Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brakująca częśc w gramofonie Artur

30 Lis 2008 13:09 2244 16
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam pytanie odkopałem na strychu gramofon Unitra Artur, zakupilem do niego igłe ale zorientowałem się że czegos mi brakuje nie mam gdzie tej igły wsadzic, dołaczam zdjęcie jak wyglada ramie,
    Czy wystarczy jak kupie do tego wkładkę czy cos jeszcze tam powinno się znaleść??

Brakująca częśc w gramofonie Artur

Z góry dziekuje za pomoc
    pozdrawiam
    grzesiek
  • Poziom 24  
    Witam! Kolega ataga1 ma rację tylko tej wkładki nie dostaniesz, jest jeszcze dostępna tylko UF70- odtwarza trochę ciszej, ale coś za coś. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Racja, ale ostrzegam, jest droga!
  • Poziom 16  
    A wiesz ile wart jest sam Artur?.Kiedy proponowałem swoim klientom wymianę wkładki za taką cenę to się pukali w czoło
  • Poziom 9  
    Witam panowie
    Chyba znalazlem cos podobnego na allegro.
    Sprzedajacy pisze ze to wkładka dałbym linka do oceny ale z tego co wiem to chyba nie mozna ?
    \
  • Poziom 9  
    Witam
    Po dosyc kosztownych zabieg udalo mi sie go przywrocic do zycia, jednakże mam jeden problem, glos z winyla slychac tylko na malym glosniczku przy igle, nic nie slychac po podlaczeniu glosnikow, prosze o rade co moze byc zepsute ( wzmacniacz) i jezeli tak czy jest sens naprawy tego sprzetu (koszta).
    Z gory dziekuje
    Pozdrawiam
    Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Pozwoliłem sobie na scalenie dwóch postów.
    GM

• Poziom 24  
    Proponuję wymienić wkładkę UF70. Aby sprawdzić wzmacniacz m.cz. to po wyjęciu wkładki, dotknij do styków kontaktowych UF70 to w głośnikach usłyszysz charakterystyczny brum.
  • Poziom 16  
    Zakładam że masz nową wkładkę więc sprawdź czy masz brumienie m.cz. z gniazda wkładki jak kolega pisze.Jeśli brumi głośno a z wkładką dalej jest cicho to wyczyść dokładnie styki w ramieniu one po latach są już na pewno czarne.Sprawdź najpierw to.
  • Poziom 9  
    hmm, przepraszam jezeli to bedzie trywailne ale czego nie rozumiem chodzi o zdanie "dotknij do styków kontaktowych UF70 to w głośnikach usłyszysz.."
    Chodzi o to ze sygnał nie idzie w ogole na glosniki, jak podlaczam gloisniki do gramofonu to nic nie slychac gra tylko "igla",??
  • Poziom 14  
    Chodzi o to abyś dotknął styków, końcówek przy samej wkładce palcem a najlepiej śrubokrętem, jeżeli będzie brum, to z kablami sygnałowymi jest w porządu, może coś źle podłączyłeś przy wkładce
  • Poziom 9  
    Witam, wiec sprawdzilem po dotknieciu stykow srubokretem faktycznie "brumi", czy to znaczy ze wzmacniaczem jest wszystko okej?? co w takim przypadku moze byc nie tak skoro na glosnikach nie ma sygnalu
    Z gory dzieki

Jeśli nic się ostatnio nie zmieniło, to zdania w języku polskim zaczynamy wielką literą. Proszę poprawić.
    GM
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W takim razie wkładka jest uszkodzona. Jeśli dotknięcie styków w główce gramofonu wywołuje "brum" w głośnikach, to wzmacniacz jest sprawny.

GM
  • Poziom 26  
    Może styki w główce coś "zjadło" i nie kontaktują? Miałem (dalej mam, ale w piwnicy) "gramofon" WG-417 i tam musiałem zawsze "rozczapierzyć" szpilki wkładki, żeby skutecznie kontaktowały ze stykami. Po latach te styki robią się czarne (tak jak piny w krajowych lampach radiowych i TV) i często nie wystarczy tylko wsadzić wkładkę w główkę.
    Też 3 lata temu kupiłem wkładkę Uf-70, tyle że z największego serwisu aukcyjnego, od lidera tego serwisu w branży starych wkładek ("j...a"). Była pełnosprawna i raczej nadal jest. Ale jeżeli "zdobędziesz" taką wkładke (lub Uf-50) używaną, wyciągniętą gdzieś z wilgotnej piwnicy, to już raczej działać nie będzie. "Ten typ tak ma" (winian sodowo-potasowy, sól Seignetta, sól Rochella - ciągnie wodę jak smok).
    A przy igle nie ma żadnego głośniczka. Dowolnego ciała, drgania mechaniczne o częstotliwościach akustycznych zawsze będzie słychać.
    Poza tym, Artur nie jest gramofonem Hi-Fi, więc pięknego dźwięku się nie spodziewaj, nawet jeżeli podłączysz go przez wyjściowe gniazdo DIN do wzmacniacza Hi-Fi i wysokiej klasy kolumn głośnikowych. Wkładki piezoelektryczne jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia były jedynymi wkładkami powszechnego użytku i faktycznie słuchano z tego muzyki, ale w latach 70. i 80. zdegradowano je do elementów gramofonów służących do np. nauki języków (kursy na płytach) i odtwarzania bajek dla dzieci.
  • Poziom 9  
    Hm wkladka wyglądała na " zadbaną" raczej wczesniej w gole nie uzywaną, spróbuje wyczyścić te styki moze coś pomoże, a i domyślam się że super jakości z tego nie bedzie no ale nie o to chodzi
    Dzięki
  • Poziom 26  
    Jeżeli jest to Uf-70 i potrafisz bez rozwalenia wkładki wyjąć igłę (trzeba wysunąć to czerwone "jarzmo" czy jak to nazwać), to możesz zobaczyć te dwa paski bimorfu z soli Seignett'a, ustawione pod kątem 90°. Jeżeli mają wyraźny, prostopadłościenny kształt i ostre krawędzie, to są całe. W przeciwnym razie, we wkładce jest próchno albo maź, ewentualnie bimorfy mają wyraźne pęknięcia. Omomierzem wkładki nie da się zmierzyć, nawet sprawna piezo będzie miała bardzo wysoką rezystancję, to prawie kondensator. Ewentualnie można sprawdzić ją miliwoltomierzem, poruszając igłą podczas pomiaru. Środkowe piny to (chyba) masa. Nie rozbieraj całej wkładki, bo coś połamiesz i będziesz musiał sklejać, tworzywo obudowy Uf-70 jest fatalnej jakości i szybko zmienia się z polimeru w monomer.