Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyny elektryczne prądu zmiennego?

MartaOsw 29 Lis 2008 14:41 6248 8
  • #1 29 Lis 2008 14:41
    MartaOsw
    Poziom 2  

Witam, mam ogromną prośbę do wszystkich którzy się na tym znają...

Potrzebuję zrobić referat + prezentacje na temat "maszyny elektryczne prądu zmiennego". Na samym początku okazało się że prąd Przemienny i Zmienny są to dwie różne rzeczy... Maszyny prądu przemiennego są podzielone i są materiały, niestety maszyny prądu zmiennego już żadnego podziału nie znalazłam i ogólnie się pogubiłam już co mam robić...

Miałabym ogromną prośbę jakby ktoś mi napisał podział maszyn p. zmiennego ? Czy taki w ogóle istnieje ? Jakie mam maszyny umieścić w referacie ?

Z góry dziękuję

Zdesperowana...

-1 8
  • #2 29 Lis 2008 15:55
    sinuh3
    Poziom 17  

Zacznijmy od tego, że prąd zwany przemiennym wg najczęstszej nomenklatury, to prąd sinusoidalnie zmienny.
    wg niektórych autorów, prąd przemienny to prąd zmienny o wartości średniej równej zero.

I tak maszyny prądu sinusoidalnie zmiennego to najczęściej maszyny indukcyjne jedno (a tak naprawdę dwu) fazowe i trójfazowe, asynchroniczne.
    Potem szeregowe jednofazowe z komutatorem. Oraz maszyny synchroniczne, z magnesem trwałym (PMSM) lub z wzbudzeniem zewnętrznym.

Istnieją także maszyny które pracują na prądzie o kształcie zbliżonym do prostokąta. Np. silniki krokowe, skokowe, reluktancyjne, silniki bezszczotkowe prądu stałego (BLDC).

Mam nadzieję, że teraz już wiesz czego dalej szukać.

0
  • #3 29 Lis 2008 15:56
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Postaram się krótko określić.
    Co do nazewnictwa zmienny i przemienny to nie to samo. Na fizyce w w szkole tłumaczyli mi to tak mniejwięcej:
    Przebieg zmienny - przebieg, którego wartość w czasie nie jest stała ale nie zmienia znaku. Przykład f(t)=|sinwt| (wyprostowany sinus).
    Przebieg przemienny to taki, którego wartość w czasie z natury rzeczy nie jest stała i w dodatku musi zmieniać znak. Np f(t)=sinwt.

W maszynach elektrycznych podział jest tylko na maszyny prądu stałego i maszyny prądu przemiennego (potocznie często zamiast przemiennego mówi się zmiennego i to prawdopodobnie jest dla Ciebie mylące).

0
  • #5 29 Lis 2008 19:25
    MartaOsw
    Poziom 2  

dziękuję za odp,

właśnie jak szukałam o prądzie zmiennym i przemiennym, to znalazłam, że prądem zmiennym można określić każdy nawet stały... zaś maszyny p. przemiennego to podział znalazłam na synchroniczne, asynchroniczne(indukcyjne) i komutatorowe i nie wiedziałam czy mam się na każdej z tych grup maszyn skupić czy szukać konkretnie maszyn gdzie pisze maszyny p. zmiennego ;]

dodam, że fizyka, chemia, elektrotechnika to jak na razie dla mnie czarna magia ponieważ jestem raczej humanistką która przez przypadek wylądowała na studiach ścisłych ;]

0
  • #7 30 Lis 2008 20:58
    MartaOsw
    Poziom 2  

a może ktoś jeszcze mi coś doradzi ??

0
  • #8 01 Gru 2008 19:51
    sinuh3
    Poziom 17  

Ale co teraz chcesz wiedzieć? Zakładam, że poziom Twojej wiedzy od ostatniego postu wzrósł.

0
  • #9 01 Gru 2008 21:38
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Nikt nie wspomniał o transformatorze, a to przecież podstawowa maszyna prądu zmiennego.

0