Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega 8] [Bascom] mruga pomiar temperatury

yokoon 02 Gru 2008 20:25 4481 27
  • #1 02 Gru 2008 20:25
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.
    Skompilowałem i wgrałem program pomiar temperatury z DS18B20 do mikrokontrolerów Attiny 2313 i Atmega 8. Przy Attiny 2313 temp. jest wyświetlana prawidłowo natomiast przy Atmedze mruga. Zmienałem częstotliwość oscylatora wewnętrznego na 8 MHz, nic to nie pomogło.
    Program jest ze strony portalu naukowego, wyswietlacz LCD 2 *16.
    Co może być przyczyną ?

-1 27
  • #2 02 Gru 2008 20:35
    mr.box
    Poziom 15  

O ile mnie pamięć nie myli ( mogę się mylić ) to w Atmedze wewnętrzny oscylator można ustawić max-ymalnie na 4 Mhz. Może zmieniłeś taktowanie TYLKO programowo, a nie zmieniłeś Fuse Bitów, w efekcie nie zmieniłeś ŻADNEGO taktowania. Najlepiej było by też jak byś zamieścił kod. Być może w pętli programu jest niepotrzebny "Cls" który może powodować "mruganie" wyświetlacza.
    Pozdrawiam

0
  • #3 02 Gru 2008 20:48
    yokoon
    Poziom 28  

Panowie to jest ten sam program dla obu mikrokontrolerów, fuse bity ustawione zgodnie z $crystal. Przy Attinie nie mruga.

0
  • #4 02 Gru 2008 21:00
    wader_669
    Poziom 28  

moze pokaz pierw program

0
  • #5 02 Gru 2008 21:11
    yokoon
    Poziom 28  

wader_669 napisał:
    moze pokaz pierw program

Myślę, iż nie ma sensu ponieważ był juz na elektrodzie i jest na www.portalnaukowy.edu.pl

0
  • #6 02 Gru 2008 21:18
    don diego
    Poziom 32  

Programu napisanego pod ATmege8 nie można bezpośrednio wrzucić na ATtiny i odwrotnie. Pokaż lepiej oba swoje programy, bo link, który podałeś nie działa.

Dodano po 2 [minuty]:

Trzeba pewnie przynajmniej zmienić dyrektywę $regfile definiującą typ mikrokontrolera.

0
  • #7 02 Gru 2008 21:34
    koleszka
    Poziom 24  

mr.box napisał:
    O ile mnie pamięć nie myli ( mogę się mylić ) to w Atmedze wewnętrzny oscylator można ustawić max-ymalnie na 4 Mhz.

Niestety pamięć czasem zawodzi ;) Można do 8MHz.

yokoon -> Bez programu raczej niewiele możemy Ci pomoc bo trudno powiedzieć gdzie tkwi błąd.

0
  • #8 02 Gru 2008 22:51
    wader_669
    Poziom 28  

kurde ale nikt nie bedzie szukal kodu zeby ci pomoc. Powinienes jako pierwsze wrzucic kod

0
  • #9 03 Gru 2008 16:25
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.
    Oto KOD:

'Jednopunktowy termometr z czujnikiem DS18B20
    'www.portalnaukowy.edu.pl
    'Program na podstawie kursu z książki "Mikrokontrolery dla Początkujących" Pana Piotra Góreckiego

Code:

$crystal = 4000000                                          'deklaracja częstotliwości pracy kwarcu

$regfile "attiny2313.dat"                                   'model procesora dla którego jest ten program
    Deflcdchar 1 , 14 , 17 , 17 , 14 , 32 , 32 , 32 , 32        ' definicja znaki stopnia

Config 1wire = Portd.5                                      ' konfiguracja portu PD.5 jako wejścia magistrali 1-wire

Dim Odczyt(2) As Byte , A As Byte , Licznik As Byte , T As Integer , T1 As Single , Napis As String * 5
    'Deklaracja wszystkich zmiennych potrzebnych do pracy programu

Do
      1wreset                                                   'reset
      1wwrite &HCC                                              'jedna kostka, więc wykorzystujemy rozkaz SKIP ROM
      1wwrite &H44                                              'dokonaj konwersji
      Waitms 750                                                'przeczekaj czas konwersji
      1wwrite &HCC                                              'rozkaz adresowy SKIP ROM
      1wwrite &HBE                                              'rozkaz funkcyjny - polecenie odczytu DS18x20
      Odczyt(1) = 1wread(2)                                     'odczytaj dwa pierwsze bajty
      T = Odczyt(2)                                             'przepisz starszy bajt do zmiennej typu Integer
      Shift T , Left , 8                                        'przesuń ten bajt w lewo na wyższe pozycje
      T = T + Odczyt(1)                                         'przepisz - dodaj młodszy bajt

T1 = T * 0.0625                                           'wyraź w stopniach Celsjusza, wynik wpisz do zmiennej Single

Napis = Fusing(t1 , "#.#")
      Cls : Cursor Off : Lcd "* Temperatura *"
      Lowerline
      Lcd "Wynik: " ; Napis ; " " ; Chr(1) ; "C"                'wyświetl wynik ze zmiennej Single
    Loop : End

$regfile oczywiście zmieniony.

Proszę stosować znaczniki [code]
    [zumek]

0
  • #10 03 Gru 2008 16:29
    wader_669
    Poziom 28  

yokoon napisał:

Code:

i tu masz problem, chodzi dokladniej o to cls

zrob cos takiego
    Code:

cls
    do

locate 1, 1
    lcd "cos tam"
    locate 1,2
    lcd" cos tam ponizej"

loop
    end

i po problemie

0
  • #11 03 Gru 2008 16:34
    yokoon
    Poziom 28  

wader_669 napisał:
    yokoon napisał:

Code:

i tu masz problem, chodzi dokladniej o to cls

To dlaczego pracuje na Attinie ?

0
  • #12 03 Gru 2008 16:35
    wader_669
    Poziom 28  

bo pewnie masz taka czestotliwosc ze nie widzisz tego mrugania, albo odwrotnie masz taka niska ze mruga co pewien czas ale wtedy tez temperatura bardzo powoli by sie aktualizowala.

0
  • #13 03 Gru 2008 18:10
    koleszka
    Poziom 24  

Możesz po prostu zrezygnować z czyszczenia LCD, zamiast tego ustawiać kursor tak aby nowy wynik zastąpił stary. Musisz przy tym uwzględnić możliwość wystąpienia różnej długości wyniku pomiaru.

0
  • #14 03 Gru 2008 18:56
    wader_669
    Poziom 28  

koleszka napisał:
    Możesz po prostu zrezygnować z czyszczenia LCD, zamiast tego ustawiać kursor tak aby nowy wynik zastąpił stary. Musisz przy tym uwzględnić możliwość wystąpienia różnej długości wyniku pomiaru.

czyli to co podalem wczesniej!.
    W sumie moge ci napisac gotowca jak mnie poprosisz

0
  • #15 03 Gru 2008 18:58
    koleszka
    Poziom 24  

wader_669 -> tak, tak dokłądnie o to chowdzi. Wtedy nie bedzie migotania bo LCD nie będzie czyszczony.

0
  • #16 03 Gru 2008 19:16
    yokoon
    Poziom 28  

Otóż panowie odkryłem jeszcz jedną ciekawostkę : zmniejszyłem czestotliwsć oscylatora wewnętrznego z 8 MHz na 1 MHz i $crystal na 1 MHz i oto taki efekt, wyświetla się temperatura przez około 3 sek. ciągle bez mrugania ginie na 0,5 sek. i powraca. Dlaczego Attina 2313 wyświetla ciągle przy różnych częstotliwościach ?

0
  • #17 03 Gru 2008 19:19
    wader_669
    Poziom 28  

ty wogóle wiesz co ty robisz ? wiesz co to jest oscylator ? ile to 8mhz? itp. może pierw poczytaj trochę a później zadawaj pytania

post raportowany, pisownia poprawiona And!

1
  • #18 03 Gru 2008 19:22
    yokoon
    Poziom 28  

wader_669 napisał:
    koleszka napisał:

czyli to co podalem wczesniej!.
    W sumie moge ci napisac gotowca jak mnie poprosisz

No to Cię proszę.

0
  • #19 03 Gru 2008 19:30
    wader_669
    Poziom 28  

Code:

$crystal = 4000000                                          'deklaracja częstotliwości pracy kwarcu

$regfile "attiny2313.dat"                                   'model procesora dla którego jest ten program
    Deflcdchar 1 , 14 , 17 , 17 , 14 , 32 , 32 , 32 , 32        ' definicja znaki stopnia

Config 1wire = Portd.5                                      ' konfiguracja portu PD.5 jako wejścia magistrali 1-wire

Dim Odczyt(2) As Byte , A As Byte , Licznik As Byte , T As Integer , T1 As Single , Napis As String * 5

Cls
    Cursor Off

Do
      1wwrite &HCC                                              'jedna kostka, więc wykorzystujemy rozkaz SKIP ROM
      Waitms 750                                                'przeczekaj czas konwersji
      1wwrite &HCC                                              'rozkaz adresowy SKIP ROM
      1wwrite &HBE                                              'rozkaz funkcyjny - polecenie odczytu DS18x20
      Odczyt(1) = 1wread(2)                                     'odczytaj dwa pierwsze bajty
      T = Odczyt(2)                                             'przepisz starszy bajt do zmiennej typu Integer

Shift T , Left , 8                                        'przesuń ten bajt w lewo na wyższe pozycje
      T = T + Odczyt(1)                                         'przepisz - dodaj młodszy bajt

T1 = T * 0.0625                                           'wyraź w stopniach Celsjusza, wynik wpisz do zmiennej Single

Locate 1 , 1                                                'ustawiam kursors w kolumnie 1 i wierszu 1
    Lcd "* Temperatura *"
    Locate 2 , 1                                                'ustawiam kursors w kolumnie 1 i wierszu 2
    Lcd "Wynik:" ; "     " ; Chr(1) ; "C"                       'wyświetl i przerwa w srodku (sluzy do kasowania)
    Locate 2 , 8
    Lcd Napis                                                   ' ustawienie kursora
                                                                 ' pokazanie temp
    Loop
    End

daj znac jak dziala
    i jak wyglada ta przerwa czy nie jest za duza

tu masz jeszcze troche lepiej napisany

Code:

Cls
    Cursor Off

Locate 1 , 1                                                'ustawiam kursors w kolumnie 1 i wierszu 1
    Lcd "* Temperatura *"
    Locate 2 , 1                                                'ustawiam kursors w kolumnie 1 i wierszu 2
    Lcd "Wynik:" ;
    Locate 2 , 12
    Lcd Chr(1) ; "C"                                           
    Do

Locate 2 , 8
    Lcd "    "                                                  ' kasowanie
    Locate 2 , 8
    Lcd Napis                                                   ' ustawienie kursora
                                                                 ' pokazanie temp
    Loop
    End

nastepny kod ktory pokazuje temperature tylko wtedy kiedy ona sie zmieni

Code:

Do
    Sprawdz = Napis

If Sprawdz <> Napis Then
    Locate 2 , 8
    Lcd "    "                                                  ' kasowanie
    Locate 2 , 8
    End If
                                                                 ' pokazanie temp
    Loop
    End

0
  • #20 03 Gru 2008 19:31
    yokoon
    Poziom 28  

wader_669 napisał:
    ty wogule wiesz co ty robisz ? wiesz co to jest oscylator ? ile to 8mhz? itp. moze pierw poczytaj troche a pozniej zadawaj pytania

wyobraź sobie że wiem, przejęzyczyłem sie z generatorem, 8Mhz to kolego 8MHz i oco ci chodzi bo nie rozumiem ?

0
  • #21 03 Gru 2008 19:39
    wader_669
    Poziom 28  

nie, mi chodzi czy wiesz co ty ustawiasz ? (a gdybys wiedzial co ty robisz to by tego tematu nie bylo)

napisalem ci kod sprawdz czy dobrze napisalem
    poza tym brakuje config lcd

0
  • #22 03 Gru 2008 19:48
    yokoon
    Poziom 28  

wader_669 napisał:
    nie mi chodzi czy wiesz co ty ustawiasz ? (a gdybys wiedzial co ty robisz to by tego tematu nie bylo)

napisalem ci kod sprawdz czy dobrze napisalem
    poza tym brakuje config lcd

Błędy w Locate co to znaczy Locate 12 , 2 ?

0
  • Pomocny post
    #23 03 Gru 2008 19:49
    wader_669
    Poziom 28  

no masz racje sorry
    zamien 12 z 2
    bo locate dziala tak:

Code:

locate y, x

a ja myslalem ze odwrotnie
    (juz jest poprawione)

0
  • #24 03 Gru 2008 20:33
    yokoon
    Poziom 28  

Tak teraz napisy nie mrugają, ale odczyt temperatury jest błędny od ujemnej do 256.
    Dziękuję za pomoc, spróbuję sam powalczyć.
    pomógł.

0
  • #25 03 Gru 2008 20:36
    wader_669
    Poziom 28  

sprawdz czy wszystko dobrze przekopiowalem. Zastanawia mnie ten blad, bo nie wiem z czego moze wynikac. A ktory kod sprawdzales?

0
  • #26 03 Gru 2008 21:21
    yokoon
    Poziom 28  

Ten w którym były błedy z Locate.

0
  • #27 03 Gru 2008 22:06
    wader_669
    Poziom 28  

we wszystkich 3 mialem bledy. Wydaje mi sie ze 1 uzyles bo reszte pozniej dodalem. Wiec nie wiem gdzie jest blad moze ktos z innych uzytkownikow to znajdzie

0
  • #28 04 Gru 2008 13:16
    mirley
    Poziom 17  

Witam

Ja Odczyt temperatury zrobił bym tak:

Code:

....
              1wwrite &HCC
              1wwrite &HBE
              Lsb = 1wread():
              Msb = 1wread():

Minus = Msb.7

Tempa = Msb * 256
              Tempa = Tempa + Lsb

If Minus = 1 Then
                Tempa = Not Tempa
                Tempa = Tempa + 1
              End If

Tempa = Tempa * 10                                  'temperatura *10
              Tempa = Tempa / 16

Jest to fragment kodu pozwalający na odczyt ujemnych temperatur w sposób poprawny. Zmienna "Tempa" przchowuje temperaturę pomożoną przez 10 dla zachowania dokładności i nie używania pamięciożernych operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych i instrukcji fusing.

Zmienna bitowa "minus" jest ustawiana na 1 kiedy temperatura jest ujemna. Można wtedy wyświetlać znak - lub wykorzystać to nawet do wyświetlaczy led.

Zamiast:
    Code:

Tempa = Tempa * 10                                  'temperatura *10
              Tempa = Tempa / 16

można oczywiście użyć:

Code:

T1 = Tempa *0.0625

i dalej tak jak było napisane

-1