Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.plTermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega32] Problem z transmisja - max3232

02 Gru 2008 02:23 2854 12
  • Poziom 18  
    Witam

Mam prosty uklad w, ktorym procesor wysyla dane do routera poprzez dwa uklady max3232.

[atmega32] Problem z transmisja - max3232

Max IC4 jest zasilany z routera napieciem 3,3V obsluguje on dwa porty szeregowe jeden jest wyprowadzony w postaci zlacza D-SUB9 sluzacego do komunikacji z routerem, drugi port leci do maxa IC5 i dalej do procka. Max IC5 jest zasilany napieciem 5V z zasilania ukladu.

Otoz gdy wysylam z procesora kilka danych (np. 22,7 615,35 409.4 0,10) to na routerze odbieram to w taki sposób:

^@^@^@^@^22,7 615,35 409.4 0,10^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@

Prędkości po obu stronach są prawidłowo ustawione. Oba maxy już wymieniłem, wpinałem się pomiędzy dwa maxy i wysyłałem dane na port com w komputerze i wszystko jest ok. Porty na routerze tez sprawdzilem na innym ukladzie. Komunikacja pomiedzy komputerem a routerem poprzez MAX'a IC4 przebiega bez problemu.

Czy ktos moze sie orientuje co moze byc przyczyna pojawiania sie tych "^@^@^@^@^@^@^@" znaków?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i sugestie.

--
    pozdrawiam
    demeus
  • TermoPasty.plTermoPasty.pl
  • Poziom 28  
    Nie znam się na poruszanych przez Ciebie kwestiach,ale wiem jedno o tych układach MAX232:w zależności od literki występującej po "232" jedne wymagają kondensatorów 0,1µF a inne 1µF(piszę z pamięci,może chodzić o inne konkretne pojemności-ale różnica jest dość spora).Podaj,jakie masz dokładnie oznaczenia na Swoich układach?

• Poziom 28  
    a jak u kolegi z parzystością i kontrolą przepływu .
    ^@ jakie to dokładnie znaki występują i co oznaczają w HEX ?
    może wymagane jest RTS CTS lub coś tego rodzaju ...

Pozdrawiam
    Marek
  • TermoPasty.plTermoPasty.pl
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ^@ to reprezentacja znaku NUL (0x00), kody programowej kontroli przepływu XOFF i XON to odpowiedno ^S i ^Q (0x11 i 0x13).

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

• Poziom 28  
    dokładnie o to mi chodziło . dziekuję za podpowiedź.
    Co nie zmienia faktu, że być może urządzenie wymaga kontroli przepływu (ten cały router) i być może identyfikuje jakieś błędy jako NUL ...
  • Poziom 18  
    Witam

Dziękuję za odpowiedzi.
    Router nie wymaga kontroli przepływu, ma wyprowadzone tylko linie TX i RX. Gdy podłączam router innym interfejsem opartym o maxa do komputera to wszystko działa cacy.

W każdym razie przyjżę się tej kontroli przepływu od strony routera.

--
    pozdrawiam
    demeus

Witam

Jak wcześniej pisałem router ten nie wymaga kontroli przepływu czy kontroli parzystości.

Konfiguracja portu szeregowego w routerze odpowiedzialnego za transmisję wygląda następująco:

1: uart:16550A port:B8000400 irq:3 baud:9600 tx:11200 rx:11221 fe:31 brk:3 CTS|DSR|CD

Dodam iż przy bezpośrednim podłączeniu routera do komputera port działa jak należy, natomiast wysyłając coś z procka poprzez dwa max'y pojawiają się te znaki...

Może ktoś jeszcze ma jakieś sugestie?

--
    pozdrawiam
    demeus

Dodano po 36 [minuty]:

OK po kilku kombinacjach udało mi się uzyskać trochę inny efekt. Na początku transmisji są krzaki i po chwili zaczyna lecieć ok, wygląda to mniej więcej tak:
    Code:
    __«wűű_˙_żuoőűµí_[íë­_˝_ďďőő_ďżďőµí׿żő˙ďő«˝Őűµíµď˙w___{_˙ďż»µďď[_ď˙ď˙_oßo_÷_o_k                                                                                

_}Ż_o_ďű·k­_˝_˙__ď˙őďď__«wűű_˙_żuoőűµí_[íë­_˝_ďďőő_ďżďőµí׿żő˙ďő«˝Őűµíµď˙w___{_˙                                                                               
    ďż»µďď[_ď˙ď˙_o             
    dIfF  0       
    Ž†•p˜´HŚmŔčˇ"LC®\ˇRdpn =  F•`č@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@
    Ą‘™ę‚jtkU–k×KW)Q®+LW= 0                           
    Č!#„@ČU01ːJQhÔŞXŁsorIDs¤â 1p@ŔP€ @4!¤!Č€       Şƒ…^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^
    9Ě=Č%"5k       
    R)HKSjˆÉ”Ɂނ@@„M1pÍh4«ëeKW¬¬%+‹×.HO13                 
    ^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@^@
    decicelsius = +183,^@^@^@^@^@^@^@^@^@^
    diff = 0^@^@^@ 
    gSensorIDs[0] = 0                 
    subzero = 0           
    cel = 183         
    cel_frac_bits = 13@^@^@^@^@^@^@^@^@^
    decicelsius = +183,glevel0-8 reBoot tE
    diff = 0       
    gSensorIDs[0] = 0             

I dalej transmisja leci tak jak należy...

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
  • Poziom 19  
    W schemacie masz dziwnie poprowadzona linie zasilania do kondensatora C6. Jeśli nie masz tam połączenia - układ nie będzie generował dobrego napięcia. Z tego co pamiętam, oba kondensatory podłączone do V+ i V- mogą być dołączone do masy.
    Sprawdź jeszcze czy masz dobrze ustawione fusy i czy na pewno dobrze masz ustawiony baud rate - na tym na prawde można się przejechać.

Ja ostatnio podłączałem 3232 do TMS470 i użyłem zwykłych kondensatorów SMD 0.1uF. Wszystko działa u mnie jak należy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    albertb napisał:
    Chyba czas do okulisty, nie widzę żadnego schematu.

Albert

https://obrazki.elektroda.pl/43_1228179989.jpg

Dodano po 5 [minuty]:

kred napisał:
    W schemacie masz dziwnie poprowadzona linie zasilania do kondensatora C6. Jeśli nie masz tam połączenia - układ nie będzie generował dobrego napięcia. Z tego co pamiętam, oba kondensatory podłączone do V+ i V- mogą być dołączone do masy.
    Sprawdź jeszcze czy masz dobrze ustawione fusy i czy na pewno dobrze masz ustawiony baud rate - na tym na prawde można się przejechać.

Ja ostatnio podłączałem 3232 do TMS470 i użyłem zwykłych kondensatorów SMD 0.1uF. Wszystko działa u mnie jak należy.

Witam

Kondensatory mam podpięte prawidłowo, wg. noty katalogowej:
    http://www.elenota.pl/d.php?pid=82204&pdf=max3222-max3241

Zasilanie (3,3V) do maxa IC4 jest pobierane z routera, który ma do tego celu wyprowadzone piny.

Ze strony procka jest wszystko ok, poniewaz wpinalem sie na wyjscie maxa IC5 (miedzy IC4 a IC5) i podlaczalem sie do komputera i wszystko jest wysylane jak nalezy.

--
    pozdrawiam
    demeus
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Probowales podlaczy ten uklad do komputera i sprawdzic co na terminalu wyskakuje, czy tez jakies smieci sa przesylane ? Byc moze cos zle wysyla twoj program z procka.
  • Poziom 18  
    GrEG0 napisał:
    Probowales podlaczy ten uklad do komputera i sprawdzic co na terminalu wyskakuje, czy tez jakies smieci sa przesylane ? Byc moze cos zle wysyla twoj program z procka.

Mi się wydaje, że wyraźnie napisałem (nawet dwa razy) iż już to robiłem.
  • Poziom 18  
    Ok, problem rozwiązany w maxie IC4 lub gnieździe do podłączenia routera było jakieś mikro zwarcie, którego mierniki nie wykrywały. Pomgoło ponowne przelutowanie układów i zalanie scieżek kalafonia.

Niestety za dużej wprawy w lutowaniu smd jak widać nie mam :/

Dziękuję wszystkim za pomoc.

--
    pozdrawiam
    demeus