondensatory Tylko prosiłbym o dokładne dane jak to wlutować ( dwa osobne).
    Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie się mym problemem.

Moderowany przez Grzegorz Markowski:

O łączeniu szeregowym kondensatorów elektrolitycznych, było na forum wielokrotnie. Schemat wzmacniacza aż nadto wyraźnie podaje sposób wykonania takiego połączenia. Skąd więc takie pytania?
    GM

0
  • #10 29 Lis 2008 22:58
    19lukasz
    Poziom 15  

Tak jak napisałem. W miejscu połączenia tych dwóch (plus jednego z minusem drugiego) masz tą trzecią nóżkę dolutuj tam kawałem przewodu i już masz, a pozostały plus i minus to dodatkowe dwie nóżki co razem daje trzy...!

0
  • #11 30 Lis 2008 10:33
    52YmON
    Poziom 9  

Rozumiem dzięki wielkie:) mam nadzieje ze się uda. Pozdrawiam i Dziękuje za Pomoc.

0