Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegrzewający się mostek prostowniczy / układ Gretza

01 Gru 2008 18:43 9467 6
 • Poziom 36  
  Witam.

  Kolega zamontował u siebie listwę LED (kilkadziesiąt LED) - LEDy 12V połączone równolegle.

  Do zasilania zastosował przetwornicę halogenową ( 12V, 3A ), do której wyjścia podłączył mostek prostowniczy 10A. Nie zastosował kondensatorów filtrujących (tylko zamiana napięcia przemiennego na zmienne dodanie).

  Mostek, choć na tak duży prąd ( 10A ) grzeje się momentalnie (jest zdecydowanie zbyt gorący).

  Tymczasem zasilacz 12V, 1A na stabilizatorze 7812 radzi sobie bezproblemowo (nieznacznie grzeje się stabilizator).

  Czy to jest normalne? Czy dodanie kondensatorów filtrujących rozwiąże problem przegrzewania się mostka prostowniczego?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 36  
  Przed chwilą przyszło mi do głowy, że na wyjściu tej przetwornicy halogenowej (trochę mała jak na klasyczny transformator) częstotliwość napięcia przemiennego może być większa niż klasyczne 50 Hz.

  Czy dlatego sugerujesz szybkie diody? Czy w ogóle dostępne są "szybkie" mostki prostownicze?
 • Poziom 33  
  Przetwornica halogenowa pracuje z częstotliwością kilkudziesięciu kHz, a zastosowałeś mostek przystosowany do pracy przy 50Hz. Poza tym przetwornica do halogenów wogóle nie nadaje się do zasilania niczego poza czystą rezystancją (żarówki).


  Jeszcze coś, na pewno zastosowałeś chiński mostek KBPC. To najgorsze mostki na świecie, już lepiej zbudować swój własny z diód na 5A.
 • Poziom 17  
  Qwet - masz rację , ale nie wyjaśniłeś dlaczego. Otóż najczęściej - z uwagi na dostępność - stosowane są mostki KBPC 1010 (10A/1000V), a zastosowanie KPC 2510 lub nawet KBPC 3510 nic nie poprawi - winne są duże spadki napięcia na strukturach diod w gałęziach mostków (w celu uzyskania dużego napięcia wstecznego w każdej gałęzi mostka mamy połączone w szereg po kilka struktur diod). W mostkach niskonapięciowych (KBPC 10005-25005-35005-50005 - 10-25-35-50A/50V odpowiednio) - niestety praktycznie nie do kupienia - w każdej gałęzi mostka mamy po jednej strukturze diody i na takich mostkach praktycznie straty na grzanie są najmniejsze. Sam osobiście stosuję właśnie takie mostki w zasilaczach liniowych 13,8V/20-30A i chwalę je sobie.
 • Poziom 32  
  MES Mariusz napisał:

  Czy dlatego sugerujesz szybkie diody? Czy w ogóle dostępne są "szybkie" mostki prostownicze?

  Możesz z powodzeniem zastosować diody z zasilaczy komputerowych , są one przystosowane do pracy z dużymi częstotliwościami i mają małe spadki napięć . :D
  Pozdrawiam .
 • Poziom 33  
  Mostek KBPC ma bardzo wysokie napięcia przewodzenia, ale nie dlatego odradziłem jego stosowanie. Te mostki są skonstruowane z myślą o częstotliwości nie przekraczającej 50-60Hz. Mają bardzo długie czasy przełączania, dlatego nie radzą sobie z prostowaniem częstotliwości już nawet czterocyfrowych.