Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KONKURS - zjawiska "niewyjaśnione" w elektronice

And! 09 Sty 2009 20:12 47459 218
  • #121 09 Sty 2009 20:12
    entermaster
    Poziom 10  

Witam
    Programatora nie znam ale dopatrzyłem się jednego kabla czarnego którym według mnie może dopływać prąd.
    Płytka jest pokazana w 46sek filmu (ta po lewej)

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #122 09 Sty 2009 21:15
    skynet_2
    Poziom 26  

OldSkull to już jest za proste, oczywiście zasilasz przez linie MOSI, MISO, SCK i/lub reset. Zakładając że to USBasp.

• #123 09 Sty 2009 21:44
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

satanistik- też to rozważałem, można by po prostu podłożyć pod silnik kilka cewek w linii- zauważcie, że silnik jest nachylony- płaszczyzna ruchu magnesów [silnych!] bardziej zbliżona do pionu i mniejsza odległość od schowanych pod spodem cewek?

kolejną możliwością są doprowadzone od dołu cieniutkie kabelki, zauważcie, że silnik jest "przysilikonowany", czyżby zaklejenie dziur? Gdyby użyć jednej "żyłki" ze skręconego kabla, można ją łatwo ukryć, dodatkowym ułatwieniem jest kiepska jakość nagrania, owe "nitki" mogą być po prostu niewidoczne :D 1.44 minuta filmu, tak jakby coś "wisiało". Oczywiście może mi się wydawać... żyłka może być po prostu przyklejona z drugiej strony zapałki ;P

EDIT: odnośnie silnika homopolarnego, też go kiedyś zrobiłem, z tą różnicą, że śruba była przyczepiona do baterii, która była zasilana... samochodowym akumulatorem do diesla :D
    natężenie prądu było takie, że druty doprowadzające prąd wytapiały dziury w miejscu stykania się ze śrubą...nie wiem ile obrotów maksymalnie osiągnąłem, całość traciła stabilność i po prostu magnes nie potrafił już jej utrzynać

• #125 10 Sty 2009 11:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #126 10 Sty 2009 13:22
    kulpina
    Poziom 14  

Coś podobnego powstało ostatnio w EdW :D dizała to chyba na takiej zasadzie, że najpierw sprawdza rezystancje druta, która zmienia się pod wplywem temperatury i jeśli ta się zmieni to zaświeca żaroweczkę, a jeśli chodzi o zdmuchiwanie to nie wiem czy w ten sam sposob czy po prostu jest dodatkowy mikrofon/inny czyujnik :)

• #127 10 Sty 2009 13:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #128 10 Sty 2009 13:39
    atom1477
    Poziom 43  

Ale żarówka jest zasilana prądem, tak? Jedynie włączenie jest realizowane płomieniem?

• #129 10 Sty 2009 13:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #130 10 Sty 2009 14:02
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

pod szkotem może być ukryty termistor/fototranzystor z kondensatorem a do tego ukryte cienkie druciki idące w dół po podstawce ;)

• #131 10 Sty 2009 15:19
    atom1477
    Poziom 43  

Po pierwsze nie zakazali tylko poprosili. Po drugie to dotyczy tylko filmików do konkursu. Po trzecie nie musisz ich słuchać (próśb). Oczywiście to są żarty.
    A po czwarte to chyba nie rozumiesz mojego pytania.
    To tak jak bym się spytał czy ten silnik (perpetuum mobile) jest elektryczny a Ty byś powiedział że nie możesz powiedzieć bo zakazali.
    Ja się tylko pytam jak jest zasilana żarówka.
    Bez tej informacji nie zgadniemy jak to działa. Jakaś minimalna ilość informacji jest potrzebna. A ta akurat jest bardzo ważna, bo pozwala rozgraniczyć dwie rzeczy:
    1. Zasilanie elektryczne i magiczne sterowanie.
    2. Zasilanie energią cieplną (też magiczne ;p).
    To nie jest pytanie o zasadę działania, lecz o to co to w ogóle jest.

• #132 10 Sty 2009 15:25
    slu_1982
    Poziom 26  

Tak samo bez zasilania mogą działać przerzutniki bez zasilania np. 74hc14 ale nie jest to dobry pomysł :P

• #133 10 Sty 2009 15:25
    atom1477
    Poziom 43  

Ale jak nie to nie.
    Jeżeli to jest zasilane elektrycznie to tam jest jakiś włącznik bimetaliczny (ale zasilanie jest miękkie bo żarówka się powoli rozjaśnia - to dla wyjaśnienia dlaczego mimo włącznika bimetalicznego żarówka nie zapala sie impulsowo tylko płynnie.).

A jeżeli cieplnie to w pudełku masz nagrzewnicę indukcyjną. A płomień zbliżasz tylko dla bajeru a włączasz druga ręką czy coś. Ewentualnie masz jakiś prosty czujnik optyczny, termiczny.

• #134 10 Sty 2009 15:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #135 10 Sty 2009 15:42
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Ta biała kartka która niby pełni rolę tła żeby wyraźniej było widać przy zdmuchnięciu wyraźnie że się porusza (może to być w jakiś sposób wyłącznikiem)
    wg mnie żarówka tak jak ktoś już powiedział jakimiś cienkimi drucikami jest z drugiej strony podstawki do pudełka gdzie jest jakaś bateria czy cóś :) (błąd w filmiku, pokazane jest tylko zapalenie i zdmuchnięcie, brak udowodnienia w postaci parokrotnego powtórzenia operacji w różnych odstępach czasowych między zapaleniem a zdmuchnięciem jak i między zdmuchnięciem i kolejnym zapaleniem) WG mnie filmik jest nieodpowiedni.. jeśli pokazywać coś to tak żeby było wszystko widać a nie pokazujesz coś tylko z jednej strony, jeden raz i w dodatku z niewyjaśnionych przyczyn (bo dla stabilności to nie jest konieczne aż takie pudełko, równie dobrze mógłbyś trzymać drucik w ręce) ustawione na takim pudle..
    Także zgadywanie tutaj nie ma sensu :)

• #136 10 Sty 2009 16:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #137 10 Sty 2009 17:17
    atom1477
    Poziom 43  

Of kors.
    Efekt jest niezwykle interesujący.
    Teraz widzę dlaczego nie chcesz powiedzieć co jest zasilaniem, bo trudno powiedzieć co nim jest a więc jak powiesz to tak jak byś wszystko zdradził.
    Widać „chwytanie” żarówki.
    Jest czujnik światła/ciepła w pudełku.
    A zasilanie to nie mam pojęcia. Może żarówka jest zwarta i zasilasz zmiennym polem magnetycznym któro indukuje prąd w tej zwartej żarówce.

• #138 10 Sty 2009 17:34
    skynet_2
    Poziom 26  

Po 1 Na 1 filmie wyraźnie widać że kabel jest podwójny i przylutowany do 2 końcówek żarówki, więc na 90% żarówke z tego kabla zasilasz.

Po 2 Na 2 filmie ciekawe czy ten czarny kabel na firance przypadkiem dotyka końca twojego przewodu od żarówki.

Po 3 Na 2 filmie widać jak w 7 sec kamera nagle się zatrzymuje, możliwe że w tym momencie podłączasz kable a później to wycinasz.

• #139 10 Sty 2009 17:50
    atom1477
    Poziom 43  

Ja by coś wycinał to obraz by przeskoczył a nie się zatrzymał.
    Ale Ty mówisz o kamerze, a nie o obrazie ;p

• #140 10 Sty 2009 18:07
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #141 10 Sty 2009 18:56
    atom1477
    Poziom 43  

To pewnie jest zasilanie magnetyczne.
    To białe coś to rdzeń. Kabel jest owinięty wokoło tego. Niestety nie widać jak więc trudno powiedzieć na 100%.
    Jak nie to już chyba tylko w.cz.

• #142 10 Sty 2009 19:25
    skynet_2
    Poziom 26  

Feuer napisał:
    Jak się przyjrzysz, to widać, że są dość daleko ;)

daleko to widze ale tak idealnie żeś postawił że wygląda jak by łaktycznie z tych światełek na firance czerpało zasilanie, hehehe.

Feuer napisał:
    A w 7 sekundzie się nagle zatrzymuje bo postawiłem ;) i to aparat jest, na statywie, jakbym miał drugi to bym nagrał drugim film jak tym pierwszym nagrywam :D ale nie mam :(

zazwyczaj przy stawianiu jest wstrząs a skoro ze statywu kręciłeś to ok.

Feuer napisał:
    I tak, żarówka bierze prąd z tego kabla co do niego jest przylutowana ;)

czyli jak kolega atom1477 pisze w.cz.

A pod stołem pewnie wzmacniacz i wielgachna cewka, hehehe

• #143 10 Sty 2009 23:05
    Zenek997
    Poziom 12  

Odnośnie tej świecącej żarówki.

Moim zdaniem sercem całego układu jest fotorezystor. Nad nim jak widać w odległości kilku cm znajduje się żaróweczka, która początkowo nie świeci. Gdy zbliżymy zapaloną zapalniczkę to światło z niej pada na fotorezystor. Powoduje to wzrost natężenia prądu, który po wzmocnieniu zapala żaróweczkę, która zaczyna jasno świecić. Później świecąca żaróweczka oświetla fotorezystor przez co podtrzymuje swoje świecenie. Jeśli dmuchniemy i żaróweczka się na chwilę odchyli od fotorezystora to jego opór wzrośnie i żaróweczka zgaśnie. Po powrocie do poprzedniego położenia żaróweczka nie zapali się ponownie.

Pozdrawiam :D

• #145 11 Sty 2009 10:58
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Zenek997 :) Bardzo możliwe.. i załączam zrzut ekranu jakby na potwierdzenie że w tym pudełku pod żarówką coś jednak jest :)
    KONKURS - zjawiska "niewyjaśnione" w elektronice

• #146 11 Sty 2009 13:17
    atom1477
    Poziom 43  

Ech. Ludzie. To to jest oczywiste.
    Nie chodzi o fotorezystor.
    Ideą jest przesłanie prądu do żaróweczki. Nad tym się zastanówcie.

• #147 11 Sty 2009 16:11
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Aktualnie mamy 6 filmików:

Veehraz
    stołek_-92
    Frog_Qmak
    kulpina
    OldSkull
    Feuer

Nie gorączkujcie się z pytaniami do twórców filmików,
    niebawem głosowanie, więc autorzy zakwalifikowanych filmików będą proszeni po rozstrzygnięciu głosowania o:
    -wyjaśnienie efektów (jeżeli to możliwe)
    -oraz wskazanie osób które jako pierwsze odgadły efekt (jeżeli ktoś odgadł).

Ale głosowanie dopiero za tydzień,
    natomiast ujawnienie sekretów filmików oraz rozstrzygnięcie głosowania
    dopiero z końcem stycznia.

Feuer rozumiem że twoim filmikiem konkursowym jest film nr 2 ?:
    Link

• #148 11 Sty 2009 16:15
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Ja mam pomysł na ciekawy filmik również ale chwilowo nie mam czym go nagrać.. a na aparat dzięki naszej kochanej poczcie polskiej wysłany paczką priorytetową czekam już ponad tydzień ;/

• #149 11 Sty 2009 16:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #150 11 Sty 2009 16:33
    Zenek997
    Poziom 12  

atom1477 napisał:
    Ech. Ludzie. To to jest oczywiste.
    Nie chodzi o fotorezystor.
    Ideą jest przesłanie prądu do żaróweczki. Nad tym się zastanówcie.

Po mojemu to prąd jest przesyłany przez ten wiszący kabel (widać że końcówki przewodu są przylutowane do żaróweczki). Dalej przewód przechodzi w środku tego stojaka i wchodzi do środka pudełeczka. A te odstające przewody u góry to moim zdaniem są tylko dla odwrócenia uwagi i tyle :D