Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywanie płyt z błędami

Demiurg 30 Lis 2008 15:07 2070 6
  • #1 30 Lis 2008 15:07
    Demiurg
    Poziom 9  

Witam i bardzo proszę o pomoc. Sytuacja jest tak krytyczna jakbym w kompie nie miał napędu. Komputera do serwisu nie chcę oddawać, bo zapłacę pewnie tyle ile ten stary komp jest warty. Najchętniej wymieniłbym jeden wadliwy podzespół i niech ten komp sobie działa. Z góry dziękuję z pomoc.
    Opis usterki:

Komputer ma poważny problem z nagrywaniem płyt.
    Przy nagrywaniu programem NERO 6.6.1.4 przy wyborze „weryfikacji kompilacji” pojawiają się błędy.
    Błędy pojawiają się w 95% przypadków.
    Błędy występują chaotycznie i w sytuacji gdy nawet „weryfikacja kompilacji” zakończy się sukcesem nie daje to gwarancji, że płyta nagrana jest poprawnie.
    Samo nagrywanie dokonuje się zawsze – nie ma jakiś przerw, zatrzymań. Błędy „weryfikacji kompilacji” pojawiają się faktycznie, ponieważ:

- w przypadku nagrywania obrazu płyty , np. z grą, gra nie chce się zainstalować i pojawiają się np. błędy CRC,
    - w przypadku nagrywania filmu (film z błędem na płycie można obejrzeć co jest oczywiste) nie można go przegrać na HDD lub przegrać na inną płytę – film staje się niekopiowalny ze względu na błędy na płycie,
    - muzyka na płytach jest zakłócona przez błędy.
    Błędy pojawiają się częściej na płytach DVD niż CD.

Komputer to:

Code:
    Płyta: Gigabyte GA-K8VM800M,

Procesor: AMD Athlon 64 3000+,
    Napęd: Samsung SH-S182D (prawie nowa),
    Zasilacz: nie wiem, jakiś standard – jakieś badziewie pewnie w stylu Codegena.
    Komputer jak całość funkcjonuje poprawnie.
    Komputer posiada:
    - system Windows XP 64bit Edition SP2 ze wszystkimi aktualizacjami,
    - najnowszy bios,
    - nagrywarka – najnowszy firmware (oryginalny),
    - najnowsze sterowniki do wszystkich podzespołów, nawet jest sterownik do procesora AMD,
    - oprogramowanie wszelakie jest najnowsze,
    Komputer jest na bieżąco konserwowany: systematyczny skan AdAware, antywirus, defragmentacja HDD, czyszczenie rejestru, wnętrze też systematycznie jest odkurzane :)
    Wykonane testy i ich wyniki:- w ramach testów zostały użyte zostały najróżniejsze nośniki od najdroższych do najtańszych,
    - pierwszy napęd BENQ został wymieniony 2 razy, trzeci napęd to Samsung,
    - no name taśmy zostały wymienione na 80 Asus,
    - badanie 10h Memtestem nie wykazało usterek pamięci,
    - zamiana HDD i napędu względem kontrolerów,
    - podłączenie innego pustego HDD i zainstalowanie systemu Windows XP Pro 32bit Edition + sterowniki+ tylko i wyłącznie NERO,
    - różne testy ze sterownikami ASPI na obu systemach.

W/w testy nie dały pozytywnego rezultatu – błędy pojawiają się.
    Sugestie przyczyn usterki:

- uszkodzone kontrolery IDE,
    - uszkodzony cache procesora, z tym, że podczas memtestu nie wykazywał błędów,
    - uszkodzenie płyty głównej,
    - uszkodzony zasilacz – niestabilna praca,
    - uszkodzony twardy dysk,
    Nie widzę przyczyny po stronie nagrywarki – były już 3 w tym komputerze.
    Komputer działa stabilnie, brak samoistnych restartów.

0 6
  • #2 01 Gru 2008 01:29
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Skoro podejrzewasz zasilacz - to sprawdź jego napięcia miernikiem , ewentualnie do testów podmień na inny .
    Jeżli wymiana zasilacza nie pomoże, to kolejnym uszkodzonym elementem może być tylko płyta gł .

Ps. Sprawdź w menadżerze zadań czy nagrywarka pracuje na 100% w trybie U-DMA a nie w PIO .

0
  • #3 01 Gru 2008 11:37
    Demiurg
    Poziom 9  

Sprawdzenie miernikiem jest dla mnie problematyczne, raz, że nie mam miernika, dwa, że nie znam się na pomiarach i nie potrafiłbym zinterpretować wyników.
    Ustawienia kontrolerów IDE są wszystkie jako Ultra DMA.
    Imitacja zasilacza ala Codegen tak czy siak powinna być zmieniona na ZASILACZ porządniej firmy co jestem w stanie zrobić. Obawiam się tylko, że wymiana (kupno) zasilacza nic nie zmieni a nie chcę za bardzo inwestować w ten komputer. Na tą chwilę czeka mnie podmiana zasilacza w ramach przetestowania - pożyczę od kogoś pewny zasilacz.
    Nurtuje mnie również ewentualna usterka płyty głównej - co to mogłoby być? Chipset, kontroler? Sterowniki, biosy wszystko jest aktualne.
    Dziękuję i dam znać jaki jest efekt po zmianie zasilacza.

0
  • #4 01 Gru 2008 13:05
    witoj
    Poziom 29  

Czy próbowałeś nagrywać metodą zapisu Disc-At-Once na moim Samsungu pomagało mniej błędów CRC.

0
  • #5 01 Gru 2008 13:32
    Demiurg
    Poziom 9  

Witaj jak najbardziej płyty wypalane są w trybie Disc-At-Once.
    Ogólnie ten problem z nagrywaniem jest tak irytujący - nie mogę znaleźć przyczyny.
    Nie wiem czy ten komputer kwalifikuje się do laboratorium i ma być testowany przez specjalistyczną aparaturę pomiarową przez specjalistów, a pomiary będą dotyczyć chipsetu i procesora (podaję to jako przykład stopnia skomplikowania).
    Praktycznie moją ostatnią nadzieją jest wymiana do testu zasilacza, a potem nie wiem co już mam robić.
    W serwisy nie wierzę bo ten komputer był już dwa razy w serwiesie w ramach gwarancji i wymienili tylko nagrywarkę 2 razy, co nic nie dało. Poza tym nie wierzę, że w tych serwisach mają pojęcie o jakiejś ewentualnej usterce na poziomie elektronicznym.
    Może mógłbym wykonać jakieś testy sofware'owe, ale nie wiem jakimi programami.
    Ogólnie jestem w kropce - sutuacja bez wyjścia jak na razie, ale przecież musi być jakaś przyczyna w jakimś konkretnym podzespole, który oczywiście natychmiast wymienię.

0
  • #6 01 Gru 2008 14:03
    tzok
    Moderator Samochody

Sugeruję albo zasilacz albo "wspaniały" napęd Samsunga... uszkodzenie pamięci lub cache procesora wyszło by na MemTeście. W przypadku uszkodzenia dysku, byłyby wpisy w dzienniku systemu o napotkaniu błędnych bloków. Pozostaje możliwość uszkodzenia kontrolera - spróbuj więc podpiąć nagrywarkę do drugiego (pierwszego) kanału IDE.

0
  • #7 01 Gru 2008 14:42
    witoj
    Poziom 29  

Dla mnie też było to irytujące i kosztowne i kupiłem LG H22L sam założyłem i od ponad 3 lat zapomniałem jak wygląda błąd CRC!
    Inne nagrywarki podłączone do twojego komputera jak zapisują ewentualnie właśnie t sprawdź...

0