Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektor wejść na przekaźnikach...

@@Kamil@@ 01 Gru 2008 23:15 7880 29
  • #1 01 Gru 2008 23:15
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

Witam
    chciał bym wykonać selektor wejść do wzmacniacza....wzmacniacz jest po przeróbkach gdyż wejść audio jest 7 teraz chciał bym mieć przynajmniej 4 i sterowane odbywa sie za pośrednictwem mikro przełączników lecz gdy go kupiłem sprawne było tylko jedno wejście i podłączone bezpośrednio pod potencjometr....teraz chciał bym wykonać to na przekaźnikach które by były wybierane poprzez mikro przełączniki...i tu teraz moje pytanie czy ma ktoś może schemat w którym po wciśnięciu mikro przełącznika i puszczeniu przekaźnik dalej będzie załączony a gdy wciśnie sie kolejny mikro przełącznik poprzedni zostanie odłączony i załączony nowy.... :|

0 29
  • Relpol
  • #2 01 Gru 2008 23:32
    Lutek49
    Poziom 36  

Temat poruszany był już na forum - poszukaj. Potrzebujesz przekaźniki, w których będą wykorzystane styki na podtrzymanie zasilania.

0
  • Relpol
  • #3 01 Gru 2008 23:36
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

....szukam już tego dłuższy czas na tym forum i na Google ale bez rezultatu...

0
  • #5 02 Gru 2008 00:17
    Diagran6
    Poziom 25  

Poszukaj jakiegoś sensorowego programatora od Jowisza, albo Heliosa. Ten programator był wykonany w oparciu o układ UL1958 (SAS580). Rozszerzony układ (z większą liczbą mikrowłączników) wymaga dodatkowego UL1959 (SAS590). Nie zapomnij o kluczach sterujących cewkami przekaźników. W załączniku gotowiec.:arrow:

[Załącznik usunięto. Regulamin, punkt 10.10. Mariusz Ch.]

0
  • #6 02 Gru 2008 18:53
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

... dzięki Lutek49 ...

...zdecydowałem sie na ten schemat tylko za bardzo nie wiem o co chodzi z tymi diodami które należy jeszcze dodatkowo wpiąć od strony styku pomocniczego...znaczy gdzie dokładnie mam je wpiąć...

https://obrazki.elektroda.pl/86_1223319883.jpg

0
  • #7 02 Gru 2008 19:37
    Lutek49
    Poziom 36  

Układ przedstawiony na rysunku ma już dodatkowe diody podłączone - chodzi o to żeby kondensator nie otrzymywał zasilania podczas zamknięcia styków pomocniczych:
    Diody zaznaczone na niebiesko zapobiegają włączaniu innych przekaźników niż wybrany przyciskiem. Natomiast diody oznaczone na czerwono zapobiegają podawaniu (+) na kondensator po załączeniu przekaźnika.

0
  • #8 02 Gru 2008 19:39
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

ehh jest jeszcze sprawa przekaźników chciał bym tutaj użyć Przekaźników kontaktronowych lecz chyba nie ma takich abym miały styk pomocniczy...a znowu zwykłe powodują dość wielkie szumy w sygnale...

0
  • #9 02 Gru 2008 19:48
    Lutek49
    Poziom 36  

Możesz spróbować zrobić takie przekaźniki samemu. Zakup odpowiednią ilość kontaktronów i sam nawiń cewki. Trochę pracy Cię czeka ale dzięki temu masz przekaźniki jakie chcesz. Są przekaźniki kontaktronowe które mają więcej niż jeden styk zwierny.
    http://www.cyfronika.com.pl/p_kontaktron.htm

0
  • #10 02 Gru 2008 21:15
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

..a tak myślę zamiast styków pomocniczych wstawić tranzystorki...zdało by to egzamin ??

0
  • #11 02 Gru 2008 21:31
    Lutek49
    Poziom 36  

Podejrzewam, że przyczyną wstawiania zamiast styków pomocniczych tranzystorów jest ekonomia (koszt przekaźnika z dwoma stykami) i wcale się nie dziwię bo to dość sporo. Tranzystory da się wstawić bez problemu ale trzeba będzie przerobić cały układ ze względu na konieczność rozłączania (resetowania) przekaźników. Chociaż wystarczy je wpiąć w układ tak: emiter do punktu nad "czerwoną" diodą, kolektor do plusa (tam gdzie styk przełączający na schemacie) a sterowanie bazą przez rezystor do emitera. Trochę to na opak bo obciążenie będzie w obwodzie emitera a nie kolektora ale powinno działać.

0
  • #12 02 Gru 2008 21:46
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

Jeszcze raz dzięki właśnie o takim połączeniu myślałem....jeśli by to był jeden lub dwa przekaźniki "to pal go tam licho" zainwestował bym ale przy 5 lub nawet 7 to trochę by sie nazbierało...a może wiesz jakie by były dobre tranzystorki do tego...??

0
  • #13 02 Gru 2008 22:28
    Lutek49
    Poziom 36  

W tym przypadku tranzystory dobiera się do przekaźników. Tranzystor musi wytrzymać prąd jaki pobiera cewka przekaźnika. Musisz znać rezystancję cewki przekaźnika, wtedy obliczasz wartość natężenia prądu ze wzoru Icmax=Ucc/Rcmin, gdzie: Ucc=12V, Rcmin - minimalna wartość rezystancji cewki przekaźnika (podawana jest najczęściej tolerancja rezystancji, czyli bierzesz rezystancję najmniejszą). Znając wartość natężenia prądu możesz wybrać tranzystor, który spełnia warunki. Proponuję zastosować tranzystor BD135/BD137/BD139. Problemem może być maksymalne napięcie UEB (napięcie emiter-baza) dla tego tranzystora wynosi ono 5V. Następnie możesz obliczyć wartość rezystora w obwodzie bazy, jak się to liczy możesz zobaczyć tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ezystora&sid=aefc68442b3800eb6a0b75601231614b
    To tak dla nauki - zastosuj rezystor o wartości 3,3k do 4,7k.

0
  • #14 03 Gru 2008 10:08
    Diagran6
    Poziom 25  

W tym elektromechanicznym rozpędzie styczników zapomniałeś że poza stykami pomocniczymi musisz mieć jeszcze po dwie pary styków do przełączania sygnału. Masz jakieś opory w zastosowaniu układu elektronicznego? Najprostszy przedstawiłem w pdf-ie. Możesz zastosować dekoder BCD/1:10 + jakiś licznik rewersyjny.

0
  • #15 03 Gru 2008 22:56
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

...na początku zastanawiałem sie nad tym lecz po krótkim czasie zdecydowałem sie zwykłe proste rozwiązanie nie chce sie tu pakować w jakieś układy elektroniczne bo oryginalnie był zastosowany układ elektroniczny lecz nawet go nie widziałem bo wszystko jest wyrzucone nawet było Volume na mikro przełączniki lecz teraz jest przerobione na potencjometr...być może sie myle ale dla tego nie chce sie tu pakować z powodu awaryjności...

Dodano po 4 [godziny] 54 [minuty]:

...Diagran6...
    ..patrzyłem do tego pliku co zamieściłeś lecz nie bardzo wiem gdzie niby miał bym wpiąć moje przekaźniczki fakt że na 30V bardzo by mi odpowiadało ;]

0
  • #16 04 Gru 2008 20:33
    Diagran6
    Poziom 25  

Wyprowadzenia 3, 5, 7, 9. To są wyjścia które zwierają do masy gdy są aktywne. Dajesz po tranzystorku na każdy przekaźnik dla wzmocnienia prądowego, oraz diody przeciw -równolegle do uzwojeń przekaźników celem stłumienia indukcji pasożytniczej w chwili rozłączania.

0
  • #17 11 Gru 2008 22:13
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

zrobiłem ten na tranzystorze BD 139 i dałem rezystor do niego 3,3k lecz dzieje sie tak ze nie działa bo nie podtrzymuje przekaźnika ;/ po puszczeniu przycisku s1 wyłącza sie..nawet wyrzuciłem kondensator który podtrzymywał przekaźnik ten główny i dalej lipa

0
  • #18 11 Gru 2008 22:34
    Lutek49
    Poziom 36  

Wstaw schemat jak to połączyłeś to pomyślimy co dalej.

0
  • #20 11 Gru 2008 22:53
    Lutek49
    Poziom 36  

Teraz tak patrzę na schemat i widzę, że walnąłem niezłą bzdurę. Odłącz rezystor w obwodzie bazy od emitera i wysteruj tranzystor podając na niego (rezystor) plus zasilania. Powinien przekaźnik tak długo działać jak długo będziesz utrzymywał napięcie na rezystorze - sprawdź. Wysterowania dokonaj przy użyciu kawałka przewodu - to tylko próba. Jeśli masz czym zmierz napięcie na emiterze tranzystora po wysterowaniu tranzystora - przekaźnik powinien wtedy działać.

0
  • #21 11 Gru 2008 23:20
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

dzieki zaraz sprawdzę wiesz na samym początku tak myślałem żeby dać bez pośrednio ale również taka opcje jak narysowałem tez widziałem...ze względu ze jestem młody w te klocki zrobiłem jak mi poradziłeś ;]

Dodano po 10 [minuty]:

dzieki teraz działa ;] tylko już płytkę wytrawiłem i wlutowałem trochę elementów...no nic może coś uda mi sie jeszcze z tą wykombinować ;]
    jak na razie dzięki jak cos to jeszcze będę pisał :D

Dodano po 13 [minuty]:

teraz myślę nad schematem jak to zrobić żeby było dobrze znaczy żeby po wciśnięciu i puszczeniu S1 dalej trzymał ?? może drugi tranzystor dorzucić trzeba żeby jeden drugi uruchamiał ale czy to coś da ?

0
  • #22 11 Gru 2008 23:32
    Lutek49
    Poziom 36  

Jeśli dokonasz pomiaru napięcia na wysterowanym tranzystorze - przekaźnik działający (napięcie między emiterem a masą - minusem) to pomyślimy - mam już kilka pomysłów.

0
  • #23 12 Gru 2008 00:39
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

no to tak miedzy emiterem a minusem po załączeniu napięcie wynosi 10,75V

0
  • #24 12 Gru 2008 16:51
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

....doszłem do wniosku że może by tak zrobić że zamiast tych tranzystorów wstawić tyrystory i by sie wszystko rozwiązało ;]

0
  • #25 12 Gru 2008 17:00
    Lutek49
    Poziom 36  

Pomysł z tyrystorami to mistrzostwo świata oraz spokojne rozwiązanie problemu. Nawet więcej - nie będą potrzebne diody w obwodach przycisków (te pionowe).

0
  • #26 12 Gru 2008 19:32
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

zrobiłem próbę zastosowałem tyrystor BT 151 do niego na początku dałem rezystor 4,7k i chodziło lecz teraz gdy załączę S1 i puszcze to tyrystor trzyma tylko przez chwilkę...tyrystor jest na 7,5A więc coś tu nie tak żebym go uszkodził....może za mały rezystor dałem :?:

0
  • #27 13 Gru 2008 13:32
    kw48
    Poziom 25  

Tu jest schemat selektora na mikroprzełącznikach:
    Do wyjść można podłączyć przekaźniki (z tranzystorami) lub elektroniczny przełącznik, np. TDA1029. Jumper J1 służy do wyboru wejścia, które ma być aktywne po włączeniu zasilania. Układ był wykonany i działa. Płytka też jest.

0
  • #28 13 Gru 2008 18:19
    Lutek49
    Poziom 36  

Tyrystor powinien trzymać bez problemów - może dodatkowy przekaźnik (od resetu) masz podłączony? Czym zasilasz układ?

0
  • #29 13 Gru 2008 20:40
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

zasilanie jest z trafa dodatkowego które jest już we wzmacniaczu....później na mostek prostowniczy i równolegle idzie kondensator....już sprawdziłem co jest nie tak i błędem jest wyrzucanie diody tej pionowej ;) gdy ona jest to wszytko jest ok a gdy jej nie ma w tedy jest problem bo zaraz sie wyłącza tylko teraz pytanie dlaczego ten tyrystor nie chce sie załączać z rezystorem na bramce..... do tego przekaźnika zerującego dorzuciłem jeszcze jeden równolegle rezystor 1k i działa szybciej nie trzeba tak długo trzymać ;] w poniedziałek odwiedzę sklep kupie co trzeba może będą mieli jakieś tyrystory o mniejszej wartości prądu w sumie cewka przekaźnika aż tyle nie potrzebuje.... :D

0
  • #30 18 Gru 2008 18:31
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

Wreszcie skończyłem selektor i już podłączony działa ..... fakt ze to trochę mi zajęło ale w związku że chodzę do szkoły nie bardzo miałem czas ale jednak sie udało....
    Dziękuję za chęci i Pomoc w rozwiązaniu problemu ...

Pozdrawiam

PS: Temat uważam za zamknięty. :arrow:

0