Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Playstation - wmontowanie w EURO wejście słuchawkowe

02 Gru 2008 21:15 6488 80
  • Poziom 23  
    Witam. W playstation nie ma możliwości podłączenia słuchawek, a jakość dźwięku na starym telewizorze a tym bardziej jakość muzyki jest bardzo marna. Czy można by w przejściówkę czincze-euro wmontować jakoś wejście do słuchawek/głośników. Jak niby zrobic że jak podłącze słuchawki to leci z nich głos a z telewizora nie, a jak odłączę to uruchamia się dźwięk w telewizorze. Jestem totalnym amatorem w schematach itp. Ale może idzie jakoś logicznie to zmontować?

Wole mieć pewność że to możliwe i dam rade, zanim rozwalę robrom przejściówkę.

Moze i są takie w sklepach, ale w moim mieście takiego czegos nie znajdę a chodzi o zrobienie czegoś samemu. Mam kilka przejściówek, wejścia do słuchawek np. z discmana itp. Wystarczy że kupię jakieś ładne słuchawki i było by dobrze :) Tylko czy jakość muzyki będzie dość dobra?

Proszę o pomoc. Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    Głośników jednak nie będę podłączał bo i tak za kilka miesięcy to psx będzie LCD.

1. Widziałem schematy wzmacniaczy, ale w tym problem że nie opłaca mi się zamawiać części itp. Wiec mogę takie elementy wymontować z telefonu, radia, discmana itp itd ?

2. A czy jak podłącze jakoś te słuchawki to zniknie głos z TV, cy będą grały oba naraz i będę musiał samemu przyciszać? Jak to mądrze podłączyć aby działało tylko jedno na raz?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Jak kolega wyżej nadmienił - wzmacniacz o mocy ok 2x0,25W/16ohm rozwiąże sprawę, natomiast co do złącza Euro-Scart to tu http://pl.wikipedia.org/wiki/SCART masz rozpiskę, wzmacniacz podłączasz do AIR, AOL a masę do GND.

Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Verona napisał:
    Głośników jednak nie będę podłączał bo i tak za kilka miesięcy to psx będzie LCD.

1. Widziałem schematy wzmacniaczy, ale w tym problem że nie opłaca mi się zamawiać części itp. Wiec mogę takie elementy wymontować z telefonu, radia, discmana itp itd ?

2. A czy jak podłącze jakoś te słuchawki to zniknie głos z TV, cy będą grały oba naraz i będę musiał samemu przyciszać? Jak to mądrze podłączyć aby działało tylko jedno na raz?

Jeśli "dolutujesz" kabelki do podanych przeze mnie wyjść to sygnał nie zaniknie, natomiast jeśli je odlutujesz i podłączysz w to miejsce swój wzmacniacz to sygnał zaniknie. Części możesz wziąć z discmana z tym że dysponuje on elementami SMD i mało doświadczonemu elektronikowi bez precyzyjnej lutownicy będzie trudno wykonać taki wzmacniacz, w discmanie zapewne rolę wzmacniacza pełni kostka 4665 lub podobna na 8 nóżkach.

Dodano po 2 [minuty]:

Również popieram kolegę i przyznam że nawet w bardzo dobrych LCD montowane są badziewne głośniki, producenci przewidują że takie telewizory będą pracowały z zestawami kina domowego.
  • Poziom 23  
    No i już się zaczyna z kupowaniem :) Czy ten wzmacniacz jest naprawdę potrzebny? Od przejściówki musiałby isć jeszcze zasilanie...
    Jeżeli już to konieczne, to jak mam znaleźć w tych urządzeniach wzmacniacz? Kupno czegokolwiek teraz odpada bo mam bardzo mało pieniędzy a oczywiście muszę mieć na prezenty...

Czy w discmanie można łatwo poznać gdzie jest wzmacniacz, lub te specjalne układy scalone?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Pamiętaj że nie wszystko stracone, jeśli jesteś bardzo mało wymagającym użytkownikiem to słuchawki będziesz mógł podpiąć do LCD, co prawda jakość na słuchawkach będzie nawet bardzo dobra lecz jeśli chodzi o głośniki to będzie marnie, w discmanie szukaj kosteczki na 8 nóżkach o wymiarach ok 4x4mm
  • Poziom 23  
    Ale teraz mówimy o zwykłym TV :P

Czy to ten element:

TDA1308
    2D025
    Philips n218

Bardzo możliwe że popełniłem jakiś błąd bo literki są strasznie małe i nie wyraźne. Czy to o ten element chodzi ?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    To zapewne TDA 1308 gdzieś w internecie piszą że służy do zasilania słuchawek więc to jest wzmacniacz mocy :)
  • Poziom 23  
    Super, tylko jak to teraz wykorzystać w jak najprostszy sposób :P
  • Poziom 23  
    Niestety kompletnie nic z tego nie rozumiem :/ Mógł byś powiedzieć mi konkretnie jakie jeszcze elementy muszę wygrzebać i jak to połączyć? Będziesz tak miły i narysujesz mi to prosto w paincie z normalnymi nazwami abym mógł zobaczyć co dokładnie gdzie przylutować?

Może i rozpoznam te elementy, ale skąd mam wiedzieć gdzie je znajdę? Jak podałeś mi co mam dokładnie szukać i o jakich wymiarach to się udało :)

Edit: Dziękuję że chcesz pomóc.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Proszę

A teraz zaczynam tłumaczyć :)
    *TDA1308 to twój układ scalony, ważne jest abyś odpowiednio podłączał nóżki układu scalonego od 1 do 8
    Tu masz poglądowy obrazek układu scalonego i rozkładu nóżek

*Na schemacie występują rezystory RL, są to odbiorniki - w twoim przypadku głośniczki w słuchawkach, wiec RL nie montujemy bo ich w praktyce tam nie ma :) RL jest podłączone pomiędzy szyna wyjściowa a odwróconym znaczkiem T, oznacza on masę, czyli wszystkie te punkty łączymy ze sobą i podłączamy do '-' zasilania.
    *Czarne linie oczywiście oznaczają połączenia jakie musisz wykonać między nóżkami/ elementami układu.
    *Kondensatory i rezystory zapewne rozpoznajesz na schemacie, są one podpisane wartościami jakie mają mieć w zastosowanym przez Ciebie układzie.
    *Kwestia zasilania jest następująca: Musi to być napięcie stałe niekonieczne stabilizowane o wartości 3-6Volt. + podłączasz do wyprowadzenia Vdd na schemacie zaś - do punktów masy (odwrócone T o którym wspomniałem wcześniej).

Prościej wytłumaczyć się nie da :D aczkolwiek w razie pytań - pisz! :D Chętnie pomogę.

Pozdrawiam
    Kris
  • Poziom 23  
    Co dokładnie oznaczają te VINA, Vref, VINB, VOUT itp?

Nie rozumiem po co te trójkąciki (nie jestem pewien poprawnej nazwy ale nie ważne )są na tym układzie. Czy Vref jest podłączony jednocześnie do nóżki; 5, 3 i do dwóch plusów tych trójkątów na raz?

To RL krótko mówiąc to wejście słuchawek? A co to są to jedna gruba kreska z drobnymi kreskami skoro nie słuchawki? No chyba że do słuchawek idą 3 przewody bo może to jest stereo ale pewnie nie o to tych chodzi..
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    +V in A wejście pierwsze np kanał prawy
    +V in B wejście drugie np kanał lewy
    +Vref napięcie odniesienia (trzeba zrobić dzielnik napięcia z dwóch rezystorów tak żeby wyszło 2,5V - jak pozwolisz potem się tym zajmę i napiszę) :)
    +V out A i V out B to są wyjścia odpowiednie do wejść - wejście A -> wyjście A itp.
    +Vdd zasilanie

Te trójkąciki Cię nie obchodzą :) To jest blokowy schemat poglądowy wnętrza układu, obchodzi Cię tylko ten duży kwadracik i cyferki - kwadracik oznacza układ scalony a numerki oznaczają numerki porządkowe nóżek w układzie scalonym.
  • Poziom 23  
    jednak nadal nie rozumiem tych dziwnych znaczków (zaznaczyłem na screenie) i RL (wiem że to tłumaczyłeś ale kompletnie nie rozumiem po co to jest) :P

Mam nadzieję że z Twoją pomocą uda mi się to kiedyś zrobić :D
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    To są punkty masy czyli '-' , musisz je wszystkie złączyć razem i podłączyć do minusa zasilania :)
  • Poziom 23  
    No to jutro zabieram się za wlutowywanie elementów :)

Dzięki za pomoc, jutro się na pewno odezwę bo i tak nie dam sobie samemu rady :P Ale dotychczas mi naprawdę Pomogłeś, już o wiele bardziej rozumiem ten schemat niż na początku :D

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Zgubiłem ten układ scalony :/ Wypadł mi z ręki i bardzo możliwe że ejst teraz pod łóżkiem piętrowym, a tego na 100% nie mam jak wyciągnąć... Ale pech!

Może można wykorzystać jakiś inny, większy z jakiegoś urządzenia np. radia? Tam chyba też jest wzmacniacz no nie?
    A jeżeli nie, to może idzie to jakoś zrobić bez tej kosteczki?
  • Poziom 25  
    Ew możesz kupi jakiś na allegro :) Dobrą diorę dorwiesz za 50zł, i do kolumn power niezły będzie i do słuchawek również :)
  • Poziom 23  
    Ale o to chodzi że ja nie chcę nic kupować bo po pierwsze nie opłaca się a po drugie nie mam kasy. Dlatego siepytam jaki inny układ scalony będzie dobry.
  • Poziom 23  
    Chodzi mi o użycie elementów jakie już posiadam, dlatego moje pytanie jest takie: czy układy scalone z radii np. na CD się nadają?

Jak będę musiał coś inwestować to kupie TV z wyjściem na słuchawki, a nie wydawać tyle kasy na jakieś eksperymenty z niepewną przyszłością.
  • Poziom 25  
    1. Wzmacniacz jest pewną przyszłością :)
    2. Reszta scalaków które podałeś nie są to niestety wzmacniacze mocy.
    3. Z discmanem zapewne nie dasz sobie rady, bo SMD wymaga programów do robienia bardzo precyzyjnych płytek, oraz wielkiego "manuala" jak ja to mówię :D bo operowanie na elementach wielkości kilku milimetrów jest niejako trudne.
  • Poziom 23  
    Ale w niemieckim radiu na CD i kasety nie będzie wzmacniacza :/ To jak niby bez niego głośno gra?

Albo stary telefon z sekretarką, a co za tym idzie z głośnikiem.

Drugi discman, na którym nie widzie niż z TDA... (czy koniecznie scalak musi być TDA?)

Jakieś dziwne urządzenie, wygląda na audio bo jakieś regulacje itp.

MP3 (bardzo małe elementy więc i tak chyba odpada).

Stara karta dźwiękowa....

I jakieś inne urządzenia
  • Poziom 23  
    Jest tu o wiele wiekszy od tego pierwszego scalaka z discmana, ma 16 nóżek a na nim pisze:

TEA2025B
    W991E9640
    MALAYSIA

to jest to?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto