Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niekonwencjonalne metody pozyskiwania energii

emeryt 16 Maj 2008 20:40 196105 1137
 • #481 16 Maj 2008 20:40
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Fotosynteza jako sposób produkcji paliw ma niską wydajność - wielokrotnie niższą, niż fotoogniw.

 • Megger
 • #482 22 Maj 2008 19:41
  mxseba
  Poziom 11  

  Moim zdaniem żadne półśrodki typu fotoogniwa słoneczne, czy wiatraki nie zdadzą egzaminu musiały by być tak popularne jak kominy na dachu w każdym domu a i tak nie rozwiążą problemu energetycznego, ceny za energię szaleją wole nie myśleć co będzie za rok. Myślę że jedynym rozwiązaniem jest budowa elektrowni atomowych lub lepiej termojądrowych, jeśli wydajność tokamaka będzie większa niż potrzebna do podtrzymania reakcji to będzie prawdziwy przełom do uzyskania taniej energii. Rządy państw i UE powinny przeznaczać więcej środków na te badania zanim obudzimy sie z ręką w nocniku i świat będzie wyglądał jak w filmie Mad Max. Trochę interesuje sie fizyką i ostatnio trafiłem w googlach na bardzo ciekawy temat - zimnej fuzji. Polecam poczytać.

 • #483 22 Maj 2008 22:00
  keseszel
  Poziom 26  

  O zimnej fuzji trąbią jakiś czas. Był nawet film z Keanu Revesem ( nie mam pamięci do nazwisk - sorry ), nie pamiętam tytułu. Szału nie zrobił. Nie liczyłbym zbytnio na zimną fuzję. Za cicho :-) jest. Prędzej wszystko będzie pchane w kierunku elektrowni wiatrowych i fotoogniw.

 • Megger
 • #484 22 Maj 2008 22:24
  revolt
  Poziom 34  

  Jedyną alternatywą dla Polski są elektrownie jądrowe. Tylko społeczeństwo do tego jeszcze nie dorosło.

 • #485 23 Maj 2008 00:27
  Nemo
  Poziom 31  

  Elektrownie jądrowe? Wszystkim entuzjastom proponuję najpierw poszukać wiadomości na temat dostępnych zasobów uranu, a potem podpalać się na czystość, ekologię, dwutlenek węgla, wydajność i bezpieczeństwo.

  Z drugiej strony... Nikt nie mówi, ile energii trzeba zużyć, aby wyprodukować 1 kg uranu. To nie wszystko! Uran trzeba zapakować w pręty, które też trzeba wyprodukować. A nie są to zwykłe stalowe pręty, o czym z pewnością wszyscy rozmówcy doskonale wiedzą. Nikt nie wspomina też o utylizacji "wypalonych" prętów paliwowych. Na koniec ostatni gwóźdź do trumny - wybudowanie elektrowni jądrowej jest dużo droższe, niż węglowej. Tu trzeba użyć duuuużo betonu i nie tylko. A koszty eksploatacyjne? Osprzęt, środki smarowe i cała reszta odporna na promieniowanie nie jest tania. A zużywa się, jak wszystko.

  Kolejne pytania: czy mamy w Polsce sprawdzoną krajową technologię budowy elektrowni jądrowej? A może też trzeba będzie ją kupić? Kto wybuduje taką elektrownię i za ile? Kto w niej będzie pracował? Mamy odpowiednie wyszkolone kadry? Ile będzie kosztowało sprowadzane z zagranicy paliwo do niej? A po kilkudziesięciu latach kto zapłaci za konserwację wyłączonej elektrowni? Wszak wyburzyć jej nie można od ręki.

  Być może bilans jest ujemny i wcale bym się tym nie zdziwił. No to po co nam elektrownia atomowa? Abyśmy, jako Polacy, znów nabijali komuś kiesę?

  A może pora wreszcie poruszyć naszych kochanych naukowców, którzy masowo produkują doktoraty i habilitacje, korzystając z państwowych grantów, z których ostatecznie nic nie wynika? Może pora, aby wreszcie coś pożytecznego zrobili? Nie uważacie?

  Pozdrawiam.

 • #486 23 Maj 2008 00:44
  revolt
  Poziom 34  

  Według danych amerykańskiej rządowej agencji Energy Information Administration, popyt na paliwa nuklearne nie powinien zasadniczo zwiększyć się w ciągu najbliższych 15 lat, pomimo przewidywanego wzrostu generacji w źródłach nuklearnych. Przyczynić ma się do tego znaczny wzrost efektywności wykorzystania paliw jądrowych. Obecnie rozpoznane zasoby paliw jądrowych przy umiarkowanym wzroście popytu wystarczą na około 100 lat.


  Mało?

 • #487 23 Maj 2008 01:07
  Nemo
  Poziom 31  

  Hmm... Ciekawe...

  Ostatnio czytałem w pewnym numerze gazety Gigawat Energia z 2007 roku (nie pamiętam numeru, ale to się da sprawdzić, bo numer leży w robocie) o tym, że uranu wcale nie ma tak dużo. Jakoś tak chyba nawet mniej, niż ropy naftowej (licząc w latach). To był ten numer, w którym pisali o nowoczesnych elektrowniach na węgiel brunatny w Niemczech. Tych, gdzie dwutlenek węgla jest wyłapywany ze spalin.

  Poza tym ciągle pozostaje problem energochłonności i złożoności procesu wytwarzania energii z leżącego głęboko w ziemi uranu. Moim zdaniem lepiej postawić na przyszłe, opracowane w Polsce wydajne źródła odnawialne, niż na uran. Więcej na tym skorzystamy, niż na budowie atomówek.

  Co do elektrowni termojądrowych i Francji... W Europie Francuzi wytwarzają tryt, zatem oczywiste, że muszą znaleźć jakiś rynek zbytu na swój produkt. A przy okazji zdobędą dotacje UE dla czystej energii. Nikt nie wspomina przy tym o znakomitej czystości i szczelności instalacji produkujących tryt. A również nie jest to coś, co leży na ulicy. Ciekawe ile energii pochłania wytworzenie 1 kg trytu...

  Pozdrawiam.

 • #488 26 Maj 2008 14:35
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Zbudowanie elektrowni termojądrowej to nie tylko sprawa wydajności - żeby dostać z reakcji więcej energii,
  niż trzeba zużyć, by ją spowodować (nawet licząc razem ze zużyciem energii na wyodrębnienie trytu z wody).

  Istotnym problemem jest oddziaływanie promieniowania (neutrony i gammy o energiach po kilka MeV) na
  materiały, z których jest zbudowany reaktor - co z tego, że energii uzyskamy dużo i tanio, jeśli po krótkiej
  eksploataji reaktora część elementów będzie do wymiany, i zakosztuje więcej, niż warta ta energia?
  (gammy to pół biedy: kilkanaście centymetrów ołowiu załatwia sprawę; ale na szybkie neutrony nie ma nic)

  To jest jeden z planowanych kierunków badań: jakie materiały dobrać, żeby remonty nie kosztowały
  za dużo - i to jest jeden z istotnych powodów, dla których badania mają trwać jeszcze ponad 60 lat.

 • #489 27 Maj 2008 22:38
  andreas50
  Poziom 15  

  Ja nigdy nie byłem , nie jestem i nigdy nie będę za energią jądrową , czy termojądrową , zresztą to na jedno wychodzi . Mamy już nauczkę z Czernobylem - czy nic nas to nie nauczyło ? Nie mam zamiaru więcej łykac tego świństwa , którym mnie raczono po Czernobylu . Zbyt dobrze pamiętam te czasy. Pewien mądry człowiek napisał " Cieszy mię rym ten , Polak mądr po szkodzie , lecz jeśli nas znowu Tatar nie złupi , nową przypowieść Polak sobie kupi , że i przed szkodą i po szkodzie głupi" . I proszę zastanówcie się nad tymi słowami .

 • #490 28 Maj 2008 23:25
  forestx
  VIP Zasłużony dla elektroda

  andreas50 napisał:
  I proszę zastanówcie się nad tymi słowami .
  - no to zastanówmy się:
  Siedzi kolega sobie przed monitorkiem przyczepinym do komputerka - sto parę watów z sieci. Żonka ogląda brazylijski horror na plaźmie - drugie tyle. Praleczka się cichutko kręci, a lodóweczka słodko mruczy w kącie. A Sztefek i Lojcik zacierajom rency bo majom po co fydrować.
  Tylko to fedrowanie schodzi coraz niżej - dosłownie. Trzeba kopać coraz głębiej, wykorzystywać bardziej kosztowne/pracochłonne złoża, a co za tym idzie zwiększać koszty - czytaj cenę wungla. Czyli prądu. Bo prąd w naszym smutnym kraju jest z wungla.
  Tak zwani "zieloni" (czytaj: mniej ortodoksyjni ekolodzy) wymyślają bajeczki o elektrowniach wodnych, wiatrakach i ogniwach słonecznych.
  Tak zwani "bardziej zieloni" (czytaj: ortodoksyjni ekolodzy) wymyślają bajeczki o robaczka świętojańskich na terenach zalewowych (pod zbiornikiem elektrowni wodnej), ptakach przemielonych przez wiatraki oraz efekcie cieplarnianym spowodowanym przez hektary czarnego krzemu.
  Ci "najbardziej zieloni" (czytaj: popaprani ekolodzy) umierają w Bieszczadach z głodu i wyziębienia, szukając "odnowy" pod szałasem.
  Są jeszcze zwolennicy biopaliw, biogazów i bioprądów, na szczęście tych ostatnich da się jeszcze wyleczyć (jakoś tak Sapkowski napisał: zamknąć takiego w obórce to wtedy cudeńka na ścianach malują).
  Wracając do tematu:
  skoro perpetuum mobile (niezależnie od rodzaju) nie uda nam się w najbliższym czasie zbudować, węgiel, ropa i gaz powoli się kończą, to może jednak warto sięgnąć po uran - tak aby przynajmniej przez najbliższe 100 latek przed monitorkiem posiedzieć?
  Fakt: Carnobyl był niezłą nauczką (lektura obowiązkowa: większe katastrofy przemysłowe oraz awarie w przemyśle związanym z materiałami radioaktywnymi - jest tego sporo w necie). Ale na dzień dzisiejszy jesteśmy skazani na "atoma" albo na import energii od sąsiadów - oczywiście produkowanej w elektrowniach atomowych. Sugeruje poszukać w moich postach mapy rozmieszczenie reaktorów dookoła naszego kraju.

 • #491 29 Maj 2008 01:10
  sfera2
  Poziom 14  

  Ponura to wizja ale niestety prawdziwa. Zakończenie jej wydaje się jednak bardziej smutne, ponieważ jesteśmy cywilizacją konsumpcyjną, czytaj skazaną na samozagładę z bezmyślnej pogoni za zyskiem.

  Budowa elektrowni węglowych czy na paliwa ciekła a nawet gazowe oznacza produkcję nie tylko energii elektrycznej ale jednocześnie dwutlenku węgla tlenków azotu i całej masy zanieczyszczeń rakotwórczych.

  Pozornie elektrownie atomowe, mają dużo mniejsze zanieczyszczenie środowiska ale pozornie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zanim nowe urządzenia nie zaczną się rozpadać a pogoń za zyskiem zmniejszająca koszty eksploatacyjne, nie przerobi elektrowni atomowej w potężną bombę której wybuch będzie tylko kwestią czasu.

  Piszesz o perpetuum mobile że na razie nie widać postępu, ale powiedz kogo tak naprawdę interesuje budowa urządzeń napędzanych darmową energią. Prace w tym kierunku wymagają bardzo dużych nakładów finansowych a zarobku na tym nie ma żadnego, całkowity brak zainteresowania u inwestorów.

  Prawdę mówiąc nawet państwo jako takie, nie jest zainteresowane darmową energia ponieważ duża część dochodu narodowego pochodzi głównie ze sprzedaży paliw do produkcji energii.
  Wyobrażacie sobie państwo które będzie dążyło do zamknięcia przemysłu wydobywczego czy produkującego paliwa ciekłe i gazowe.

 • #492 29 Maj 2008 02:52
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Pisałem - USA chce mieć darmową energię. Oczywiście w realistyczny sposób.

  Co do perpetuum mobile, to cała nasza wiedza zgodnie wskazuje, że ono nie może istnieć,
  więc planowanie czegoś w oparciu o perpetuum mobile to gorzej, jak dzielenie skóry na
  żywym niedźwiedziu - nie dość, że niedźwiedź jeszcze nie został upolowany, to nawet
  jeszcze nikt nie znalazł jego śladów, ale są tacy, co opowiadają o nim bajki...

  Wprawdzie są trudności z określaniem energii w polu grawitacyjnym - chodzi o to, że ten sam
  obiekt ma różną energię, gdy go oglądają różni obserwatorzy, a nawet ten sam, ale przesyła
  po innej drodze sygnały używane do pomiaru - ale nawet gdyby to oznaczało niezachowanie
  energii, to w naszych warunkach krzywizna przestrzeni jest za mała, by to miało znaczenie.

 • #493 29 Maj 2008 09:54
  sfera2
  Poziom 14  

  Pisząc że rządy nie są zainteresowane w badania nad wykorzystaniem energii z ogólnodostępnych źródeł, nie miałem na myśli, że zwalczają samą jej idee ale one po prostu popierają ją tylko w ograniczony sposób, na tyle aby móc mieć nad tym kontrolę. Raczej największym problemem jest brak dużego zainteresowania wśród inwestorów.

  W działanie perpetuum mobile nie wierzę jak i nie traktuje poważnie tych co uważają za możliwe zbudowanie urządzenia które bez dostarczania energii z zewnątrz może wykonywać stałą pracę. Jednocześnie nie zgadzam się z poglądem dołączającym urządzenia zasilane z jednego źródła do perpetuum mobile tylko dla tego że niema dolnego źródła.

  Silnikiem grawitacyjnym są wszelkiego rodzaju turbiny wodne wykorzystujące różnice poziomu wody do jej napędu. Natura znalazła sposób na przenoszenie wody z dolnego do górnego poziomu.
  O samej grawitacji tak naprawdę jeszcze mało wiemy na razie nie potwierdziły się założenia o falach grawitacyjnych czy grawitonie.

 • #494 29 Maj 2008 11:17
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Hipotezy fal grawitacyjnych i grawitonów nie zostały również obalona - po prostu wciąż nie umiemy zrobić doświadczeń,
  które mogłyby je potwierdzić lub im zaprzeczyć - ich efekty są małe i trudno o wystarczającą precyzję pomiarów.

  Co rozumiesz przez "urządzenia zasilane z jednego źródła"?

  Piszesz "brak dużego zainteresowania wśród inwestorów" - a jest czym ich zainteresować? jakiś dowód?
  (bajki o urządzeniach dających energię za darmo opowiada się od wielu wieków; bardzo wielu już w to
  inwestowało, potracili całe fortuny, i nic z tego nie wyszło - czy dziś jest cokolwiek więcej od tych bajek?)

 • #495 29 Maj 2008 14:30
  sfera2
  Poziom 14  

  Hipoteza fal grawitacyjnych została obalona podczas prób z pociągiem poruszającym się po torach pomiędzy dwoma punktami. Dokładnie nie pamiętam jak przebiegało samo doświadczenie oraz co było dowodem, ponieważ osobiście jestem zwolennikiem teorii o ugięciu czasoprzestrzeni pod wpływem dużego skupiska materii.
  Grawiton należy do cząstek elementarnych z fizyki wirtualnej i najczęściej jego parametry są korygowane do potrzeb lub uzyskanych wyników.

  Przyjęte jest, że każdy silnik niezależnie od rodzaju energii, posiada górne źródło z energią zasilającą oraz dolne z energią rozproszoną czyli z tą która opuszcza silnik. Silnik zasilany z jednego źródła to taki który pobiera energię napędzającą oraz po wykonaniu pozostała cześć energii wydalana jest z powrotem do źródła z którego została pobrana.

  W latach siedemdziesiątych na Politechnice Śląskiej opracowano technologie produkcji benzyny syntetycznej z węgla. Brak zainteresowania z powodu wysokiej ceny produkcji przy bardzo niskiej wówczas cenie ropy spowodował że do dzisiaj, nikt tym się nie zajął. Dzisiaj przy tak wysokiej cenie ropy produkcja benzyny syntetycznej była by o wiele niższa ale jak widać nikogo to nie interesuje.

 • #496 29 Maj 2008 14:45
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Pociąg na torach to nie ta precyzja - coś tu zostało przekręcone. Podaj źródła.

  Co do grawitonu, to niedawno się dowiedziałem, dlaczego ma mieć spin 2 - wynika
  to z symetrii fali grawitacyjnej... to by znaczyło, że im wyższa symetria, tym większy
  spin - najbardziej "niesymetryczne" są oddziaływania słabe - czy mają spin 1/2?

  Silnik - jak to się ma do silnika elektrycznego?

  Może z ceną tej benzyny syntetycznej nie jest tak "różowo", jak to przedstawiasz?
  Jeśli rzeczywiście jest tanio, to powiadom nasz rząd - bo to się naprawdę przyda,
  żeby nie uzależniać się od Rosji, która może w każdej chwili wstrzymać dostawy.

  Tylko najpierw przygotuj informację o tym, ile kosztuje produkcja benzyny z węgla
  - nie jakieś ogólnikowe "to jest tanio", a konkretnie wyliczone: ile zużywamy węgla,
  energii elektrycznej, ile kosztuje amortyzacja sprzętu, ile uzyskuje się benzyny.

 • #497 29 Maj 2008 16:40
  sfera2
  Poziom 14  

  Pociąg był tylko rozpędzoną masą pomiędzy dwoma punktami pomiaru grawitacji. Pomiar powinien wykazać zmiany falowe grawitacji, spowodowane ruchem dużej masy. Sam wywód z przeprowadzonego doświadczenia był bardzo składny ale ja nigdy nie byłem przekonany do hipotezy fal grawitacyjnych.

  Moje źródła opierają się wyłącznie na literaturze naukowej i technicznej. Internet traktuje wyłącznie jako źródło niesprawdzonych ciekawostek, jeśli coś mnie zainteresuje szukam na ten temat literatury fachowej.

  W silniku elektrycznym energią rozproszoną jest energia bierna która wynosi mniej niż 10 % energii czynnej. Silniki cieplne mają już energii rozproszonej po wyżej 70 %.

  Cena produkcji benzyny syntetycznej jest w tym najmilszym problemem ponieważ surowiec węgiel nie jest surowcem droższym od surowca jakim jest ropa a i ceny produkcyjne teraz są na pewno niższe, problemem jest zawirowanie gospodarki, jakie nastąpi podczas zmiany.

  Na pewno wdrożenie do produkcji benzyny syntetycznej, wyniosłoby co najmniej kilka miliardów w ciągu dwóch trzech lat i to jest główną przyczyną braku inwestorów. Ci co mają takie pieniądze, czerpią zyski z wydobycia lub przerobu ropy.

 • Megger
 • #498 29 Maj 2008 21:49
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Przewidywana przez OTW amplituda fal grawitacyjnych jest proporcjonalna do iloczynu pędu i przyśpieszenia;
  oszacowania zrobione dla obiektów, które możemy sztucznie poruszyć, dają amplitudy grubo poniżej możliwości
  wykrywania tych fal; również dla kosmicznych źródeł fal grawitacyjnych przewidywana amplituda fal docierających
  do Ziemi jest bardzo mała - szacuje się, że nie powinna przekroczyć 10^(-17) przy asymetrycznym powstawaniu
  czarnej dziury w wyniku wybuchu supernowej o masie 10 mas Słońca w pobliskiej (ale nie naszej) galaktyce.

  Stałe źródło, jakim ma być pulsar PSR1913+16 (Tailor i Weisberg, 1982, Astrophys. Journal 253, 908) ma dawać
  1000 razy mniejszą amplitudę; obliczono natomiast wpływ promieniowania fal grawitacyjnych na ruch tego pulsara,
  wynik jest zgodny z obserwacjami - ruch jest hamowany jak na skutek utraty energii na wypromieniowanie tych fal.

  W Internecie można znaleźć publikacje naukowe - najpoważniejsze wydawnictwa udostępniają je w tej formie.

  W silniku elektrycznym energia bierna wraca do sieci, więc? Ale są jeszcze straty np. na oporności uzwojeń,
  i to jest moc, która zamienia się na ciepło, trzeba je odprowadzać, bo inaczej silnik się spali.

  Co do benzyny: przedstaw konkretne wyliczenie kosztów; produkcja benzyny z węgla, jeśli będzie opłacalna,
  da niezależność w razie gdyby Rosja chciała odciąć dostawy ropy, i da pracę i wyższe zarobki górnikom -
  obie te rzeczy są globalnie korzystne, więc rząd na pewno taki projekt poprze i w dużej części sfinansuje.

  Osobna sprawa, czy realizacja takiego projektu będzie korzystna w dłuższym okresie czasu - ale politycy
  na to raczej nie zwracają uwagi, dla nich na ogół jest istotna skala najwyżej kilku lat. Jest taka kwestia, że
  ilość węgla jest ograniczona - można przetworzyć ten węgiel na benzynę teraz, uzyskując taką jej ilość,
  która będzie zawierać mniej energii (bo przetwarzanie spowoduje straty) a można wybudować duże
  elektrownie słoneczne, albo geotermiczne, i użyć ich energii do produkcji wodoru po to, żeby uzyskać
  większą ilość benzyny - bo do energii węgla doda się energia wodoru - i to w przyszłości, kiedy benzyna
  będzie dużo droższa, niż dzisiaj. Myślę, że ekonomicznie opłaca się poczekać na tani wodór.

 • #499 29 Maj 2008 23:49
  andreas50
  Poziom 15  

  forestx . Brawo . W sumie ciekawy podział "zielonych" . Zaś co do plazmy , to po prostu mnie nie stać na nią , przy 900 zł rencie na I grupie inwalidzkiej . Zaś co do " Sztefek i Lojcik zacierajom rency bo majom po co fydrować." - byłeś na dole w kopalni i przepracowałeś choć 1 dzień na dole , by pisac takie banialuki ? To prawda , że" fedrowanie schodzi coraz niżej - dosłownie. Trzeba kopać coraz głębiej, wykorzystywać bardziej kosztowne/pracochłonne złoża, a co za tym idzie zwiększać koszty - czytaj cenę wungla. Czyli prądu. Bo prąd w naszym smutnym kraju jest z wungla." . Gdyby ludzkość się postarała i zaczęła wprowadzać bardziej oszczędne energetyczne technologie , nie mielibyśmy problemów cywilizacyjnych . Tylko , że nikt nie jest zainteresowany w wprowadzaniu takich technologii , z powodów czysto finansowych . Rząd , bo czerpie zyski z akcyzy. Korporacje paliwowo-energetyczne , bo straciłyby zyski i prowizje . Więc komu się to w sumie opłaca ? Odpowiedzcie sobie sami na to pytanie .

 • #500 30 Maj 2008 00:26
  sfera2
  Poziom 14  

  Einstein w swoich przemyśleniach zmieniał zdanie również co do grawitacji, ja uważam że grawitacje jest przyspieszeniem powstałym z zakrzywienia sferycznego czasoprzestrzeni pod wpływem oddziaływania dużej masy. Ty masz inne przekonania więc niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu.

  Jestem starej daty i informację lubię czerpać z książek i czasopism, takie przyzwyczajenie.

  Z prądem biernym cały kłopot to, że wraca do sieci i ją obciąża jeśli jakiś zakład dużo „produkuje” prądu biernego to jest dodatkowo obciążany finansowo za przekroczenie przyznanych limitów. Dotyczy to zakładów z własnym transformatorem.

  Podczas wykonywania pracy przez silnik, niezależnie od rodzaju energii zasilającej zawsze część energii przemienia się w ciepło, które należy odprowadzić, nawet w turbinach wodnych.

  Na pewno patent na benzynę syntetyczną do kogoś należy i wypłynie jak tego będzie chciał właściciel.

  Podejrzewam że nie musimy martwić się co będzie kiedy skończy nam się wydobycie ropy, ponieważ alternatywne źródła paliw czekają na swoją kolej. To co mnie martwi to czy tak postępująca degradacja środowiska wytrzyma do tego momentu.

  Na pewno jakimś rozwiązaniem jest zwiększanie produkcji energii ze źródeł alternatywnych.

 • #501 30 Maj 2008 01:50
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Problem z tym, że tych alternatywnych źródeł energii - takich, co działają, nie bajek typu "silnika Adamsa",
  czy "generatora Searla" - nie ma zbyt wiele, i większość z nich łącznie zaspokoi tylko część zapotrzebowania
  ludzkości na energię. Jak dotąd jedynym pewnym źródłem o dużych możliwościach jest światło słoneczne,
  które można przetwarzać na prąd używając fotoogniw, bądź w elektrowni cieplnej.

  Jeśli są jakieś patenty na benzynę syntetyczną, to można poszukać w Biuletynie Urzędu Patentowego,
  tylko nie spodziewam się tam znaleźć kosztorysu uruchomienia produkcji i obliczeń kosztów produkcji.
  Skoro twierdzisz, że to może być opłacalne, to może przedstawisz jakieś konkretne dane?
  Jeśli to opatentowano w latach 70-tych, to chyba okres ochrony praw na ten patent już się skończył?

  I przypominam, że nie wyjaśniłeś, na jakiej zasadzie miałyby być obalone hipotezy fal grawitacyjnych
  i grawitonów, ani nie podałeś źródeł informacji, jakoby były obalone; nie odpowiedziałeś też na pytanie,
  czy jest czym zainteresować potencjalnych inwestorów w dziedzinie alternatywnych źródeł energii.

 • #502 30 Maj 2008 09:20
  sfera2
  Poziom 14  

  Faktycznie jedyną energią z kosmosu która może liczyć się w gospodarce to energia promieniowania słonecznego. Tylko zamiast fotoogniw bardziej widzę wykorzystanie promieniowania w podczerwieni do podgrzewania wody na podobieństwo reaktorów w elektrowniach atomowych. Oczywiście takie elektrownie dla utrzymania ciągłości pracy, w godzinach nocnych zasilane były by paliwem konwencjonalnym, ale i tak od 16 do 18 godzin na dobę korzystałyby z energii słońca.

  Ostatnio brałem udział w badaniach nad zjawiskiem, roboczo określonym jako objętość właściwa ciepła. Na razie zjawisko to znalazło potwierdzenie w wynikach kilku prób, że istnieje i jest alternatywne do teorii kinetycznej gazu. Teoretycznie pozwala na czerpanie energii pobierając ciepło atmosferyczne czy geotermiczne do napędu generatora energii elektrycznej. W praktyce to się dopiero okaże po skończeniu badań, a na dokończenie, dopiero szukamy mocnego inwestora.

  O patencie na benzynę syntetyczną słyszałem kiedy brałem udział w pracach z półprzewodnikami do których zaprosił mnie kolega z Politechniki Śląskiej. Wówczas na wydziale chemicznych aż huczało o benzynie syntetycznej. Do jej produkcji między innymi stosowany jest tlenek węgla. Miało to znaczenie ponieważ wydobycie można sprowadzić do kontrolowanego spalania węgla na dole a wydobywać sam gaz.
  Trzeba jednak pamiętać że wówczas mieliśmy „wielkiego brata” na wschodzie którego na pewno interesowały tego rodzaju technologie i w ramach przyjaźni mógł je przejąć, ale to trzeba jednak sprawdzić. W tamtych czasach bardziej interesowałem się elektroniką niż petrochemią, a i dzisiaj uważam że benzyna syntetyczna czy z ropy jest tym czynnikiem który najbardziej zagraża środowisku.

  Nie widzę potrzeby dyskutować na temat fal grawitacyjnych i grawitonu ponieważ dla mnie, to taka sama bzdura jak dla nas obu silnik Adamsa. Temat grawitonu to fizyka wirtualna czyli fikcja, to samo dotyczy fal grawitacyjnych.

  Uważam że na grawitacje trzeba spoglądać jak na przyspieszenie działające na masę danej materii. Przyspieszenie to zmiana prędkości, prędkość materii to między innymi dylatacja czasu. Zagięcie czasoprzestrzeni to przesunięcie czasu co również jest przyspieszeniem.
  Taka opinia jest nie tylko moją opinią i ma nie gorsze podstawy niż twoje przekonania o fizyce wirtualnej.

 • #503 30 Maj 2008 10:07
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Średnio dzień trwa 12 godzin na dobę, jako że doba ma 24 godziny - nie da się przez 16 godzin na dobę.
  Poza tym działanie elektrowni słonecznych jest zależne od pogody - zwłaszcza cieplnych, które używają
  światła słonecznego (widzialnego i podczerwieni) do podgrzewania czynnika roboczego - wystarczy, że
  Słońce jest zasłonięte chmurą, i elektrownia cieplna przestaje działać. Fotoogniwa bez ogniskowania są
  pod tym względem dużo lepsze, ale i ich wydajność spada kilkukrotnie przy zasłonięciu Słońca.

  Jeśli chce się mieć z samych elektrowni słonecznych ciągłe zasilanie, to trzeba rozmieścić je po całej
  Ziemi w miarę równomiernie (no, może w okolicach biegunów nie - tam dociera najmniej światła, bo dużo
  pochłania atmosfera), i zapewnić przesyłanie energii z małymi stratami.

  Lokalne (bez połączeń z całym światem) elektrownie słoneczne wymagałyby albo innych elektrowni (np.
  na paliwa, atomowych, wodnych, wiatrowych), które by dostarczały energię w czasie, gdy słoneczne jej
  nie dają, albo jakiegoś systemu magazynowania energii (elektrownie szczytowo-pompowe, akumulatory).
  Zastosowanie w tym celu elekrowni spalających paliwa oznaczałoby, że przez około 2/3 czasu to one będą
  dostarczać prąd - więc paliw wystarczy tylko na 1.5 razy dłużej, niż bez budowania słonecznych.

  Szukacie inwestora - a czy macie dowody, że taka inwestycja jest sensowna? To może przedstaw je.

  Co do benzyny syntetycznej, to może zapytaj tego kolegę, jeśli sam nie masz dokładnych informacji.

  Fale grawitacyjne to twoim zdaniem fikcja, czy ten pulsar, który obserwowano, też? ;)
  Pisałeś, że hipotezę fal grawitacyjnych obalono - ale nie przedstawiłeś podstaw do tego stwierdzenia,
  z tego, co mi wiadomo, takich podstaw w ogóle nie mogło być - ktoś je zmyślił, ty czy ktoś inny?
  (podstawą do obalenia hipotezy fal grawitacyjnych byłyby obserwacje tego pulsara, o którym
  pisałem - jeśli wyniki tych obserwacji byłyby inne, niż były... może poszukać innego pulsara?)

  Uważać na temat grawitacji możesz, co chcesz, tylko jeśli jest to mało sensowne - bo np. nie udaje się
  pogodzić z obserwacjami, jest w tym pomieszanie pojęć - to dla potencjalnego inwestora, którego byś
  chciał zachęcić do współpracy, jest to ostrzeżenie - że możesz być chory psychicznie, że wszystko, co
  mówisz lub piszesz, może być tylko urojeniem chorego umysłu - więc nie ma sensu inwestować.

 • #505 30 Maj 2008 11:32
  tarnowski
  Poziom 22  

  To może i ja dorzucę swoje trzy, grosze bo temat tego wart:

  Moim skromnym zdaniem nie istnieje zjawisko deficytu energii .
  To z czym mamy obecnie doczynienia jest poprostu schyłkową fazą pewnego etapu rozwoju technologii gdzie łatwo dostępny był węgiel i węglowodorowe nośniki energetyczne, a rachunek ekonomicznej opłacalności i skutków był prowadzony dla pojedynczego procesu,a nie tak jak to jest w przyrodzie w postaci zamkniętych cykli ( z prochu powstałeś i w proch się obrócisz )

  Kochane słoneczko i matula ziemia wytwarzają tak ogromne ilości energii że nasza cywilizacja nigdy nie będzie ich w stanie skonsumować.

  Problemem jak narazie jest tworzenie koncentratów ( czyli odpowiednio wydajnych magazynów energii do jej punktowego wykorzystania ), a nie dostępność samej energii która w formie mniej lub bardziej rozproszonej dostępna jest w niewyobrażalnych ilościach.
  Ten problem to tylko technologia i znalezienia takiej drogi :

  ( źródło rozproszone --> technologia koncentracji --> nośnik formy skoncentrowanej ) by spełniała ona warunki nowego etapu rozwoju cywilizacji tzn tworzyła obiegi zamknięte.


  Pozdrawiam
  Darek

 • #506 30 Maj 2008 12:26
  _jta_
  Specjalista elektronik

  ... i główny problem jest taki: zbieranie rozproszonej energii wymaga wielkiego systemu,
  którego zbudowanie wymaga zużycia dużej ilości... energii - i tu koło się zamyka.

 • #507 30 Maj 2008 13:07
  sfera2
  Poziom 14  

  Darek ma w pełni racje co do schyłku pewnej ery marnotrawstwa energetycznego. Bardzo ciekawą myślą jest zwrócenie uwagi na poprawę długoterminowego magazynowania energii w giga dużych ilościach.

  Obecnie należę do grupy ludzi którzy zajmują się badaniem energetycznych obiegów zamkniętych, określanych przez nas jako obiegi w układzie trójkąta energetycznego. Mamy cichą nadzieje że to początek w erze nowych technologii energetycznych.

  _jta_ przenosząc szereg elektrowni słonecznych na orbitę okołoziemską możemy pokonać braki w dopływie światła słonecznego wyprodukowaną energię bez problemu można dostarczyć na ziemię metodą bezprzewodową. Zbudowanie obiektów w kształcie wirujących pierścieni zapewni sztuczną grawitację w tych elektrowniach. Dysponujemy już odpowiednią wiedzą techniczną aby zbudować takie obiekty w kosmosie.

  Kolega z politechniki jest elektronikiem i w tym czasie pisał pracę magisterską na temat nanoszenia bramek pojemnościowych w tranzystorach polowych. Ja pomagałem mu podczas wykonywania tych prac. Jak złapię z nim kontakt to się zapytam.

  O astrofizyce wiem niewiele, a i to najwięcej o zjawiskach zachodzących w obrębie naszego systemu słonecznego. Więc nie bardzo kojarzę pulsary a fale grawitacyjne.

  W czerwcu kończymy wykonanie modelu do sprawdzenia czy siła ciężkości jest efektem przyspieszenia jako przesunięcia prędkości masy względem dylatacji czasu. Wcześniej wykonaliśmy próby na modelu z wirującymi tarczami, dla określenia parametrów zakrzywionej czasoprzestrzeni. Po tych próbach powstały pytania na które odpowiedź ma dać nowy model.

  Co rozumiesz pod określeniem chory umysłowo. Przecież wiadomo, że genialne umysły to umysły z pewną odmianą autyzmu.

 • #508 30 Maj 2008 13:57
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Koszty budowy na orbicie są dużo większe, i nie wiem, czy tak bez problemu prześlemy energię na Ziemię
  - masz (albo wiesz o kimś, kto ma) jakiś pomysł, który został obliczony (nie jest tylko ogólnikową koncepcją)?
  Wiem, że była koncepcja użycia mikrofal, tylko są z tym problemy: trzeba je zogniskować tak, żeby prawie
  cała moc trafiała do odbiornika, bo inaczej będą i straty, i zagrożenie - ktoś liczył to ogniskowanie?

  "przesunięcia prędkości masy względem dylatacji czasu" - już takie sformułowanie może wystarczyć, żeby
  nawet osoba mało znająca się na psychiatrii podejrzewała jego autora o schizofrenię.

  Ale dla mnie istotniejsza jest twoja wypowiedź o falach grawitacyjnych (bo to sformułowanie, które teraz
  napisałeś, może być rezultatem upału - dziś jest całkiem spory - i wiem, że nawet normalny człowiek
  może od takiego upału gadać "jak schizofrenik" - nie wiem, czy pisać): napisałeś, że ta hipoteza była
  obalona, i utrzymywałeś, że to jest pewne - przedstaw konkretne uzasadnienie. Bo jeśli ktoś ogłasza
  jakieś tego typu stwierdzenie (niekoniecznie o falach grawitacyjnych, temat może być dowolny, byle
  odnosił się do rzeczywistości) w taki sposób, a nie ma do tego podstaw, to dlaczego ktokolwiek
  miałby uwierzyć, że jakieś inne jego stwierdzenie jest wiarygodne, i inwestować pieniądze?

  Chyba, że szukasz inwestora na takiej zasadzie, że ty ponosisz całe ryzyko, a on tylko pomaga -
  więc jak się okaże, że twój pomysł się nie sprawdzi, to sprzedajesz swoją willę i spłacasz długi.
  (bo jeśli ty masz pomysły, które wyglądają jak urojenia pacjenta z oddziału zamkniętego w szpitalu
  psychiatrycznym, a chcesz żeby ktoś na nie ryzykował pieniądze, to szukasz wyjątkowego frajera)
  Ale może nie potrzebujesz szukać inwestora, tylko wziąć pożyczkę z banku pod zastaw tej willi?

 • #509 30 Maj 2008 13:58
  Jarkon2
  Poziom 25  

  _jta_ napisał:
  "... i główny problem jest taki: zbieranie rozproszonej energii wymaga wielkiego systemu, którego zbudowanie wymaga zużycia dużej ilości... energii - i tu koło się zamyka."

  Tak, ale jest to jednorazowe zużycie dużej ilości energii (dla zbudowania wielkiego systemu ... i koniec zużywania energii), więc to nie jest główny problem; zużyta energia szybko się zwróci.
  Problem w tym, aby w końcu ktoś się za to wziął.

 • #510 30 Maj 2008 14:59
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Problem w tym, że mało kogo na to stać - właśnie Amerykanie chcą się za to wziąć na poważnie - są bogaci.
  I pytanie: jak szybko ta energia na budowę systemu się zwróci? za 10 lat? czy za 50? bo nie za rok czy dwa...

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME