Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodanie ofsetu do sygnału

mackbeth 03 Dec 2008 11:02 1006 5
 • #1
  mackbeth
  Level 12  
  Witam
  problem mam następujący: sygnał z mikrofonu chcę podać na przetwornik A/D
  Przetwornik ma zakres wejściowy od 0 do 3.3V, dlatego mój sygnał muszę podnieść tak, aby jego zakres był od 0 do tych 3.3v, jak to zrobić?? sumator napięć??? Kombinowałem coś,a le w symulacji w pspice jakoś nie działa to tak, jak chce. Ewentualne zasilanie wzmacniacza operacyjnego powinno być pojedyncze.
  Pozdrawiam
 • #2
  Driver-
  Level 38  
  Sprawa jest prosta. Musisz poszukać wzmacniacza operacyjnego który będzie pracował z zasilaniem niesymetrycznym 3,3V. Mikrofon przez kondensator podłaczasz na wejście a wyjście bezpośrednio do wejścia przetwornika. Przy zasilaniu niesymetrycznym na wyjściu masz 1/2 napięcia zasilania czyli 1,65V. Możesz też inaczej najpierw wzmacniasz sygnał z mikrofonu na wzmacniaczu operacyjnym z wyższym napieciem zasilania, wyjście wzmacniacza przez kondensator podłaczasz do dzielnika napięcia 3,3V złożonego z 2 oporników np. po 1k i dalej już bezpośrednio na wejście przetwornika. Zamiast oporników stałych możesz dać regulowany, wtedy ustalisz suwakiem napiecie ofsetowe 1,65V zasilając z 5V lub z wyższego napięcia zasilania.
 • #3
  mackbeth
  Level 12  
  No dobra... ale czy mikrofon do wejścia odwracającego czy nieodwracającego???
 • Helpful post
  #4
  prezeswal
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Czy nie chodzi przypadkiem o coś takiego ?:
  Dodanie ofsetu do sygnału

  Przesunięcie ustawia się oczywiście potencjometrem,
 • #5
  mackbeth
  Level 12  
  TAK TAK TAK :):):) o to chodzi :)
  Temat zamknięty :)
  Dzięki wielkie :):)
 • #6
  Driver-
  Level 38  
  Nie ma znaczenia, do jakiego wejścia podłączysz sygnał. Najważniejsze aby wzmocnienie oampa dobrać tak aby przy największej docierającej do mikrofonu głośności dźwięku napięcie na wyjściu wzmacniacza operacyjnego nie przekroczyło 3,3Vpp. Ewentualnie zrobić kompresor aby uśrednić poziom sygnału dla dźwięków cichszych i głośniejszych. Nie wiem do czego to będzie zastosowane i jaką dynamikę sygnału potrzebujesz ile poziomów kwantyzacji ma przetwornik itd. wiec podpowiadam w ciemno. prezeswal narysował to o czym pisałem. Na tym samym oampie można jeszcze zrobić wzmacniacz dla mikrofonu. Wtedy sygnał na wejście (-) i dobrać sprzężenie zwrotne dla oampa.