Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robo ramię z normalnych silniczków.

29 Lis 2008 23:31 2533 5
 • Poziom 9  
  Witam jestem nowy na forum i mam prawie 14 lat. Do tej pory udało mi się stworzyć samochód RC z części znalezionych w garażu więc jestem leciutko wyżej niż początkujący, ale i tak potrzebna mi pomoc. Mianowicie chcę zbudować ramię robota (o długości ramienia około 70 cm), chcę żeby to było takie ramie jak u człowieka czyli 3 "przegubowe" i obracane o 360 stopni przy podstawie (razem powinno być 5 silniczków). I do tego nie chcę używać jakiś serwomechanizmów bo nie jestem aż tak w tym dobry, tylko po prostu silniczki elektryczne takie jak z samochodów rc, płytka kontrolna (czy jakoś tak) i odbiornik (oczywiście zasilanie tam jeszcze ale to pomijam). I właśnie mam problem jak to wszystko zaprojektować. Jak zaprojektować chwytak, który by działał na taki silniczek, jak zginanie itp. i żeby całe to ramie się obracało nie łamiąc przy tym. Każdy chyba tutaj zna tą oto zabawkę dydaktyczną którą można kupić na allegro za 950 zł: http://www.sommertech.pl/allegro/ARM8.gif
  I chcę, żeby moje ramie miało takie same funkcje jak to na tym rysunku. Tylko, żeby było większe i z silniczków elektrycznych. Mam nadzieje, że to jest do wykonania i że ktoś mi pomoże jak to można wykonać. Z góry dziękuje i przepraszam za różne błędy ort lub interpunkcyjne ale jestem słaby z j.polskiego.

  Jesteś nowy, ale to nie zwalnia z obowiązku przeczytania regulaminu
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
  Błędy poprawiłem.
  Na przyszłość proszę użyć przycisku pisownia.
  /Faces/
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 34  
  Trzeba do silniczka doczepić enkoder* , dzięki niemu mikrokontroler będzie wiedział w jakiej pozycji jest ramię.
  Ze schematem nie powinno być większego problemu.
  Tylko musiałbyś napisać program dla procka.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 9  
  Ok a czy mógł byś mi zrobić listę potrzebnych rzeczy, które trzeba zakupić do tego projektu?? (silniczki już mam) I tak żeby się zmieściło mniej więcej w 100 złotych.
 • Poziom 34  
  Cześć.
  Nie jestem na tyle obeznany z elektroniką aby coś proponować.
  Ale przy zastosowaniu zwykłych silników pojawi się problem z utrzymaniem pozycji.
  Lepiej by było użyć krokówek.
 • Poziom 9  
  Cześć.
  Właśnie wiem że lepiej by było użyć krokówek ale właśnie nie wiem jak je uruchamiać ponieważ zwyczajne silniczki mają plus i minus to wystarczy do bateryjki albo coś w tym stylu. A te krokówki mają po kilka przewodów chyba ze się mylę. Ja mam 2 krokówki z masą przewodów i nie wiem jak je podłączyć i do czego żeby zadziałały.
 • Poziom 29  
  Są różne rodzaje silników krokowych. W zależności jakimi dysponujesz, dobierasz odpowiedni układ sterowania.

  Jeżeli chodzi o silniki DC (czyli prądu stałego), żeby obejść problem utrzymania pozycji wystarczy zastosować przekładnie ślimakową. Daje ona stabilną pozycję i mając duże przełożenie można zastosować słabszy silnik (z mniejszym momentem obrotowym).

  Pozycje ramienia możesz otrzymać za pomocą zamontowanych w osiach obrotu potencjometrów.