Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór kondensatorów do zasilacza

krzychu__1 01 Dec 2008 12:37 6566 5
Tespol
    krzychu__1
    Level 11  
    Witam
    Mam transformator 150W 230V/24V (6,25A), do tego mostek (600V,8A max), bezpieczniki 1,25A (przed transformator) i 7A (za tr.). Potrzebuję jeszcze dobrać kondensatory ale nie wiem jak wyliczyć potrzebne pojemności.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
  • Helpful post
    al777
    Level 26  
    Im większy kondensator, tym mniejsze napięcie tętnień na wyjściu obciążonego zasilacza - szczegóły np. tutaj . Kondensator dobiera się właśnie pod kątem uzyskania niezbyt dużego napięcia tętnień. Jakie ono ma być - to już zależy od odbiornika - pobieranej przez niego mocy (a w zasadzie - prądu) i jego wrażliwości na "przydźwięk sieci".
  • Tespol
  • Helpful post
    zetdeel
    Level 39  
    Standardowo według wzoru: C[uF]=44Io[mA]/Uo[V] dla prostownika dwupołówkowego. Dobierasz najbliższą większą wartość z typoszeregu.
    krzychu__1
    Level 11  
    ze wzoru wychodzi ponad 10000uF
    ze względu na koszt zdecydowałem się na 2 kondensatory 6800uF połączone równolegle
    blackrage
    Level 14  
    jakiś czas temu robiłem takie testy, że do trafa z mostkiem podłączyłem głośnik i dodawałem coraz to większą pojemność
    przy idealnie "gładkim" napięciu - głośnik powinien wypchnąć lub wciągnąc membranę być cicho
    tymczasem po dodaniu kilkudziestu tysięcy mikro głośnik nadal brzęczał, co prawda z każdym dodatkowym kondensatorem coraz ciszej, ale nie udało mi się go "wyciszyć" całkowicie ( może gdybym miał więcej kondensatorów? )
    oczywiście dużo więcej informacji dałby oscyloskop, lecz niestety go nie posiadam