Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrokardiograf domowej roboty

Yuki7 03 Gru 2008 17:20 25584 27
 • Elektrokardiograf domowej roboty

  Jestem pewien, że dla wielu ludzi projekt ten będzie interesujący, jakkolwiek przyczyny tego zainteresowania mogą być różne. Każdy może zrobić swój własny EKG, który będzie kontrolował uderzenia serca za mniej niż 10$ (nie licząc kosztu komputera)

  Ostrzeżenie: Używanie elektrokardiografu oznacza stosowanie elektrod, które przykłada się do klatki piersiowej. Elektrody = elektryczność. Robisz to na własne ryzyko.

  Aby używać tego EKG potrzebny jest program dostępny tutaj:
  http://www.eng.utah.edu/~jnguyen/ecg/ecg.zip
  Sprawdź, czy program pracuje poprawnie. Aby to zrobić podłącz mikrofon do wejścia mikrofonu w komputerze. Po wciśnięciu przycisku "Start Recording" na ekranie powinien się pojawić mniej więcej taki rysunek

  Elektrokardiograf domowej roboty

  Aby zrobić elektrody przylutuj miedziaka do każdego z przewodów kabla ekranowego. Ekran nie jest przylutowany do żadnego z miedziaków. Użyj innego kabla do połączenia trzeciego miedziaka. Pozwoli ci to nie wypalić sobie orzełka na piersi... :)

  Elektrokardiograf domowej roboty

  Tutaj znajduje się schemat całego układu:
  http://www.eng.utah.edu/~jnguyen/ecg/bigsch.gif
  Aby używać tego EKG, elektrody należy posmarować balsamem i przykleić sobie do piersi. Po włączeniu układu na ekranie powinniśmy zobaczyć taki rysunek

  Elektrokardiograf domowej roboty

  Źródło: http://www.eng.utah.edu/~jnguyen/ecg/ecg_index.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Yuki7
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Yuki7 napisał 55 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2008 roku.
 • Szafy RackSzafy Rack
 • #2
  fuutro
  Poziom 43  
  W EDW też coś takiego było ale tam postawiono na całkowitą izolację pacjenta od kompa i ogólnie wszystkiego zasilanego z sieci.
 • #3
  wer1207
  Poziom 13  
  bardzo ciekawe, niejednej osobie by się w domu przydało z nie najzdrowszym sercem.
 • #4
  brofran
  Poziom 38  
  Do tego projektu potrzebni są 2-aj fachowcy. Elektronik aby zmontował układ , oraz medyk aby zinterpretował wykres. Jeżeli mamy w rodzinie taki tandem to OK. :D
 • #5
  lechoo
  Poziom 39  
  Żaden lekarz nie zinterpretuje wykresu z tak prostego urządzenia. Widział ktoś z Was ile elektrod posiada fabryczny aparat EKG?
 • #6
  InkER_o
  Poziom 11  
  Chyba do 12 elektrod jest..? Najlepiej gdyby na wynik pomiaru spojrzał specjalista. Na pewno mógłby stwierdzić, z jak dużym błędem działa to urządzenie w porównaniu z prawdziwymi.
 • #7
  mleczarz
  Poziom 15  
  Ten wykres to tak na prawdę tylko mocno przypomina prawidłowy EKG... Prawdziwe EKG żeby chociaż mogło być funkcjonalne musiało by mieć 4 odprowadzenia minimum. Zwykle w szpitalu robi się 12 odprowadzeniowe. Do stwierdzenia zawałów trzeba mieć też odprowadzenia przedsercowe czyli w sumie liczba elektrod wzrasta.
 • Szafy RackSzafy Rack
 • #8
  The One 624
  Poziom 13  
  Ciekawe czy po przyłożeniu do głowy był by wstanie wychwycić fale mózgowe, jeśli tak to można by zrobić EEG. Potrzeba więcej elektrod a jakiś uC który by to multipleksował i wysyłał po RS232 do PC i juz mamy biofeedback :D
 • #9
  przemotronik
  Poziom 12  
  mleczarz napisał:
  Ten wykres to tak na prawdę tylko mocno przypomina prawidłowy EKG
  To prawda, w sumie ciężko odróżnić od siebie poszczególne załamki, nie mówiąc o wyznaczeniu okresu cyklu komorowego... Na drugim zrzucie duuużo lepiej.
  The One 624 napisał:
  Ciekawe czy po przyłożeniu do głowy był by wstanie wychwycić fale mózgowe, jeśli tak to można by zrobić EEG. Potrzeba więcej elektrod a jakiś uC który by to multipleksował i wysyłał po RS232 do PC i juz mamy biofeedback
  Obawiam się, że raczej by to nie zadziałało-fale mózgowe dają chyba za słabe sygnały. Do EEG potrzeba mnóstwa elektrod.W EKG zazwyczaj jest ich 12 (okołosercowe+odniesienie na nogach i rękach), widziałem kiedyś "koszulkę" do 80-odprowadzeniowego EKG... :D
  Pozdrawiam,
  Przemotronik
 • #10
  alienalien86
  Poziom 2  
  witam
  szukalem niedawno najtansze takie urzadzenie do domowego uzytku bo mam arytmie i nie tylko i najtansze kosztuja minimum 1000 zl, a najmniejsza ilosc elektrod to 3 i to wystarczy na zbadanie rytmu serca a co do interpretacji jest wiele ksiazek je opisujacych
 • #11
  mdziewie
  Poziom 18  
  Nawet z jednokanałowego EKG da się dużo wycisnąć. W szczególności widać zawał:)
  Ja kiedyś zrobiłem układ czteroelektrodowy (3 sygnałowe do odprowadzeń Eindhovena i masa dynamiczna) - tylko że nie na karcie dźwiękowej - pudełko miało własny przetwornik i transmitowało dane przez RS-232 po światłowodzie (we wtyczce od strony komputera był fototranzystor i prosty układ regeneracji impulsów zasilany z linii sterujących). Przy zasilaniu bateryjnym (6 paluszków) dawało to całkowitą izolację galwaniczną.
  Zrobiłem, wrzuciłem na szafę i od tamtej pory się kurzy... Może kiedyś znajdę schemat - o ile go narysowałem.
 • #12
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Ze względów bezpieczeństwa tego typu urządzenia muszą spełniać odpowiednie przepisy dotyczące podwyższonych zabezpieczeń co do możliwości pojawienia się napięcia sieciowego na elektrodach a także zbyt dużych prądów nawet przy niższych napięciach !!!!

  Powyższe urządzenie musi być zasilane bateryjnie i mieć izolację galwaniczną od komputera (minimum transoptor, lub łącze na podczerwień)


  W obecnej postaci może zrobić krzywdę !!!!


  Rozbierałem kiedyś aparat do ekg Holtera (rejestracja całodobowa).

  Wzmacniacze instrumentacyjne wejściowe były zrobione na LM324 !!!.

  Dodatkowo sygnał wyjściowy wzmacniacza modulował częstotliwość generatora (na czwartym wzmacniaczu LM324) by sygnał był, w postaci zmodulowanej, zapisywalny na wolno przesuwającej się taśmie kasety magnetofonowej.

  Same generatory nie miały żadnej kalibracji, prawdopodobnie przy odczycie program mierzył częstotliwości i drogą uśredniania wyznaczał linię odniesienia.

  Sam układ miał dwa kanały rejestracji oraz układ wstawiania znaczników czasu oraz znaczników od badanego (pacjent naciskał przycisk jeżeli miał jakieś dolegliwości. co było rejestrowane synchronicznie do przebiegu rejestrowanego). Niestety układ wstawiania znaczników czasu miał zatarte oznakowanie, pamiętam tylko, że miał dołączony kwarc zegarkowy.
 • #13
  marek_Łódź
  Poziom 36  
  Taki układ bez specjalisty interpretującego wynik to tylko zabawka. Z drugiej strony żaden lekarz nie postawi diagnozy na podstawie danych z takiej zabawki, wiec kółko się zamyka, niemniej....

  Gdyby np. dorobić do tego sieć neuronową i "nauczyć" ją prawidłowego EKG, mogłaby wykrywać i sygnalizować wszelkie nieprawidłowości w EKG (taki układ wczesnego ostrzegania). Dalej to już kwestia precyzji pomiaru, ale z tego co napisano w powyższych postach, nie jest to chyba sprawa przegrana, zwłaszcza po zwiększeniu liczby kanałów/elektrod.

  Podpisuję się na czerwono pod uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa. Podłączenie galwaniczne człowieka pod peceta (albo inne urządzenie sieciowe itp) może mieć tragiczne konsekwencje.

  LM324 w Holterze - szok ;) :!: Inna sprawa, że jeszcze kilka lat temu chodziły w szpitalach RKZ-y (polskie) z przetwornikiem AC na tranzystorach i kluczach 4066, a w pewnych hiszpańskich fotometrach stosowano wzmacniacze z przetwarzaniem (stałe/zmienne), gdzie przerywacz zrobiony był w postaci wiatraczka zasłaniającego żarówkę (z silniczkiem "zabawkowym"), nb. przewoltowanego halogena 6V, pracującego jako źródło UV ;) (oczywiście takiego gorszego, którego bańka nie pochłaniała ultrafioletu). Nie muszę chyba dodawać, jakie wyniki produkowały te urządzenia.
  W sumie i tak ostatnim ogniwem jest człowiek (laborantka, lekarz) i od jego wiedzy i doświadczenia zależy co wyciśnie z wyników takiego, czy innego aparatu.
 • #14
  radekdjredi
  Poziom 12  
  Witam ten program zamieszczony wyżej nie działa mi, jak naciskam start wyskakuje mi komunikat o błędzie Run-time error '13': Type mismatch. Co tu trzeba zrobić???
 • #15
  bulwak
  Poziom 10  
  mdziewie napisał:
  Nawet z jednokanałowego EKG da się dużo wycisnąć. W szczególności widać zawał:)
  Ja kiedyś zrobiłem układ czteroelektrodowy (3 sygnałowe do odprowadzeń Eindhovena i masa dynamiczna) - tylko że nie na karcie dźwiękowej - pudełko miało własny przetwornik i transmitowało dane przez RS-232 po światłowodzie (we wtyczce od strony komputera był fototranzystor i prosty układ regeneracji impulsów zasilany z linii sterujących). Przy zasilaniu bateryjnym (6 paluszków) dawało to całkowitą izolację galwaniczną.
  Zrobiłem, wrzuciłem na szafę i od tamtej pory się kurzy... Może kiedyś znajdę schemat - o ile go narysowałem.

  Witam . Jestem lekarzem z hobby nieco elektronicznym. Co do zawału to nie radziłbym ryzykować rozpoznania na takim sprzęcie- na 12-odprowadzeniowym profesjonalnym aparacie widać tylko duże sprawy, a czas jak wiemy jest najważniejszy. Co do bezpieczeństwa to się nie wypowiem, bo sprzęt medyczny z tego powodu jest taki drogi, że musi być bezpieczny (atesty, badania,atesty). Ale jak babcia ma zaburzenia rytmu pod postacią napadowego migotania przedsionków (choroba starszych ludzi-wymagająca ewentualnie uzupełnienia elektrolitów) to 2 odprowadzenia zasilanego np 2 bateriami r6 aparatu z niewielkim wyświetlaczem LCD w zupełności wystarczą. Oczywiście na własna odpowiedzialność i przy założeniu, że nie ma wszczepionych cudów typu stymulator, kardiowerter itp. Sprzęt w szpitalach też pozostawia wiele do życzenia- te uziemienia do kaloryfera itp nieraz płakać się chce. Pozdrawiam zapaleńców
 • #16
  ravemanPL
  Poziom 10  
  Witam wszystkich, bardzo ciekawe urządzenie i chciałbym to przystosować do moich potrzeb. Mianowicie, chciałbym mierzyć sobie w nocy moje tętno. Trzeba będzie przerobić program albo napisać całkowicie od nowa bo chciałbym żeby liczył mi srednią minutową i np. zapisywał je do pliku tekstowego.

  Mam pytanie czy ktoś zrobił to urządzonko, czy działa mu to tak jak na zdjęciu ??

  Czy ktoś mógłby mi napisać co to są za wyprowadzenia ??
  1. IN-
  2. IN+
  3. VDD
  4. VDD/2
  5. VOUT
  Z resztą powinienem sobie poradzić ;-)
 • #17
  irokez2
  Poziom 10  
  Widzę że ludziska kombinują... :D Widzę że ktoś z medycznym doświadczeniem się wypowiedział. W sumie sam jestem medykiem, który ma bardzo dużo do czynienia z ekg. Prawda jest taka ze nawet markowy i drogi sprzęt można łatwo oszukać. W sumie wystarczy źle przykleić elektrody lub pacjentowi jest zimno (drżenia mięśniowe) i już cyrki wychodzą :D (co do uziemienia..to dobrze ze chodź do kaloryfera ktoś uziemi ...bo widziałem też w kilku szpitalach ze nawet o takim rozwiązaniu nikt nie pomyślał) ... sądzę iz układzik w sumie może być przydatny w sumie jakby sie postarał o bezpieczeństwo pracy to pewnie EMG by z tego można było zrobić.. czyli (elektomiograf ... czyli cos dla osób które ćwiczą.. dzięki temu mogły by kontrolować jakie ćwiczenie daje najlepsze rezultaty na dany mięsień.) Jakby ktoś miał jakiś pomysł jak to zrobić jakieś ulepszenia ect. to cieszyłbym sie bardzo jakby mi jakieś materiały podesłał..w sumie ja bym chciał sobie takie urządzenie zrobić :P
 • #18
  wietrzny
  Poziom 2  
  zadam pytanie nieco offtopowe ale myślę, że tu najłatwiej uzyskam rzetelną odpowiedź

  Czy to urządzenie, ewentualnie jakaś jego mutacja, byłoby w stanie odczytać impulsy nerwowe kierujące mięśniami ręki - chodzi mi o coś w stylu odczytu impulsów sterujących ruchem dłoni.

  Na początek interesuje mnie powiedzmy cała dłoń, lub konkretny palec - powiedzmy taki joystick. Z czasem można pokusić się o większą dokładność.

  I tu pytania:
  -może słyszeliście o jakiś takich projektach (o otwartych schematach)
  -jakich napięć spodziewać się na skórze
  -może doradzicie gdzie szukać dalszych informacji ukierunkowanych właśnie w ta stronę.

  Z góry wielkie dzięki
 • #19
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  ravemanPL napisał:


  Czy ktoś mógłby mi napisać co to są za wyprowadzenia ??
  ;-)


  1. IN- <- wejście odwracające sygnał
  2. IN+ <- wejście nieodwracające sygnału
  3. VDD <---- napięcie zasilania (oznaczenie używane w układach CMOS)
  4. VDD/2 -<---- połowa powyższego zasilania
  5. VOUT -<------ Napięcie wyjściowe
 • #20
  mleczarz
  Poziom 15  
  Ruch konkretnego palca ciężko będzie dorwać, za palce odpowiada sporo mięśni praktycznie całe przedramię to mięśnie odpowiedzialne za ruchy dłoni a jest ich bodaj 21 (dokładnie z anatomii nie pamiętam nie linczować :P) próbować możesz, ale wcześniej radzę wypożyczyć "Anatomię" Bochenka tom 1 i jakiś atlas do anatomii...
 • #21
  lukaszbie
  Poziom 10  
  Podobne urządzenie było opisane w "Elektronika dla Wszystkich" 6/08
 • #22
  stako
  Poziom 2  
  Do Radka. Ten program możesz uruchomić wpisując w okienko TRIGGER LEWEL cyfrę np. 05 BEZ KROPKI po uprzednim zdjęciu ptaszka z okienka Auto set. Ptaszka wstaw z powrotem .W okienko graph time
  można wpisać cyfry od 1 do 10- zresztą sam poeksperymentujesz.
  Pamiętaj karta audio w kompie musi być wysokiej jakości bo musi przenieść częstotliwość b. niską (1-2hz).
  Pomyślnej pracy
 • #23
  ASorEX
  Poziom 10  
  Zrobiłem ten układ wzmacniacza do EKG, ale jako że ze wzmacniaczy operacyjnych mam tylko LM324N to właśnie tym układem zastąpiłem wzmacniacz zastosowany w schemacie na stronie.

  Ale to nie ma coś ochoty działać. Czy LM324 z jakichś przyczyn się nie nadaje do tego zastosowania?

  Dzięki z góry za odp. :)
 • #24
  stako
  Poziom 2  
  Piszesz że zastosowałeś układ LM324.NIE stanowcze nie.Zastosuj lepiej TL064.Wejścia pierwszych wzmacniaczy (tworzących sumator) musi być typu MOS.Pozostałe jakiekolwiek.Sygnały,które mają być wzmacniane są na poziomie pojedyńczych miliwoltów.Powodzenia
 • #25
  NOTAN
  Poziom 9  
  Znalazłem podobną dyskusję na temat rozwiązań urządzeń EKG domowej roboty http://www.edaboard.com/ftopic82319-0.html
  Ale zwróćcie uwagę na to jak dokładny musi być wykres aby zauważyć patologię http://pl.wikipedia.org/wiki/Za%C5%82amek_P Jednak wydaje mi się, że przy tym co otrzymuje się w przypadku tak prostych urządzeń można by zauważyć np. arytmię ale nie można jej dokładnie przeanalizować. Nie mniej będzie to sygnał aby udać się do lekarza i albo zrobić prawdziwe EKG albo metodą Holtera.
 • #26
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  stako napisał:
  Piszesz że zastosowałeś układ LM324.NIE stanowcze nie.Zastosuj lepiej TL064.Wejścia pierwszych wzmacniaczy (tworzących sumator) musi być typu MOS.Pozostałe jakiekolwiek.Sygnały,które mają być wzmacniane są na poziomie pojedyńczych miliwoltów.Powodzenia


  Ciekawe widziałem LM324 zastosowany w Holterze (jeszcze na kasetę magnetofonową), którym robiono mi badanie i to działało :)) Trzy wzmacniacze były połączone we wzmacniacz instrumentalny a czwarty pracował jako generator modulowany wzmocnionym sygnałem EKG. Tamten Holter był 2 kanałowy i miał jeszcze jakiś generator znaczników na bliżej nieokreślonym układzie.
 • #27
  maxevans
  Poziom 13  
  Jeśli chodzi o wzmacniacz to najlepiej zastosować INA128 albo AD620 ze wzmocnieniem ustawionym na 10. Następnie zastosować wzmacniacz TL062 lub TL082 ze wzmocnieniem 100-200 krotnym oraz filtrem górnoprzepustowym powyżej 0.5Hz oraz kolejny filtr tym razem dolnoprzepustowy 150Hz. W celu eliminacji zakłóceń pochodzących z sieci elektrycznej można zastosować filtr wycinający z pasma 50Hz. Tak obrobiony sygnał można przesłać do przetwornika ADC. Jako elektrody najlepiej zastosować elektrody Ag/AgCl które zapewniają stały potencjał kontaktowy za sprawą reakcji chemicznej na styku metal-elektrolit której produktem jest chlorek srebra.