Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwrócenie fazy dźwięku

djstrong 29 Lis 2008 15:42 9837 10
  • #1 29 Lis 2008 15:42
    djstrong
    Poziom 2  

Nie wiem czy wybrałem dobre forum i dział. W nowych słuchawkach pojawia się funkcja redukcji dźwięku otoczenia poprzez nagrywanie go, odwrócenie fazy i odtworzenie w czasie rzeczywistym. Czy może mi ktoś powiedzieć jak to w praktyce zrobić programowo? Np. mając do dyspozycji plik dźwiękowy i program audacity.

0 10
  • #2 29 Lis 2008 17:40
    Micharlito
    Poziom 35  

Odwrócenie fazy czyli zmiana biegunowości głośnika, wtedy głośnik zamiast iść do przodu pójdzie do tyłu. Nie wiem czy takie coś chciałeś usłyszeć czy nie ale temat też mało mi mówi w czym masz problem i może gdybyś napisał choć co to za słuchawki to coś więcej by Ci ktoś mógł powiedzieć.

2
  • #3 29 Lis 2008 22:53
    djstrong
    Poziom 2  

Nie chodzi mi o aspekt sprzętowy czy konkretny przypadek, tylko ogólnie jak to się robi programowo. W efekcie jak włączę (np. na komputerze) jednocześnie dany plik dźwiękowy i jego 'przeciwdźwięk' będzie cisza.

0
  • #4 29 Lis 2008 23:03
    mdziewie
    Poziom 18  

Coś takiego występuje w wysokiej klasy (tzw. aktywnych) "ochronnikach słuchu" - czyli nausznikach:)
    Chodzi o to, że wbudowany w obudowę nausznika mikrofon - poprzez wzmacniacz - daje na znajdującą się w nauszniku słuchawkę sygnał, który kompensuje resztki dźwięku przebijające się przez nausznik. Pozwala to na dodatkowe zwiększenie tłumienia nausznika o dodatkowe 20dB (podobno). Taki system można zastosować i w słuchawkach (np. wykorzystują go wyższej klasy słuchawki lotnicze).
    Jak sam Kolega raczył napomknąć, dźwięk w przeciwfazie jest odtwarzany "w czasie rzeczywistym" - to znaczy, że nie jest nigdzie nagrywany.
    Szum otoczenia jest sygnałem stochastycznym, który stale się zmienia, i nie ma możliwości "zapamiętania go zawczasu i puszczenia w przeciwfazie". W tym sensie nie da się działania takich słuchawek zasymulować programowo.

0
  • #5 06 Gru 2008 22:13
    djstrong
    Poziom 2  

No dobrze, ale w takim razie czy mogę za pomocą podłączonego mikrofonu do komputera w czasie rzeczywistym odwracać fazę i emitować za pomocą głośników? Za pewne tak, ale jak to zrobić w praktyce?

1
  • #6 30 Gru 2008 22:10
    mdziewie
    Poziom 18  

W praktyce nie:( - bo obróbka komputerowa wprowadza za duże opóźnienia. Ale do odwrócenia fazy sygnału nie trzeba komputera, wystarczy zamienić miejscami kable w głośniku:)
    I tak cały numer polega na takim "zestrojeniu" układu, żeby nie przesadzić z efektem.

0
  • Pomocny post
    #7 31 Gru 2008 21:17
    haael
    Poziom 10  

Gdyby to było takie proste, to wymyśliliby to w XIX wieku.

Odwrócenie fazy wystarczy, jeżeli mikrofon i głośnik są w tym samym miejscu (co do nanometra). W rzeczywistości tak nie jest i są oddalone o parę cm. Na odległości tych paru cm następuje przesunięcie faz dźwiękowych inne dla każdej częstotliwości.

Na przykład: głośnik jest oddalony od mikrofonu o 1cm. Fala, która ma 1cm w ogóle nie zmieni fazy, fala 2cm odwróci fazę, fala 4cm obróci się o 90 st. itd. Na głośniku trzeba dać falę o fazie odwrotnej w miejscu głośnika, nie mikrofonu.

W słuchawkach tłumiących hałas robi się to tak, że specjalny układ robi ciężką matematykę, oblicza transformaty Fouriera i na tej podstawie wie, jaką fazę będzie miała dana fala w miejscu głośnika. Puszcza wtedy tą falę na odwrót i jest cicho. Jakość ciszy zależy obok innych rzeczy od szybkości procesora.

0
  • #8 06 Sty 2009 20:25
    FriQue
    Poziom 9  

A ja mam pytanie do tematu ale jednak trochę z innej beczki. Załóżmy, że chciałbym nagrywać wzmacniacz gitarowy 2 mikrofonami - jeden standardowo z przodu wzmacniacza a drugi z tyłu. Moje pytanie brzmi jak najprościej odwrócić fazę 'tylnego' mikrofonu? Czy wystarczy zamienienie miejscam '+' i "-" w kablu?

0
  • #9 07 Sty 2009 10:09
    adambyw
    Moderator Akustyka

weź jakiś sygnał monofoniczny, włóż go na 2 tory stereofoniczne w audacity i w jednym zmień fazę o 180 stopni i odsłuchaj. To usłyszysz to co chciałeś.
    Ale nie z mikrofonem. Za duże opóźnienia mają interfejsy audio.

0
  • #10 17 Lis 2010 23:39
    czerwiecs
    Poziom 9  

Ja mam pytanie podobne.
    Jeżeli na jednym koputerze puszczę jakiś dźwięk i na drugim jednocześnie ten sam dźwięk tylko z odwróconą fazą to czy one się zniosą i w rzeczywistości nic nie będe słyszał ??

0
  • #11 18 Lis 2010 13:06
    mdziewie
    Poziom 18  

Tylko jeśli odległość między tobą a głośnikami obu komputerów będzie identyczna (i to też w wielkim skrócie) - czyli w praktyce nigdy.
    Ale efekt ten można zaobserwować w (z niewiadomych względów) tak popularnych zestawach 2+1, 5+1, 7+1 itd. (z pojedynczym kanałem basowym). Podłączyłem kiedyś takie coś do organów Hammonda (takich nowoczesnych, z emulacją Leslie), i okazało się, że po włączeniu efektu Leslie bas okresowo wzmaga się i zanika...
    Tam wyjście sygnału stereo tworzone jest na podstawie symulacji dwóch mikrofonów stojących wokół wirującego głośnika. Przychodzi taki moment, że fazy sygnałów docierających do symulowanych mikrofonów są przeciwne i sumaryczny sygnał mono (a taki jest w kanale basowym zestawów 2+1) się zeruje.
    Ten sam efekt nie występuje w normalnych głośnikach stereo, bo w rzeczywistej przestrzeni sygnały z dwóch głośników (nawet będące idealnie w przeciwfazie) nigdy się nie zniosą, ze względu na skomplikowaną naturę propagacji dźwięku w przestrzeni.
    (Z tego samego względu, odwracanie fazy mikrofonowi stojącemu za gitarą nie ma sensu).
    To tyle moich przydługich dywagacji...

CO do tego, że z aktywnym tłumieniem dźwięku w słuchawkach sprawa nie jest taka prosta, to wiem i się zgadzam z Przedmówcą - chciałem tylko zasygnalizować, że robienie tego wszystkiego "off-line" nie ma sensu, nie wdając się w szczegóły przetwarzania sygnału.
    Pozdrawiam.

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo