Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR][ATMEGA32] Nie chce się zaprogramować

01 Gru 2008 18:07 1843 15
  • Poziom 25  
    Witam. Już nie wiem co jest nie tak. Programator jest sprawny, bo programowałem nim atmegi8, ale 32 juz za chiny nie moge ;( Używam programatora zgodnego z stk500, środowiska AVR Studio. Może jakiś błąd zrobiłem na płytce? :( Bo kupiłem już dwie różne kostki, i dla każdej mam ten sam komunikat.
    Oto co mi się wyświetla w studio:
    Code:
    Getting isp parameter.. SD=0x05 .. OKOK

Reading FLASH input file.. OK
    Entering programming mode.. FAILED!
    Leaving programming mode.. OK!

A płytka wygląda tak:
    [AVR][ATMEGA32] Nie chce się zaprogramować

Kable od programatora napewno dobrze podłączyłem do złącza, układ jest zasilony poprawnie, mierzyłem napięcie. Żadnych zimnych lutów nie ma, płytkę sprawdziłem dokładnie omomierzem. Nie wiem w czym może być problem :(
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Zazwyczaj podciągam reset jakimś rezystorkiem 10k do zasilania i kondensatorek 100nF do masy. Może tego mu brakuje. Pin 31 z atmegi podłączył bym mimo wszystko do GND.
  • Poziom 25  
    hmmm... no właśnie -.- Może ja ją źle zasilam? Czyli:
    -Reset 10k do zasilania i 100nF do masy
    -31 pin do gnd
    -AVCC podłączyć do zasilania?
    -Z AREF'em teżcoś zrobić?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jeśli korzystasz z przetworników ADC to podłącz AVCC prze dławik, co by zakłóceń się pozbyć. Podobnie z Vref, jeśli korzystasz z ADC to możesz albo podłączyć do VCC, albo do zewnętrznego źródła napięcia odniesienia, a jak nie korzystasz to nie musisz podłączać.
  • Poziom 25  
    heh :( aref'a już miałem podpiętego do vcc, avcc i gnd na 31 nóżce podłączyłem, i nadal nic :(

Co może być tego przyczyną? Ten reset jest na tyle ważny? Bo chwilowo nie mam gdzie upchać tych elementów, ale jak to przez to to dowierce jakoś dziurki pod to :P
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Podlutuj narazie na pająku, by wyeliminować kolejnego podejrzanego.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    a mozesz wrzucic schemat? moze na schemacie jest cos zle
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Schemat wygląda ok. Sprawdź jeszcze raz czy poprawnie masz podłączony programator.
    Jakiego programatora używasz, konkretnie typ?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    A jaka jest częstotliwość zegara na linii SCK (o ile pamiętam to to się ustawia poprzez AVR Studio)
  • Poziom 25  
    Cholera, żebym ja to wiedział:P Tzn fusebity nie są jeszcze przestawione, i ATMega pracuje na wewnętrznym oscylatorze w standardowej konfiguracji. Programator jest na miliard procent dobrze podłączony, to tylko 4 kabelki :P

Ostatnio nie miałem kompletnie czasu, wiec dopiero dzisiaj sprawdzę tego reseta.

Nie wiem czy dobrze myślę, ale standardowo, bez żadnych ustawień ATMega pracuje na wewnętrznym oscylatorze 1MHz. To muszę coś jeszcze ustawaić w AVR Studio? Bo ATMegi8 programuje mi bezproblemowo ;)

A programator to STK500v2 USB.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Jeżeli zegar procesora jest ustawiony na 1MHz to programator może pracować max z prędkością 250kHz (o ile dobrze pamiętam)
    Ja nie używam AVRStudio i oryginalnych programatorów (za duże środowiska) i trudno mi dokładnie określić gdzie są umieszczone parametry "okienkowe" (w jakiej zakładce).
    Natomiast STK500 ma też linię poleceń i tam to się ustawia bez problemu (minimalnie 125kHz)
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    A 31 noga do GND dlaczego nie podlaczona?

Dodano po 2 [minuty]:

I kondziolki C1 i C2 powinny byc 22p max - ale to tak na przyszlosc - jak ruszy procek i bedziesz zmienial na zwenetrzny kwarc.

Dodano po 1 [minuty]:

Hmm czytam ze juz podlaczyles to gnd :(
  • Poziom 25  
    Tak, już podłączyłem do GND, tak samo AVCC podłączyłem do +5V. Poszukam tego taktowania linii SCK, bo może w tym leży problem. No i w końcu podczepie ten reset :P

---------------------------------------------------------

Heh :( Dodałem ten rezystor i kondensator, sprawdziłem częstotliwość (28kHz, automatycznie wybrana, innej nie można było wybrać, pozatym wyświetlał się komunikat, że częstotliwość ma być MAXYMALNIE 1/4 częstotliwości procesora), i nie działa nadal :( Już nie wiem czego to może być przyczyna...
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    lord_dagoth napisał:
    wyświetlał się komunikat, że częstotliwość ma być MAXYMALNIE 1/4 częstotliwości procesora)

Informacja ta pojawia się, gdy prędkość programowania jest za wysoka. W avrstudio można obniżyć tą częstotliwość do 603Hz. Jeśli dasz radę wybrać inną niż wspomniane 28,8kHz to po tym daj "write".
  • Poziom 25  
    Problem już zażegnany, muszę powiedzieć że nie spodziewałem się czegoś takiego :P Układ był zasilany z 6 baterii AA, sprawdzałem napięcia i wszędzie były poprawne. Ale procek nie dał się zaprogramować.

No więc usłuchawszy rad, zasiliłem układ z programatora... i zaskoczyło ;) Wielkie dzięki wszystkim za pomoc :) Temat zamykam.