Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moc głośników w zestawie, zworotnice, itp

29 Lis 2008 23:51 1667 6
  • Poziom 10  
    Witam mam kilka pytań dotyczących głośników i zwrotnic. Bardzo proszę o jasne odpowiedzi.
    1. Jak zmienia się moc głośnika w zestawie, jeżeli obetniemy go od dołu np. o 100 Hz ? Konkretnie to jaka jest zasada.
    2. Czy tak samo to wygląda przy wszystkich głośnikach ?
    3. Jak zmienia się moc głośnika w zestawie, jeśli ściszymy go na zwrotnicy o daną liczbę decybeli ?
    4. Jak powinny wyglądać idealne proporcje decybeli i mocy głośników w kolumnie 2-drożnej, 3-drożnej ?
    5. Jak powinny wyglądać idealne proporcje decybeli i mocy kolumn w zestawach estradowych ?
    6. Jak się ma moc oraz impedancja zwrotnicy do głośników ?
    7. Przy jakich głośnikach używa się wytłumienia do kolumn ?
    8. Jak się ma np. głośnik 50W 100 db do głośnika 100W 95 db? Jak jest zasada w tym wypadku, co ile decybeli zwiększa się głośność np. dwukrotnie głośnika ?
  • Poziom 15  
    Ad 8.

Teoretycznie przy wzroście skuteczności o 3 dB głośność zestawu zwiększa sie dwukrotnie.
  • Poziom 14  
    z tego co ja wiem, to wzrost o 3dB powoduje 2x wzrost mocy, a wzrost o 10dB 2x wzrost glośności.
  • Poziom 39  
    Na wszystkie pytania odpowiedzi są na forum, wystarczy użyć funkcji SZUKAJ, powiem więcej - należy najpierw używać funkcji SZUKAJ, a dopiero później zadawać pytania, na które nie znaleźliśmy odpowiedzi.
    Co do zmiany mocy głośników - jakim cudem moc głośników może ulec zmianie? Jeżeli zamontujesz jakiś element w celu obniżenia mocy dostarczonej do głośnika, to nadmiar mocy zamieni się na ciepło w tym elemencie (zwykle to są rezystory dużej mocy). MOc dostarczona do kolumny zależy od mocy wzmacniacza i impedancji kolumny, a od zwrotnicy i materiału dźwiękowego zależy w jakich proporcjach moc rozłoży się na poszczególnych głośnikach.
  • Poziom 10  
    No właśnie ciężko znaleźć konkretne odpowiedzi na te pytania, dlatego napisałem nowy temat, proszę o pomoc a nie o krytykę. Jeżeli chodzi o tą moc to może się troszkę źle wyraziłem, to jest jasne, że sam głośnik nie zmieni swojej mocy, ale myślę, że każdy wie o co mi chodzi.
  • Spec od akustyki
    1. Jak zmienia się moc głośnika w zestawie, jeżeli obetniemy go od dołu np. o 100 Hz ? Konkretnie to jaka jest zasada.

ogolenie rośnie ale o ile to trzeba zmierzyć a żeby zmierzyć to trzeba go spalić :)

Nie zależy od konkretnego przypadku

3. Jak zmienia się moc głośnika w zestawie, jeśli ściszymy go na zwrotnicy o daną liczbę decybeli ?

przy ściszeniu głośnika o 3dB "podwajamy" jego moc (de fakto moc głośnika nie rośnie ale 1/2 mocy odkłada się na głośniku a 1/2 na tłumiku.

4. Jak powinny wyglądać idealne proporcje decybeli i mocy głośników w kolumnie 2-drożnej, 3-drożnej ?

wszystkie powinny mieć po zastosowaniu zwrotnicy taki sam SPL - poco tłumić skoro można dobra odpowiednie głośniki (niestety na takie zabawy mogą sobie pozwolić jedynie firmy które same produkują głośniki)

5. Jak powinny wyglądać idealne proporcje decybeli i mocy kolumn w zestawach estradowych ?

Teoretycznie JW

6. Jak się ma moc oraz impedancja zwrotnicy do głośników ?

Zwrotnice dobieramy pod konkretne głośniki zaaplikowane w konkretnej obudowie.

7. Przy jakich głośnikach używa się wytłumienia do kolumn ?

Można przy wszystkich ale nigdy nie można powiedzieć że jest to konieczne - indywidualna sprawa

8. Jak się ma np. głośnik 50W 100 db do głośnika 100W
    95 db? Jak jest zasada w tym wypadku, co ile decybeli zwiększa się głośność np. dwukrotnie głośnika ?

tak naprawdę głośność to indywidualne odczucie więc nie da się tego określić. głośnik 50W 100dB będzie zdecydowanie głośniejszy przy 50W niż 100W 95dB przy 100W

generalnie 3dB to 2xwięcej mocy
  • Poziom 39  
    dj_2basses napisał:

Moc się nie zmienia, jeżeli obetniesz dolne pasmo, to głośnik pracujący jako niskotonowy będzie przetwarzał tylko pasmo powyżej cięcia ale jego moc się nie zmieni, będzie on tylko odciążony, bo nie musi przetwarzać najniższych częstotliwości. Takie działanie spowoduje konieczność uzupełnienia zestawu o dodatkowy głośnik niskotonowy (subwoofer), który będzie odtwarzał najniższe tony. [/quote]
    dj_2basses napisał:

jw. moc głośnika nigdy nie ulega zmianie. Pisałem już, że każdy tłumik powoduje stratę i część mocy w danym paśmie (ograniczonym parametrami zwrotnicy) zostanie zamieniona na ciepło zamiast na falę dźwiękową.
    dj_2basses napisał:

Głośniki najlepiej dobierać tak, by dla zachowania liniowości przenoszenia kolumny głośnikowej nie trzeba było stosować tłumików, czyli powinno się stosować głośniki o podobnej efektywności w paśmie, w którym dany głośnik ma pracować. Bez większego problemu można dobrać takie głośniki i nie jest prawdą, że dostęp do takich głośników mają jedynie firmy same produkujące głośniki.
    Należy pamiętać, że na rynku jest cała masa głośników pracujących w różnych zastosowaniach, których producenci zalecają różne częstotliwości cięcia - woofery, midwoofery, średniotonowe i wysokotonowe. Najpierw wybieramy głośniki o odpowiednich zakresach przenoszonych częstotliwości, a do nich dobieramy zwrotnice przy założonym podziale częstotliwości. Ze względu na znaczny wzrost mocy przenoszonych przez zestawy głośnikowe na estradzie najlepiej stosować zwrotnice aktywne.