Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwerter 140A z anti stick

w_mirek 14 Gru 2008 12:57 559233 1125
    w_mirek
    Poziom 17  
    Z tego co wiem firmy stosujące tranzystory IGBT równolegle dobierają je ze względu na parametry. W amatorskich konstrukcjach nie ma możliwości.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    lechoo
    Poziom 39  
    Ja mam jeszcze takie pytanie do Autora - czy robiłeś próby z transformatorem sterującym zamiast transoptorów TLP?
    Jest to dosyć popularne rozwiązanie zarówno wśród producentów, jak i amatorów budujących spawarki. Zawsze trochę by to uprościło konstrukcję i obniżyło koszty...
    tplewa
    Poziom 38  
    lechoo napisał:
    Ja mam jeszcze takie pytanie do Autora - czy robiłeś próby z transformatorem sterującym zamiast transoptorów TLP?
    Jest to dosyć popularne rozwiązanie zarówno wśród producentów, jak i amatorów budujących spawarki. Zawsze trochę by to uprościło konstrukcję i obniżyło koszty...

Kwestia podejscia nie zawsze trafo jest ciekawszym rozwiazaniem. Wielu elektronikow jak ma nawinac trafo lub wykonac jakies elementy indukcyjne dostaje drgawek :) Ot chocby tez mam ten syndrom - owszem jak nie ma wyjscia to wykonam, ale nie nalezy to do najmilszych zajec przynajmniej dla mnie - wiec jesli jest mozliwosc wole kupic juz gotowe trafo lub zastapic je jakas alternatywa (o ile istnieje taka mozliwosc).
  • IGE-XAOIGE-XAO
    w_mirek
    Poziom 17  
    @ LECHOO
    Próbowałem, ale wydawało mi się że czas wyłączenia jest dłuższy niż z układem TLP250. Koszt zaś z TLP jest wyższy o parę zł co w konstrukcji amatorskiej jest bez znaczenia, a poza tym ta konstrukcja jest "czystsza" układowo.
    @ TPLEWA
    Transformator występuje i tu i tu.
    Pozdrowienia
    satanistik
    Poziom 27  
    Jestem zainteresowany budową spawarki, ale nie mam możliwości wykonania lutu twardego tej blachy miedzianej z powodu braku palnika. Czy była by możliwość rozszerzenia oferty o ten element?
    lechoo
    Poziom 39  
    @w_mirek
    Ja robiłem pomiary takiego transformatorka, ogólnie nie było tak źle, tylko czas opadania wydłużał się wraz ze zmniejszaniem wypełnienia:
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic740626-299.html
    Może byłoby lepiej gdybym użył innego tranzystora do sterowania transformatorem po stronie pierwotnej, użyty przeze mnie podczas prób IRFZ44N do demonów szybkości raczej nie należy...

@satanistik
    Pod tym adresem:
    -> http://www.mkolor.pl/sklep/
    jest sklep internetowy, w którym możesz kupić taśmę Cu 0,50x35mm, idealną do wykonania powyższej spawarki.
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    lechoo napisał:
    @w_mirek
    Ja robiłem pomiary takiego transformatorka, ogólnie nie było tak źle, tylko czas opadania wydłużał się wraz ze zmniejszaniem wypełnienia:
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic740626-299.html
    Może byłoby lepiej gdybym użył innego tranzystora do sterowania transformatorem po stronie pierwotnej, użyty przeze mnie podczas prób IRFZ44N do demonów szybkości raczej nie należy...

@satanistik
    Pod tym adresem:
    -> http://www.mkolor.pl/sklep/
    jest sklep internetowy, w którym możesz kupić taśmę Cu 0,50x35mm, idealną do wykonania powyższej spawarki.

Nie będzie przeszkadzać 5mm.luzu w oknie rdzenia dławika?
    -RoMan-
    Poziom 42  
    -> lechoo

Co do transformatorów sterujących - nieśmiało przypomnę wyniki uzyskane na rdzeniu z materiału 3E5: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5629240#5629240
    A mam jeszcze rdzenie z 3E6 :)
    lechoo
    Poziom 39  
    A co Roman sądzisz o rdzeniach z materiału 3C11? Nadają się Twoim zdaniem na przekładniki i transformatory sterujące? Posiadam rdzenie TN16 z takiego materiału i szkoda żeby się miały zmarnować...
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Na pewno nadaje się bardziej niż 3C90 czy 3F3 ale do 3E5 mu daleko. A 3E6 to już kosmos.
    w_mirek
    Poziom 17  
    Chyba zbyt optymistycznie oceniasz 3E5 i 3E6 - to nie są materiały przeznaczone do pracy przy większej mocy i częstotliwościach powyżej 30kHz.
    Pozdrowienia
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Mowa o transformatorach sterujących a nie o transformatorach mocy. Co do częstotliwości - bardzo grubo się mylisz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5629240#5629240
    -RoMan-
    Poziom 42  
    -> w_mirek

Widzę, że żadne krzyki i płacze nie przekonają Cię, że czarne jest czarne a białe jest białe. Nieważne, że na rdzeniu z typowego materiału mocy uzyskuje się czas narastania rzędu setek ns a na 3E5 rzędu 40 ns. Liczy się tylko i wyłącznie Twoje, niepoparte niczym przekonanie.
    Również producent materiału nie zna się na niczym i opisuje zastosowanie 3E5 jak m.in. "A high permeability material optimized for use in wideband transformers" zupełnie bezpodstawnie.

-> filipcio

Spokojnie - zobacz na podanego linka - rozjaśni się.
    lechoo
    Poziom 39  
    @Roman
    Zauważ, że w podanym przez Ciebie linku pomiar był wykonany bez obciążenia... Kilka postów poniżej w tamtym wątku jest kolejny pomiar z podłączonymi tranzystorami i czas narastania wydłużył się 10-krotnie.
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Jasne. Ale tu jest też duża rola driverów. Wstaw w ten sam układ transformator na rdzeniu z materiału mocy i nie poradzisz sobie z indukcyjnością rozproszenia i oscylacjami.

Dzięki dużej przenikalności masz lepszy stosunek indukcyjności własnej do rozproszenia. Dzięki stosowaniu materiału stratnego masz dobrze tłumione oscylacje. Widzisz jakikolwiek minus tego rozwiązania? Nawet cena nie wchodzi w grę, bo TX25-3E5 jest w identycznej cenie jak TN25-3F3. Dopiero TX22-3E6 jest droższy.
    w_mirek
    Poziom 17  
    Popatrzcie na te wykresy:
    Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick
    Jak widać przenikalność dla materiału 3E25 zaczyna już spadać przy 20kHz, na drugim gdzie zastosowanie jest do filtrów - praca bezprądowa.
    Z innych danych zawartych w katalogu Ferroxcube wynika iż przenikalność 3E5 bardzo silnie zależy od natężenia pola - nie odważył bym się stosować tych rdzeni do pracy powyżej 20kHz i bez szczeliny, nawet przy minimalnych obciążeniach.
    Życzę wszystkim forumowiczom Wesołych Świąt i udanych konstrukcji w Nowym Roku.
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Zajrzysz wreszcie do linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5629240#5629240 ? Rozumiesz napis "A high permeability material optimized for use in wideband transformers" czy mam Ci go przetłumaczyć?
    arch_x
    Poziom 20  
    =>w_mirek
    Skala wykresów jest w MHz i 2 x 10^(-1)MHz to 200KHz, a nie 20kHz...

Lechoo napisał :
    Cytat:
    Zauważ, że w podanym przez Ciebie linku pomiar był wykonany bez obciążenia... Kilka postów poniżej w tamtym wątku jest kolejny pomiar z podłączonymi tranzystorami i czas narastania wydłużył się 10-krotnie

Tylko, że tych tranzystorów było w tamtym wątku 8(pełny mostek), po 2 IGBTy, parami w każdej gałęzi, dlatego czasy tak się wydłużyły. Tutaj mamy tylko 2 tranzystory do których z powodzeniem wystarczy jeden transformatorek sterujący. Używanie do dwu tranzystorów w forwardzie - specjalizowanych driverów i w efekcie do nich dodatkowych zasilaczy to moim skromnym zdaniem, trochę przerost formy nad treścią. Spokojnie wystarczyłby np TX25 lub TN16 z wysokim AL.
    Na TX25 można maksymalnie nawinąć do 85 zwojów kynarem 0,1 co z nadmiarem wystarczy do wykonania takiego transformatorka. Przeciętnie wystarczy od 20 do 50 zwojów :
    Spawarka inwerter 140A z anti stick

Ten rdzeń na fotce powyżej to wymontowany przekładnik z zasilacza Compaqa dużej mocy. Rdzeń to TN16, przekładnia 1:250, AL=3.156, steruje UC3843.
    Pozdrawiam.
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Do uzyskania takiego AL na tak małym rdzeniu jest konieczny materiał o ui powyżej 5000 - czyli po raz kolejny materiał serii 3Exx a nie 3Cxx. Ale ja się przecież na ferrytach nie znam.
    w_mirek
    Poziom 17  
    Szerokopasmowy transformator rozumiem że może pracować nawet przy kilkuset MHz - kiedyś robiłem próby (pracując jeszcze w Diorze)- i właśnie przy bardzo wysokich częstotliwościach pracują dobrze w transformatorach szerokopasmowych rdzenie o wysokiej przenikalności. Wymieniłem jeden z wykresów przez pomyłkę wstawiłem ten sam. Spadek przenikalności 3E5 zaczyna się przy (może przesadziłem 20kHz ) 50kHz a dla 3C90 przy 800kHz a zauważmy że rdzenie 3C90 przeznaczone są do pracy do 200kHz.
    Pozdrowienia
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Diora nie produkuje nic sensownego od lat kilkunastu. W tym czasie "troszkę" w ferrytach się zmieniło. Za czasów schyłkowej Diory szczytem marzeń był materiał 3C8x. Na dokładkę Diora, jak sama nazwa wskazuje, zajmowała się odbiornikami radiowymi a nie spawarkami inwertorowymi.

W podanym linku, którego tak unikasz, masz _aktualniejsze_ wyniki konkretnych działań w konkretnym temacie.

Dziwi mnie Twoje uparte brnięcie w temacie, o którym pojęcie masz zerowe.
    w_mirek
    Poziom 17  
    @RoMan
    Twoje złośliwości są nie na miejscu. Jeśli chcesz wiedzieć to Diora miała opracowana spawarkę inwerterową (ja przy niej nie pracowałem). A rdzenie 3E5 I 3E6 znajdują się już w katalogu Philpsa z 1992r tak że nie jest to żadna nowość.
    Pozdrowienia
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Ręce opadają - Diora wiodącym producentem spawarek...
    wikingc1
    Poziom 18  
    Witam.
    Poważnie myślę nad budową tej spawarki. I mam pytanie odnośnie dławika, chcę go wykonać jak najmniejszym kosztem i myślę nad dławikiem na rdzeniu z blach ( z jakiegoś transformatora) lub powietrznego, I nawinięciu licą. Jak myślicie jakie wymiary rdzenia, jaka szczelina, ile zwojów?
    Pozdrawiam.
    w_mirek
    Poziom 17  
    @RoMan
    Nigdzie nie pisałem że Diora produkowała spawarki, podałem jako ciekawostkę że taka spawarka była opracowana.

Dodano po 13 [minuty]:

@ wiking1c
    W jednej ze spawarek widziałem dławik nawinięty na rdzeniu z blach transformatorowych EI 80 o przekroju około 10cmkw taśmą miedzianą. Okna rdzeni EI są stosunkowo małe więc upchnięcie licy o odpowiednim przekroju jest dość trudne ale powinno się udać ( w przypadku braku taśmy) dość grubymi drutami np.Φ2. Można spotkać również rozwiązania gdzie uzwojenie dławika nawinięte jest na jednej połówce rdzenia U.
    Pozdrowienia
    Sobota
    Poziom 26  
    Czy taka spawarka jest dużo lepsza pod względem wykonania i "bebechów" od spawarek w tej samej cenie w markecie budowlany. Jak jeśli chodzi o spawanie?
    w_mirek
    Poziom 17  
    Na pewno jest lepsza od spawarek transformatorowych które są marketach po 400 - 500zł. Łuk jest stabilny i nawet taki kiepski spawacz jak ja spawa bez większych problemów. A żeby się więcej dowiedzieć na temat spawarek inwerterowych poczytaj na elektrodzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic745942.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic740626-299.html
    oraz inne opracowania.
    Pozdrowienia