Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dziwny problem z podłączeniem kuchenki - wywala bezpiecznik

03 Gru 2008 11:22 11096 49
 • Poziom 14  
  Witam,
  mam dziwny problem z nowo zakupioną kuchenką gazową z piekarnikiem elektrycznym.
  Gdy kuchenka nie jest podłączona do instalacji gazowej (stoi wolno) podłączam kabel od piekarnika i wszystko jest w porządku.
  Gdy kuchenka jest podłączona do instalacji gazowej (podłączenie elastyczne) już w momencie wkładania wtyczki od kuchenki wywala bezpiecznik.
  Sprawdziłem gniazdo i jest podłączone: faza na jednym otworze, 0 na drugim otworze i mostek z tego do bolca uziemienia. Miernik wskazuje poprawne napięcie między fazą a zerem, bolec uziemiający bez napięcia. Kabel od kuchenki nie ma zwarcia. Miernik nie wykazał żadnego napięcia pomiędzy rurą instalacji a zerem.
  Co może być przyczyną wywalania bezpiecznika w momencie podłączania kabla kuchenki występujące tylko gdy kuchenka ma kontakt z instalacją (rurą) gazową?
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 14  
  Jak pisałem sprawdziłem poprawność podłączenia w gniazdku i na bolcu jest na pewno zero (mostek od zera roboczego), tak że to nie może być przyczyną.
 • Poziom 1  
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 14  
  Około 4 miesięcy temu instalacja w mieszkaniu była naprawiana - było odcinane od wspólnego licznika drugie mieszkanie, częściowo była przy okazji wymieniana instalacja wewnętrzna w mieszkaniu. Robili to elektrycy z administracji i stwierdzili, że wszystko jest OK, więc z pogotowiem energetycznym wolałbym się wstrzymać.
  Inne urządzenia podłączane do tego samego gniazda działają poprawnie - kombiwar, żelazko, czajnik, mikrofala.
  Sama kuchenka podłączana w momencie gdy nie ma kontaktu z rurą gazową też nie powoduje żadnych problemów. Problem występuje tylko w momencie, gdy kuchenka podłączona jest do rury doprowadzającej gaz. Pomiar miernikem (zero wzięte z gniazda, druga końcówka miernika do rury gazowej w kilku miejscach gdzie jest czysty nie pomalowany metal) nie wykazuje żadnego napięcia.
  Dlaczego dopiero podłączenie instalacji gazowej powoduje wywalenie bezpiecznika?
 • Poziom 12  
  Witaj napisz jakie masz zabezpieczenie bo mi to wygląda na działanie różnicówki nie pasuje mi tylko ten mostek w gniazdku. Jeżeli posiadasz np. B16 zmierz rezystancje między obudową kuchenki a przewodem którym jest zasilana czy jest przebicie.
 • Poziom 1  
 • Poziom 14  
  Mieszkanie w starym budownictwie. Od pionu są w róznych miejscach 3 skrzynki. Staram się w administarcji zdobyć schemat instalacji w mieszkaniu - może dział techniczny będzie miał.
  W pierwszej od pionu są 3 szt. chyba B (starte oznakowanie) i obrotowy przełącznik (nie jestem elektrykiem a takie coś w instalacji mieszkaniowej widzę po raz pierwszy i nie wiem jak się fachowo nazywa) z pozycjami 0/I i to wywala odcinając całkowicie prąd w mieszkaniu (gniazda i oświetlenie). Druga skrzynka to B10, B16, B16, B20.
  Trzecia skrzynka to chyba 3 różnicówki ale nie jestem pewien bo też wszystko jest starte.
  Przy użyciu beepa z miernika sprawdzałem obudowa/kabel kuchenki i sygnał jest tylko w otworze zerowania, na bolcach wtyczki jest cisza.
  Mostek w gniazdku to pop prostu kabelek z zera roboczego do bolca zerowania (do gniazda dochodzi kabel dwużyłowy).
  Myślę że gdyby było w kuchence przebicie, to wywalałoby przy każdej próbie podłączenia, a nie tylko gdy kuchenka ma kontakt z rurą gazową?
 • Poziom 14  
  Sprawdź mostki z tyłu kuchenki jak są połączone
 • Poziom 14  
  Kabel przyłączeniowy kuchenki chyba nie jest mostkowany. Przewód zerujący zamocowany bezpośrednio do obudowy kuchenki, dwa przewody wchodzą do środka kuchenki. Nie za bardzo mogę sprawdzić jak to wygląda dalej bo kuchenka jest na gwarancji, a 2 śruby obudowy są plombowane.
 • Poziom 18  
  Przedewszystkim sprawdź neonówką czy na rurce z gazu bez podłączonej kuchenki do prądu nie ma fazy jeżeli jesteś oczywiście pewny żę na bolcu jej nie ma. naprawde nie jest ci potrzebny schemat instalacji elektycznej mieszkania
 • Poziom 14  
  Obecność napiecia na rurze sprawdzałem miernikiem. Miernik ustawiony na napięcie zmienne zakres 700V. Zero wzięte z gniazdka, drugi przewód do rury w kilku miejscach - wskazania miernika cały czas 0.
 • Poziom 35  
  Wyłącza różnicówka. Wyjścia są dwa:
  - wymienić przewód od rozdzielni do gniazda kuchenki na trzyżyłowy,
  - wyrzucić różnicówkę.
  Potrzebny Elektryk !
 • Poziom 14  
  Że wywala różnicówkę to wiem (chyba, bo nie widziałem różnicówki załączanej obrotowo, zawsze góra/dół).
  Moje pytanie dotyczy jaka może być tego przyczyna.
  Dlaczego kontakt kuchenki z instalacją gazową w sytuacji gdy miernik nie wykazał na rurze gazowej żadnego napięcia powoduje wywalanie bezpiecznika, a kuchenka podłączona po odłaczeniu od instalacji gazowej działa bez problemu????
 • Poziom 11  
  Jeżeli wykonałeś pomiary jak piszesz i nic nie wskazuje na pomyłki to sprawdź jeszcze tak: połącz bezpośrednio bolec uziemiający z gniazdka z rurą gazową - jeżeli nastąpi wyłączenie wtedy zastosuj się porady 'stomata' post powyżej. Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  możesz mni wytłumaczyć jedno tzn jak sprawdziłeś i czym żę na bolcu nie ma fazy bo piszesz tylko o mierniku i co ma różnicówka do tego skoro masz wykonane zerowanie z tego co opisałeś. Myśle że twój problem jest do rozwiązania w 2 min tylko trzeba u Ciebie być bo to co opisujesz że wszystko jest ok to jest niemożliwe.
 • Poziom 14  
  Czynności przy sprawdzaniu:
  1. Sprawdzenie kabla kuchenki (omomierz ustawiony na beep)
  bolec z bolcem - cisza
  1 bolec z otworem - cisza
  2 bolec z otworem - cisza
  2. Gniazdo sprawdzałem najpierw przy pomocy neonówki.
  Jeden otwór (nazwijmy go 1) gniazda - neonówka świeci
  Drugi otwór (nazwijmy go 2) gniazda - neonówka nie świeci
  Bolec gniazda - neonówka nie świeci
  3. Kolejna czynność to sprawdzenei miernikiem (prąd zmienny, ustawiony zakres 700V)
  otwór 1 i otwór 2 - miernik pokazuje 234V
  otwór 1 i bolec - miernik pokazuje 230V
  otwór 2 i bolec - miernik pokazuje 0V
  4. kolejna czynność to sprawdzenie neonówką rury gazowej - neonówka nie świeci
  5. kolejna czynność to sprawdzenie miernikiem czy występuje napięcie na rurze.
  jeden czujnik miernika do bolca gniazda drugi do rury - wskazanie 0V
  jeden czujnik do otworu 2 gniazda drugi do rury - wskazanie 0V
  6. kolejna czyność to sprawdzenie miernikiem (omomierz ustawiony na beep) kabla kuchenki w stosunku do obudowy kuchenki
  jeden czujnik miernika do obudowy kuchenki drugi do 1 bolca wtyczki - cisza
  jeden czujnik miernika do obudowy kuchenki drugi do 2 bolca wtyczki - cisza
  jeden czujnik miernika do obudowy kuchenki drugi do otworu wtyczki - miernik piszczy
  Nie jestem pewien czy wywala różnicówka, bo nie widziałem różnicówki załączanej obrotowo (opisywałem wcześniej), zawsze różnicówki załączały góra/dół. Może to nie jest różnicówka?

  Czy coś przegapiłem przy sprawdzaniu?
 • Poziom 18  
  Poczytałem to wszystko i już wiem. Ty nie możesz mieć zerowania przy zastosowanej różnicówce ponieważ reaguje ona na doziemienie rura ma potencjał zerowy. Każda różnicówka powinna zadziałać po zwarci "0" roboczego z uziemieniem w twoim przypadku z instalacją gazową. Daj sobie to powiedzieć że masz żle wykonaną instalacje.
 • Poziom 14  
  Dzięki, chyba nareszcie wiem o co chodzi :-)
  Rozumiem, że rozwiązaniem może być:
  1. poprowadzenie do gniazdka nowego przewodu trójżyłowego który pozwoli rozdzielić 0 robocze od 0 ochronnego
  2. wywalić z zabezpieczenia różnicówkę

  Czy jest jeszcze jakaś inna opcja?
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Tak poprosić gazownie o odizolowanie instalacji gazowej. :D
  Wymieniłeś dwa rozwiązania które wybierzesz 1 trudniejsze i bardziej pracochłonne ale wskazane czy też drugie łatwe szybkie i przesarzałe. Dobranoc.
 • Admin Elektroenergetyka
  gasior5 napisał:
  Dzięki, chyba nareszcie wiem o co chodzi :-)
  Rozumiem, że rozwiązaniem może być:
  1. poprowadzenie do gniazdka nowego przewodu trójżyłowego który pozwoli rozdzielić 0 robocze od 0 ochronnego
  2. wywalić z zabezpieczenia różnicówkę

  Czy jest jeszcze jakaś inna opcja?


  Ad.1 Jak najbardziej.

  Ad.2 W żadnym wypadku, skoro coś jest nie tak to szukamy przyczyny a nie wywalamy RCD.

  Ad.3 Przede wszystkim wezwać elektryka !!! To jest za poważna sprawa aby udzielać porad przez internet i na odległość.
 • Poziom 18  
  Panie moderatorze ale opcja 2 wchodzi w gre bo tu przyczyną jest źle podłączona różnicówka więc można ją usunąć skoro i taki nie spełnia swojej roli ale tak jak napisałem wyżej że to jest krok w tył różnicówki są wkońcu poto mżęby było bezpieczniej.
 • Poziom 26  
  Wygląda na to że różnicówka spełnia swoją role, a ty chcesz ją wywalić .
 • Moderator
  Elektrycy z administracji dokonując modernizacji instalacji postąpili jak najbardziej prawidłowo instalując różnicówkę, bo taki mieli obowiązek. Zainstalowanej rożnicówki nie wolno usuwać. jak ktos myśli inaczej to prosi się o wizytę prokuratora...
  Jeżeli jest różnicówka to MUSI być instalacja trójprzewodowa. Nie zawsze trzeba wymieniać przewody w ścianach, często w starych instalacjach elektrycy doprowadzają do gniazd uziemienie oddzielnym przewodem który wcale nie musi być prowadzony razem ze starymi kablami. Czasami układa się je w listwach przypodłogowych i łączy ze sobą. Przewód ten nawet nie musi być izolowany.
 • Poziom 13  
  istnieje jeszcze jedno rozwiązanie o którym nikt nie pisze a mianowicie odłączenie "PE" od "0" roboczego w gniazdku bo to jest nieprawidłowe połączenie przy RCD a ponad to jak zostanie przerwane "0" miedzy RCD a piecem to fazę spotkasz na obudowie a tu o nieszczęście nie trudno, jednakże następstwem tego jest brak "PE" w gniazdku.
  z tego co piszesz to piec "doziemia sie" przez rurę gazociągu i to stanowi swego rodzaju uziemienie (niepewne bo nigdy nie wiesz kiedy coś przebudują i odizolują od ziemi i twoje uziemienie a zarazem ochrona i bezpieczeństwo idą w łeb).
  to rozwiązanie jest półśrodkiem i warto sie POWAŻNIE zastanowić nad doprowadzeniem 3-żyłowego przewodu
 • Poziom 12  
  Zapomnieliście o metalowej nieszczęsnej rurze gazowej sprawczyni całego problemu, która może teraz po prawidłowym podłączeniu spełniać rolę przewodu ochronnego. Ale swoją drogą instalacje i tak trzeba będzie poprawić.
 • Poziom 14  
  Wszystkim (a zwłaszcza 80arturr) bardzo dziękuję za pomoc w zdiagnozowaniu problemu.
  Na doraźnie żeby móc korzystać z kuchenki (idą święta :-) )usunąłem w gnieździe mostek pomiędzy "0" roboczym a ochronnym.
  W najbliższym czasie zostanie sprawdzona cała instalacja i tam gdzie brakuje rozdzielenia "0" wymienię kable.
 • Admin Elektroenergetyka
  gasior5 napisał:
  Wszystkim (a zwłaszcza 80arturr) bardzo dziękuję za pomoc w zdiagnozowaniu problemu.
  Na doraźnie żeby móc korzystać z kuchenki (idą święta :-) )usunąłem w gnieździe mostek pomiędzy "0" roboczym a ochronnym.
  W najbliższym czasie zostanie sprawdzona cała instalacja i tam gdzie brakuje rozdzielenia "0" wymienię kable.


  Kolego, zrobiłeś właśni największą głupotę jaką tylko można było zrobić...

  Super najważniejsze, że kuchenka działa, to nic że za chwile ktoś może zostać porażony prądem. Żona pewnie jest z Ciebie dumna, w końcu poradziłeś sobie z tym problemem.
 • Specjalista AGD
  irekr napisał:
  Zainstalowanej rożnicówki nie wolno usuwać. jak ktos myśli inaczej to prosi się o wizytę prokuratora...
  Jeżeli jest różnicówka to MUSI być instalacja trójprzewodowa.

  I to właściwie wszystko i od tego trzeba zacząć.
 • Poziom 18  
  Ale możecie mi wytłumaczyć co miało na celu zainstalowanie tej różnicówki na instalacji 2 przewodowej i czy to jest jego wina czy spółdzielni która ma takich a nie inych durnych fachowców. To było typowo polskie myślenie nie ważne jak byle jest. A co do tego prokuratora to powiem szczerze że jeżeli kary miały być tylko za coś takiego to co musiało by spotkać elektryków nie odróżniających przy zerowaniu fazy od zera zamieniających przy pracach przy tablicach o z fazą. Dla nich powinna być kara śmierci.
 • Admin Elektroenergetyka
  80arturr napisał:
  Ale możecie mi wytłumaczyć co miało na celu zainstalowanie tej różnicówki na instalacji 2 przewodowej (...)


  Niestety na to pytanie nikt nie udzieli odpowiedzi po za osobą która montowała instalacje i różnicówkę.