Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Praca Inżynier Elektronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niekonwencjonalne metody pozyskiwania energii

emeryt 23 Mar 2010 20:25 199474 1137
 • #1021 23 Mar 2010 20:25
  oli7
  Poziom 12  

  jta - po części masz racje , ale z drugiej strony byłem w szkole tak dawno, że nie pamiętam tych rzeczy, o ile była mowa o tym. Wskoczyłem na wiki, dane by się zgadzały, ale jak zawsze w życiu bywa jest "ale". Nie ukrywam bachłem się o jedno 0. Dla dodatku znalazłem to o temperaturach: http://ifd.fuw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=381&Itemid=383 , i :http://www.ig.pwr.wroc.pl/student2/artykul_3.htm .(jak byś zauważył to dane trochę się różnią co do wiki).
  Nie miałem na celu rozsyłania propagandy lecz to jak to widzicie by się podszkolić jakie są za, a jakie przeciw. A zresztą to tylko pomysł, myślałem że forum polega na tym by podzielić się jakimiś pomysłami, czyż nie.

  jaculat - chyba zmysł węchu Cię zawiódł :) . W skrócie - mój model wyglądał troszkę inaczej - cewka bez rdzeniowa o promieniu 5cm grubości 1cm(6000 uzwojeń z drutu 0,2mm), magnes neodymowy i lutownica jako trfo. 1. trafo , 2. neodym, 3. cewka, przy włączeniu trafa zaświeciła mi się żaróweczka o mocy około 2 watt, oki super. Wniosek - trafo 100W, a świeci żarówka 2W, gdzie reszta mocy? - prąd który otrzymaliśmy jest efektem "zakłócenia" pola magnetycznego w magnesie, a równocześnie zamiany pola na energię ele. w cewce, czyli jeśli byśmy większą mocą zakłócali te pole tym większa moc wyjściowa, dowodem tego by był twój filmik, gdzie wpierw zasiliłeś generator częstotliwości, żelówką, a później bateryjką (jasność diód), oczywiście częstotliwość też ma znaczenie , ale to inna bajka. Oto w ten sposób mamy inny transformator.
  Zgadzam się, że CML2SGen, ma sens jeśli byśmy znaleźli jakieś źródło częstotliwości (o odpowiedniej mocy!) gdzie nie trzeba by było zasilania.
  Takim źródłem może być słońce lub wszystkie gwiazdy, ale tu nasuwa się pytanie - jaka duża powinna być ta cewka? Po tych przemyśleniach zaprzestałem dalszych doświadczeń na tym modelu, dlatego mnie interesuje jak to wygląda na twoim modelu - co do mocy.
  Pozdrawiam, no i co złego to nie ja :) .

 • Praca InĹźynier Elektronik
 • #1022 23 Mar 2010 21:40
  jaculat
  Poziom 13  

  jeżeli chodzi o moc wejściowa to przy pewnej konfiguracji i częstotliwości z 300 mA spadło do 30 mA na baterii 12V (napięcie wejściowe 6V). Co do wyjściowego to nie robiłem bo dalej pracuje nad odpowiednią konfiguracją odbiorczą (dlatego dałem pojedyncze diody na cewki tymczasowo).

  Poza tym wersja 4 rdzeniowa jest niekompletna wiec i tak nie było sensu mierzyć...

  Mogę jedynie powiedzieć że twoja wersja jest bliższa 2SGen Naudina choć trafo z lutownicy "trochę" się rożni od toroidalnej cewki i częstotliwość 50 Hz zamiast 200Hz -3,3kHz. (im niższa częstotliwość większy pobór, chyba ze krótszy impuls większe wypełnienie)

 • #1023 24 Mar 2010 19:42
  oli7
  Poziom 12  

  W najbliższym czasie spróbuję zrobić Twój model, lecz trochę większego kalibru, a jako generator wykorzystam układ z aku wkrętarki tam dochodzi do około 100kHz jeśli nie 1MHz (teraz nie pamiętam).

  Jeszcze jedno (jeśli się mylę to popraw mnie) 30mA *12V daje zasilanie do 0,5W diody(LED).

 • #1024 24 Mar 2010 22:04
  jaculat
  Poziom 13  

  Nie wiem czy Cie dobrze zrozumiałem ...


  Zasilanie układu (generator + układ wzmocnienia + cewki) 30 mA * 6V .

  Zastosowane diody to chyba 3-3,5 V* 30 mA (pewnie chińskie).

  Zdania rozpoczynamy wielką literą, a kończymy?
  Proszę to poprawić.
  Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
  Nie kasować wpisów moderacyjnych!
  [_P_]

 • #1025 25 Mar 2010 19:15
  oli7
  Poziom 12  

  Przypuszczałem, że zastosowałeś diodę LED 0,5W na wyjściu (wtórne), a zasileniem na teroidzie było 30mA*12V, stąd te niezrozumienie.
  ---
  Mała poprawka, generator z aku wkrętarki nie nadaje się i częstotliwość jest w nim do 9kHz,a nie jak wyżej napisałem.

  Scalono!
  [_P_]


  ---
  Jaculat, mam prośbę, możesz rzucić linkiem lub wstawić schemat Twego generatora, bo widzisz próbowałem wykorzystać gen. z aku i jakoś coś nie tak poszło, myślałem że to wina tego gen., ale buz, a irf to to samo.(przypuszczam, że chodzi o kształt wykresu).

 • #1026 01 Kwi 2010 11:05
  jaculat
  Poziom 13  

  Jako generator użyłem lm555

  http://jnaudin.free.fr/2SGen/images/2SGenv2diag.gif

  z kilkoma modyfikacjami zamiast 7808 dałem lm 317 z układem regulacji napięcia wyjściowego i drugi potencjometr zamiast rezystora R1. Wtedy można regulować częstotliwość i wypełnienie (potencjometry najlepiej liniowe)

 • Praca InĹźynier Elektronik
 • #1027 07 Kwi 2010 22:07
  shadowofeclipse
  Poziom 9  

  A nie dałoby się użyć Ossie Motor jako generatora częstotliwości?
  Zamiast 2 urządzeń (prawie) overunity powstałoby 1.

  Mam parę pytań:
  Jakie jest praktyczne zastosowanie negzystora (układu o ujemnym oporze)?
  Jakie są parametry prądu przesyłanego jednym kablem w urządzeniu o nazwie AFEP (Avramenko's Free Electrons Pump)?
  Schematy są na stronie J. Naudina.

 • #1028 07 Kwi 2010 23:43
  _jta_
  Specjalista elektronik

  shadowofeclipse - pisz dokładniej, o co chodzi, bo tu na forum jasnowidzów za mało - np. podaj URL i konkretne pytanie.

 • #1029 07 Kwi 2010 23:56
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  shadowofeclipse, jeżeli to wszystko jest na stronie Naudina to dlaczego nie zadasz pytania bezpośrednio jemu? Przecież on to wszystko zrobił i jemu to wszystko działa, czyli on jest w stanie odpowiedzieć na wszelkie Twoje pytania. Czyżbyś się bał, że wielki Naudin może olać Twoje pytanie?

 • #1030 08 Kwi 2010 14:10
  shadowofeclipse
  Poziom 9  

  AFEP
  http://jnaudin.free.fr/html/afep012.htm

  Negzystor
  http://jlnlabs.online.fr/cnr/cnr4lbld.htm
  http://jlnlabs.online.fr/cnr/cnr4lam.htm

  Za cienki jestem z Angielskiego aby pisać do J. Naudina, strony wrzucam na Google Translator.

  Z eksperymentami we własnym zakresie jestem na razie na etapie budowy silnika Bediniego SSC na bazie wiatraka komputerowego, jak zakończę ten etap z pozytywnym skutkiem to przetestuję Cewkę Rodiniego (Rodini Coil).
  Ostatecznie zbuduję urządzenie tego typu:
  Tesla-type activity in Bedini SSG with Rodin Coil

  Eksperyment z silnikiem na trwałe magnesy zakończyłem na etapie instalacji 8 magnesu, więcej nie miałem a nie chciałem inwestować w urządzenie które może nie zadziałać.
  Niedokończony PM Motor
  Podczas dokładania kolejnych magnesów na okręgu rotor przesuwał się na kolejne pozycje, prawdopodobnie po instalacji magnesów na całym obwodzie rotor nadal by się kręcił. Podczas planowania urządzenia wyszedłem z założenia że coś co zadziała w skali pomiędzy tylko dwoma magnesami ma szansę zadziałać jako całość.
  Sorry za precyzję rysunku ale Krita w wersji 2.1.1 nie ma jeszcze opcji przenoszenia zaznaczanego fragmentu obrazka i wstawiania opisów tekstowych.

 • #1031 08 Kwi 2010 19:15
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Jakość tłumaczenia przez Google bywa denna, i trzeba zgadywać, co to znaczy - co zrozumiałeś z tych stron Naudina?

 • #1032 08 Kwi 2010 21:09
  shadowofeclipse
  Poziom 9  

  Schematy ;) i to że chociaż zaobserwował kilka zjawisk fizycznych jeszcze nie opisanych przez oficjalną fizykę jeszcze nie zbudował działającego urządzenia o sprawności powyżej 1.

 • #1033 08 Kwi 2010 21:36
  jaculat
  Poziom 13  

  shadowofeclipse

  "A nie dałoby się użyć Ossie Motor jako generatora częstotliwości?
  Zamiast 2 urządzeń (prawie) overunity powstałoby 1."

  trochę ciężko "australijskim silnikiem" generować sygnał o pożądanych parametrach...

  co do Naudina z własnego doświadczenia jeżeli chodzi o 2SGen do pewnego momentu był autentyczny, ale jeden jego układ ewidentnie wprowadzał w ślepy zaułek (jego schemat w stosunku do wyników odbiegał od moich doświadczeń). Reasumując dopóki czegoś nie sprawdzę sam mam wątpliwości.

 • #1034 08 Kwi 2010 21:55
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Stwierdzenie, że tam jest coś, co nie jest opisane przez oficjalną fizykę, to ocena,
  a nie coś, co można tam zobaczyć. I taka ocena może się okazać błędna.

  Skąd wiadomo, czy to, co zaobserwował Naudin, nie jest opisane przez oficjalną fizykę?
  Na czym polegają te "nie opisane przez oficjalną fizykę" zjawiska, które zaobserwował?
  Czy przedstawiono je ludziom, którzy w sumie znają całą oficjalną fizykę?

 • #1035 08 Kwi 2010 22:25
  shadowofeclipse
  Poziom 9  

  Wiadomo stąd że jak Naudin coś zbuduje to dopiero inne ośrodki badawcze potwierdzają po pewnym czasie.
  Tak było z tak zwaną Zimną Fuzją CFR (właściwie elektrolizą w łuku elektrycznym). Mam prawie wszystkie części do zbudowania modelu ale brakuje mi kondensatora 2200uF 500V (na allegro jest 450V powinien się nadawać ale cena jest za wysoka jak dla mnie). COP jest większy od 1 ale widocznie ten reaktor nie ma praktycznego zastosowania, elektrody wolframowe się zużywają a koszty eksploatacji przekraczają granicę opłacalności.

  Dlatego obecnie eksperymentuję z silnikiem bediniego, zmodyfikowany układ może być całkiem niezłym źródłem zasilania o ile w układ zostanie wpięta turbina wiatrowa. Zwykłe ładowarki do baterii mają o wiele mniejszą sprawność.

 • #1036 08 Kwi 2010 23:57
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Ja tam na stronie Naudina widziałem rzeczy, które były znane co najmniej od pół wieku, nie tylko naukowcom, ale i inżynierom. ;)

  I może dobrze byłoby pamiętać, że fizycy zajmują się głównie zjawiskami fizycznymi, a nie konstrukcjami (a przynajmniej tak chcą)
  - więc jak Naudin coś zbuduje tak, że działa według przewidywań opartych o znaną wiedzę, to dla fizyków nie jest to nic nowego,
  i nie jest istotne to, że kiedyś zaobserwowali, że materiał ma nieliniową charakterystykę namagnesowania, zwłaszcza jeśli jest
  umieszczony w silnym polu uzyskanym przy użyciu odpowiedniego układu magnesów, a w słabszym polu jednego magnesu ta
  nieliniowość jest niewielka i trudna do zauważenia - a Naudin uzyskał dużą nieliniowość stosując jeden magnes neodymowy -
  zjawisko jest to samo, nieliniowość w silnym polu magnetycznym, a jak uzyskano to pole, to już nie zmienia istoty zjawiska.

 • #1037 10 Kwi 2010 23:46
  shadowofeclipse
  Poziom 9  

  Słyszałeś o tri-force gate? Ja przetestowałem i działały.
  http://www.fdp.nu/triforcegate/

  Zastanawiam się dlaczego nikt nie zastosował technologii w kolei. Żadne to perpetum mobile, energia musi być dostarczona podczas wtłaczania obiektu w tunel magnetyczny złożony z magnesów trwałych później już tylko do przodu.
  Nie mam ochoty tego patentować i tak nikt w Polsce nie podejmie tematu.

 • #1038 11 Kwi 2010 00:46
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Cała kwestia w tym, że jak zrobisz taki tunel, to będzie generować większe straty, niż masz bez magnesów.

 • #1039 11 Kwi 2010 21:33
  shadowofeclipse
  Poziom 9  

  Zbuduj sobie prosty model.
  Trzy nakrętki od śrub w środku i magnesy na zewnątrz ułożone tak jak w bramkach magnetycznych.
  Koszty eksploatacji tego urządzenia są niskie. Jedyne co się może zepsuć to mechaniczny system wtłaczający pociąg w tunel.

  Bez magnesów pociąg stoi w miejscu. ;)
  Chodzi mi o to że same magnesy działają jako napęd.
  http://www.youtube.com/watch?v=S2pNehGPWvw&NR=1

 • #1040 11 Kwi 2010 21:49
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Nie jako napęd, tylko jako magazyn energii, i to magazyn ze stratami - dlatego to nie ma sensu,
  to jak konto w banku, który za prowadzenie konta pobiera opłaty, a nie daje oprocentowania. ;)
  (z bankiem przynajmniej jest tak, że wygodniej jest dać mu zlecenie, niż samemu jeździć z forsą)

  Prosty model bez precyzyjnych pomiarów jest za mało dokładny, żeby wykryć, czy coś da, czy nie;
  a takie pomiary robiono, i wszystkie zgodnie pokazywały, że nic się nie uzyskuje, tylko się traci.

 • #1041 11 Kwi 2010 22:23
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Ruch w polu magnetycznym obiektu przewodzącego prąd powoduje wyidukowanie w nim prądów, które będą działać hamująco na ten ruch. To jest wielokrotnie już sprawdzona zasada hamulca elektromagnetycznego.
  Prądy płynąc w ośrodku o jakiejś oporności będą oczywiście zamieniane na ciepło, które ulegnie rozproszeniu.

  Próba wynalezienia koła, w którym Pi było by choćby nieco większe, niż dotychczas, nie rokuje szansy sukcesu, można ją odpuścić.

 • #1042 11 Kwi 2010 22:28
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  shadowofeclipse napisał:
  Chodzi mi o to że same magnesy działają jako napęd.
  http://www.youtube.com/watch?v=S2pNehGPWvw&NR=1

  Albo to nie są żadne magnesy tylko kulki stalowe a szyna nie jest ułożona poziomo tylko nachylona.

 • #1043 12 Kwi 2010 11:06
  shadowofeclipse
  Poziom 9  

  jankolo
  Jak nie zaeksperymentujesz to się nie dowiesz, mogę polecić eksperyment bo mi się udał.

 • #1044 12 Kwi 2010 12:43
  _jta_
  Specjalista elektronik

  A czego można się dowiedzieć? że kulka po równi pochyłej stacza się w dół?
  Jak rzeczywiście chcesz coś sprawdzić, to zrób wahadło z tą bramką.

 • #1047 14 Cze 2010 23:01
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  jaculat, LED-y fajnie mrugają i przewody masz prowadzone w artystycznym nieładzie. To robi wrażenie!

 • #1048 15 Cze 2010 10:18
  jaculat
  Poziom 13  

  jankolo nie mam czasu się bawić w estetykę to jest prototyp nad którym pracuje... jak będę mieć więcej kasy zrobię solidny prototyp który zbadam od strony skuteczności. Obecnie pobiera ok 200 mA impulsowo więc ciężko mi określić realny pobór mocy wychodzi obecnie ok 4-5 W. Nie mierzyłem energii odzyskiwanej z układu ... ciekawe jest to że energia odzyskiwana jest w momencie wyłączenia cewki a nie jej załączania. Próbowałem dawać na wejściu napięcie pulsujące z generatora i się kreci choć spada mu prędkość obrotowa ale pobór jest niewielki...

 • #1049 15 Cze 2010 11:22
  _jta_
  Specjalista elektronik

  ciekawe jest to że energia odzyskiwana jest w momencie wyłączenia cewki a nie jej załączania - a to jest szkolna wiedza... ;)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo