Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie, zastosowanie różnicówki głównej?

jamal 01 Gru 2008 10:54 1500 3
 • #1 01 Gru 2008 10:54
  jamal
  Poziom 10  

  witam
  jako ze spotkałem sie z wieloma skrajnie róznymi wypowiedziami chciałem was zapytać na temat zabezpieczenia budynku jednorodzinnego a mianowicie celowości zastosowania róznicówki głównej , moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie - czy nie lepiej zastosować rozłacznik izolacyjny np FR304 25 lub 32A (przydział na bydynek -7kW) a dopiero poszczególne obwody zabezpieczyć poprzez róznicówki?
  i jeszcze jedno pytanie- mianoiwicie czy mozna zabezpieczyć kuchnie w ten sposób: dwa oddzielne obwody na dwóch eskach (powiedzmy B16) gniazda oraz kuchnia elektryczna ale na jednej róznicówce i podobnie łazienka dwa obwody na dwóch eskach (pralka, gniazda)ale na jednej różnicówce?
  i jeszcze jedna sporna sprawa-jedni zalecają inni niekoniecznie celowośc stosowania róznicówki na oświetlenie - jakie jest wasze zdanie Zabezpieczenie, zastosowanie różnicówki głównej?

  0 3
 • #2 01 Gru 2008 12:19
  Czesiek
  Poziom 28  

  - Stosowanie FR'a nie wyklucza stosowania wyłącznika różnicowoprądowego.
  - Istotnie dla poprawienia funkcjonalności można zastosować kilka wył. różnicowoprądowych (zwiększa się koszt).
  - Skoro można zabezpieczyć cały budynek jednym wył. różnicowoprądowym - to można też zabezpieczyć osobne obwody.
  - Błędny jest podląd o niecelowości stosowania wył. różnicowoprądowego w obwodach oświetleniowych. Instalacja oświetleniowa może ulec uszkodzeniu (przebicie do ziemi) i przy wymianie żarówki też można ulec porażeniu.

  Przy instalacji trójfazowej budynku można stosować wyłączniki różnicowoprądowe dwupolowe na każdą fazę osobno.

  0
 • #3 01 Gru 2008 12:51
  bslaw
  Poziom 17  

  Stosowanie wył. różnicowoprądowego w obwodach oświetleniowych to, moim zdaniem, przerost formy nad treścią. Wyjątkiem mogą być lampy typu kinkiet, zawieszone na tyle nisko, że można dotknąć do nich z poziomu ziemi.

  0
 • #4 01 Gru 2008 15:18
  zbyszek_
  Poziom 26  

  W budynku jednorodzinnym jeśli są np 3 kondygnacje zastosowałbym 3 RCD na każdej z nich, a dodatkowo w RG po za FR też różnicówkę ale selektywną.Obwody oświetleniowe powinny być zabezpieczone, a instalacja 3x / dziś jest oprawa 2 kl ochr , a za lat x będzie inna i co wtedy, dodatkowe koszty /.Tu może nie chodzi o wysokość zawieszenia opraw, równie dobrze może kogoś ubić przy wymianie żarówek.Pozdro

  0