Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chcę zbudować subwoofer - co i jak?

dudpis 30 Nov 2008 18:43 2007 25
Tespol
    dudpis
    Level 10  
    Przeczytałem już pare stron jak zrobić subwoofer itp i myślę nad skonstruowaniem takiego czegoś xd do mej wieży. Jest tam z tyłu takie wejście podpisane Subwoofer, tylko nie wiem jaka moc jest na tym wyjściu. To jest mała wieża i nie oczekuje, że po dołączeniu głóśnika rozwali mi pokój, ale żeby było czuć basss xD. Mam mały pokój nie całe 12 m2. Na wieży podpisane jest, 2x10W, to pewnie wyjście na głośniki, niestety przy tym wejściu na subwoofer nie ma nic napisane, obok jest 2x5W RMS. Głośniki od wieży mają 6 Ohm, więc pewnie taki musi być głośnik subwoofera. Głośniki mają wymiary 19cm x 14cm x 23cm, więc chciałbym, aby taki, no może odrobinę większy był mój wynalazek.
    Mam więc takie pytania:

1. Jeżeli głośnik ma 20cm średnicy to jak obliczyć ile litrów powinno mieć pudło i odwrotnie jak mam wymiary pudła to jak obl. jaki ma być głośnik?
    2. Gdybym chciał zrobić subwoofer o takich wymiarach jak wyżej, to jaki głośnik użyć do tego, aby nie spalić wzmacniacza w wieży? Używa się głośników niskotonowych? Mógłby ktoś podać jakąś nazwę nie drogiego głośnika lub link do niego?
    3. Jeżeli podłącze np pod tą wieże głośnik 100W, oczywiście 6 Ohm (nie widziałem takich jeszcze xD) to istnieje możliwość spalenia wieży?
    4. Oczywiście głośnik który kupie musi mieć 6 Ohm, jeżeli tyle wieża obsługuje, czy może mieć 8, ewentualinie 4 Ohm?
    5. Czy po zrobieniu głośnik wystarczy go podłączyć, czy należy zrobić jeszcze jakiś przedwzmacniacz?
    6. Do głośnika ma iść zasilanie, czy wieża go zasili? Dwie kolumienki są zasilane z wieży.

Nie jestem jakimś znawcą muzyki, tylko chce, aby było czuć bass xD.
    PS. wieża to: Aiwa XR-Em20...
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    ech po pierwsze poczytaj Sobie trochę podobnych tematów. Po drugie po co ci Sub 100W do kolumienek które mają po 5 wat w RMS :/\
    Po trzecie na 99 procent to wyjście sub z twojej wieży to tylko wysyła sygnał odpowiednio obcięty czyli tylko niskie częstotliwości to znaczy, że sub musi mieć oddzielny wzmacniacz
    dudpis
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź.
    No wiem, że to demon basu to nie będzie, ale chciałem zrobić coś po raz pierwszy :). Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to głośnik już obojętnie jaki będzie bo będę musiał zrobić jakiś wzmacniacz do niego? Załóżmy, że głośnik niech będzie miał 50W, to wtedy będzie można zrobić jakiś wzmaczniacz, czy tylko kupić? A i jeszcze jedno: Czym różni się wzmacniacz od przedwzmacniacza?
    Grove82
    Level 12  
    Zazwyczaj wzmacniacz to końcowy stopień mocy, zaś przedwzmacniacz jak sama nazwa mówi jest układem montowanym przed stopniem mocy i wnosi odpowiednie wzmocnienie napięciowe sygnału akustycznego, aby dopasować źródło sygnału ze wzmacniaczem. Rozbudowane przedwzmacniacze mogą posiadać korektory barwy, odwracacze fazy dla wzmacniaczy mostkowych, filtry dla aktywnych zespołów głośnikowych, itp. ale to już prawie procesory dźwięku. Pozdrawiam!
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    ale człowieku o czym ty myślisz?? 50W i dwie kolumienki po 5 wat stosunek mocy 1:5 Chyba lekka przesada. Uważam, że na niezłym przetworniku to Ci 25-30W max wystarczy. Zależy w sumie co kto lubi.

Użyj wyszukiwarki na forum i poczytaj trochę o tym
  • Tespol
    dudpis
    Level 10  
    Dobra dzięki za odp.
    Dziub-Dziub wiem, że 50W to będzie za dużo, ale myślałem, że jak napisze mniej to mnie ludzie wyzieją :). Materiał mam na głośnik, wiem, że wieża wysyła sam sygnał i będę musiał zrobić subwoofer aktywny. Więc załóżmy, że kupie głośnik 50W i zrobić musiałbym do niego wzmacniacz, czy jak wspomniałeś przetwornik?
    DjMapet
    Level 43  
    Przetwornik to....głośnik :-)

Pozdrawiam.
    dudpis
    Level 10  
    Hah, aleś mnie pojechał .
    Dobra szukałem troche i znalazłem jakieś schematy wzmacniaczy 30, 40, 50W. Czaję już ogólnie, że muszę wykonać wzmacniacz pod głośnik, obudową później będę się martwił.
    Możecie dać jakąś nazwę lub link do w miare taniego, albo jak najtańszego głośnika do subwoofera? Ja poszukam jeszcze schemató wzmacniacza, dam go tutaj i powiecie mi czy będzie dobry ten zestaw.

Czy taki wzmacniacz na układzie tda 2050 będzie dobry? Ma on 32W mocy.
    http://img229.imageshack.us/my.php?image=schemat1uf3.jpg
    http://img222.imageshack.us/my.php?image=schemat2mo0.jpg
    Sztynort2009
    Level 11  
    Moja rada - sprzedaj wieże kase zbieraj i kup poządny wzmacniacz a do niego kolumny- nawet monitorki:) bedzie bez porównania;)
    dudpis
    Level 10  
    Chłopie czy ty sie dobrze czujesz? W piwnicy stoją mi 2 kolumny nie wiem ile W, ale jedna na 1/3 mocy ze wzmacniacza mało nie rozwaliła mi mieszkania. Za takie rady to dziękuje... A i tak nie mam miejsca gdzie tych kolumn trzymać --.--.
    Dziub-Dziub
    Level 28  
    takie rozwalania mieszkania to sobie możesz wsadzić między bajki. I że niby pod tą wieżą chodziły??
    dudpis
    Level 10  
    Tak pod wieże podłączyłem samą kolumnę -.-. Nie, była podłączona pod kompa przez wzmacniacz. Używane kiedyś były przez mojego tatę bo był organistą w kościele, ale są niestery stare, mają ze 15 lat. No przesadziłem z tym rozwaleniem mieszkania, ale przypominam, że mam pokój niecałe 12 m2 i nap.. jak nie wiem. Dobra, ale już nie ważne, nie o tym jest temat.

Czy wzmacniacz na układzie tda 2050 będzie dobry? Ma on 32W mocy.
    Czy może coś takiego
    http://www.allegro.pl/item490808298_ne_529_mini_wzmacniacz_akustyczny_na_lm386.html#gallery
    Sztynort2009
    Level 11  
    Kolego Ty się jeszcze musisz sporo pouczyc :))
    dudpis
    Level 10  
    Sztynort2009 tak wiem, że sie muszę sporo pouczyć i nikt nie musi mi tego mówić, bo nie robie tu z siebie żadnego znawcy, ale ludzie poprostu są tacy, że nie umieją odpowiedzieć na proste pytanie. Zadałem pytanie czy wzmacniacz na jakimś tam układzie będzie dobry, a tu Ty mi wyjeżdżasz, żeby sprzedać wieże, Dziub-Dziub wyjeżdża, że piszę nie prawdę, do tego ludzi jest pełno, a odpowiedzieć na proste pytanie nikt nie umie...
    Nie jestem żadnym krytykiem muzyki, nic nie będę sprzedawał, nie wiem czy dobrze, czy źle robie próbując zrobić ten zas.. głośnik i mnie to nie obchodzi. Chce tylko go zrobić i tyle!
    dudpis
    Level 10  
    No więc ponawiam moje pytanie:
    "Czy wzmacniacz na układzie tda 2050 będzie dobry? Ma on 32W mocy".?
    Grove82
    Level 12  
    Odp.1 Wielkość obudowy nie zależy od średnicy głośnika, tylko od jego parametrów T-S
    Odp.2 Jeszcze nie słyszałem żeby ktoś spalił wzmacniacz za pomocą głośnika, każdy kto buduje wzmacniacz bierze pod uwagę wszelkiego rodzaju zbezpieczenia, a wzm. monolityczne m. in. seri TDA takowe posiadają w strukturze wew. tj. termiczne i przeciwzwarciowe. Ja osobiście na jednej z zakrapianych imprez nie zauważyłem że jeden stopień mocy na TDA7294 pracował na zwarciu wyj. do masy, nikomu to nie przeszkadzało było trochę mniej hałasu o jeden kanał i nic kompletnie się nie stało!!!
    Odp.3 Wyjście w twojej wież opisane jako SUB ma charakter zapewne liniowy, czyli do pracy z zewnętrznym wzmacniaczem, wieży nie uszkodzisz nawet gdybyś podłączył tam potężnego suba, ustrojstwo nawet nie drgnie chyba, że podłączysz tam PIEZO z chińskiej zabawki!!!
    Odp.4 NO COMMENT!!! Wyjście wzmacniacza pracuje z 6 ohmami to 6 ohm, chyba że zastosowany stopień posiada jakiś zapas prądowy to można rozsądnie zastosować mniejsze obciążenie np. 4ohmy, ale to zależy tylko i wyłącznie od stopnia mocy i powiązanego z nim układu zasilania. Zwiększenie impedancji obciążenia do 8 ohm nie może doprowadzić do uszkodzenia, PRAWO OHMA się kłania!!!
    Odp.5 Zapewne potrzebny będzie wzmacniacz.
    Odp.6 o ch.. tu chodzi w tym pytaniu? Czym ma wieża zasilać, co?, jakie zasilanie, może TRÓJ FAZOWE JAKIEŚ CZY CÓŚ? BOŻE CHROŃ NAS!!! Do głośników dostarcz się tylko sygnał audio z wyjścia wzmacniacza!!! Innym zasilaniem to można odpalić lampki na choince!!!
    Sorki młody kolego za treść, ale poczytaj troszkę!!! Co do typu wieży to nie sprawdzałem jej schematu, brak czasu!!!
    Życz Ci Wesołych Świąt i wytrwałości w nadchodzącym nowym już2009-tym roku!!!
    Tomek331
    Level 26  
    Dudpis, może przesadziłeś z tym rozwaleniem mieszkania, ale ogólnie to wam powiem, że pod swoją diorę WS4422 mam podłączone 2 głośniki 140W RMS 8ohm i lekko ponad połowę na potencjometrze i już charczą.
    Grove82
    Level 12  
    Tomek331 wrote:
    Dudpis, może przesadziłeś z tym rozwaleniem mieszkania, ale ogólnie to wam powiem, że pod swoją diorę WS4422 mam podłączone 2 głośniki 140W RMS 8ohm i lekko ponad połowę na potencjometrze i już charczą.

Tomek331, co w związku z tym charczeniem może to ta Diora taka dobra że se radzi ze 140-stkami, że aż charczą Buahahaaaaaa....!!! A może to tranzystorowe stopnie mocy się nasycają pracując z maksymalnym przesterem obcinając wierzchołki sygnału audio!!! Troszkę pomysłu ludzie w tym co piszecie, bo niekiedy to aż ręce opadają!!!
    Tomek331
    Level 26  
    Charczy bo może jeszcze za słabe głośniki ;] Niby dlaczego takie dziwne, że takie cóś mam podłączone? Gra ładnie i w ogóle czysto, tylko jedynym minusem jest to, że szybko się nagrzewa.
    Grove82
    Level 12  
    Tomek331 wrote:
    Charczy bo może jeszcze za słabe głośniki ;] Niby dlaczego takie dziwne, że takie cóś mam podłączone? Gra ładnie i w ogóle czysto, tylko jedynym minusem jest to, że szybko się nagrzewa.

Zycze powodzenia z uzyskaniem 2 x 140W RMS na tym fabrycznym trafie z WS4xxx, które ma katalogowe 120W w klasie wzmacniacza AB przy sprawności 66% to max. tego wzmacniaczyka to 2x40W RMS. wiem bo byłem posiadaczem takiego cacka!!!
    Tomek331
    Level 26  
    Mam na jeden kanał podłączony głośnik niskotonowy 80W RMS + sopranowy 60W RMS, nie napisałem, że wyciskam max z tych głośników, ale dlaczego jak wezmę głośność na około 50 - 60% na potencjometrze to głośniki charczą?
    Grove82
    Level 12  
    Tomek331 wrote:
    Mam na jeden kanał podłączony głośnik niskotonowy 80W RMS + sopranowy 60W RMS, nie napisałem, że wyciskam max z tych głośników, ale dlaczego jak wezmę głośność na około 50 - 60% na potencjometrze to głośniki charczą?

Poprostu nic więcej z tej Diory nie wyciśniesz, to jest max jej możliwości!!! Pytanie jakie mi jeszcze rzuca sie na usta to o jakiej amplitudzie podajesz sygnał wejściowy? Pozdrawiam!!!
    Tomek331
    Level 26  
    Amplitudzie, czyli, że co? Pytam, bo nie wiem.
    Grove82
    Level 12  
    Najczęściej spotykane standardy napięć dla wejść liniowych to: 100mVsk, 0,775Vsk, sporadycznie 0,3Vsk.
    Tomek331
    Level 26  
    Jestem w tym ciemny, wystarczy zwykły próbnik do pomiaru prądu, ohm itp? Oraz jak to zmierzyć?
    Grove82
    Level 12  
    Nie zawracałbym sobie głowy tym pomiarem sygnału. Charczenie głośników przy ustawieniu potencjometru na 50% związane jest z zbyt dużym napięciem wejściowym na wzmacniaczu! jeśli np. podajesz muzę z Walkmena to zmniejsz na nim głośność do połowy, a wtedy charczenie pojawi się na końcowym położeniu potencjometru w Diorze, lub wcale!!! Jednak nie przełoży się to na moc, bo jak już wcześniej wspomniałem, co jesteś w stanie wycisnąć z tego WS4xx to już uzyskałeś i to jest max. Pozdrawiam!!!