Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beep buzzera przy resecie?

01 Gru 2008 21:23 1173 11
  • Poziom 26  
    Witam,
    Atmega16, Buzzer z generatorem na 5V podłączony do PORTC.4 ustawiony jako wyjście. Noga "+" buzzera podłączona do Vcc a masa buzzeta do portu - czyli załączanie Buzzera logicznym zerem. JTAG wyłączony. Buzzer daje dźwięk przy włączaniu układu. Dziwne.... robiw
  • Poziom 42  
    Witam,

ja zwykle odwrotnie podłączam buzzer i wtedy nie mam takiego problemu.
  • Poziom 26  
    A ja właśnie specjalnie podłączam tak by sterowany był zerem bo zera nie powinno być przy restarcie tylko jedynka lub wysoka impedancja a tu taki kwiatek! Zupełnie tego nie rozumiem... robiw
  • Poziom 21  
    Podciągnij linię sterującą buzerem do plusa przez zewnętrzny rezystor.
  • Poziom 26  
    To nic nie da skoro pojawia się tam zero przy Resecie... robiw
  • Poziom 42  
    Więc tak jak wspominałem podłącz buzzer odwrotnie, a po resecie gdy inicjalizujesz swoje porty od razu ustawiaj ten pin jako wyjście i podłączaj mu stan niski. To zawsze działa dobrze. Jak mówiłem w nie jednym układzie już tak robiłem. (dzięki temu nie będziesz musiał stosować jak coś, żadnych elementów zewnętrznych - np rezystora podciągającego, tranzystora itp)
  • Poziom 26  
    ... Ale skąd tam zero 8-O, przecie po Resecie i trakcie a przed ustawieniem jako wyjście powinno być w stanie wysokiej impedancji... robiw
  • Poziom 34  
    robiw: Sprawdź, czy bez konfigurowania portu też buzzer będzie dawał dzwięk. Prawdopodobnie najpierw konfigurujesz DDR (wymuszając, aby pin był wyjściem z zerem), a potem PORT(zmieniając, aby wyjście było w stanie wysokim). Była by to bardzo krótka szpilka, ale może właśnie ona powoduje zadziałanie buzera. Spróbuj najpierw wpisywać do PORT, a potem do DDR.
  • Poziom 33  
    po resecie przecież zawartość rejestru portc wynosi 0.
    najpierw wpisz tam 1 a potem skonfiguruj port jako wyjście
  • Poziom 26  
    Sorry, ale gdzie jest tak napisane, w dokumentacji procka? Szukałem...robiw
  • Poziom 26  
    Widział, widział a nawet nieco więcej zauważył ;-) :
    Beep buzzera przy resecie?

A, że z myśleniem było chyba nie najlepiej to przyjął, że po Resecie wszystkie będą w stanie wysokiej impedancji co poniekąd jest prawdą...ale jeśli pierwsze następuje ustawienie DDRC na wyjście to rzeczywiście pojawi się to ZERO...znaczy się BoskiDialer miał rację :-). Temat zamykam, wszystkim dziękuję... robiw