Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zainstalowac dodatkowe wentylator?

deha9o 29 Lis 2008 16:28 2944 3
  • #1 29 Lis 2008 16:28
    deha9o
    Poziom 9  

Chcialbym zakupic wentylatory do mojego pc, bo panuje w nim goracy klimacik;) W zwiazku z tym mam kilka pytan:
    1. W obudowie mam dziwne rozmiary kratek na wentylatory-odleglosci od dziur na montaz wentyli wynosza odpowiednio:8 z groszem pierwsze miejsc i 7 cm z groszem drugie. Nie wiem jakich rozmiarow powinien byc wentylator. Jezeli to jakies typowo niestandardowe rozmiary to najwyzej zmodyfikuje troche obudowe. A moze zle mierze... Licze na wasza pomoc.
    2. Z tego co widzialem na koutroniku najprawdopodobniej zakupie 2 wentyle 80mm i jeden 120mm. Teraz pytanie jak to jest z wydajnoscia. Czy to duzo gdy wentylator ma wydajnosc 50m3/h dla 80mm-jak na przyklad ten Revoltec: http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_modding/Revoltec_AirGuard_TC_80_mm/pelny,id,36174/,, i jak sie ma 101m3/h dla wentyla 122mm jak np. ten: http://www.komputronik.pl/Obudowy/Chieftec_cooler_120_mm_lozysko_kulkowe_/pelny,id,17785/
    3. Czy podane przezemnie wentylatory zadowola mnie? Mam zamiar kupic 2xrevoltek i jednego chiefteca.
    4. Jak to jest z ustawianiem ktory wentylatorm ma zasysac zimne powietrze a ktory wyrzucac cieple? Czy to polega tylko na odwroceniu 0 180st wentyla czy to jakas wieksza filozofia?
    5. Czy odpowiednie bedzie uzycie wentyla 120mm do zasysyania zimnego powietrza a dwoch 80 na wyrzucanie cieplego?
    Ps. W zalaczniku schemat w jaki chcialbym umiescic wentylatory.
    Jak zainstalowac dodatkowe wentylator?

0 3
  • #2 29 Lis 2008 19:50
    marites
    Poziom 11  

Niestety ale prawo grawitacji istnieje więc raczej wentylator B ma być nadmuchujący a pozostałe wyciągowe ,jeżeli chodzi o wydajność im większa tym chłodniej lecz GŁOŚNIEJ trzeba to wypośrodkować lub jakiś sterownik do wentylatorów zastosować.

1
  • #3 29 Lis 2008 21:40
    Lzep
    Poziom 39  

Wentyl B na wlocie ma wciągać chłodne powietrze - to samo ten na boku. Z tyłu (A) ma wydmuchiwać (+ zasilacz).
    :D

0
  • #4 30 Lis 2008 15:18
    weelk
    Poziom 13  

1. W obudowie mam dziwne rozmiary kratek na wentylatory-odleglosc >> To zalezy jak mierzysz te odleglosci. Rozmiary wentylatorow np: 60mm, 80, 120 itd to wymiary zewnetrzne obudowy wentylatora. Jezeli mierzysz rozstaw otworow na sruby do mocowania wentyla to dla wentyla 80mm bedzie to okolo 101mm (po przekatnej) a po boku jakies 72mm. Jezeli chodzi o wentyle 120mm to bedzie to okolo 150mm przekatna a okolo 105.5mm bok. Piszac bok mam na mysli pomiar pomiedzy srodkami otworow na mocowanie wentyla - pomiar w poziomie albo w pionie.

3. Czy podane przezemnie wentylatory zadowola mnie? >> To zalezy co Cie zadowala :)

4. Jak to jest z ustawianiem ktory wentylatorm ma zasysac zimne powietrze a ktory wyrzucac cieple? >> Tak wystarczy zamontowac wentyl odwrotnie.

5. Czy odpowiednie bedzie uzycie wentyla 120mm do zasysyania zimnego powietrza a dwoch 80 na wyrzucanie cieplego? >> Radzilbym uzyc wentyla B do pobierania powietrza tak samo jak i tej 120-tki a zasilacz i wentyl A wydmuchuja powietrze. Najlepiej przetestowac rozne rozwiazania i zobaczyc ktore sie sprawdzi najlepiej.

Biorac pod uwage twoje rysunki i przyjmujac ich zalozenia, wydaje mi sie, ze w tej konfiguracji lepiej by bylo zrezygnowac z wentyla B a jedynie zrobic z przodu wloty, oraz (jak wyzej) 120-tka zasysa a nie wydmychuje. Jak zastanowisz sie ile powietrza (w/g rysunku) wyciagaja pozostale 3 wentyle i porownasz to z tym ile dostarzczy Ci 80mm (B) to wychodzi na to ze albo bedzie musial chodzic na bardzo wysokich obrotach (glosno) zeby dostarczyc ilosc powietrza jaka beda wydmuchiwac pozostale wentyle. Albo bedzie jedynie ograniczal przeplyw powietrza. Oczywiscie dochodza jeszcze nie szczelnosci obudowy przez ktore rowniez wlatuje powietrze ale pomijam je z powodow czysto teoretycznych.

Morzesz wyciac w przednim panelu wloty i zamontowac jakas fajna siatke np aluminiowa albo ze stali nierdzewnej (nie wiem jak wyglada obudowa, kolory itd.)

Na przyklad w ten sposob:
    Jak zainstalowac dodatkowe wentylator? Jak zainstalowac dodatkowe wentylator? Jak zainstalowac dodatkowe wentylator? Jak zainstalowac dodatkowe wentylator?
    Mozliwosci sa nieskonczone i zaleza wylacznie od wyobrazni.

Mozesz tez uzyc jakichs gotowych wlotow powietrza. Ja wlasnie buduje obudowe i kupilem na aukcji wloty ze stali nierdzewnej. Zdjecia znajdziesz w tym temacie Link

Zobaczysz jak bedzie to wszystko dzialac bez wentyla. Przetestuj temperatury przed zmianami, potem po zrobieniu wlotow a pozniej z wentylem. Ustal sobie rutyne testu np. uzyj Passmark Burnin Test przez pol godziny i loguj temperatury dla kazdego rozwiazania. Postaraj sie to robic w tej samej temperaturze otoczenia. To powinno dac Ci w miare dokladne rezultaty i pokazac ewentualne roznice.

Oczywiscie wszystko to tylko propozycja i moje przemyslenia na ten temat.

Pozdrawiam

0