Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia - Słaba siła sygnału?

01 Gru 2008 19:11 3816 15
  • Poziom 10  
    Mam problem z odbiorem niektorych kanalow. Antenta 90cm offsetowa, konwerter dual, 0.4dB (nazwy nie pomne). Ustawiona na HotBirda (cyfra+) przy pomocy miernika. Odbiorniki sa dwa, jeden jakis stary srebny philips, drugi ferguson HD8800, na obu podobne zaklocenia na tych samych kanalach, a dokladnie na :

- Canal+ Film HD, Canal+ Sport HD (w zasadzie wszystkie HD mi nie chodza, albo nonstop na nich przerywa i szatkuje sie)
    - Tele 5
    - TV Silesia
    - TV 4
    - TVN 7
    - AXN Scifi, i pewnie jeszcze pare by sie znalazlo...

Sila sygnalu w menu tego philipsa to 4.5 (na 5 mozliwych, zielony pasek nonstop).

Dzisiaj probowalem ustawic antene na nowo, uzywajac miernika oczywiscie, i nie dalo sie go juz poprawic, kazde ruchy anteny i krecenie konwerterem tylko go pogarszaly. Na dodatek pogorszyla sie jakosc tych wymienionych kanalow, wczesniej czasami mozna bylo je ogladac a teraz a wiekszosci albo ciemnosc albo nonstop szatkowanie.

W czym moze byc problem, konwerter siada, antena zle ustawiona, a moze kabel ?
  • Poziom 22  
    Spróbuj podmienić konwerter
  • Poziom 34  
    Na pewno masz duala (prehistoria) czy twina ?
  • Poziom 10  
    Tak, zle napisalem. Chodzi oczywiscie o Twina, zdaje sie ze firmy Inverto.
  • Poziom 43  
    Skróć kabel o 20cm. Ewentualnie jego wymiana.
  • Poziom 24  
    Co da skrócenie kabla o 20 cm?
  • Specjalista elektryk
    ansat napisał:
    Co da skrócenie kabla o 20 cm?

współczynnik skrócenia

Podstaw na krótko nowy konwerter + przewód - wszystko się wyjaśni.
    pzdr
  • Poziom 24  
    " Współczynnik skrócenia" to chyba chodzi o CB radio bo w SAT takiego okreslenia nie ma.
  • Specjalista elektryk
    ansat napisał:
    " Współczynnik skrócenia" to chyba chodzi o CB radio bo w SAT takiego okreslenia nie ma.

W praktyce nie miałem takiej sytuacji, żeby wpłynęło to na odbiór, jednak producenci przewodów SAT określają taki parametr.
    Pzdr
  • Poziom 10  
    Nie ruszalem anteny. Podmienilem na nowy konwerter, efekt ten sam (w/w kanaly maja problemy). Dalem spowrotem poprzedni, i hm sygnal sie minimalnie poprawil (wiem ze to slaba miara ale z wspominanego 4.5, mam 4.7).

Kanaly ktore wczesniej mialy problem dzialaja, jedynie HD czasami przycinaja sie.
  • Specjalista elektryk
    pozostał przewód na "sucho", reset tunera/ wymiana
    tylko aż na dwóch dokładnie to samo ?
  • Poziom 43  
    kasprzyk napisał:

W praktyce nie miałem takiej sytuacji, żeby wpłynęło to na odbiór

A ja miałem i dlatego piszę. Wynika to z teorii linii długiej.
  • Poziom 10  
    kasprzyk napisał:
    pozostał przewód na "sucho", reset tunera/ wymiana
    tylko aż na dwóch dokładnie to samo ?

Tak na obu tunerach to samo, tzn jeden z nich nie ma HD wiec tego tam nie sprawdze. Zamienilem tunery miejscami, na chwile i to samo, wiec nie wiem czy to kabel. W sumie to dwa rozne kable: jeden jest stary juz, a drugi kupiony rok temu. Czyzby jednak zle ustawiona antena? Chyba sie skonczy na wezwaniu gosci z jakiegos serwisu, bo widac sam sobie nie poradze.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Zastanawiam się jeszcze nad samą anteną - dlaczego paraboliczna ? - teraz rzadko spotykana - nie miałeś problemów z zamontowaniem konwertera ?

Nie wiem, czy może mieć to jakiś związek z programami HD - ale trzeba "czepiać" się wszystkiego.
    Zabierz tuner w inne "pewne" miejsce - jeżeli tam będzie dobrze - szukaj dalej. Antena patrzy na "czyste" niebo ?

pzdr
  • Poziom 10  
    Ups, zle nazwalem, chodzilo o antene offsetową. Nie wiem czemu kojarzyla mi sie z paraboliczna.

Antena raczej patrzy na czyste niebo, jest zamontowana zaraz na narozniku budynku.
  • Poziom 24  
    Poszukaj Instalatora anten i po PROBLEMIE ale to kosztuje.