Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do czego służy kamera pogłosowa?

21 Mar 2004 19:54 6337 9
  • Tłumacz Redaktor
    Witam
    po pierwsze - przekopełem elektrode wzdłuż i wszerz, poguglałem i nic nie znalazłem 8)
    ale moze przejdzmy do meritum:
    szukam jakiegos prostego opisu czym jest kamera pogłosowa(gdzie i kiedy i przez kogo stosowana, jakie daje efekty/dzwięki, w jakim rodzaju muzyki najczesciej sie pojawiai czy tylko w muzyce, bo czytałem w jednym z postów o kamerze pogłosowej podpietej pod CB, no i najlepiej jakies mp3/wav z jej ' odgłosami'), oraz jakiegos prostego do niej schematu - im bedzie prostszy tym lepiej. Najlepiej oczywiście z płytkami i całą dokumentacją, opisem działania etc.
    pozdrawiam i z góry dziękuje - nikodem
    P.S. mam nadzieje ze dobrze umiejscowołęm temat, bo miałem wątpliwości
  • Poziom 26  
    hmm o kamerach poglosowych CB powiem ci niewiele, ale tak pozatym kamera poglosowa zwana potocznie "efektem" sluzy do no wlasnie kurde.hmmm..... do zmiany dzwieku?? hmm co ja pisze??polega to mniejwiecej na tym ze dodajesz do podstawowego sygnalu audio, jakis efekt np. poglos(reverb, hall,) powtorzenia (dealey) i kupe innych ciekawych modulacji dzwieku, ciezko mi jest napisac jasniej, gdizes w kitach AVT chyba cos takiego bylo, powinno byc tanie, dobre multiefekty kosztuja od 2000 wzwyz, co do stosowania, to stosuje sie je bardzo "ogolnie mowiac" do wszystkiego co naglasnia sie mikrofonem, probek niestety nie mam, jezeli znasz angielski to sciagnij sobie instrukcje obslugi do jakiegos multiefektu np Yamaha SPX 990 i poczytaj troche tam jest wszystko wyjasnione (nie wiem czy jest wersja polska)
  • Tłumacz Redaktor
    aha, czyli oznacza to ze kamera pogłosowa, to nie jest pewien rodzaj efektu, tylko całe urządzenie skłądajace sie z kilku efektów? jesli tak, to juz nie mam wiecej pytań - poszczególnych efektów na elektrodzie czy tez w google znajde napewno mase.
    dzieki
  • Poziom 29  
    Re, vespereq - rozdwojenie jaźni czy pomroczność, cos niebardzo z "trybieniem"
    ghost666 - przeszukaj google pod haslem poglos, przeszukaj forum elektroda, znajdziesz wszystko czego potrzeba i jeszcze trochę
    Pozdrowka
  • Poziom 26  
    ghost666 napisał:
    aha, czyli oznacza to ze kamera pogłosowa, to nie jest pewien rodzaj efektu, tylko całe urządzenie skłądajace się z kilku efektów? jesli tak, to juz nie mam wiecej pytań - poszczególnych efektów na elektrodzie czy tez w google znajde napewno mase.
    dzieki

oo tak dokladnie, jedno urzadzenie , kilka efektów

bobo: dlaczego odrazu klopoty z trybieniem??? nie wiedzialme jak gostkowi wytlumaczyc zasade dzialania... a rozdwojenie jazni???? to nizby z jakiego powodu??
  • Poziom 29  
    Re, vespereq
    1. poglos to jeden efekt a nie wiele efektow
    2. w poglosie nie ma powtorzen tylko odbicia
    3. nie moduluje sie dzwieku w samym poglosie, dzwiek jest czysty
    4. z dzwiekiem podstawowym miesza sie dzwiek opozniony
    5. nie do kazdego celu z mikrofonem sie stosuje np. w plenerze do nagrywania glosow ptakow
    cyt....nie wiedzialme jak gostkowi wytlumaczyc zasade dzialania... to po co piszesz jak nie wiesz?
    Pozdrowka
  • Poziom 26  
    hmm no to po koleji
    1. kamera poglosowa potocznie zwana "efektem"- multiefekt, widziales gdzies kiedys jakas kamere poglosowa z 1 efektem, zycze powodzenia, to by sie z celem mijalo, nie spotyka sie czegos takiego??
    2. widze ze kolega ma klopoty ze wzrokiem napisalem ze poglos to reverb albo hall a powtorzenia to dealey
    3. w samym poglosie nie, a efekt taki jak Flange?? i kupe innych wystepujacych w multiefektach
    4. a kto powiedzial ze jest inaczej?? pozatym tez nie jest tak do konca bo w lepszych efektach mozna dowolnie dobierac poziom sygnalu podstawowego i sygnal "opozniony" przyklad Alessis Quadraverb Plus(wersja bez Plus tez) mozesz regulowac oba sygnaly w skali od od 0 do 99
    5. hmm no tu to zes mnie zagiol, no wiadomo, ze nie, bo reporterom tez to jest nie przydatne, do realizacji seriali TV tez jest nie potrzebne, mialem na mysli cele bardziej zwiazane z muzyka wykonywana przez ludzi.
    cyt. stary dobrze ze ty zawsze wiesz jak wytlumaczyc co jak dziala nie znajac poziomu wiedzy o danym temacie, tego ktoremu to tlumaczysz, co za problem i jaki jest w tym cel aby sypac jakimis fachowymi okresleniami i wzorami jak koles nic nie zrozumie??
  • Poziom 37  
    Kamera pogłosowa to juz relikt ,urządzenie które opóźniało sygnał na zasadzie zapisu na taśmie dźwięku i odczycie głowicą przesuniętą względem zapisującej.Działało tak jak delay cyfrowy ,można było robić tym efekt flanger zmieniając prędkość przesuwu taśmy i współczesne cyfrowe efekty robią ten sam efekt i o wiele więcej a samo pojęcie kamery związane było z zastosowaniem taśmy do opóźniania sygnału.Dziś nikt nie stosuje takich magnetofonów do opóźniania sygnału ,są lepsze sposoby na delay.Takich efektów jak reverb raczej się nie uzyskiwało tym sposobem ,można było zrobić tylko delay i zapętlić powtórzenia co dawało echo.Do reverbu były sprężyny pogłosowe i płyty pogłosowe (Reverb Plate) ,nawet teraz stosowane.Pogłos to nie taka prosta sprawa żeby brzmiał naturalnie i stąd takie kombinacje w tamtych czasach a teraz procesory niemal doskonale odwzorowują naturalne efekty.
  • Poziom 25  
    :arrow: Pi-Vo
    Mam dla Ciebie i nie tylko, zaskakującą wiadomość.Kamery pogłosowe taśmowe mają swój comeback w technice profesjonalnej tzn w studiu i na estradzie.
    Jest na to znowu moda, ponieważ mają podobno niepowtarzalne brzmienie, które trudno podrobić.Wiadomości mam u źródeł :wink:
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Hehehe to może by spróbować zrobić coś takiego z ZK140? Tylko trzebaby najpierw ten magnetofon zdobyć...