Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział neostrady w sieci domowej, 4 stanowiska.

policemayster 29 Lis 2008 17:40 2036 18
  • Poziom 9  
    witam

chcialbym prosic o rade w sprawie podzielenie neostrady tp.

Obecnie posiadam internet radiowy, jednak zamierzam z niego zrezygnowac i zalozyc neostrade. Jednak sa to zbyt duze koszty wiec chcialbym zalozyc u siebie neostrade np. 1Mb i podzielic ja pomiedzy czterech sąsiadów. Mieszkam na wsi i nie mam mozliwosci polaczenia sieci kablami wiec chcialbym zastosowac polaczenie radiowe, i tu pytanie - czy jest mozliwosc kupienia routera do podzialu na 4 osoby, postawieniu nadajnika u mnie na domu i wykorzytanie juz tych kart sieciowych i odbiornikow ktore maja moi sasiedzi?
  • Poziom 31  
    1. Neostradę można dzielić tylko w obrębie adresu/mieszkania.
    2. Możesz postawić AP z ADSL.
    3. Jak daleko są ci sąsiedzi?
    4. Są w obrębie 360°, czy mniej?
  • Poziom 16  
    Tak, nie ma problemu z podzieleniem go radiowo (router Wi-Fi "do neostrady") na 4 (i więcej) osób, ale będzie mały problem z zasięgiem pewnie...
    Musisz do routera dokupić b.mocna antenę dookulną i zamocować ją na jakimś maszcie/dachu, a każdy z sąsiadów będzie sie musiał uzbroić z kolei w mocną antenę kierunkową. Wszystko to będzie trzeba zestroić (wycelować) odpowiednio, najlepiej by anteny "się widziały" i oczywiście poustawiać w Windowsie parametry sieci.
    Radze koledze najpierw zapoznać się z i podstawami sieci radiowych (WLAN, WiFi) i poznać nieco ich problematykę, żeby ocenić czy gra jest warta ćwieczki - bo cały sprzęt oczywiście kosztuje, a przy dużych odległościach i "przeszkodach" mogą być i takspore problem żeby wszystko śmigało jak należy.
  • Poziom 9  
    pierwszy pkt jest jasny, sasiedzi sa dosc blisko, tzn jeden na przeciwko ulicy, reszta mniej-wiecej w obrabie 180 stopni czyli po lewej i prawej stronie w odleglosci do 150m

co do ''widocznosci'' oczywiscie nadajniki beda sie widzialy bez najmniejszych pzeszkod.

I interesuje mnie w miare tanie rozwiazanie
  • Poziom 31  
    Poszukaj jakiegoś dobrego AP z ADSL, do niego jakąś firmową antenę i po problemie.
  • Poziom 9  
    a mozesz mi podsunac jakis dokladny model? nie znam sie na tym. A jest tego troche, w szerokiej gamie cen.

A to prawda ze antena ktora sluzyla jako odbiornik moze robic takze za nadajnik? W moim przypadku sie nie przyda bo nadajnik musi byc dookulny
  • Poziom 31  
    Jako antena powinna starczyć Interline Horizon Mini 7 dBi. Możesz wziąć Maxi 12dBi.
    Myślę, że TP-LINK TD-W8910G powinien sobie poradzić. Ale niech ktoś inny się jeszcze wypowie.
  • Poziom 16  
    Ja bym jednak doradzał coś z DWOMA odkręcanymi antenami. Np. jakiegoś Pentagrama Cerberusa. Daje to możliwość skierowania ich w różne strony (np. jedna dookulna dla bliskiego zasięgu + kierunkowa na kablu na dalsze połączenia). i pamiętaj, że u odbiorców (przynajmniej niektórych) też powinny być jakieś lepsze niż standardowe kikuty anteny (np. panelowe ~10dB)
  • Poziom 9  
    co do anten to jedna wystarczy poniewaz nie mam zamiaru dzielic internetu na calą wies bo chodzi mi tylko o rozlozenie kosztow (kosmicznego) abonamentu neostrady na czterech najblizszych sasiadow. A co do anten u odbiorcow, kolega robil juz w podobny sposob i na tym sprzecie ktory juz jest chodzi wszystko dobrze.
  • Poziom 18  
    Jezeli chcesz tanią siec i nie znasz się na tym zbytnio to polecam router:
    PENTAGRAM CERBERUS ADSL2+ WiFi 802.11g

Antene na taką odległość to możesz zrobić z puszki po piwie ;)
    Tak na powaznie to zwykła antena dookólna o niskiej mocy żebyś na całą wioskę nie siał sygnału. Gdyż zabezpieczyć dobrze sieć też trzeba umieć
  • Poziom 31  
    powis,
    pentagram robi bardzo dużo rzeczy - w routerach nie jest najlepszy. Ciekawe co się stanie jak będzie miał za zadanie obsłużyć 5 osób? Nie lepiej kupić urządzenie firmy, która zajmuje się sieciami?
    Po 2 skoro Ty rozsyłasz internet za pomocą puszki po piwie to Ci gratuluje.
    Mr.Macki,
    proponujesz urządzenie z 2 antenami, ale czy ono ma 2 niezależne AP?
  • Poziom 18  
    Ficu napisał:
    powis,
    pentagram robi bardzo dużo rzeczy - w routerach nie jest najlepszy. Ciekawe co się stanie jak będzie miał za zadanie obsłużyć 5 osób? Nie lepiej kupić urządzenie firmy, która zajmuje się sieciami?
    Po 2 skoro Ty rozsyłasz internet za pomocą puszki po piwie to Ci gratuluje.
    Mr.Macki,
    proponujesz urządzenie z 2 antenami, ale czy ono ma 2 niezależne AP?

Kolega pytał się o najtanszą możliwość. Osobiście sam montowałem 2 sieci na tym routerze i kilka na innych wg. mnie nie ma prostrzych. Faktycznie z większą ilością kompów bedzie miał problem ale pisał że chce tylko podłączyć 4 kompy.
    A co do puszki po piwie to trochę się rozluźnij bo strasznie sztywny jesteś i w dodatku na żartach się nie znasz. Poza tym na odległość ok 200m może zrobić samodzielnie antenę która go wyniesie ok 25zł.
    Jeżeli puści mocną antenę rozsieje sygnał a do tanich routerów włamać się nie jest problem.
    Pozdrawiam i oczywiście bez obrazy.

Co do pentagrama to kidyś zainwestowałem w lepszy router Planet, potem potrzebowałem tańszy i kupiłem pentagram. Okazało się że jest to ten sam router w innym pudełku. Różnicą była tylko cena.
  • Poziom 9  
    Co do routera to zainwestuje w jakis lepszy model poniewaz koszt zostanie podzielony na 5 osob wiec mozna dorzucic te pare zł dla pewnosci. Co do anteny to mam szeroki wybor, na pewo znajde cos dla siebie. Neo zamawiam w tym tygodniu wiec za jakis czas dam znac jak wszystko pracuje:) dzieki za pomoc
  • Poziom 9  
    neo zamowione. czekam na sprzet.

A jezeli chcialbym do sieci wlaczyc jeszcze jedna osobe czyli piątą czy nie bedzie z tym problemow?
  • Poziom 18  
    policemayster napisał:
    neo zamowione. czekam na sprzet.

A jezeli chcialbym do sieci wlaczyc jeszcze jedna osobe czyli piątą czy nie bedzie z tym problemow?

Problem powinien sie zacząć przy kilkunastu osobach, nie przy paru.
    Jezeli chcesz podzielic na duzo osób to inwestujesz w całkowicie inny sprzęt. Jeżeli powyżej powiedzmy 40 osób najlepiej serwer.
  • Poziom 9  
    nie nie;p to bedzie siec po sasiedzku w kilka osob. A co z modemem od neostrady? Bedzie potrzebny czy wystarczy tylko router ktory podlacze do internetu?
  • Poziom 18  
    policemayster napisał:
    nie nie;p to bedzie siec po sasiedzku w kilka osob. A co z modemem od neostrady? Bedzie potrzebny czy wystarczy tylko router ktory podlacze do internetu?

Modem jest niepotrzebny. I tutaj musisz uważać jaki router kupujesz.
    Musi obsługiwać AnexA czyli posiadać modem analogowy.
  • Poziom 9  
    oł.

wiec moglbys cos polecic? Nie mam pojecia co to jest Anex... Czy TP-LINK TD-W8910G bedzie odpowiedni?
  • Poziom 9  
    a wiec chcialbym przedstawic moj plan wykonania i prosic o sugestie/uwagi lub ewentualnie o inne rozwiazanie.

Internet z gniazda tp do routera TP-Link TD-8840T gdzie sygnal zostanie podzielony na 2 - do mojego komputera oraz do AP TL-WA501G ktory bedzie znajdowal sie na strychu. Dalej jak najkrotszym kablem do anteny [Antena dookolna BAZOWA 2,4 GHz Maximus - 8 dbi] i z tamtąd sygnal beda pobieraly 4 komputery sasiadow. Czy takie powinno byc rozwiazanie? Oczywiscie zadno z urzadzen nie wymaga polaczenia z komputerem i nie musi byc on przez caly czas wlączony?