Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Biegunowość uzwojenia komutacyjnego

Daj 30 Nov 2008 19:58 1891 5
 • #1
  Daj
  Level 13  
  Witam kolegów
  Mam taki problem jak ustalić poprawna biegunowość uzwojeń komutacyjnych (kompensacyjnych) z teorii wynika że ma ono mieć biegunowość przeciwną do pola wytworzonego przez wirnik żeby niwelować iskrzenie na sztokach tak w uproszczeniu.
  Uzwojenie to spełnia swoją role dopiero gdy płyną przez niego i wirniki większe prądy około prądów znamionowych.

  Do tej pory robiłem to tak ze podłączałem silnik (wzbudzenie i wirnik) i obciążałem obserwując iskrzenie na szczotkach potem zamieniałem początek z końcem uzw. kompensacyjnego i znowu ta sama próba. To połączenie przy którym nie było iskrzenia było poprawne


  Niestety teraz mam do czynienia z tak dużym silnikiem który na biegu jałowym ma prądy maksymalne jakie mogę wydusić z transformatorów na warsztacie więc o obciążeniu wirnika nie ma mowy i tu moje pytanie czy jest jakiś inny sposób dopasowania tego uzwojenia ??
  [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
 • #2
  Dido230
  Level 22  
  Jak miałem pradnicę której wirnik obracał się w prawo, to aby odpowiednio namagnesować uzwojenie wzbudzenia podłączyłem tą prądnicę jako silnik ale z lewymi obrotami i było ok.
 • #3
  Daj
  Level 13  
  Tyle ze mi nie chodzi o magnetyzm szczątkowy prądnicy ale o dopasowanie odpowiedniej biegunowości uzwojenia komutacyjnego w silniku
 • #4
  Daj
  Level 13  
  Szkoda że nikt z kolegów nie jest w stanie mi pomóc szkoda tym bardziej że nawet literatura w tym zakresie jest dość uboga chyba że ktoś mógł by mi podpowiedzieć jakąś ciekawą książkę o budowie silników komutatorowych gdzie było by coś więcej na ten temat ?
 • Helpful post
  #5
  kaz
  Welding machines specialist
  Zasilasz wirnik polączony szeregowo z uzwojeniem komutacyjnym obniżonym napięciem t.j. ok. 10% Un. Ustawiasz szczotkotrzymacz w strefie obojętnej t.j tam gdzie wirnik przestaje wirować.Teraz szczotkotrzymacz przesuwasz w prawo ,wirnik powinien zacząć wirować w prawo.Szczotkotczymacz przesuwasz w lewo ze strefy obojętnej wirnik zaczyna wirować w lewo, i to jest wlaściwe polączenie uzwojenia komutacyjnego.Dla prądnicy jest odwrotnie. Robilem te rzeczy dawno temu, więcmogę się mylić.
  KAZ
 • #6
  Daj
  Level 13  
  Wielkie dzięki będę próbował bo już powoli traciłem nadzieje.