Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwerter 140A z anti stick

w_mirek 14 Lut 2017 11:27 559467 1125
    nowakus
    Poziom 19  
    Znaczy jeśli chodzi o płytkę drivera to ta odległość ścieżki zasilającej transformator a ścieżki +12V za stabilizatorem jest już poprawiona, a płytka falownika jest ponownie w trakcie projektowania ze względu na zmianę koncepcji ułożenia radiatorów względem siebie (chłodzenie tunelowe). Efekty pokażę niebawem. A jeszcze pytanie do przekładnika, mogę tak zrobić?
  • flexghzflexghz
    KRZĄCAN
    Poziom 2  
    Witam
    Zbudowałem tą spawareczkę według projekku pama Mirka .Spawa się nią świetnie , ale mam problem z regulacją .Otuż regulacja działa tylko na jednej trzeciej obrotu potecjometra i nieda się rozłorzyć na cały obrut. Sprawdziłem elementy R1-10KOhm,R2-22Kohm,R3-33Kohm,R4-330ohm,R5-4K7ohm.Te elementy są ok.Gdzie szukać problemu ,może koś z formulowiczów miał taki problem i chciał by się podzielić lub podpowiedzieć gdzie szukać dziękuje
    atom1477
    Poziom 43  
    Może sprawdzę wieczorem jak będzie działał taki przekładnik.
    Ktoś mnie dawno temu pytał też o napięcie na kondensatorach filtrujących. No to przy okazji zmierzę bo już mam czym.

EDIT. A jednak mam rdzenie RFT 12,5x7,5x5,5 z materiału F830.
    To jest sens żebym robił test czy nie?
    nowakus
    Poziom 19  
    Witam,
    Co do przekładnika rdzenie różnią się AL: F867 ma 1200, natomiast F830 ma 2300. Ja się na indukcyjnościach zbytnio nie znam, więc się dalej nie wypowiem. Mam pytanie co do prostownika wyjściowego. Diód BYV72EW200 (2x15A) nie mogę dostać - a jak są to po ok. 20zł/sztuka. Moją alternatywą jest prostownik złożony z BYV32-200(2x8A, w Poznaniu 2,60zł/szt) w ilości 20 sztuk (po 10 równolegle jako jedna dioda). Chcę dać więcej bo mają obudowy TO220. Napięcia mają takie same 200V, spadek na diodzie również podobny ok. 0,9V jednak BYV32 mają trr=35ns, a BYV72 trr<=28ns. Ale chyba to nie będzie problem?
    atom1477
    Poziom 43  
    nowakus napisał:
    Co do przekładnika rdzenie różnią się AL: F867 ma 1200, natomiast F830 ma 2300. Ja się na indukcyjnościach zbytnio nie znam, więc się dalej nie wypowiem. Mam pytanie co do prostownika wyjściowego.

No akurat AL w przekładniku ma najmniej do rzeczy.
    Ale nie mam pojęcia jaki parametr miał by tutaj mieć znaczenie. Może histereza magnetyczna.

nowakus napisał:
    Diód BYV72EW200 (2x15A) nie mogę dostać - a jak są to po ok. 20zł/sztuka. Moją alternatywą jest prostownik złożony z BYV32-200(2x8A, w Poznaniu 2,60zł/szt) w ilości 20 sztuk (po 10 równolegle jako jedna dioda). Chcę dać więcej bo mają obudowy TO220. Napięcia mają takie same 200V, spadek na diodzie również podobny ok. 0,9V jednak BYV32 mają trr=35ns, a BYV72 trr<=28ns. Ale chyba to nie będzie problem?

28ns a 35ns to jeszcze nie tragedia. Więc pewnie mogą być.
    Ja użyłem diod BYV42E-200 (trr = 28ns). Po 4 sztuki na jedną diodę.
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor
    Co do przekładnika, to rdzenie które autor użył w projekcie mogę Ci podesłać :D
    Odnośnie diod to jestem przeciwnikiem łączenia diod zwłaszcza w urządzeniach mocy takich jak to. Przecież są diody na odpowiednie napięcia i prądy w rozsądnych cenach (np 150EBU04 stosowane namiętnie przez Rosjan-cena ca 40 PLN/pcs).
    2szt 150EBU04 i problem prostownika wyjściowego przestaje istnieć.
    Zdecydowałeś się wykonać pcb wg własnego uznania-Twoje prawo, widocznie miałeś ku temu powody (obudowa). PCB autora jest rozwiązaniem sprawdzonym, mam na myśli to, że nie ma błędów. Projektując płytkę od zera-trzeba uważać, pomyłka zwłaszcza w członie mocy może kosztować :D
    Mnie korci wykonanie trafo wyjściowego na rdzeniach U+I93 z użyciem dwu karkasów-znacznie mniej problemów z nawijaniem. Można by wtedy zwiększyć ilość zwojów pierwotnego i wtórnego np 24/8 co spowoduje pracę trafo z mniejszym B.
    Może się znajdzie chętny do testów (podeślę rdzenie-mogę podesłać również "gołe" pcb w cenie bardzo promocyjnej) :D
  • flexghzflexghz
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor
    nowakus napisał:
    150EBU04 się nadają z trr na poziomie 90ns :?:

Tak :D
    Przejrzałem bardzo wiele rosyjskich konstrukcji spawarek na F2T i wiem jedno: w 90% tych konstrukcji pracowały 150EBU04 i to z powodzeniem
    atom1477
    Poziom 43  
    Pracować pracowały, ale jakie były straty mocy?
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor
    atom1477 napisał:
    Pracować pracowały, ale jakie były straty mocy?

A kto to tak naprawdę sprawdza w urządzeniach typu spawarka :D
    Alternatywą może być jeszcze podwójna diodka BYV255V200
    atom1477
    Poziom 43  
    No ja sprawdzałem u siebie.
    Tylko nie miałem do czego porównać bo nie miałem innego egzemplarza takiej samej spawarki z innymi diodami.
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor
    BZV255V200 w dwóch egzemplarzach tej spawarki nie grzały się praktycznie wcale pracując na radiatorze od Pentium 3. Duzo gorzej było z trafo głównym: termik mi nieźle komplikował życie :D
    Z tymi 150EBU04 jest podobnie jak z nawijaniem transformatorów do spawarek pełnym drutem (nie lica, nie taśma ale pełny drut). Ja mam oczywiście świadomość ze to nie inżynierskie podejście bo to 50kHz, wnikanie prądu na poziomie 0,4mm aż się prosi lica albo taśma miedziana. Tymczasem nawet Telwin stosuje te metodę (pełny drut) bo taniej i mimo wszystko działa :D
    atom1477
    Poziom 43  
    Ja nawijałem pierwotne licą a wtórne taśmą, ale głównym elementem który się u mnie przegrzewa jest właśnie to trafo.
    A diody się oczywiście grzeją ale raczej nie za mocno.
    Zresztą ja mam po 4 diody, a nowakus chciał dawać po 10.
    10 to przegięcie ale po 5 czy 6 to będzie już dużo lepsze niż u mnie. Więc jak u mnie działa na pełnym prądzie na 4-rech diodach, to na 5-ciu czy 6-ciu też by zadziałało.
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor
    atom1477 napisał:
    Ja nawijałem pierwotne licą a wtórne taśmą, ale głównym elementem który się u mnie przegrzewa jest właśnie to trafo.
    A diody się oczywiście grzeją ale raczej nie za mocno.
    Zresztą ja mam po 4 diody, a nowakus chciał dawać po 10.
    10 to przegięcie ale po 5 czy 6 to będzie już dużo lepsze niż u mnie. Więc jak u mnie działa na pełnym prądzie na 4-rech diodach, to na 5-ciu czy 6-ciu też by zadziałało.

Pewnie, ze tak-nie ma co z tym dyskutować. Trafo wykonywałem tak samo jak Ty i problemy mieliśmy również te same :D
    Kolejna sprawa odnośnie trafo. Dla F2T relacje zwojów 12/4 wg wyliczeń powodują już nasycenie rdzenia E71. Ktos na forum robił próby i okazuje się ze wszystko chodzi a tranzystorom krzywda się nie stała. Mozna by tak długo mnożyć
    nowakus
    Poziom 19  
    atom10477: chcę dawać po 10 bo BYV32-200 są 2x8A (czyli łącząc jest ~16A na diodę) a Twoje BYV42E-200 są 30A więc ja musze dać 2x więcej. W moim przypadku prostownik wyjdzie ~160A więc zakładanie 140A i trochę zapasu :D
    atom1477
    Poziom 43  
    A, nie zauważyłem że mają mniejszy prąd.
    No ale i tak będziesz miał lepiej, bo Ci się moc strat rozłoży na więcej diod.
    nowakus
    Poziom 19  
    Więc tak, prace ruszyły pełną parą. Zrobiłem i zmontowałem płytkę sterownika spawarki. Wygląda na to że wszystko działa:
    1) na PP2 mam ładny prostokąt z wypełnieniem ~47% o uregulowanej częstotliwości 50kHz
    2) według diody układ termika działa - LED zapala się po rozwarciu 4 i 5
    3) według diody Anti-Stick działa - LED zapala się po ok. 0,5 sek po rozwarciu 9 i 10
    4) Przetwornica do bramek: trafo TR1 będę nawijał na dniach, więc nie wiem czy są wymagane napięcia, jedyne co mogłem sprawdzić to na wyjściu 555 mam 178kHz a ma być 150kHz, może zostać czy doregulować do tych ~150kHz??
    Na koniec kilka foteczek: Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick

Pozdrawiam! Nowakus
    komatssu
    Poziom 28  
    Częstotliwość pracy przetwornicy pomocniczej nie jest krytyczna, ważne jest aby dostarczała poprawnych napięć.

Teraz jeszcze zauważyłem, że ładnie "oblałeś" masą okolice TLP250 i ich zasilania, które są galwanicznie połączone ze stroną pierwotną spawarki!
    nowakus
    Poziom 19  
    Witam,
    Miedzią oblane to fakt, ale tam gdzie jest różnica 320VDC to miedzi nie ma :) ale zgodzę się odstępy największe nie są. Nawinąłem dzisiaj trafo przetwornicy, męczyłem sie z tym brzdącem 3h :D Jest dobrze, na 1kΩ rezystorach jest +16 i -6V. Jutro spróbuję szczęścia z dławikiem :P Na koniec lepsza fotka zmontowanego drivera z transformatorkiem.
    Pozdrawiam Nowakus
    atom1477
    Poziom 43  
    nowakus napisał:
    Miedzią oblane to fakt, ale tam gdzie jest różnica 320VDC to miedzi nie ma :)

No właśnie jest. Pod transformatorem i pod układami TLP250.
    Stronę wtórną można uznać jako potencjał 0V. A strona pierwotna będzie miała potencjał zmieniający się od 0 do 320V.
    nowakus
    Poziom 19  
    Wczoraj przymierzałem płytkę. Wstyd się przyznać ale rąbnąłem się w obliczeniach i nie wejdzie mi tam gdzie powinna... :cry: Więc postanowiłem uruchomić spawarkę na tej, zobaczyć czy wszystko ok, zważywszy na dość poważne błędy przeprojektować z poprawką wymiarową i z poprawionymi błędami odnośnie odległości i pól masy.
    Pozdrawiam Nowakus.
    nowakus
    Poziom 19  
    Dziś wieczorem udało mi się nawinąć dławik wyjściowy: E65 3C90, taśma miedziana 8 zwojów. Jaką ma indukcyjność jeszcze nie wiem, gdyż nie dysponuję miernikiem indukcyjności ale pójdę na politechnikę i tam zmierzę. Jak oceniacie wykonanie?? Na zdjęciu dławik jeszcze bez szczeliny. Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick
    Pozdrawiam Nowakus
    nowakus
    Poziom 19  
    Witam,
    Trochę czasu minęło, prace się lekko posunęły. Czy mógłby ktoś rzucić okiem na poprawione PCB drivera i PCB falownika oraz prostownika? Wydaje mi się że, odstępy izolacyjne są dobre, ale wolę mieć 100% pewność niż trawić 3 raz :D I na koniec zdjęcie trafa głównego. Oceniajcie, krytyka mile widziana :)
    Pozdrawiam!
    atom1477
    Poziom 43  
    Dławik i trafo wyglądają ładnie.
    Ale płytki mi się nie podobają.
    Odstępy izolacyjne już by mogły być.
    Ale masa mi się nie podoba. Jest po prostu wylane pole masy. A pole masy jest dobre tylko wtedy jak wypełnia puste przestrzenie w projekcie gdzie masa już wcześniej miała dobre prowadzenie. A tu tak nie jest.
    Ścieżki przetwornicy są długie i cienkie. Po obu stronach (pierwotnej i wtórnej).
    nowakus
    Poziom 19  
    Witam,
    Byłem dzisiaj na Politechnice i pomierzyem indukcyjności. Zależnie od częstotliwości ustawionej na mierniku wyszły następujące wyniki:
    Transformator główny:
    1) f=10kHz pierwotne: 4,23 mH
    2) f=100kHz pierwotne 4,82 mH
    3) wtórne niezależnie od częstotliwości około 500µH

Dławik 10kHz około 9,80 µH.

Uważam że wyniki są dość obiecujące, mógłby ktoś się jeszcze wypowiedzieć na temat wyników pomiarów.
    Pozdrawiam Nowakus
    nowakus
    Poziom 19  
    Witam,
    W końcu uruchomiłem spawarkę, obyło się bez większych problemów i przykrych zdarzeń. Zmiany co do pierwotnego projektu: filtracja 4x470µF/400V, przekładnik na TN19 z 3E25 100 zw.
    Na początek parę oscylogramów:
    CH1 (żółty, 5V/div) - sygnały sterujące tranzystory - PP2
    CH2 (niebieski, 5V/div) - sygnał przekładnika prądowego - PP1
    CH3 (fioletowy, 100A/div) - prąd wyjściowy

- obciążenie rezystor ok. 1Ω, prąd ok. 60-70A (RMS 59A wg. oscyloskopu)
    - spawanie, prąd max, elektroda Rutweld 3,25

Obudowa jest już prawie skończona:
    Konstrukcja z kątownika, obudowa z blachy 0,5mm oklejona folią, panele z tekstolitu, aby jonizacja TIG nie przebijała.

Czy dźwięk, piszczenie jest normalne??
    atom1477
    Poziom 43  
    Sam zrobiłeś tą obudowę?
    Piszczenie nie jest normalne.
    nowakus
    Poziom 19  
    Ale na rezystorze przetwornica pracuje bezgłośnie, żadnych pisków i szmerów. Może to kwestia elektrody? Jak próbowałem TIG lift na razie :) to na +/-pół zakresu, może mniej to też nie piszczało nic. Ma ktoś pomysł dlaczego tak jest ?
    Obudowę zrobiłem sam, budowałem ją bardzo długo, weekendami ok. 4 tyg. Może jeszcze kilka fotek:
    Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick
    Pozdrawiam Nowakus.
    atom1477
    Poziom 43  
    Bardzo ładna obudowa.
    Piski mogą wynikać z elektrody, ale raczej bym stawiał na nieodpowiednio działające sprzężenie zwrotne (nieodpowiednio skompensowane częstotliwościowo).
    nowakus
    Poziom 19  
    To może jednak ten przekładnik toroidalny jest lipny?? Mam nawinięty drugi na EF20 z 3F3, ale jak robiłem testy na Uzas=50V, bez R36, to ich działanie było identyczne, przebiegi, osiągane prądy więc stwierdziłem że zostanę przy TN19. Warto przekładać przekładniki i spróbować jeszcze raz??