Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty system sterowania silnikiem

oomaster 30 Lis 2008 21:31 2399 8
  • #1 30 Lis 2008 21:31
    oomaster
    Poziom 9  

Witam,

Od razu zaznaczę ,że moja wiedza jest na poziomie podstawowym. Chciałbym zbudować prosty system płynnego sterowania silnikiem, dlatego proszę was o poradę jaki typ silnika użyć jakie elementy są mi potrzebne aby działało ? Może na początku napisze jak to ma wyglądać.

Może być pokrętło, joystick itd. Czym mocniej przycisnę tym szybciej silnik obróci się. Nie wiem jaki typ silnika jest dobry krokowy może ? Tak aby wytrzymał ciężar ok.2-3kg mogę użyć ewentualnie 2 silników i żeby przede wszytkim płynnie chodził. Będzie potzebne to do zbudowania ramienia kamerowego a konkretnie sterowania głowicą.

Bardzo proszę was o pomoc i pozdrawiam :D .

-1 8
  • Pomocny post
    #2 30 Lis 2008 21:54
    obet
    Poziom 18  

wydaje mi się że zestaw z maszyny do szycia łucznik czyli silnik + pedał zdały by tu egzamin jest to dosyć tanie a w tym przypadku wykorzystany jest rezystor węglowy zmianę rezystancji uzyskuje się poprzez dociskanie do siebie do siebie poszczególnych krążków węglowych-kolejnym dobrym rozwiązaniem mogłaby być jakaś najtańsza wkrętarka akumulatorowa np z biedronki czy tesco tam też jest płynna regulacja obrotów i dochodzi jeszcze prawo-lewo- samodzielne wykonanie takich urządzeń odradzam ze względu jak napisałeś na niski poziom wiedzy oraz zbyt wysokie koszty

1
  • #3 30 Lis 2008 22:46
    oomaster
    Poziom 9  

Pomysł wkrętaki jest dobry bo prosta w budowie jest i silnik ma mocny :) Spróbuję z tym.

A może wiesz jak przerobić przycisk do zmieniania kierunków kręcenia(prawo-lewo) i przycisk startu kręcenia i jedno jakieś pokrętło ?

0
  • #4 30 Lis 2008 22:48
    pierzchan
    Poziom 16  

A czy czasem nie chodzi tu o moduł pozycjonowania kamery? czyli nie regulacje prędkościową silnika, a pozycjonowanie (ustawianie wału w odpowiednim położeniu kontowym)? BO jeśli tak to wykonanie (dla 2-3kg obciążenia statycznego) będzie wymagało zastosowania albo dużego silnego silnika krokowego i odpowiedniego sterownika elektronicznego, albo silnika szczotkowego z odpowiednią przekładnią mechaniczną i tulejowanym/łożyskowanym przegubem, enkoderem i sterownikiem elektronicznym. Niech autor posta sprecyzuje zapytanie.

0
  • #5 30 Lis 2008 22:52
    oomaster
    Poziom 9  

pierzchan a więc chodzi o moduł pozycjonowania kamery, napisałem 2-3kg ale to z pewnością będzie mnie ale warto zostawić margines "bezpieczeństwa". Masz może jakieś pomysły ?

0
  • Pomocny post
    #6 30 Lis 2008 23:01
    pierzchan
    Poziom 16  

Kolega zaproponował wkrętarkę.. myślę że można by pomyśleć nad jej wykorzystaniem. odpada kombinowanie z mechanizacją, łożyskami itd.
    na osi wkrętarki trzeba by zamontować potencjometr, będzie on naszym czujnikiem położenia, potrzebny będzie jeszcze drugi potencjometr to ustalania położenia kamery (sterowania ręcznego), oraz układ komparatorwy do porównywania wartości zadanej z wartością aktualnego położenia wału wkrętarki, potem już tylko sterownik H silnika. Rozwiązanie to nie obejmuje regulacji prędkościowej, ale do tego można wykorzystać fabryczny sterownik. Będzie jednak zachodziła potrzeba operowania dwoma regulatorami: pozycji i prędkości. Dodam że czujnik na potencjometrze nie będzie idealny ze względu na jego budowę. lepszy był by jakiś optyczny enkoder, ale to wymaga bardziej skomplikowanej elektroniki.

0
  • #7 30 Lis 2008 23:06
    oomaster
    Poziom 9  

A nie znasz jakiegoś schematu prostego, bo aż taki ciemny nie jestem ,że nie kumam schematów. Powiedzmy ,że jestem początkująco-zaawansowany :)

0
  • #8 30 Lis 2008 23:12
    pierzchan
    Poziom 16  

nie znam schematu bo właśnie sobie wymyśliłem taki oto sposób sterowania twoim urządzeniem.... niestety na zaprojektowanie chwilowo nie mam czasu. Poczytaj o komparatorze i mostku H. Trzeba tak zrobić że jak na wyjściu komparatora będzie 5V to silnik kręci się w prawo, jak 0V to w lewo. (to realizujemy właśnie mostkiem H) Na wejścia +/- komparatora trza podać sygnały z dzielników na potencjometrach. Komparatora to takie urządzenie do porównywania dwóch napięć.

0
  • #9 30 Lis 2008 23:17
    oomaster
    Poziom 9  

Troszkę rozumiem twój zamysł ale nie do końca. Jak byś lub ktoś z forum miał czasu troszkę to bardzo proszę narysuj jakiś prosty schemat jak to wygląda bym był wdzięczny.

Pozdrawiam

0