Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik poziomu cieczy

29 Lis 2008 18:36 4902 16
  • Poziom 8  
    witam
    poszukuje jakiegoś czujnika który by wyłączał silnik z pompą po zapełnieniu się pojemnika z płynem?
    ten stary czujnik wyłączał silnik jak się napełnił zbiorniczek z klejem w maszynie do produkcji pudełek( działał tak że jak ubywało kleju to się włączał i na odwrót ), ale nawalił i nie wiem czym by go można było zastąpić żeby działał tak samo.
    sprawdzałem już pływakowe ale się zaklejały i opadały na spód i nic z tego.
    może ktoś ma jakiś pomysł co można by było zastosować
  • Poziom 14  
    Rozumiem, że sterowanie ma być bezpośrednie tj. czujnik działa na zasadzie kontaktowej z klejem i załącza bądź rozłącza obwód pompy ?
    Jeśli ten klej psuje czujnik pływakowy to może wydłuż ramię pływaka i czujnik wystaw poza zasięg kleju.
    Jakiś opis bliższy by się przydał kwestii gabarytowych i montażowych.
  • Poziom 14  
    Za malo danych podałeś, nie wiadomo czy ciecz jest przewodząca, czy pzepuszcza światło, czy jest agresywna chemicznie.

Myśle że takie coś byłoby odpowiednie w twoim przypadku.
  • Poziom 24  
    u mnie do regulacji poziomu gorącego kleju stosuje się czujniki pojemnościowe, nie ma z nimi żadnych problemów
  • Poziom 8  
    jeżeli chodzi o gabaryty to są niewielkie, to ma trzy ścianki a na czwartej chodzi kółko i rozprowadza klej na pudełka, mieści się tam około 100 ml. kleju.
    klej ma konsystencje gęstej śmietany, nie przepuszcza światła a prąd chyba przewodzi bo się go nieraz miesza z wodą.
    przedtem był taki stary z kawałkiem rurki zanurzonej w kleju, podczas napełniania powietrze w tej rurce popychało membrane która to zwierała styki i załączał się silnik
  • Poziom 39  
    Bardzo eleganckim aczkolwiek drogim rozwiązaniem, jest zastosowanie czujników ultradźwiękowych, które bezkontaktowo mierzą poziom przeróżnych cieczy.
  • Poziom 12  
    Zgodzę się z poprzednikiem.
    Czujniki ultradźwiękowe montuje się od góry zbiornika skierowane czołem w dół, do powyższego zadania nadają się one idealnie.

Poniżej link do opisu czujników na stronie siemensa:

https://mall.automation.siemens.com/PL/guest/...20&foldersopen=-9501-1-9502-9508-&jumpto=9508

Oczywiście istnieją też rozwiązania innych producentów, możliwe że tańsze, podałem tylko przykład.

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    czujnik pojemnościowy ma dwa duże plusy, bezkontaktowy pomiar i brak elementów mechanicznych, tj, styków, membran, pływakow itd. u mnie w pracy jest podobne rozwiązanie tyle że kałamarz klejowy troche większy i sprawdza się to w 100% nie przypominam sobie bym wymienial ten czujnik kiedykolwiek.
  • Poziom 8  
    dzięki bardzo za podpowiedzi, jutro muszę coś pokombinować, spróbuje te pojemnościowe.
    to nie chodzi o koszty bo to nie ja będe płacił a firma do biednych nie należy, po mojemu jak będe coś zakładał to ma być dobre i długotrwałe.
    jeszcze spróbuję z sondą konduktometryczną
  • Poziom 11  
    Jak ciecz jest nie przeźroczysta to spróbuj refleksyjne np. Contrinex L??-1180-??? tylko nie wiem czy nie będzie zbyt duży i czy zmieścisz gdzieś lusterko.
  • Poziom 10  
    Thomash3 napisał:

Poniżej link do opisu czujników na stronie siemensa:
    Oczywiście istnieją też rozwiązania innych producentów, możliwe że tańsze, podałem tylko przykład.

Pozdrawiam

I całe szczęście, że istnieją rozwiązania innych producentów :P szczerze polecam dobrze się wśród nich rozejrzeć zanim kupimy czujnik Siemensa.

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Jest bardzo prosty i tani sposób na ten problem, ale wymaga wcześniejszych eksperymentów:

Otóz zastosowanie zwykłego czyjnika pojemnościowego za ścianką tegoż zbiornika .Warunek jest taki, że ten zbiornik musi być z twożywa sztucznego lub musi mieć "okienko" z tegoż tworzywa.
    Budowałem kiedyś urządzenie, które poprzez teflon gr. 4mm wykrywało obecnośc szklanego słoika- działało to przez wiele lat- tylko kwestia doboru i regulacji czujnika, a koszt śmiesznie niski jak na inne czujniki
    Pozdr.AŁ
  • Poziom 10  
    Zgadza się, czujnik pojemnościowy to bardzo dobre rozwiązanie. Warunek tak jak napisał @andrzej lukaszewicz to niemetalowa ścianka zbiornika bo tą czujnik wykrywa najlepiej :).
    Są dostępne rozwiązania czujników z regulacją progu wykrywania więc testowanie będzie znacznie ułatwione. Regulacja polega na ustaleniu potencjometrem poziomu od którego czujnik reaguje. Zasada jego działania opiera się na badaniu przenikalności epsilon r (wielkość bezwymiarowa) a potencjometrem reguluje się próg od epsilon r jakiego czujnik ma "nie widzieć"

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Istnieja czujniki ultradzwiekowe, ktorymi mozna sprawdzac poziom medium poprzez metalowa sciane zbiornika (bezinwazyjnie) :)
  • Poziom 14  
    Przecież fala mechaniczna (ultradźwiękowa) odbije się od metalowej powierzchni. Kolega chyba pomylił metodę ultradzwiękową z izotopową :|.
  • Poziom 14  
    Szacho napisał:
    Przecież fala mechaniczna (ultradźwiękowa) odbije się od metalowej powierzchni. Kolega chyba pomylił metodę ultradzwiękową z izotopową :|.

Ja wiem, ze fale ultradzwiekowe najczesciej kojarza sie z nietoperzem ;) Ale tu jest wykorzystana zasada echa akustycznego... podobnie dziala USG w medycynie.

Krotkie info na ten temat:
    http://www.automatyka.eu/articles/1078-czujniki-poziomu-levelprox

Karty katalogowe sa dostepne pod adresem (zakladka Levelprox)
    http://www.turck.pl/689.htm