Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piecyk gitarowy - TDA7294 i Tesla ARZ-6604

30 Lis 2008 23:15 3085 12
  • Poziom 14  
    Witam. Zamierzam zrobić piec gitarowy na układzie tda7294. Wiem że temat był już dużo razy ale chciałbym upewnić się co do niektórych rzeczy. Płytka to będzie kit NE013. Następnie głośnik, chcę użyć Tesli ARZ-6604, myślę że będzie odpowiedni (a nie mam funduszy na lepszy). Transformator jaki zastosuje to 150W albo 200W/ 2x24V, oraz kondensatory 10000uF i oczywiście mostek prostowniczy. Teraz przedwzmacniacz, chcę użyć przedwzmacniacz pana Janka (słyszałem że jest dobry https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic215412.html Mam pytanie, ten przedwzmacniacz muszę zasilać osobnym zasilaczem i trafem? Czy ten transformator ma być jakiś mocny czy taki zwykły i na jakie napięcie?
    W moim wzmacniaczu chciałbym również zastosować przester. Czy będę go mógł zasilacz zasilaczem od przedwzmacniacza? Chciałbym się upewnić zanim będę robił piecyk, dlatego się pytam. Za odpowiedzi bardzo bardzo dziękuje.

A mam jeszcze takie pytanko. Na tych podzespołach co zastosuje to ile wat mogę wyciągnąć? Czy przebije się przez perkusje?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    To tak, ile masz zamiar wydać na to wszystko? Głośnik to pomyłka, po pierwsze to nie jest gitarowy, po drugie to głośnik szerokopasmowy, a po trzecie ma 30wat. O ile sie nie myle końcówka bedzie miała ok 70wat, wiec palisz głośnik na wstępie. Przedwzmacniacz i przester może być zasilany z jednego trafa. Powiedzmy, jeśli głośnik sie by nie spalił, to 70 wat wyciągniesz, ale przy efeltywności głośnika to nawet werbla nie przebije;). Takze weź i lepiej dozbieraj troszke pieniedzy i kup se używke np 30Wat Voxa i ciesz się mocą. Albo kup sobie Eminenca V12 za ok 250zł i zrób wzmacniacz na tranzystorach a nie na układzie scalonym - to nie za bardzo do gitary. Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    A gdyby zrobić na dwóch tych ARZ-6604?
  • Poziom 13  
    Jak mam być szczery to nie pakuj się w takie coś. Efektywność wzrośnie o 3dB, ale to i tak maaaalutko;(. A to, że jest to głośnik szerokopasmowy i nie gitarowy to główny problem. Podaj mi cenę, jaką mógłbyś wydać na głośnik. Ja np zmontowałem piec gitarowy z glośnikiem 120watowym Eminence V12 i wzmacniaczem tranzystorowym 100Wat. Piekielnie głośna sprawa;). I dałem za wszystko ok 400 - 450zł, także spoko chyba. Ale głośnik jest najważniejszy. Podaj kwote (im większa tym lepiej), jaką możesz wydać na głośnik to Ci pomoge.
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  • Poziom 13  
    Jak eminence to spoko, a jak coś "by eminence" ale innej firmy to nie wiem. Ale raczej to był eminence:). Także spoko
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Bardzo dobrze że chcesz się upewnić, bo jest tutaj kilka kwestii do zmian.

Żeby wyciągnąć z tego TDA te 70 watt, to musisz mieć głośniki które połączone razem dadzą 4 ohmy. Więc musisz wziąć dwa głośniki ARZ 6608 (8 ohm), i połączyć je równolegle.

Tesla ma 30 watt rzetelnie podanej mocy wg. DIN, i 90 watt muzycznej, więc dwie tesle spokojnie wytrzymają to TDA.

Kolejna niezbędna sprawa - żeby brzmienie gitary na przesterze nie było udręką, musisz wyciąć tubkę dookoła środka membrany (patrz zdjęcie:)
    http://www.soundpol.pl/images/Glosnikiinne/glosnikiszer_1a.jpg
    Jest to ABSOLUTNIE niezbędne, żeby to zabrzmiało (i dziwię się, że nie wszyscy co polecają ten głośnik o tym mówią).

Ta tubka służy do poszerzania górnego pasma, co oczywiście pożądane by było gdybyśmy grali na gitarze akustycznej, klawiszach, czy nagłaśniali wokal, tam gdzie potrzebne są wysokie tony. Do gitary na przesterze jest to absolutne zabójstwo brzmieniowe.

Chodzi o wycięcie samej tubki, tą kopułkę na środku zostawiasz, żeby nic się nie dostało do środka.

Cytat:
    Głośnik to pomyłka, po pierwsze to nie jest gitarowy, po drugie to głośnik szerokopasmowy, a po trzecie ma 30wat.

1. Głośnik ma jednak dużo cech wspólnych z gitarowym, Efektywność ogólna jest niby mała, ale od 1 do 6 khz jest to od 95-98 db
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=83&catit=186&l=1&catg=27

2. Głośnik szerokopasmowy - to zależy jakie kryterium przyjmiemy, jeśli to, że ma tubkę, to po jej odcięciu już nie będzie szerokopasmówką ;)

3. Głośniki gitarowe rzadko charakteryzują się dużą mocą. 30 watt x 2 przy tej efektywności to nie tak mało.
    70 watt podane do dwóch tesli moim zdaniem jest wystarczające na próby.

Oczywiście zależy z kim się gra, znam wielu pseudomuzyków, którzy za podstawę wspólnego grania uważają zagłuszanie się nawzajem. Ale wtedy i dobry sprzęt potrafi pójść z dymem.

Jeszcze apropo przesteru:
    Przester w piecu, jeśli nie masz footswitcha, jest bardzo niewygodny. Chyba, że ktoś gra cały czas na jednym brzmieniu, ale to mocno ogranicza.
    Osobiście zastanowiłbym się raczej nad kombinacją efekt + piec. Nie będziesz się wtedy musiał martwić o wykreowanie odpowiedniego brzmienia.

Tylko, jak nie masz kasy, to zastanowiłbym się nad sensem robienia tego piecyka. Podlicz dokładnie ile cię wyniosą części, zwłaszcza te drogie, np. transformator, obudowa, głośniki itd, a następnie rozważ czy nie warto kupić używki, nawet z myślą o przeróbce.

Teraz na allegro są np. dwa piecyki Eltron JP za kwotę ok. 70 zł.
    Sam piec jest istnym dnem brzmieniowym, ale można go wykorzystać jako dawcę głośnika, obudowy, i paru innych drobnostek.

Jeśli chodzi o głośnik, można też oczywiście szukać markowych głośników używanych na allegro, ale trzeba mieć szczęście.
  • Poziom 14  
    Bardzo dziękuje za odpowiedź. Jeśli chodzi koszt tego piecyka to chciałbym wydać ok 200-230zł. Zasilacz, głośniki, kondensatory i płytke wzmacniacza musiałbym kupić, a obudowę zrobiłby mi wujek no i jeszcze musiałbym zrobić tą płytke przedwzmacniacza... Jednak chyba się zdecyduje na paczke 2 x ARZ 6608. Chciałbym jeszcze powiedzieć że narazie gram w małym zespole i nie mamy jeszcze perkusji... Tak więć te 50-70W wystarczy mi w zupełności.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zasilacz - Transformator - będziesz potrzebował ok. 120 - 150 VA - to koszt ok. 50-60 zł + wysyłka. (www.toroidy.pl)
    Nie ma sensu dawać 200 VA! To by było trochę wywalanie pieniędzy, zwłaszcza że mamy się zamknąć w takiej kwocie.

głośniki - były kiedyś po 28 zł/szt. na allegro ale teraz nie widę, tylko po 33 zł. Trzeba więc liczyć 66 + wysyłka.

to zostaje nam 90-100 zł na całą resztę. Nie jest to dużo, ale może ci się uda.
  • Poziom 14  
    A wracając do tego przesteru. Jeśli bym go zastosował to wolałbym bez tego footswitcha, czy straci to coś na jakości dźwięku. I jeszcze jedno pytanie czy przester zastosować przed czy po wzmacniaczu?
  • Poziom 36  
    Cytat:
    A wracając do tego przesteru. Jeśli bym go zastosował to wolałbym bez tego footswitcha, czy straci to coś na jakości dźwięku. I jeszcze jedno pytanie czy przester zastosować przed czy po wzmacniaczu?

Trochę się przeraziłem. Z tego co tu napisałeś, można wywnioskować, że brakuje ci naprawdę podstawowej wiedzy, więc może lepiej nie rób tego piecyka, tylko kup jakąś używkę albo nówkę?
    Albo wstrzymaj się, i poczytaj. Bo wydasz kasę, nie wyjdzie ci, i nic z tego nie będzie.

Footswitch służy najczęściej do zmiany kanałów z czystego na przesterowany, stopą, podczas grania.
    Praktycznie każdy efekt "w kostce" ma footswitch.
    http://www.woodbrass.com/images/woodbrass/HUGHES+&+KETTNER+PEDALIER+SIMPLE+SWITCH.JPG

Przester gitarowy stosuje się w przedwzmacniaczu! Tylko że przestery są różnej jakości. Osobiście sam bym się nie brał (bez doświadczenia) za robienie przesteru,tylko kupił efekt. Bo przestery są różne, niektóre brzmią naprawdę kiepsko.

A po wzmacniaczu jest już tylko głośnik.
  • Poziom 14  
    Co to jest footswith to ja wiem, tylko chciałem się upewnić... (trochę źle sformułowałem to pytanie) ok ale dzięki za odpowiedzi :)
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    kizdi napisał:

nie wyglada jakbyś wiedział co to footswitch...