Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw nagłosnieniowy 2,4kW Miru¶~sound

mireczek14 01 Gru 2008 15:08 13395 33
  • Witam chciałem zaprezentować mój mały zestaw akustyczny którym nagła¶niam małe i ¶rednie imprezy na salach jak i na małych plenerach. Jest to zestaw który ma moc 2,4kW RMS . Jako, że zestawy akustyczne takiej mocy i takiej jako¶ci s± bardzo drogie postanowiłem sam go zbudować.
    Od najmłodszych lat interesowałem się akustyk± i robiłem mniejsze zestawy na przetwornikach polskiej marki Tonsil. Ale jako że lat trochę mineło postanowiłem zbudować co¶ takiego co będzie wygl±dało jak fabryczne i dĽwiękiem będzie dorównywało drogie zestawy. Celem wykonania zestawu było wykorzystywanie go na różnych imprezach od wesel po nagła¶niania zespołów.

Na pierwszy ogień poszły nadstawki (satelity) Zdecydowałem się na dwie kolumny 2 x12"+1 . Około pół roku szukałem odpowiednich przetworników 12" które graj± dobrze w swoim pa¶mie, s± sprawdzone i posłuż± mi wiele lat. Padło na Angliki firmy Celestion model "truvox 1225". Jako driver produkuj±cy tylko wysokie tony padło na Brazylijczyka "Selenium 200e-e"

Obudowę wykonałem z płyty wiórowej 1.8cm wszystko wycinane za pomoc± piły marki "Celma" jako, że obudowa jest trapezowa było trzeba boczne ¶cianki ci±ć pod k±tem. Obudowy skręcane były wkrętami i sklejone klejem do drzewa marki "wikol". W ¶rodku s± wzmocnienia drewniane które bardzo mocno usztywniaj± obudowę i eliminuj± drgania podczas gry. Kolumny s± wytłumione g±bk± 3cm. Projekt zwrotnicy ja i obudowy to zasługa kwaczora któremu serdecznie dziękuję!

koszty dla 2 kolumn:
    wkręty - 20zł
    klej - 30zł
    r±czki metalowe - 60zł
    BR, terminale, -60zł
    płyta wiór 2szt - 120 zł
    zwrotnica - 200zł
    obicia:120zł
    przetworniki celestion truvox1225 (4sztuki) - 1120zł
    głoski selenium 200e-e (2szt) - 320zł
    inne wydatki- +/- 200zł
    razem- 2200zł czyli 1 sztuka 1100zł

PrzejdĽmy teraz do basów. Wybrałem przetworniki McCauleya 18" 600w. Można powiedzieć, że mam zaufanie do ruskiego sprzętu i dlatego też postanowiłem kupić co¶ co wytrzyma kupę lat i gra naprawdę dobrze. Gło¶niki s± nowe i potrafi± mocno kopn±ć.
    Jako obudowę wybrałem zwykłe BR strojone na 40Hz, obudowa wykonana z OSB na razie jeszcze brak kraty.

Koszt za dwie około 1600zł

Cały zestaw napędzam 2 końcówkami góra- ADS Lx1400
    dół - T-amp Ta 2400

No więc oceniajcie jak się wam podoba! od razu ,mówię że mam dopiero 15lat :) Proszę nie zwracać uwagi na burdel w około bo to piwnica :)

Pozdrawiam!

Fajne!
  • #2 01 Gru 2008 15:28
    Maciek GóĽdĽ
    Poziom 18  

fajny zestaw bardzo mi się podoba , tez składam zestawy estradowe ale troche tańsze bo kasu brakuje narazie.
    Zestaw dla siebie robiłe¶? Jak sie sprwauje zestaw ? testowałe¶ juz na jakiej¶ imprezie?
    p.s tez mam 15 lat

• #3 01 Gru 2008 15:35
    mireczek14
    Poziom 22  

Zestaw jak najbardziej robiłem dla siebie. Góry grały już na kilku imprezach, a co do basu jak na razie grała tylko jedna kolumna bo dopiero w sobotę skończyłem drug±. Na mniejsze imprezy mam co¶ nieco mniejszego. Lecz z my¶l± o nagła¶nianiu większych imprez wła¶nie powstał ten zestaw a mniejszy zestaw będzie robiła jako odsłuchy. Co do odsłuchu to ma to kopa nie powiem, odsłuch był przed domem więc potencjometry nie były nawet na 30% a już było czuć moc.

Pozdrawiam!

• #4 01 Gru 2008 16:46
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Je¶li chodzi o wygl±d to zrobione na poziomie choć jest pare detali ale mniejsza o to, tylko musisz zainwestować jescze w stopki gumowe pod nadstawki i porobić w subach gniazda na te stopki żeby¶ nie musiał sie martwić o rysowanie i brzęczenie jednej paczki o drug±, Je¶li chodzi o podzespoły to szacunek że zdecydowałe¶ się na przetworniki dobrej jako¶ci wynagrodz± ci to. Choć do tak potężnych satelit może być troche mało na basie. No i jak jeszcze nie masz to musisz zainwestować w filtr aktywny do subwooferów co by podać im sygnał mono (30-140Hz) a do nadstawek jaki¶ aktywny filtr subsonik np. 40Hz albo wyższy
    Podsumowuj±c dobra robota rzadko sie zdarza na tym DIY taki konkretny projekt

Aha mógł by¶ podać więcej szczegółów np. jaki podział w nadstawkach jakie srtojenie, wymiary pojemno¶ć i ogólnie wszystkie ważne szczegóły

• #5 01 Gru 2008 16:53
    mariusz324

Poziom 13  

Powiem ci ze jestem pod wrażeniem, ja w twoim wieku tez sie bawiłem w robienie kolumn ale chyba aż tak ladnie to mi nie wychodziło bo sam wszystko docinałem lipna pila ;] a ty sam ci±łe¶ czy stolarz?? ;D

• #6 01 Gru 2008 17:11
    mireczek14
    Poziom 22  

No wła¶nie teraz oszczędzam na jakiego¶ crossa bo EQ nie daje rady, i czuć różnice w jako¶ci, że przydał by się odci±ć to niepotrzebne pasmo. Co do wycinania to trudniejsze partie przycinał tata a resztę ja, t± celm± naprawdę fajnie się tnie i nie zostawia żadnych drzazg. Jedyne co było robione nie przeze mnie to obijanie skaju w nadstawkach, nie byłem przekonany do koca i bałem się to kleić my¶l±c że mi to nie wyjdzie. Ale przy dołach zaryzykowałem i my¶lę że nawet fajnie wyszło.

Dziękuje za satysfakcjonuj±ce komentarze! Serdecznie Pozdrawiam!

Kapitan planety: Tu jest projekt http://www.elektroda.net/~mkaczmarek/projekty/nag/2x12_selenium.pdf

Zwrotnica też prawie ta sama tylko że zamiast 20uf jest 10uf a zamiast cewki 0,4mH jest 0,7mH czyli z tego co wiem na celestion idzie zwrotnica 12db/okt. Aha i jeszcze wszystkie czę¶ci w zwrotnicy to Jantzen Audio.

• #7 06 Gru 2008 00:08
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Nie no masakra 15lat i takie nagło¶nienie i to jeszcze robione samemu-pełen szacuneczek :!:

Co do crossa to zainwestuj w procesor, przy odpowiednich ustawieniach zobaczysz jak ten cały zestaw gra naprawdę :D

Ps. Sk±d na to wszystko wzięłe¶ kasę? Gdzie kupiłe¶ te McCauley?

• #8 06 Gru 2008 00:38
    mireczek14
    Poziom 22  

No procesor jak najbardziej by był lepszy ale to znów koszta ;/

Co do kasy to w 99% przeze mnie zarobiona :) Trochę dorabiałem na czyszczeniu blach transformatorowej u taty no i oczywi¶cie imprezy, imprezy. A wszystko zaczęło się dzięki piecykowi 50jp którego widać w tle na 2 zdjęciu :)

McCauleye kupiłem od znajomego który mieszka niedaleko Ukraińskiej granicy :)

Pozdrawiam!

• #9 06 Gru 2008 01:24
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

A tak z ciekawo¶ci ile kosztowały?

Co do procesora to wcale nie jest tak drogo w porównaniu do tego jaka jest różnica pomiędzy zwykłym crossem.
    166euro kosztuje T.Racks 2/4 na thomann.de
    Ja kupiłem za 600zł używanego Alto na allegro(nowy ok. 1100) i jestem zadowolony :D.

• #10 10 Gru 2008 20:18
    mireczek14
    Poziom 22  

Witam!
    Około 600zł za sztukę.
    Na pocz±tku wakacji jadę do Francji więc mam zamiar wst±pić do Treppendorfu do thomanna i myslę, że co¶ wybiorę w dobrej cenie, testuj±c to na miejscu.

Pozdrawiam!

• #11 07 Mar 2009 17:48
    mireczek14
    Poziom 22  

Witam!
    Na basach już kraty. Na zdjęciach nie wygl±da to za fajnie ale niestety nie mam lepszego aparatu

• #12 07 Mar 2009 18:22
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

I tak jest cudnie :D

Masz już jaki¶ procesor/crossover ?

• #13 07 Mar 2009 18:35
    mireczek14
    Poziom 22  

Niestety jeszcze nie, ale przed majem już planuje co¶ kupić.
    Dziękuje i Pozdrawiam!

• #14 07 Mar 2009 20:45
    aca
    Poziom 29  

Hi,
    szkoda tylko ze wziales 200e jako wysokotonowy. Juz 220 bylaby o niebo lepsza. Przerabiales zwrotnice na Twoja 200 czy zmieniles tylko driver ?
    Nie pociagnely by te "topy" dwa takie suby na strone. Jeden sub bedzie raczej malo.
    Pozdrowienia

• #15 07 Mar 2009 22:21
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Mireczek, nie chciałby¶ może zamiany tego T.amp na co¶ mocniejszego? Mam na sprzedaż Peavey PV-1.3K (2000w/4ohm w mostku, bardzo dobrze sobie radzi z takim oporem na basie, powinien sporo więcej wycisn±ć z tych McCaulley które nie przestrasz± się 700-800w), a twój T.amp nada mi się idealnie na nadstawki, bo na suby i tak będę kupował T.amp Proline 2700.
    Jestem z Gliwic, więc można się spotkać na odsłuch i wszystko przetestować, pogadać, ponegocjować itd. :D

• #16 08 Mar 2009 00:27
    mireczek14
    Poziom 22  

aca => Spokojnie 200e-e mi starcza :D Co do zwrotnicy to kwaczor mówił, że będzie dobrze i jak na moje ucho tak jest. Basy na pewno nie dogoni± topów ale na ¶wieżym powietrzu albo na jakiej¶ dużej sali, tam gdzie ja przeważnie grywam tolerancja bas-góry jest dla mnie idealna :D

DYLU BADBOY => muszę Ci powiedzieć, że był bym może nawet zainteresowany ale to zależy jaka cena :D

Pozdrawiam Serdecznie !

• #17 08 Mar 2009 00:46
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Hmmm, wiesz co musiałbym zmienić chyba wyj¶cia na speakon, bo oryginalnie je¶li chodzi o mostek to jest zwykły terminal.

Trochę info o końcówce:
    Peavey PV-1.3K 2x1000w/2ohm 2x650w/4ohm i 2x380w/8ohm. Ok 30kg wagi, wysoko¶ć 4U, ogromne trafo, 60000uf/100v
    zabezpieczenia: przeciwprzeci±żeniowe i przeciwzwarciowe, termiczne, DDT(inteligentny limiter, patent Peavey), bardzo wydajny wentylator 12cm(waży jakie¶ 0,5kg). Napędzaj±c mostkiem 4ohm subbas BTR 215 na McCaulley(2x400w 8ohm) przy -3db po 8h grania końcówka była lekko ciepła. Co do ceny to zależy jaka byłaby różnica(sam jestem ciekaw), ale my¶lę, że ok 100zł dopłaty z twojej strony będzie w sam raz.
    Mam też procesor, więc można by poeksperymentować z podziałem i EQ, najlepiej na jakiej¶ sali, więc albo ja bym do Ciebie przyjechał, albo Ty do mnie.

• #18 08 Mar 2009 01:06
    mireczek14
    Poziom 22  

Wiesz no muszę się jeszcze nad tym poważnie zastanowić, jednak to 30kg i 4u mnie odstrasza gdyż tyle miejsca w racku nie mam, a i bywa i tak że trzeba to samemu tachać..... :)
    Pozdrawiam!

• #19 14 Mar 2009 12:59
    Pidzion
    Poziom 9  

¦wietny zestaw! :D
    A gdzie kupiłe¶ blachę perforowan± na maskownice ??
    I w jakiej cenie? u mnie z mie¶cie nigdzie nie można dorwać takiej ;/

• #20 14 Mar 2009 14:28
    mireczek14
    Poziom 22  

Witam!
    Kolega o nicku Skipor z tego forum sprzedaje w dobrej cenie.
    Pozdrawiam!

• #21 14 Mar 2009 15:13
    jarek_uk
    Poziom 13  

Gorki ile maj± Ohm chyba sam się skusze na te górki też na Celestionach tylko że nigdy nie nawijałem cewki, czy można zastosować cdx 1745 celestion na tej zwrotnicy

• #22 15 Mar 2009 11:43
    mireczek14
    Poziom 22  

Górki maj± 4 ohm, nie wiem czy cdx 1745 da rady na tej zwrotnicy ale chyba tak. Kup gotow± cewkę i po problemie a je¶li nie znajdziesz takich to popro¶ jakiego¶ elektronika/ elektryka to Ci odejmie zwoi z większej cewki tak aby tobie pasowały parametry.

Pozdrawiam!

• #23 15 Mar 2009 15:52
    Pidzion
    Poziom 9  

mireczek14 napisał:
    Witam!
    Kolega o nicku Skipor z tego forum sprzedaje w dobrej cenie.
    Pozdrawiam!

Chyba Skipior :)
    kurde... 169 zł/m2 ? to aż takie drogie s± te kraty ??

• #24 15 Mar 2009 16:12
    mireczek14
    Poziom 22  

Za kraty do basów płaciłem 90zł z wysyłk±......

• #26 17 Mar 2009 14:13
    Dj Snake
    Poziom 22  

tomek_410 - popatrz, a dexon sprzedaje 0,5 m2 za 90 złotych i mimo wszystko maj± klientów? Co¶ mi się wydaje że podejrzanie tanio to. Możliwe, że za malowanie proszkowe trzeba dopłacić, o ile w ogóle jest taka opcja.

• #27 17 Mar 2009 16:56
    tomek_410
    Poziom 14  

pytałem się, ta cena jest za kratę czarn±. Kupuj± u niego bo nie umiej± skorzystać z google.pl i nie wiedz± gdzie kupić. A firma porz±dna jak widać. Pojawia się jako pierwsza w wyszukiwarce, nawet przypadkowo widziałem w paru miejscach kratę antywłamaniow± tej firmy w niektórych sklepach i miałem okazję się przygl±dn±ć. Wygl±dała znakomicie. Pozdrawiam

• #28 17 Mar 2009 17:37
    morela6
    Poziom 11  

A jakiej grubo¶ci jest ta krata?

• #29 17 Mar 2009 17:53
    _JF_
    Poziom 23  

Całkiem całkiem, jednak ja te ruskie wykorzystał do obudowy Typu Odwrotka... tam na pewno zauważyło by sie co takie gło¶niki potrafi±... Peak SPL na pewno by był spory ale i tak jest spoko ... Ja jakim plenerze testowałe¶

• #30 17 Mar 2009 18:00
    mireczek14
    Poziom 22  

Wszystko możliwe już mnie nic nie zdziwi, ja kupiłem t± bo wydawała mi się tania i już. Trochę nie chce mi się wierzyć , że ta blacha perforowana jest taka tania ale jak tak mówisz :) Może to hurtowo takie tanie? Albo o 100zł się pomylili ? :)

:arrow:_JF_ Na razie na plenerku odbyły się małe testy, ale porz±dne testy będ± w Maju gdzie będzie już cross.

Pozdrawiam!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME