Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwerter 140A z anti stick

w_mirek 22 Mar 2010 15:54 549180 1116
  • #151 22 Mar 2010 15:54
    w_mirek
    Poziom 17  

Nóżki 8 i 5 TLP250 - rezystor ten daje obciążenie przetwornicy.
    Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:
    do:fff
    Samo dołożenie tranzystora nic nie da. Należy zmienić trafor główny, sterowanie i prostownik wyjściowy - choć ten spokojnie wytrzyma 160A.
    Pozdrowienia

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • TermoPasty.pl
  • #153 27 Mar 2010 10:54
    w_mirek
    Poziom 17  

Rezystory te maja służyć jako obciążenie przetwornicy gdy TLP nie są jeszcze zamontowane. Po sprawdzeniu napięć i przed założeniem TLP rezystory należy usunąć.
    Pozdrowienia

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

Jeszcze jedno zastosowanie tej spawarki - szybkie naładowanie akumulatora.
    Zima akumulator rozładowany - podłączamy przez rezystor 0,1Ω końcówki do akumulatora i ładujemy prądem kilkudziesięciu amper - zależnie od pojemności akumulatora.Zwracajmy uwagę by nie przekroczyć 2,4V na ogniwo.
    Pozdrowienia

• #154 28 Mar 2010 20:12
    AndrzejSB1
    Poziom 12  

Uwaga! Pytałem W_MIRKA o TIG-a i jest finał.
    Wszystkich zachęcam do wykonania tej spawarki "bo" naprawdę warto.
    Swojej używam dłuższy czas i spawareczka smaży aż miło, drugą chciałbym poskładać solidniej nawet z przesadą na wszelki wypadek jako TIG i używać tylko w warsztacie z wózeczkiem na kółeczkach, butlą itd. Dla mnie parametry w sam raz jakość i łatwość spawania bez zarzutów z dobrą elektrodą pierwsza klasa. Spawałem inwerterami ESAB 160A i nie widzę różnicy, jeśli trzeba zapłacić ok 4 tys. wybór jest oczywisty, tańszym konstrukcjom nie ufam (Chiny) a tę sam naprawię w razie usterki. Obecna spawareczka nie miała żadnych niepokojących objawów, działa jak na początku jedyna awaria jaką miałem to poluzował się przewód masowy we wtyku (docisk imbusową śrubką).

Jeśli chodzi o moc to oczywiście 140A to 140A a nie 160A nie łapać za słowa.

• TermoPasty.pl
  • #155 29 Mar 2010 21:41
    bastek201991
    Poziom 15  

Dziś podłączyłem 230V po chwili zadziałał przekaźnik to chyba dobrze ?
    W dokumentacji pisze:
    1.Sprawdzamy napięcie 12V gdzie go sprawdzić miedzy jakimi punktami?
    2.Czy tam gdzie pisze pp2 i pp1 mają by z zworki czy tylko wyprowadzone piny do pomiaru
    3.Jak sprawdzić napięcie i częstotliwość na przetwornicy miedzy czym a czym ?4. Pisze poprzez zwarcie 12V sprawdzamy anti stick gdzie i które 12 V zewrzeć.
    Proszę wytłumaczyć to w miarę łopatologicznie nie jestem elektronikiem ale jakiś tam podstawy mam

• #156 30 Mar 2010 08:20
    w_mirek
    Poziom 17  

Przekaźnik ma się włączać po chwili, działa układ opóźniający - likwidujący udar prądowy ładowania elektrolitów. Napięcie 12V jest jedno, wyjście układu US7 i służy do zasilania całego układu sterowania. PP1 i PP2 są punktami pomiarowymi i tam podłączamy oscyloskop. Na PP2 mierzymy również częstotliwość 50kHz którą ustawiamy PR - R28. Napięcia wytworzone przez przetwornicę pomocniczą, zasilającą sterowniki TLP250 mierzymy na kondensatorach - C17, C18, C19 i C20, powinny wynosić -5V i +15V. W przypadku sprawdzania układu anti stick należy zwierać punkty 9 i 10 a zabezpieczenia termicznego 15 i12.
    Pozdrowienia
    A przy okazji co ludzie potrafią:

• #157 30 Mar 2010 14:36
    nadyb
    Poziom 16  

Witam! Zamierzam wykonać tą spawareczkę i mam pytanie. Czy można zastosować rdzeń e71 z materiału 3c92 a jeśli tak to czy trzeba przeliczyć druty. który jest lepszy?

• #158 30 Mar 2010 17:15
    bastek201991
    Poziom 15  

ustawiłem częstotliwość 50kHz w punkcie PP2 i pomierzyłem (1 raz oscyloskopem wyszło coś takiego
    i filmik z działania w momencie gdy podłączam napięcie do sieci zapala się 1 dioda a po czasie gdy przekaźnik zaskoczy zapala się 2 dioda czy tak ma być ? trochę grzeje się stabilizator. jaki max prąd ma wychodzić z stabilizatora tego koło trafo zasilającego ?

http://www.youtube.com/watch?v=fs4rw-mYjZY

• #159 31 Mar 2010 08:48
    w_mirek
    Poziom 17  

do: nadyb - ferryt 3C92 ma mniejszą przenikalność niż 3C90 więc będziesz musiał dać więcej zwojów.
    do: bastek - z oscylogramu widać że oscyloskop masz podłączony bez sondy lub przez nieskompensowaną sondę - w tym miejscu ma być idealny prostokąt. Skoro zapala się druga dioda to działa Ci termik lub albo antistick - zewrzyj punkty o których była mowa.
    Pozdrowienia

• #160 31 Mar 2010 13:05
    bastek201991
    Poziom 15  

Dioda termika działa poprawnie gdy rozewrze przewody zapala się. Gdy podłączę spawarkę do sieci zapala się 1 dioda.dioda termika się nie pali ponieważ przewody są zwarte,gdy zadziała przekaźnik zapala się dioda gdy zewrę przewody 9-10 to gaśnie tak ma być /?
    A co do przebiegów był to oscyloskop analogowy na przewodzie pomiarowym chyba się to nazywa sonda pisało 1x 10x. oscyloskop jest szkolny 1kanałowy nauczyciel mówił że te odkształcenia pewnie są spowodowane jakimiś pojemnościami. Napięcia na przetwornicy ok.Gdzie pomierzyć częstotliwość przetwornicy na jakich punktach ?
    Dziękuje za wszelką pomoc .

• #161 31 Mar 2010 13:23
    w_mirek
    Poziom 17  

Częstotliwość przetwornicy zasilającej TLP można zmierzyć na bramce T7, ale jeśli napięcia są prawidłowe to nie ma to większego znaczenia.
    Z reguły sondy oscyloskopowe zawierają trymer do regulacji kompensacji a często oscyloskop posiada wyjście sygnału prostokątnego do kalibracji, podłączyć sondę do tego wyjścia lub do punktu PP2 i tak regulować trymerem by osiągnąć przebieg zbliżony jak najbardziej do prostokątnego.
    Dioda działa prawidłowo gdyż jak pojawi się napięcie na wyjściu to tranzystor CNY17 zacznie przewodzić i zewrze punkty 9 i 10.
    Pozdrowienia

• #163 14 Kwi 2010 22:25
    wlodek118
    Poziom 12  

Czasem łatwiej o rdzeń z uszkodzonego stycznika, transformatora niż ferrytowy. Jaki jest przekrój rdzenia, ilośc zwoi takiego dławika?
    Chyba taka konstrukcja dławika jest źródłem zakłóceń, rdzeń ferrytowy ze szczeliną pod tym względem jest lepszy.

• #164 15 Kwi 2010 08:00
    w_mirek
    Poziom 17  

Wcześniej jest pokazany na dwóch rdzeniach "I" od stycznika. A ten ma 12 zwojów na połówce rdzenia U - zwijanego o przekroju 8cm². Zakłócenia nie maja tu większego znaczenia.

• #165 15 Kwi 2010 21:14
    bastek201991
    Poziom 15  

Trzeci raz nawijam trafo za 3 połówka pękła.Gdzie można kupić te większe rdzenie >?

• #166 16 Kwi 2010 23:28
    bastek201991
    Poziom 15  

Czy zamiast rdzenia e71 można dać e 80 ?

• #167 17 Kwi 2010 08:56
    w_mirek
    Poziom 17  

Trzeci raz Ci połówka pękła?. Jeśli uzwojenie wyszło zbyt grube, nie wbijamy go na rdzeń bo skończy się tak jak wyszło. Po włożeniu do środka odpowiedniego klocka, ściskamy uzwojenie z umiarem - poprzez twarde przekładki - w imadle, zakrapiamy lakierem i czekamy do wyschnięcia i tak uformowane zakładamy na rdzeń. Jak robimy to rozsądnie to się przeważnie udaje założyć uzwojenie bezproblemowo. O rdzeniu E80 pisał wcześniej Lechoo.
    Pozdrowienia

• #168 18 Kwi 2010 13:15
    bastek201991
    Poziom 15  

Nie za 3 razem pękła Z mojej winy na środkowej kolumnie dostało się kawałek izolacji ja nie wiedząc o tym skręciłem to no i pękło. Klocek był za miękki i rogi ścięło.

• #169 21 Kwi 2010 17:56
    HIBERNATUS
    Poziom 10  

Panie Mirku ! Proszę uprzejmię o podanie parametrów dławika antyzakłóceniowego ( sieciowego ) i sposobu jego wykonania. Proszę również o wyczerpującą informację , jakich zmian należy dokonać w spawarce aby można było uzyskać prąd spawania 160A. Proszę o informację w jaki sposób przylutował Pan skutecznie płaskowniki miedziane ( szyny zbiorcze ) do płytki drukowanej ( nie uszkodzając druku )

• #170 21 Kwi 2010 18:31
    eurotips
    Poziom 35  

Właśnie stałem się szczęsliwym posiadaczem garażu w którym mam do dyspozycji 1-fazową instalację z bezpiecznikiem wejściowym 16A.
    Czy tą spawarkę ta instalacja pociągnie? bo mam do pospawania to i owo,
    ale nie chciałbym na darmo robić spawarki z której nie będę mógł korzystać.

• #171 22 Kwi 2010 17:37
    w_mirek
    Poziom 17  

Dławik przeciwzakłóceniowy to dwa uzwojenia liczące kilka do kilkunastu zwojów drutu o przekroju kilku mm² na rdzeniu pierścieniowym o wysokiej przenikalności. Lutowanie płaskowników do folii na laminacie - pocynować płaskownik i lutować lutownicą o dużej masie grota a niezbyt wysokiej temperaturze - stosuję taką jak do rynien. Lutowanie na płytkach drukowanych elementów o większej masie lutownicami o małej pojemności cieplnej a wysokiej temperaturze grota powoduje natychmiastowe odparzenie folii. Bez sensu jest lutowanie płytek lutownicami transformatorowymi - maja b. wysoką temperaturę.
    Nie robiłem prób przy 160A - wydaje mi się że układ "pociągnie" należy zmniejszyć indukcyjność transformatora głównego - rdzeń nie powinien się jeszcze nasycić ale było by lepiej wykonać transformator na dwóch kompletach rdzeni E80 - większe okno można dać grubsze druty i taśmę.

Mój egzemplarz spawarki jest wyposażony w dwa bezpieczniki S 16A (używane również jako wyłącznik) i nie wyłączają się.

• #172 22 Kwi 2010 20:44
    eurotips
    Poziom 35  

w_mirek napisał:
    ...Mój egzemplarz spawarki jest wyposażony w dwa bezpieczniki S 16A (używane również jako wyłącznik) i nie wyłączają się.

No to w takim razie nic tylko czekać na jakąś Promocję :D
    Chodzi mi oczywiście o pcb ale te trafa sterujące to też nie warto samemu kombinować skoro można kupić gotowe

• #173 25 Kwi 2010 21:22
    HIBERNATUS
    Poziom 10  

Proszę Pana Mirka o informację gdzie można nabyć profile aluminiowe przedstawione na zdjęciu wykonanej spawarki ( mają one grubą stopę - domniemywam , że około 10 mm ). Profile przedstawione na zdjęciu nie odpowiadają wymiarom i kształtowi profili A4726 ( sprawdzałem to dokładnie w Internecie ).

• #174 26 Kwi 2010 10:13
    w_mirek
    Poziom 17  

To jest profil A4726 - kupowany był (z metra) w hurtowni aluminium Agroma, Wrocław. Profil ten posiada zgrubienie w środkowej części - po przecięciu tworzy to grubsza stopę.
    Pozdrowienia

• #175 26 Kwi 2010 14:50
    robnon01
    Poziom 11  

Ma ktoś namiary na taśmę miedzianą?

• #179 28 Kwi 2010 12:33
    nadyb
    Poziom 16  

Też zastanawiam się jak podnieść moc tej spawarki ale nie wiem dokładnie od czego zależy:) szukam i szukam ale niczego konkretnego o inwerterach się nie dowiedziałem. Rozumiem, że nie możemy przekroczyć indukcji B=320mT
    Dla 18zwojów pierwotnego (6wtórnego) wychodzi:
    L=3,5mH
    Im=928
    B=264
    Może tak być??

EDYTA

Już kupiłem większość części ale mam pytania:

Tranzystory HGTG30N60A4D to dobry zakup?? Kosztowały mnie 13zł/szt
    Kupiłem także 5x330uF- taniej niż 3x470uF, rdzenie e71 3c85- na trafo i dławik.

Stoję przed zakupem diod wyjściowych i się zastanawiam nad:
    BYV72EW-200
    60APU04 - 60A 50ns
    STTH6002CW 60A 22ns - drogie nie wiem czy to się wykorzysta
    Które wybrać?

Chciałbym uzyskać te 160A więc proszę o pomoc i instrukcję jak nawinąć rdzeń i dławik na e71 - jaka szczelina?

Dla zainteresowanych powiem, że na kupno wszystkich części wydałem około 330zł - jeszcze diody kable obudowa i kilka bzdetów

I jeszcze pytania:
    Kable prądowe 25mm2? Gdzie można tanio kupić uchwyt elektrody, zacisk masowy i złącza?

• #180 14 Maj 2010 17:26
    w_mirek
    Poziom 17  

Właściwie to chciałbyś by specjalnie dla Ciebie opracować nowe urządzenie. Jeśli w dokumentacji są konkretne elementy to zakup innych powinieneś dobrze sam przemyśleć. Przed zadaniem pytań zapoznaj się przynajmniej przeglądając cały temat i tematy podobne na Elektrodzie.
    W tym konkretnym przypadku nie schodził bym z indukcyjnością poniżej 4,2mH.
    Przy zmianach musisz wziąć pod uwagę tolerancję napięcia sieci + - 10% oraz temperatury w jakich będzie pracować urządzenie - latem, np. w garażu temperatura może osiągnąć 40C
    Na obrazku czerwona linią pokazane jest jak nieliniowo kształtuje się prąd przy nasyceniu rdzenia. Stopniowo zwiększając obciążenie, oglądamy przebieg na przekładniku, jeśli prąd zaczyna się tak kształtować to znaczy że wchodzimy w nasycenie i dalsze zwiększanie obciążenia doprowadzi do zniszczenia tranzystorów.
    Zachęcam wszystkich do prób własnych co przyniesie na pewno więcej zadowolenia a przy tym się wiele nauczymy.