Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania

Agata371 29 Nov 2008 20:05 10712 17
 • #1
  Agata371
  Level 2  
  W kuchni o powierzchni 11metrów kwadratowych jest zainstalowany kocioł VELA COMPACT CTN 24 AF z otwartą komorą spalania.Spaliny z kotła są odprowadzone do komina za pomocą rury SPIRO. w pomieszczeniu tym jest również kuchenka gazowa. Jest kratka wentylacyjna. Niestety nie ma żadnego otworu dostarczającego powietrze do prawidłowego funkcjonowania kotła.Czy to jest bezpieczne i zgodne z przepisami.[/b]
 • #2
  W.Wojtek
  Phones specialist
  NIE tytlko niezgodne z przepisami ale skrajnie ryzykowne.. jak masz szczelne mieszkanie to piec wyje ci cały tlen, zaciagnie jakies świństwa z kanału wentylacyjnego a w końcu zatruhe was dwutleniem wegla . JAk nie ma dopływu to i odpływu tez nie ma..
 • #3
  EkoGrzew
  Level 20  
  o matko
  24 kW na 30 m3.... na granicy ryzyka. kto pani doradzil montaz tego urzadzenia ??? zeby chociaz byl z wymuszonym ciagiem pobierania powietrza... niewielka roznica w cenie a przynajmniej bezpiecznie
 • #4
  akwedukt
  Level 24  
  Panowie widziałem lepsze numery np.podejście gazu do termy wykonane za pomocą wężyka w oplocie z aluminium.A ponatto ostatni atest na rurę spiro do gazu wyszedł w1999r.Zadam pytanie gdzie jest kominiarz i wyrazy szacunku dla pana serwisanta jeśli ktoś go wzywał bo są tacy co twierdzą że po co płacić za przeglądy.
 • #5
  Agata371
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedź.To nowy budynek i piec już taki był.
  Proszę o podanie przepisów pomocnych przy reklamacji lub wymianie pieca na piec z zamkniętą komorą spalania.
 • #6
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dokładne regulacje prawne znajdziesz w Prawie budowlanym i w normach energetycznych.
 • #7
  Agata371
  Level 2  
  A czyw tej sytuacji jest możliwe zamontowanie kotła gazowego z zamknięta komorą spalania?
 • #8
  W.Wojtek
  Phones specialist
  A stacćcie na komin podwójnym płaszczem? jest miejsce kominie w tym co masz? ile jeszcze tam jest pieców??która kondygnacja? ile mieszkań ma budynek?
  Kto robi przeglady kominiarskie??Kto projektował i robił odbiory??
  Pomyś lepiej o przewodzie z zewnatrz bezpośrednio pod piec. Ma mieć 200 cm2..
 • #9
  akwedukt
  Level 24  
  W kotłach turbo można zrobić tak.
  1-Wylot spalin przez ścianę ,najtaniej i najprościej warunek że jest to budynek jednorodzinny i wylot spalin będzie dalej niż 1m od okien i innych otworów oraz min 2.2m od pozoimu terenu.
  2-W istniejący kanał spalinowy montujemy pojedyńczą rurę spalinową a powietrze do spalania jest pobierane pomiędzy kanałem a tą rurą warunek kanał jest w dobrym stanie technicnym i nie jest to takie drogie rozwiązanie.
  3-Rozdział przewodów tzn .powietrze do spalania pobieramy z zewnątrz a spaliny do komina .
 • #10
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Jak komin jest pojedynczy i absolutnie szczelny.
  A kominmajstry do odbiorą??? Wątpie..
 • #11
  akwedukt
  Level 24  
  Sorry ale o jaką szczelnośc ci chodzi ,pobierać powietrze to może nawet z dziurawego komina za szafą ,proponuję koledze powertować materiały na temat doboru zestawów spalinowych do kotłów turbo.
 • #12
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Pobierac może i zza szafy, ale ma to byc powietrze a nie jakieś kurze i pyły z wnetrza komina...
 • #13
  EkoGrzew
  Level 20  
  panie wojtku z calym szacunkiem:
  ale kanal wentylacyjny to nie nie przewod spalinowy i z natyury powinien byc drozny i czysty, i o takim akwedukt tu wpomina co do zasysania powietrza. problem w tym ze te kociolki maja konstrukcje zasysania i wylotu spalin koncentryczna zatem jesli nie ma mozliwosci wstawienia rury spalinowej o odp srednicy do kanału went i jednoczesnie tym samym kanałem zasysac powietrze do procesu spalania to niezbedne staja sie odpowiednie kształtki.... a to juz zaczyna byc lekko kosztowne i skomplikowane
  pozdrawiam
 • #14
  Agata371
  Level 2  
  Dziękuję wszystkim za cenny rady.Teraz zaczynają się strome schody. Muszę wymienić kocioł albo zrobić porządną wentylację. A to w budynku wielorodzinnym nie jest tak proste jak we własnym domku.
  Nie każdy deweloper jest uczciwy.Mam nadzieję że się uda.
  Pozdrawiam
 • #15
  BrunoJ
  Level 12  
  To jeszcze dla uscislenia moze - to jest na pewno rura spiro (sztywna zwyjana z blachy)? czy flex (gietka, jakby harminijka)? Bo te drugie z tego co wiem wystepuja rowniez w wersji kwasoodpornej z przeznaczeniem na odprowadzanie spalin wlasnie. Oczywiscie sa rowniez zwykle wentylacyjne, ktore do spalin nie powinny byc stosowane (a czesto sa).
  Natomiast otwarta komora w kuchni i moc 24kW to jest przekombinowane stanowczo, ale to juz inni sie rozpisali.

  pozdrawiam
  Bruno
 • #16
  wnoto
  Level 34  
  Jeśli jest to mieszkanie i to w dodatku nieduże (jakie) to proszę zastanowić się nad grzaniem prądem.
  Instalowanie tzw. "atmosferyka" w pomieszczeniu użytkowym (a takim jest kuchnia") jest pomyłką. Przeciągi gwarantowane mimo zachowania zasad bezpieczeństwa.
 • #17
  wnoto
  Level 34  
  Agata371 wrote:
  Dziękuję wszystkim za cenny rady.Teraz zaczynają się strome schody. Muszę wymienić kocioł albo zrobić porządną wentylację. A to w budynku wielorodzinnym nie jest tak proste jak we własnym domku.
  Nie każdy deweloper jest uczciwy.Mam nadzieję że się uda.
  Pozdrawiam


  A może warto zbioro wystąpić do dewelopera. Wziąć opinię kominiarza i zrobić raban. Kto zaakceptował taki projekt lub w jaki sposób zrobiono jego zmianę.