Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niekonwencjonalne metody pozyskiwania energii

emeryt 18 Lut 2010 10:01 202993 1137
 • Sklep HeluKabel
 • #962 28 Lut 2010 19:48
  jaculat
  Poziom 13  

  witam ponownie

  kleban jakoś wilk się nie pojawił... ;)

  jeżeli chodzi o silnik mam przygotowany rotor i 2 cewki zacząłem budować sterowanie ... ale zainteresowała mnie inna koncepcja przedstawiona przez naudina a mianowicie 2sgen:

  http://jnaudin.free.fr/2SGen/indexen.htm

  zrobiłem prototyp i potwierdziło się to ze niezależnie od obciążenia moc pobierana przez układ nie wzrasta. Napięcia pobierane są nie wielkie ale energia znaczna.

  Na razie staram się poeksperymentować z wieloma magnesami i 2 cewkami. Próbuje też zwiększyć gabaryty (cewka z transformatora toroidalnego).

  http://www.youtube.com/user/jaculat

  Proszę o konstruktywne komentarze...

 • #963 04 Mar 2010 00:13
  megid
  Poziom 15  

  Interesujące filmiki. Zwłaszcza ten z dwiema ledami. Ciekawe jaka jest sprawność (a może nadsprawność) takiego 2SGena ? Próbowałeś zrobić bilans mocy? U Naudina nie mogłem się tym razem tego dopatrzeć, a przy MEG-u był bardziej "wylewny" :).
  Jaki rdzeń użyłeś na toroid i z jaką częstotliwością oraz wypełnieniem był kluczowany ?

 • Sklep HeluKabel
 • #964 05 Mar 2010 13:12
  jaculat
  Poziom 13  

  Jeżeli chodzi o sprawność to zarazie na tych układach jest niewielka ok 10% w moim przypadku (ver z 3 magnesami 200Hz). Ma to kilka przyczyn (że taka mała): miałem do dyspozycji tylko przewód 0,4 mm Naudin użył 0,1 w innym układzie, sam układ sterowania ma wiele niedoskonałości : za duże prądy/napięcia nie konieczne dla uzyskania efektu. Dużo również zależy od częstotliwości ta skuteczność była robiona dla układu na 200Hz z moich obserwacji wynika że efekt zachodzi również przy ok 1300Hz , 2000Hz oraz słaby przy ok 8kHz. Podczas prób ustawiłem za mała częstotliwość i spaliłem wszystkie elementy aktywne zanim zrobiłem pomiary prądowe
  Jestem w trakcie projektowania lepszego układu z większym zakresem regulacji : częstotliwość, wypełnienie, kształt przebiegu, płynna regulacja napięciowo-prądowa zasilania oraz oddzielenie galwaniczne układu generatora od układu zasilania cewki...

  Jeżeli chodzi o rdzenie to najtaniej i najszybciej przejść się do serwisu komputerowego i poprosić o spalony zasilacz komputerowy które przeważnie zawierają 2-3 toroidy... ciężko powiedzieć co to dokładnie jest za oznaczenie próbowałem z kilkoma rozmiarami. Próbowałem jeszcze z dużym transformatorem toroidalnym z odwiniętym uzwojeniem wtórnym nie działał przy 200Hz ale przy 1300Hz już tak (jak buczy to działa, są odczuwalne i słyszalne wibracje)

  Chodzi głownie o uzyskanie efektu przy jak najmniejszym napięciu-prądzie i jak najkrótszym impulsie (małe wypełnienie). Oraz o jak najefektywniejsze odzyskanie energii z układu bo obciążenie nie ma wpływu na pobór mocy przez układ (może znikomy biorąc pod uwagę dokładność pomiarów przy tym rzędzie wielkości)

 • #965 05 Mar 2010 19:20
  jaculat
  Poziom 13  

  Zauważyłem iż nie poruszyłem kilku kwestii...

  Jeżeli chodzi o filmik z 2 diodami o przeciwnych polaryzacjach (Naudinowi też się spodobał) długo się zastanawiałem jaki jest powód i na mój łopatologiczny rozum to jest spowodowane tym że rdzeń toroidalny po wyłączeniu cewki rozmagnetyzowywuje się i to rozmagnetyzowanie wywołuje wir magnetyczny w magnesie który jak się patrzy z góry kreci się w przeciwnym kierunku niż jak się patrzy z dołu (prościej chyba się nie da...)
  Jeżeli chodzi o ostatni to trzeba sobie na monitorze dużą jasność ustawić żeby było widać miernik chodzi o to ze dodając te 2 magnesy można podwoić napięcie mierzone na jednej z cewek to już niezły efekt moim zdaniem (oczywiście bez wzrostu poboru mocy)... a dodatkowo na jeden można dać cewkę ;)

  3nrg4all Y

  jeszcze jedno .... pytanie dla expertów z elektrody jak będzie się zachowywać pierścień antyferrimagnetyka lub antyferromagnetyka w tym przypadku?????

 • #966 05 Mar 2010 22:10
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Kierunek patrzenia nie powinien zmieniać kierunku prądu (rozpoznawanego przez diodę). ;)

  Antyferromagnetyki/antyferrimagnetyki nie różnią się zbytnio pod tym względem od ferromagnetyków
  - mają tylko mniejszą podatność magnetyczną, zwłaszcza antyferromagnetyki, więc i efekty mniejsze.

 • #967 05 Mar 2010 23:06
  jaculat
  Poziom 13  

  Jta chyba nie widziałeś filmiku... chodzi o to ze w zależności od polaryzacji magnetycznej N lub S masz przeciwną polaryzacje elektryczna.... (to miało być obrazowe przedstawienie zjawiska)

  jeżeli chodzi o antyferromagnetyki chodzi mi o proces magnetyzacji / demagnetyzacji ... podatność magnetyczna jak rozumiem podatność na magnetyzowanie a co z demagnetyzacja??? (to mnie bardziej interesuje szczególnie w przypadku pierścienia...)

 • #968 05 Mar 2010 23:43
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Filmików z Youtube raczej nie oglądam, zwykle tam były takie głupoty, że szkoda mi na nie czasu.

  Może chodzi ci o histerezę - czyli to, że krzywe magnesowania i rozmagnesowania nie pokrywają się?
  To odpowiednik tarcia mechanicznego: jak zjeżdżasz na sankach z górki, to mógłbyś przywiązać do
  nich linkę, i coś nią ciągnąć z siłą F1; żeby wjechać pod górkę, potrzeba żeby ktoś je pociągnął z siłą
  F2; jakby nie było tarcia, toby było F1=F2, a tarcie powoduje, że F1<F2.

 • #969 06 Mar 2010 00:24
  jaculat
  Poziom 13  

  Jta jak możesz się wypowiadać negatywnie na temat o którym nic nie wiesz ??? (filmik na youtube)

  Tak się składa że jestem autorem (filmiku http://www.youtube.com/watch?v=rHzjx9TAMAg) i nie staram się złamać żadnych świętych zasad fizyki, porostu zauważyłem pewne zjawisko i staram się je zrozumieć. Nie twierdze że mam racje ... zawsze staram się obrazowo (przestrzennie) wyobrażać sobie przyczyny występowania pewnych zjawisk dlatego lubię sam je "przeżyć" by się nie opierać na cudzych czyt. nie do końca wiarygodnych źródłach...

  Jeżeli chodzi o ...

  "Może chodzi ci o histerezę - czyli to, że krzywe magnesowania i rozmagnesowania nie pokrywają się? "

  w pewnych przypadkach raczej nie widziałem na własne oczy jak 2 (identyczne)diody podłączone do cewki odbiorczej w przeciwnej polaryzacji świeciły różnie(magnetyzacji bardzo słabo / demagnetyzacji mocno)

  Ja w przeciwieństwie do Naudina nie umieszczałem cewki toroidalnej wewnątrz cewki do odbierającej energie ... w tym przypadku część zwojów nazwijmy to wtórnych jest równoległa do pierwotnych ....
  W moim przypadku cewka wtórna była poza rdzeniem ...

  Wiem że duża część energii jest wydzielana w postaci wibracji mechanicznych (cewka wpada w rezonans) i nie twierdze że otrzymuje więcej energii niż wkładam...

  Co do sanek się nie wypowiadam akurat słaby przykład...

 • #970 06 Mar 2010 01:11
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Filmików na Youtube trochę widziałem, i tylko nieliczne okazały się warte czasu spędzonego na ich obejrzeniu.
  Film jest dość kiepskim środkiem przekazu - zwykle bez obszernych objaśnień autora nie wiadomo, o co chodzi.
  Za to przydaje się jako ilustracja tego, co zostało opowiedziane, żeby upewnić odbiorcę, że dobrze zrozumiał.

 • #971 06 Mar 2010 19:58
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  jaculat:
  1. jeżeli wskazany przez Ciebie film robiłeś dla tych, ktorzy i tak wierzą bez zastrzeżeń w to, co pokazujesz, to filmik spełnia takie zadanie;
  2. jeżeli wskazany przez Ciebie filmik robiłeś dla wszystkich, aby pokazać to, co robiłeś i udokumentować swoje doświadczenie, to tego zadania nie spełnia w żadnym aspekcie. Film pokazuje jakś wybrany przez Ciebie fragmencik tego, co masz na stole (a masz bałagan, delikatnie mówiąc), a poza tym pokazanym fragmentem może być dokładnie wszystko.
  Podsumowując: film robiłeś albo dla siebie, albo dla swoich wyznawców. Nie dokumentuje on niczego i nikogo nie przekona.

 • #972 06 Mar 2010 22:49
  jaculat
  Poziom 13  

  jankolo

  1. filmiki (bo jest ich więcej) robiłem dla wszystkich inaczej byłyby prywatne... nie ma spełniać żadnego zadania.
  wiara nie ma tu nic do gadania...
  2. ja to nazywam nieład twórczy ;) ale racja następne będą lepiej przygotowane ... oświetlenie, aktorzy, akcja....

  Nie ma nikogo do niczego przekonywać ... osoby interesujące się sprawą mogą przeczytać info u Naudina (to replikacja jego pomysłu + moje spostrzeżenia).

  Posumowując: kolejny sceptyk z zasady negatywnie nastawiony wypowiadajacy się w temacie bez elementarnej dozy rzetelności...
  Wyznawców się nie dorobiłem i nie mam zamiaru...

  Dokumentuje zjawisko przeciwnej polaryzacji elektrycznej przy zmianie polaryzacji magnetycznej. tak się składa że osoby zainteresowane (zorientowane w temacie) uznały go za ciekawe spostrzeżenie.

 • #973 06 Mar 2010 23:07
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Przede wszystkim z filmiku nie widać, o co chodzi, i jakiś opis jest niezbędny
  (z tego, co teraz napisałeś, nadal nie wiadomo niczego konkretnego).
  Nie chodzi o oświetlenie, czy jakieś gwiazdy, które w nim wystąpią, ani jakiś
  fantastyczny scenariusz, ale o podstawowe informacje, co film przestawia.
  A jak chcesz odsyłać do Naudina, to przynajmniej podawał konkretny link,
  bo tu o jasnowidzów trudno, zwłaszcza takich, którzy by trafnie zgadywali.

 • #974 06 Mar 2010 23:58
  jaculat
  Poziom 13  

  ok wyjaśniam

  cewka toroidalna nawinięta drutem 0,4 mm jakieś 7,5-8 m (rdzeń z zasilacza atx) + 2 magnesy neodymowe średnica 2 cm grubość 1 cm . podłączone do generatora prostokątnego częstotliwość 200 Hz małe wypełnienie (nie mam jak zmierzyć dokładnie ile...) , jeden magnes skierowany N do rdzenia drugi S. Cewka "wtórna" drut 0,4 ciężko powiedzieć jaka długość (rezystancja ok 2 omy) + 2 diody świecące o podłączone "odwrotnie" (przeciwna polaryzacja)...

  Jak widać na filmiku odwracając cewkę + magnesy zmienia się polaryzacja indukująca się na cewce... można to samo uzyskać obracając cewkę "wtórną"

  http://jnaudin.free.fr/2SGen/indexen.htm link do Naudina (wystarczy wpisać 2sgen w google...)

  Nie wchodzę na to forum by być pomawiany o sekciarstwo dlatego się może trochę uniosłem, tylko uważam ze przesiadują tu osoby z wiedzą wiele większa niż moja i oczekuje spostrzeżeń, wniosków, podpowiedzi a nie uszczypliwości, cynizmu, ignorancji. Długo się nie nie zajmowałem sprawami elektryki, fizyki, elektroniki ale staram się czegoś dowiedzieć i nie twierdze ze zawsze mam rację i jestem wszechwiedzący ale pewne zachowania mnie irytują. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem staram się odpowiadać na wszelkie pytania życzliwie...

 • #975 07 Mar 2010 00:04
  jankolo
  VIP Zasłużony dla elektroda

  jaculat napisał:
  1. filmiki (bo jest ich więcej) robiłem dla wszystkich inaczej byłyby prywatne... nie ma spełniać żadnego zadania.

  Nie rozumiem tego: robisz filmy które nie mają spełniać żadnego zadania i one są dla wszystkich? I dla wierzących i dla sceptyków? takiej możliwości nie ma.

  jaculat napisał:
  2. ja to nazywam nieład twórczy ;) ale racja następne będą lepiej przygotowane ... oświetlenie, aktorzy, akcja....

  Oświetlenie może być lepsze, aktorów i akcję sobie daruj, ale rób je rzetelnie, pokazując Twoje stanowisko badawcze i opisuj, co ten film ma obrazować.

  jaculat napisał:
  Nie ma nikogo do niczego przekonywać ... osoby interesujące się sprawą mogą przeczytać info u Naudina (to replikacja jego pomysłu + moje spostrzeżenia).

  To wskaż po ludzku tą informację i opisz w sposób czytelny swoje spostrzeżenia.

  jaculat napisał:
  Posumowując: kolejny sceptyk z zasady negatywnie nastawiony wypowiadajacy się w temacie bez elementarnej dozy rzetelności...

  Plujesz jadem nie znając mnie. Stosujesz starą zasadę wdeptania przeciwnika w błoto bez dania racji. A co do rzetelności: na jakiej zasadzie mam uwierzyć Ci, że poza kadrem nie stoi Twój kumpel i nie naciska odpowiednich przełączników?
  Jeżeli tak pokazujesz swoje doświadczenia, to jest to przekaz dla bezkrytycznych wyznawców. Jeżeli tylko na takich Ci zależy a sceptyków od razu wdeptujesz w glebę, to gratuluję Ci rzetelności badacza.

  jaculat napisał:
  Dokumentuje zjawisko przeciwnej polaryzacji elektrycznej przy zmianie polaryzacji magnetycznej. tak się składa że osoby zainteresowane (zorientowane w temacie) uznały go za ciekawe spostrzeżenie.

  Nie udokumentowałeś tego. Pokazałeś na filmie działanie szamana.

 • #976 07 Mar 2010 00:20
  jaculat
  Poziom 13  

  jankolo

  Chodzi o to że ja nie mam podejścia wiary ... znaczy nie robię czegoś żeby ktoś mi uwierzył. Zrozumiałbym twe zastrzeżenia gdybym twierdził że układ ma nad skuteczność ... dla niedowiarków polecam spróbować ok 20 zł części + trochę pracy i sami mogą się przekonać, dla lepiej wyposażonych (generator+wzmocnienie) tylko czas...

  Masz racje oświetlenie jest do D. Nie mam na celu ukrycia czegokolwiek ... tak na marginesie miałem nagrać kolejne filmy z następnymi wnioskami i nawet posprzątałem ;) ale ustawiłem za niską częstotliwość i wszystko mi się spaliło (generator + wzmacniacz(buz11) + zasilanie(stabilizator)) dziś kupiłem części i kombinuje sterowanie od początku...

  Patrz wyżej ... w sumie to wystarczyło zapytać...

  Może się uniosłem ale nie jesteś bez winy... tak czy inaczej jak się czujesz urażony przepraszam nie miałem zamiaru Cie obrazić...

 • #977 07 Mar 2010 00:28
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Drut 0.4mm ma przekrój 0.12mm2, i opór 0.14Ω/m - jeśli ma opór 2Ω, to długość jest ze 14m.

  Szybkość narastania i zaniku prądu w cewce toroidalnej jest różna, i to wystarczy, by uzyskać
  asymetrię świecenia LED-ów. Odwrócenie cewki toroidalnej (tak, by nadal była prostopadła do
  cewki płaskiej) nie powinno zmienić tego, który LED świeci. Natomiast powinno to się zmienić
  (ale będziesz potrzebował większej ilości zwojów), jak dodasz diodę zabezpieczającą BUZ11,
  w takim najprostszym układzie; swoją drogą, sprawdź dopuszczalne napięcie BUZ11 i przerób
  układ tak, żeby nie mogło zostać przekroczone - układ Naudina jest do palenia tranzystorów.

 • #978 07 Mar 2010 00:53
  jaculat
  Poziom 13  

  Jta masz racje

  Chce zrobić tak zasilanie 2x lm 317 jeden na generator drugi na wzmacniacz (317 ma zabezpieczenie przeciw zwarciowe i przegrzaniowe) generator na 2x 555 żeby płynnie regulować częstotliwości i wypełnienie (miałem na jednym 555 co powodowało zmianę częstotliwości przy zmianie wypełnienia, ciężko to zestroić). Poza tym generator oddzielony galwanicznie (dioda świecąca + fototranzystor... nie pamiętam symbolu)

  Co do spalenia dzień wcześniej trochę go "przypaliłem" (Buz 11) ale to poszło o to że częstotliwość była bardzo mała a cewka toroidalna ma mała rezystancję i poszedł duży prąd ... napięcie nie mogło przekroczyć 8 V bo taki był stabilizator...

  Co do twych spostrzeżeń ... sam byłem zdziwiony tym zjawiskiem i długo się zastanawiałem co powoduje takie zachowanie

  A tak może trochę nie całkiem w temacie to pytanie w sprawie tego generatora znalazłem w tym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1362207.html ale bez parametrów to co mnie interesuje czyli regulacja częstotliwości/wypełnienia
  szukałem i nie znalazłem niczego bardziej konkretnego jedynie to że są pewne problemy ... Chodzi mi o regulację od 200Hz do powiedzmy 200KHz i niewielkie wypełnienie najlepiej regulowane powiedzmy w zakresie od 1%-max 50% przy większych częstotliwościach. Wiem że można znaleźć kalkulatory itp pewnie sam bym to zrobił ale doświadczonemu elektronikowi zejdzie 5 min a ja się będę męczyć i kombinować aż coś spalę :)....
  problem z cewkami toroidalnymi jest taki że liczy się je jak dla rdzeni o nieskończonej długości ... wydaje mi się ze percepcja ludzka nie lubi takich liczb;)

  Szkoda że na 3 filmiku tak słabo widać miernik bo dodając 2 dodatkowe magnesy podwoiłem napięcie... a z jednej z nich można "czerpać"

  Ogólnie to co jest na filmie z 2 magnesami, takie ustawienie magnesów osłabia odbiór energii (czyli magnesy w orientacji 180 stopni)

  Acha wszystkie filmiki były kręcone dla częstotliwości 200 Hz wydaje mi się że wyższe 1300Hz, 2000Hz dadzą lepsze efekty (nawet wizualnie diody świeca jaśniej) nie wiem jak z poborem/odbiorem prądu bo nie zdążyłem zmierzyć.

 • #979 07 Mar 2010 12:07
  _jta_
  Specjalista elektronik

  BUZ11 wytrzymuje prąd do 30A, a w impulsie pewnie do 120A (zwykle w impulsie jest 4X więcej), więc spalić go prądem
  jest dość trudno, bo potrzeba zasilacza ponad 30A - co najwyżej można go przegrzać, jeśli puścisz duży prąd bez radiatora.
  Natomiast źle zrobiony układ może go spalić, i to było już na forum opisywane dziesiątki razy, jak nie więcej.

  Nie wiem, o który układ generatora ci chodzi, bo w tym temacie jest mowa o wielu różnych.
  Zrobienie płynnej regulacji częstotliwości w zakresie od 200Hz do 200kHz (1:1000) w jednym zakresie jest dość trudne.
  Poza tym, pytanie: czy ma być regulowany czas trwania impulsu, czy wypełnienie? (kwestia, co ma pozostawać stałe,
  jak zmienia się częstotliwość - może być tak, że impuls ma ustalony czas, i jak zmienia się częstotliwość powtarzania,
  to wypełnienie rośnie proporcjonalnie do częstotliwości; albo że jest ustalone wypełnienie, i czas trwania impulsu jest
  odwrotnie proporcjonalny do częstotliwości) - bo w zależności od tego robi się zupełnie inny układ generatora:
  - żeby mieć stały czas impulsu, robi się generator impulsów i za nim układ formujący impuls o regulowanym czasie;
  - żeby mieć stałe wypełnienie, można zrobić np. generator trójkąta, i za nim dyskryminator robiący z tego prostokąt.

 • #980 07 Mar 2010 14:22
  jaculat
  Poziom 13  

  Jeżeli chodzi o BUZ11 to miałem radiator ale dzień wcześniej przegrzałem go bo się dymił... zasilałem wszystko z prostownika samochodowego do 20A z tego co pamiętam. Może się zaczęło od stabilizatora, wiem jedno spaliło stabilizator i 555 wiec założyłem że tranzystor również w sumie nie sprawdziłem przyznam szczerze (byłem wkurzony z deka)...

  W sprawie generatora:

  Chodzi mi o coś takiego https://obrazki.elektroda.pl/83_1246978813.jpg
  (bo już zakupiłem 2x 555)... Chyba że masz lepszy pomysł w jakichś rozsądnych ramach nakładu: pracy,finansów,uwagi.

  regulacja częstotliwości płynna(liniowa jak mniemam) nie musi być jedynie żeby taki mniej więcej był zakres (może być do 100kHz jeżeli łatwiej) myślałem w tym przypadku zastosować kilka potencjometrów szeregowo umożliwiających dokładniejsze zestrojenie w razie potrzeby pot. o małej R całkowitej .... Chodzi o sprawdzenie czy zjawisko pojawi się na wyższych niż 2kHz częstotliwościach.

  Chodzi o regulacje długość impulsu żeby w razie potrzeby przy wyższych częstotliwościach go wydłużyć a w niskich skrócić... (czyli zachowanie stosunku impuls/wypełnienie przy zmianie częstotliwości)

 • #981 07 Mar 2010 15:58
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Prostownik samochodowy daje napięcie pulsujące, więc niespecjalnie się nadaje do zasilania elektroniki - trzeba jakoś to przefiltrować.
  Ale tranzystor mógł się dymić, jak się spalił od napięcia, pewnie jakby się spalił od prądu, to taki prąd by spalił i prostownik. Nie piszesz,
  jaki był stabilizator - jakieś scalone LM317, czy nawet jego mocniejsze odpowiedniki nie dają prądu, którym można spalić BUZ11, jeśli
  układ nie jest taki, który w tym pomoże (tak, jak układ u Naudina) - przy 3A moc tracona we włączonym BUZ11 to zaledwie 0.36W!
  Proponuję, żebyś zapoznał się z tym, jak się zabezpiecza tranzystor w tego typu układach. Najprościej można dodając jedną diodę.

  Jeśli przy zmianie częstotliwości czas trwania impulsu nie ma się zmieniać (o ile się go nie reguluje), to ten układ może być, tylko bez
  tych diód przy pierwszym 555 - wystarczy standardowy układ generatora, z potencjometrem do regulacji częstotliwości. Natomiast jeśli
  wypełnienie ma pozostawać stałe przy regulowaniu częstotliwości, to na 555 trudno jest coś takiego zrobić... no, można przez regulację
  napięcia na pinie 5, w karcie katalogowej jest taki schemat, ale nie wiem, czy przy regulacji wypełnienia będzie trzymał częstotliwość.
  Trudność zrobienia dużego zakresu regulacji częstotliwości to głównie kwestia odpowiedniego potencjometru - musi być anty-log.

 • #982 08 Mar 2010 14:22
  jaculat
  Poziom 13  

  Było stabilizowane L7808 ...

  Jta dzięki za info. Złapało mnie jakieś choróbsko wiec póki co nic nie robię...

 • #983 09 Mar 2010 11:47
  peter44
  Poziom 11  

  Witam.
  Czy takie zmienne pole magnetyczne z wirujących magnesów neodymowych jest niezdrowe ?.
  W lecznictwie używa się zmiennego pola magnetycznego o częstotliwości około 15Hz ale tylko na czas krótkiego zabiegu ,aby polepszyć utlenienie komórek.
  W przedstawianych tu urządzeniach częstotliwość jest ponad 2 razy większa a i czas oddziaływania dużo dłuższy.

 • #984 09 Mar 2010 14:14
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Jakoś nie słyszałem o takiej terapii, czy takim działaniu pola magnetycznego - gdzie to stosują? (nazwa i adres szpitala)

 • #985 09 Mar 2010 15:02
  peter44
  Poziom 11  

  Jeśli chodzi o polskie szpitale to ich nie stać nawet na inkubatory.
  Urządzenia do leczenia zmiennym polem magnetyczny są produkowane przez wiele firm - wystarczy wpisać w google , nie wklejam linków bo jest ich kilkaset :)
  Można je spotkać w większych ośrodkach rehabilitacyjnych.
  Oczywiście google podaje też linki do " niekonwencjonalnych metod leczenia "
  ale co było kiedyś niekonwencjonalne już dzisiaj jest szeroko stosowane.

 • #986 09 Mar 2010 15:26
  jaculat
  Poziom 13  

  Jta miałem zabiegi na kręgosłup w obręczy magnetycznej kiedyś więc pewnie sprawy reumatyczne ,kostne itp...

  peter44 w sumie to jesteśmy ciągle "atakowani" różnymi polami magnetycznymi ... np. pole magnetyczne ziemi...

  Na szczęście człowiek nie ma elementów metalowych (przynajmniej większość)...

 • #987 09 Mar 2010 15:45
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Nie widzę, żeby ktoś podał _adres szpitala_, który by stosował do leczenia pole magnetyczne 15Hz.
  A może ktoś ma namiary na publikację _medyczną_ (np. w MEDLINE) o takim działaniu leczniczym?
  Bo coś mi wygląda na to, że takiego działania leczniczego nie ma i tylko różni szarlatani to wmawiają.
  W każdym razie pytałem o to kiedyś kolegów z Zakładu Fizyki Medycznej i o niczym takim nie wiedzieli.

 • #988 09 Mar 2010 16:09
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Ludzie od zamierzchłych czasów stosują metody "szamańskie" dla osiągnięcia celu, który w żaden logiczny sposób z tej metody nie wynika: ile godzin bicia w bębny (lub innych podobnych czynności) potrzeba dla wyleczenia zapalenia wyrostka robaczkowego (lub innego "cudu" medycznego)?
  Ci, co wierzą w podobne cuda, nie powinni korzystać z osiągnięć medycyny "nie-alternatywnej", aby nie mącić tego "czystego obrazu", a natura sama zrobi z nimi porządek.
  Podobne zabiegi są podejmowane przez "szarlatanów energetycznych", którzy próbują "w sposób magiczny" zestawić różne elementy, aby "z niczego" pojawiła się energia - czyli mierzalna wielkość fizyczna, która została dość dobrze zbadana i opisana wiele lat temu, ale komuś, kto na ten temat nie czytał uważnie podręcznika szkolnego, stale się wydaje, że jego nieracjonalne wysiłki będą jakoś wynagrodzone.
  Wiara w cuda mocniejsza bywa, niż znajomość fizyki na poziomie szkolnym.
  A co będzie, jeśli zamiast wyindukowania prądu, skutkiem oddziaływania wirujacych magnesów będzie polaryzacja eliptyczna pola elektromagnetycznego w pewnym wąskim wycinku promieniowania mikrofalowego? Czy "wynalazcy' wiedzą, o czym tu może być mowa i jak to zbadać?

  W tym miejscu zwracam się do Panów Moderatorów z usilną prośbą o zmianę tytułu tego tematu na "Nieracjonalne metody pozyskiwania energii". Temat "pokutuje" już od kilku lat, ale nic sensownego z niego się nie urodziło ...

 • #989 09 Mar 2010 16:54
  Informacja
  Poziom 18  

  Pewnie się spóźniłem nieco.
  Miedź lutuje się całkiem dobrze.
  Należy jedynie użyć odpowiedniego lutu.
  Kiedy dawno temu pracowałem w fabryce remontującej transformatory, miedź lutowało się czymś co nazywano tam fosforobrązem.
  Przy problemach z lutowaniem metali kolorowych należy spawać w o0słonie. Np można pospawać nawet bardzo oporne aluminium, byle tylko nie pozwolić mu się utlenić.
  Widziałem sztuczkę polegającą na spawaniu aluminium w maśle.
  Ale to nieco ekstremalne :) .

 • #990 09 Mar 2010 17:54
  peter44
  Poziom 11  

  No cóż NFZ płaci za zabiegi polem magnetycznym , kod zabiegu 5.11.01.0000039
  Natomiast ani tłuczenia w bębny ani okadzania dymem nie refunduje.
  Myślę że jeżeli jest to w wykazie usług medycznych to jest oficjalnie stosowaną metodą leczniczą a nie " szamańską " .