Witam. Chciałem was zapytac jesli ktos jeszcze sledzi ten temat (oczywiscie tych co już jakiś czas smarzą tą spawarką elektrody) o jedną rzecz a mianowicie usterkowość tego projektu...na jakmi jest poziomie idiotoodporna bo w cenie 300 zl sa mma made in china po tyle ze tam to loteria i parametry raczej wyssane nawet chyba nie z palca.
W jakiej cenie bym sie zmieścił ze zrobieniem tego inwetora nie liczac obudowy kabli gniazd i i innych zewnetrznych detali...oczywiście wartość satysfakcji zrobienia czegoś osobiście jest niewyliczalna😝
Koszty są trudne do określenia bo dużo rzeczy trzeba wykonać samemu. A każdy inaczej liczy swoją pracę.
Bez oscyloskopu będzie ciężko. Myślę że osoba nie posiadająca nigdy oscyloskopu nie uruchomi tego. Bo taka osoba skoro nie posiada oscyloskopu to nie jest elektronikiem.
Co innego elektronik nie posiadający oscyloskopu bo np. go sprzedał albo pożyczył komuś.
@w_mirek Panie Mirku
finalizuję w końcu moją spawareczkę(w maju ma pracować przy moim ogrodzeniu na działce 😁). Jestem na etapie intensywnego "upychania" poszczególnych modułów do obudowy Sama obudowa wykonana na bazie płyt textolitowych Pierwsze pytanie - da radę zrealizować na dwu gniazdach prądowych wersję MMA +TIG? Mam/przewiduję taki jak poniżej, zestaw gniazd na płytę czołową
https://obrazki.elektroda.pl/8321524700_1552897240_thumb.jpg Będę wdzięczny za odpowiedź/podpowiedź/sugestie - jak to ew. fizycznie zrealizować. W spawarkach prezentowanych np. w "Obi", spawarki Pirotec-a właśnie na takim zestawie gniazd, są realizowane.
Pytanie drugie - jak fizycznie/praktycznie rozwiązać uziemienie(masę), dla trafa "TIG-owego" w przypadku rozbudowy spawarki o tę funkcjonalność?
Panie Mirku - pewnie i Pan ma wiele racji - w poście #329 kol. kamatssu znalazłem wymienionego PDF-a chociaż ... jego wydruk leży na moim warsztacie 😀
Nie mam doświadczenia z dużymi prądami(tu spawarki) stąd moje może i infantylne zapytanie 🤗 W moim poście wyżej "zapodałem" foto z czterema gniazdami. Doprecyzuję ... czy tam, zaprezentowane gniazdo drugie od prawej, może zostać wykorzystane zarówno do podania gazu jak i sygnału "TIG -" z rysunku 7 strona.19 EdW wymienionej przez Pana publikacji?
W tymże wydaniu też na stronie 20 napisano:
Spoiler:
Rdzeń musi być
uziemiony do korpusu spawarki za pomocą
dobrze kontaktującej sprężyny. Można rów-
nież skorzystać z rozwiązań p. Stanisława
Krasickiego z „Elektroniki Praktycznej”
10/2006.
Nie mam dostępu do wymienionego rocznika EP. Stąd moje nieśmiałe pytanie/prośba ... o sugestię praktycznego rozwiązania. Będę wdzięczny za każdą pomoc 😉
Ps. Panie Mirku - no tak - art. z EP"zapodanego" przez kol. Lechoo) jeszcze nie "wyhaczyłem" ... moje przeoczenie 😋
Czyli jednak ... dwa gniazda minusowe i jedno plusowe 😋
... a tak liczyłem na to, że uda wygospodarować się sensownie miejsca - na "czołowej" 🤗 No trudno, przeżyję...
Panowie - kto ma aktualny namiar na firmę, która sprzeda ilość taśmy miedzianej, do nawinięcia naszych transformatorów? "Omeilowałem" z sześć firm, i w każdej albo brak/albo min.500kg/albo brak odpowiedzi ...
Wiele jest pytań o przeróbkę tej lub podobnej spawarki jako miga. Najprostszy sposób to zmiana przekładni transformatora na 1/4 dla prądów w granicach 120 do 160 a lub 1/5 dla prądów znacznie mniejszych. Wypraktykowane z sukcesem. Jakość spawu poprawia bardzo odpowiedni dławik. Ja stosuję dławik otwarty wykonany z blachy transformatorowej. Jakość spoiny jest bardzo dobra.
Witam. Do LDAWID. Zostało mi trochę taśmy na pierwotne 35mm/0.15mm i na wtórne 40mm/0.5mm
na 2 trafa wystarczy. O ile jeszcze potrzebujesz. Nie było mnie przez spory czas i tu nie zaglądałem.
Wiele jest pytań o przeróbkę tej lub podobnej spawarki jako miga. Najprostszy sposób to zmiana przekładni transformatora na 1/4 dla prądów w granicach 120 do 160 a lub 1/5 dla prądów znacznie mniejszych. Wypraktykowane z sukcesem. Jakość spawu poprawia bardzo odpowiedni dławik. Ja stosuję dławik otwarty wykonany z blachy transformatorowej. Jakość spoiny jest bardzo dobra.
MIG ma inaczej kontrolę - stabilizowane sprzężeniem jest napięcie wtórne, nie prąd - ten musi być tylko ograniczany od góry, dla uniknięcia wysadzenia kluczy przy zwarciu palnika.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia, wszystkim przyjaciołom i znajomym życzę wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia!
Przedstawiam usprawnienie sterownika GAZ - JONIZATOR.
Metoda wykonania płytki to termo transfer, montaż elementów mieszany.
Załączanie jonizatora podobnie jak w profesjonalnych spawarkach może być opóźniane w zakresie 0-3 sek. od startu przepływu gazu, oraz wyłączenie jonizatora po ustawionym czasie 1-6 sek. Zakresy regulacji czasów mogą być zmienione poprzez zmianę wartości elementów:
Gaz;
STOP- C5 ; R7 ; PD1
Jonizator;
START- C7 ; PD2
STOP- R23; PD3 ; C10
Po zajarzeniu łuku spawalniczego podawanie WN na elektrodę nie jest wymagane, łuk w osłonie gazu jest odpowiednio stabilny i długi. Układ regulacji czasu podawania gazu po zakończeniu spawania niezmieniony taki jak w opisie spawarki 1-11 sek. Zastosowałem też optyczną sygnalizację działania tych funkcji za pomocą LED, usprawnienia te pozwalają osiągnąć łatwą wzrokową kontrolę działania sterownika. Uzyskane spoiny są wysokiej jakości (czystości).
W testach jest układ TIG - PULSE oddzielny układ sterowania prądem do precyzyjnego spawania cienkich elementów.
Chciałem dodać że metoda uruchamiania tego typu urządzeń przy zaniżonym napięciu jak proponują niektórzy koledzy moim zdaniem nie jest całkowicie poprawna i można ją stosować w początkowej fazie uruchamiania dlatego że w rzeczywistości urządzenie będzie działać poprawnie przy zaniżonym napięciu a po podłączeniu pod pełne napięcie i obciążeniu pełnym prądem mogą spalić się tranzystory w wyniku mocniejszego działania efektu Millera, oscylacji itp.
W tego typu urządzeniach głównym problemem jest przełączanie dużych prądów przy wysokich napięciach a nie samych dużych prądów przy dowolnych napięciach.
Poprawnie byłoby moim zdaniem w szereg z dodatnim biegunem zasilania 325 V włączyć rezystancję o wartości ograniczającej moc np. do 100W. Później można tę rezystancję zmniejszać uzyskując ograniczenie np. 500W, 1kW następnie 2kW itd.
Mogą służyć do tego np. ogrzewacze elektryczne z możliwie krótkimi przewodami. Jeśli nic się nie spaliło następnie włączyć rezystancję za częścią baterii kondensatorów i za tą rezystancją dać niewielki kondensator np. o wartości 47µF/400V i kontynuować uruchamianie.
Z + tego kondensatora będą podłączone kolektory tranzystorów IGBT . Gdy poprzednie próby wyjdą pomyślnie włączyć za oporem ograniczającym 100µF, później 220µF/400V, 470µF itd. Jeżeli wszystko ok, zmniejszyć opór ograniczający aż do uzyskania zadowalających rezultatów.