Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor laserowy - Galva

baq1 29 Lis 2008 19:51 2366 5
  • #1 29 Lis 2008 19:51
    baq1
    Poziom 13  

Witam!!

Chciałbym zrobić mały projektor/efekt laserowy i mam kilka pytań.

Mam na myśli takie rozwiązanie - dwa galwanometry podłączone do wzmacniacza ( np. na TDA2030 ), a na wejście wzmacniacza sygnał audio.

Popelscan raczej odpada, bo potrzebny jest komp, myślałem o takim czymś - przebiegi generuję sobie w jakimś programie na kompie, zapisuje do *.wav albo *.mp3 to wrzucam na empetrójke i na impreze zabieram tylko projektor i odtwarzacz :D .

Zasilanie i wzmacniacz to nie problem, gorzej z galwanometrami.

Zdecyduje się na zrobienie tych galwanometrów, ale nie wiem paru rzeczy -

Grubość druta do cewki, ilość zwojów, połączenie cewek górnej i dolnej( równolegle czy szeregowo ), na zdjęciach z tej strony na osi galwanometru zamocowany jest kwadrat i kółko zrobione z laminatu, co to jest ?

Pozdrawiam

0 5
  • #2 29 Lis 2008 21:48
    kisiel20
    Poziom 14  

Sam jestem na etapie budowania tych galv. Ja nawijam cewki z drutu 0.3 ale zwojów 120 dlatego że opór jednej cewki wynosi 3,3 ohm (łącznie oba 6.6ohm).Ważne to aby nie spalić tda. Osie zrobiłem ze szprychy rowerowej z nierdzewki. Na to poszły magnesy z dysku twardego (kleją się do jutra na kleju epoxydowym i w poniedziałek będzie zabawa ze szlifem. Łożyska kupiłem po 3 pln/szt w wymiarze 6/2.5/2 . Mam tylko prośbę czy mógłby ktoś wytłumaczyć po naszemu zasadę działania środkowania wirnika bo przyglądam się temu już długo tylko nie umiem zaskoczyć jak to działa.

0
  • #3 30 Lis 2008 22:32
    323493
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 02 Gru 2008 21:10
    kisiel20
    Poziom 14  

I obudowa do jednego galva zrobiona. Zostanie jeszcze jedna, ale czasu mi brak i wieczorami po trochu dłubie przy tym. Cewki dopiero dołożę.Czekają na szafce. Sorki za jakość zdjęć ale robione kamerką z laptopa :D jak dojdę do lepszego aparatu to dam lepszej jakości fotki.
    PS na tło nie zwracać uwagi
    :D

0
  • #5 02 Gru 2008 21:29
    Dawid90u
    Poziom 23  

Witam, z czego zrobiłeś łożyska? Pozdrawiam

0
  • #6 02 Gru 2008 21:39
    kisiel20
    Poziom 14  

Łożyska kupiłem w pobliskiej hurtowni łożysk. Ich wymiary to 6zew/2wew/2.5szer cena 3,50/szt a ośka to szprycha rowerowa z nierdzewki gr. 1,9mm

Witam ponownie.W trakcie budowy galv homemade do popelscan-a przyszły problemy.
    Ostatnie cewki które nawinołem nie są takie jak by miały być. Mają impedancję 4.5ohm, grzeją się i powodują przegrzewanie transformatora, o tda nie wspomnę. Cewki nawijałem drutem 0.3mm 130 zwojów i łączyłem koniec jednej z początkiem drugiej i uzyskane w ten sposób dwa przyłącza podłączyłem do wzmacniacza.. Może źle je nawinąłem? Zastanawiam się jeszcze nad tym czy można było by zastosować cewki które stosuje się do naprawy głośników (np. 8 ohm) zamiast nawijać ręcznie? Czy uzyskałbym odpowiedni efekt lub porównywalny z ręcznie nawijanymi cewkami?
    Proszę o szybką poradę.

0
  Szukaj w 5mln produktów