Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik zmierzchowy z przekaźnikiem j-53 przeróbka na 12V

29 Lis 2008 16:22 5377 5
  • Poziom 9  
    witam wszystkich !
    nie zajmuje śie dużo elektroniką ale podstawy jakieś marne mam,
    Chciałbym przerobić ten układ na 12V żeby można go było zastosować w samochodzie
    Czy wystarczy jak usunę układ prostownika i zmienie rezystory ?
    jeśli tak to przoszę o propozycję
    wyłącznik zmierzchowy z przekaźnikiem j-53 przeróbka na 12V
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Witam!

Wyrzucasz zasilacz beztransformatorowy +12V, czyli wszystko na lewo od kondensatora C2, rezystorów nie zmieniasz. Po takiej przeróbce możesz (ale nie musisz ;-) ) również zrezygnować z przekaźnika oraz tranzystora T1 i użyć tranzystora mocy MOSNFET (może być podłączony wprost do UA741, bo sterowanie mosfetem ma w tym układzie charakter statyczny), który będzie bezpośrednio załączał obciążenie (tranzystory takie są często tańsze od przekaźników).

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    no w tym wypadku akurat będe miał wszystkie części w zestawie więc raczej nie zmienię nic więcej bo ostatnio spaliłem podobny układ i nadal nie wiem co było przyczyną . Dzięki za odpowiedź !
  • Poziom 10  
    Witam
    ja w innej kwestii odnośnie tego układu. Wywaliłem mostek i zasiliłem baterią. Chcę, by układ załączał się w odwrotnej kolejności tzn. załączenie jak zapali się światło. Na wyjściu chce sygnalizację dźwiękową. (Zapalenie światła sygnalizowanie jest dźwiękiem. ) Proszę o poradę jak odwrócić działanie tego układu. Co muszę z robić ?
  • Poziom 36  
    Witam.
    Aby obrócić działanie układu zamień miejscami nóżkę 2 i 3 wzmacniacza operacyjnego.
  • Poziom 10  
    dziękuję serdecznie - tak myślałem ale wolałem się upewnić, by nie uwalić układu, i zasięgnąć porady zawodowca. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam