Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rivera - Reverb

29 Lis 2008 17:40 2775 12
 • Poziom 12  
  Witam. Posiadam dwie sprężyny Accutronics na wejściu 50ohm - wyjściu 2250ohm i zrobilbym pogłos taki jak we wzmacniaczach rivera ale nie moge odczytac wartosci tranzystorów TR104 i TR105 - jesli ktos sie domysla chociaz - co to mogą byc za tranzystory - to proszę pomóc, bo układ to zdaje się być TL072ACP. Załączam Schemat.

  Rivera - Reverb
 • Poziom 12  
  Mi to wygląda na TIP 298 - TR104 oraz TIP 308 - TR105. Jakby ktoś nie mógł znaleźć - na górze z prawej strony.
 • Poziom 12  
  Może to i jest TIP 298 - ale nie widzę czegoś takiego w TME ani w google Polska, w ogóle w internecie coś się pojawia pod tą nazwą- lecz niestety data sheet żadnego znaleźć nie mogłem, nie wiem też czy jakiś zamiennik istnieje.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Biorąc pod uwagę napięcie zasilania i maksymalny prąd (ograniczany rezystorami w emiterach) można użyć pary komplementarnej : Ucemax≥60V, Icmax≥10A - szacunkowo, z zapasem (np. BDP395/BDP396) o ile współczynnik wzmocnienia prądowego (β) będzie wystarczający.
  Być może trzeba użyć tranzystorów w układzie Darlingtona (mogą wystarczyć np. TIP120/TIP125). Osobiście stawiałbym na to drugie, gdyby nie ta pojedyńcza dioda i rezystor 100Ω między bazami :D:?
 • Poziom 12  
  Coś już ruszyło - tylko którą opcję wybrać - a może w tme zapytać o te TI298/304 - może by ściągneli ??
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  luccas1 napisał:
  na wejściu 50ohm


  Jeśli to ma być obciążenie wzmacniacza, to zastosowałbym parę BD139/BD140 (lub odpowiedniki), powinny wystarczyć.
 • Poziom 12  
  Czyli - nie zmieniając nic w układzie rivera-reverb można wsadzić bez obaw teBD139/140 ??
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tak, jak napisałem - jeśli obciążenie wynosi 50Ω, to - moim zdaniem - te tranzystory powinny wystarczyć.
 • Poziom 12  
  Bo teraz zobaczyłem że się "walnąłem" na wejściu sprężyny ma być 150ohm a na wyjściu 2250.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  luccas1 napisał:
  Bo teraz zobaczyłem że się "walnąłem" na wejściu sprężyny ma być 150ohm a na wyjściu 2250.

  Niewiele mi to mówi.
  Czy ta "sprężyna" wymaga sterowania ze źródła sygnału o ściśle określonej rezystancji (impedancji) ze względu na dopasowanie (odbicia) :?:
  Czy to samo obowiązuje dla jej obciążenia :?:

  Trochę to wykracza poza stwierdzenie, jakie elementy (tranzystory) występują w końcówce wzmacniacza akustycznego :|
 • Poziom 12  
  Powiem na przykładzie reverbu fendera(zdjęcie zaporzyczone ze strony Toma) Transformator głośnikowy 3,5wata primary 15k, secondary 8ohm, reverb i jego oporności: wejściowa 8ohm - wyjściowa 2250ohm. BYć może to trochę wyjaśni. Zaniepokoił mnie teraz trochę widok napięcia na 1 nodze scalaka TL072ACP - czyżby 415v ??
  Rivera - Reverb
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  415V na pewno tam nie ma :D (może przed cyframi jest kropka?).
  Tak naprawdę to nie jestem pewien, czy to jest TL072ACP (trochę za dużo końcówek). Nie wiem, jakim napięciem jest zasilany (±24V to za dużo jak na ten typ).
  Napisałeś, że masz dwie sprężyny (reverb, pogłos?). Czy ten wzmacniacz "rivera" też masz, czy chcesz zmontować taki wzmacniacz akustyczny (wzmacniacz operacyjny plus komplementarna końcówka mocy), jak w tej Riverze :?:
  Schemat Toma pokazuje, jak do transformatorowego lampowego wzmacniacza akustycznego podłączyć reverb (pogłos) zamiast głośnika 8Ω, a następnie opóźnionym (?) sygnałem wejść na wysoko omowe (siatka) wzmacniacza lampowego ... i tyle :cry:
 • Poziom 12  
  Końcówkę rivery już zrobiłem - wcześniej była Marshall-a, ale chciałbym zrobić także i pogłos - bo to zawsze mniej lamp - a rivera ma ładnie brzmiący reverb. Przedwzmacniacz też chciałbym skopiować - ale boje się że schemat jest za mało czytelny i nie dojdę co jest z czym - zwłaszcza przejścia, lub jak w tym pogłosie (napewno jest TL072ACP - gdyż mam jeszcze schemat Rivera KnuckleHead i jest taki sam - lepiej minimalnie czytelny) Nie wiem które nóżki wykorzystano z tego układu,zle podpisane chyba. Wypadałoby mieć takowy wzmacniacz i po prostu przeczytać spisać i mieć dla siebie na ewentualne potrzeby.