Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwerter 140A z anti stick

w_mirek 12 Sty 2009 13:23 568389 1125
 • #61
  paweł1968
  Poziom 15  
  Podoba mi się ten projekt i jestem zainteresowany wykonaniem ,mam pytanie ,czy zamiast BYV72EW-200 mogę zastosować diodę BYV255V200 (2X100A) , jeśli tak to czy starczy jedna (takie mam)
 • HelukabelHelukabel
 • #62
  w_mirek
  Poziom 17  
  Tak, diodę BYV255/200 można z powodzeniem zastosować wystarczy 1szt. Tylko należy nie zapomnieć o radiatorze. I jeszcze jedna uwaga co do wszystkich radiatorów - tak powinny być umieszczone by powietrze z wentylatora przepływało wzdłuż żeberek.
 • #63
  ffff
  Poziom 16  
  Mam pare pytań do kolegi w_mirek a wiec
  jaka jest wartość VDR warystora jak mniemam
  przekładki pomiędzy dławik e65 te 4mm są na wszystkich kolumnach czy trzeba szlifować ?
  jaka średnica koszulki izolacyjnej trafa e71 jestem kiepski z matmy.
  d 24 ma podkładkę izolacyjną a d23 nie ? tak ma być ?
  termik ma jakies oznaczenia ?
  Proszę o odpowiedz

  Dodano po 1 [minuty]:

  I jeszcze jedno e71 może być z materiału 3f3
 • #64
  w_mirek
  Poziom 17  
  Tylko jedna dioda jest izolowana, druga jest na potencjale radiatora - nie ma potrzeby izolować. Z zastosowaniem rdzenia z materiału 3F3 nie powinno być problemu ale jest droższy niż 3C90. varystor powinien być na napięcie 130-150V. Rozumiem że chodzi o koszulkę zakładana na przewód uzwojenia pierwotnego - zastosowałem koszulkę szklano silikonową Φwewn-3mm (jest nieco rozciągliwa). Szczelina 4mm na wszystkich kolumnach - przekładki.
  Pozdrowienia
 • HelukabelHelukabel
 • #66
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Rdzeń z materiału 3F3 będzie miał mniejsze straty własne - czyli będzie się mniej grzał od rdzenia z 3C90. A różnica w cenie to kilka PLN - bez znaczenia.
 • #67
  ffff
  Poziom 16  
  Witam znowu mam pytanko do autora, chodzi o dławik nie moge zmiescić więcej niż 7 zw taśmy a potrzeba 8 czy to wielki problem . Nasyci się czy nie ?
 • #68
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Wręcz przeciwnie - przy mniejszej ilości zwojów prąd nasycenia będzie wyższy.
 • #70
  MARIUSZ R
  Poziom 28  
  Z opisu spawarki wnioskuję że są typu nc.
 • #71
  w_mirek
  Poziom 17  
  W związku z pytaniami na PRV o elementy oznaczone na nadruku płytki jako R50, R58 i T10 - wyjaśniam iż w tym wykonaniu nie są montowane - będą wykorzystane w TIG który chcę już niedługo przedstawić. Dobre termiki można wydłubać ze starego pakietu akumulatorów od telefonu NOKIA oznaczone jako KLIXON. W tym układzie wejście na termik jest z przerzutnikiem więc można zastosować odpowiedni pozystor lub po odwróceniu polaryzacji termistor (termistor jako R21) - oczywiście trzeba dobrać elementy.
  W drut do nawinięcia, izolację, koszulki, w niewielkich ilościach jakie potrzebujemy najłatwiej jest się zaopatrzyć w zakładach przewijania silników.
  Pozdrowienia
 • #72
  panterka
  Poziom 20  
  Cześć mam takie szybkie pytanie, w "Opisie spawarki" pisze:
  "Dławik wykonany jest na rdzeniu E65/32/27 3C90 ze szczeliną 4mm. Nawijamy 8zwojów
  (bez korpusu) tą samą taśmą co transformator (ze względu na szczelinę taśma może mieć
  szerokość 40mm a izolacja odpowiednio więcej) dając jako izolację dwie warstwy
  dokładnie przesyconego papieru."

  Mam korpus na rdzeń E65 to mogę na nim nawinąć uzwojenia czy dławik koniecznie musi być bez korpusu.
 • #73
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Oczywiście, że możesz użyć karkasu.

  Uważaj ze szczeliną - jeśli kupiłeś rdzeń ze szczeliną na kolumnie środkowej, to juz nie musisz robić dodatkowo na kolumnach bocznych.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Edit: taśma oczywiście 38 mm w przypadku użycia karkasu.
 • #74
  panterka
  Poziom 20  
  Taśmę mam właśnie z takich karkasów - szerokość 35mm i na izolacje uzwojeń była na nich użyta folia przezroczysta, czy nadaje się ona do izolacji uzwojeń transformatora głównego, czy wytrzyma ona napięcie. Pierwotne od wtórnego dodatkowo odizoluje też specjalnym do tego papierem z E71. Rdzeń mam bez szczeliny.
  pozdrawiam
 • #75
  Marek333
  Poziom 12  
  Witam wszystkich.
  Właśnie ukończyłem swoją pierwszą spawarkę , wykonaną według opisu kolegi w_mirka , od Niego tez nabyłem płytki drukowane.
  Uruchomienie przebiegło bez większych problemów.
  Oczywiście wielkie podziękowania dla w_mirka.
  Spawarka inwerter 140A z anti stickSpawarka inwerter 140A z anti stick
  Spawarka inwerter 140A z anti stickSpawarka inwerter 140A z anti stick
  Dodam jescze że sama spawarka bez kabli waży 5,8 Kg
  i ma wymiary 180x180x340
 • #76
  w_mirek
  Poziom 17  
  Cieszę się że moje opracowanie się sprawdziło. Ładne i staranne wykonanie spawarki.
  @ PANTERKA
  Na pewno te folie mogą być, zwróć tylko uwagę czy nie ma gdzieś przetarć i co podkreślam izolacja między pierwotnym i wtórnym musi być bardzo starannie wykonana i zachowane odstępy brzegów uzwojenia.
  Pozdrowienia
 • #79
  -RoMan-
  Poziom 42  
  1. Trzeba dowinąć te pół zwoja.
  2. Przy łącznej szczelinie 8 mm (czyli przekładka 4 mm na wszystkie kolumny) współczynnik AL dla tego rdzenia wynosi ok. 150. Dla 8 zwojów daje to indukcyjność 9.6 uH.
 • #80
  panterka
  Poziom 20  
  Właśnie mam około 8,5zw i wyszło mi 11uH, możliwa pewna niedokładność sprzętu bo mierzone na zakresie 2mH
 • #81
  -RoMan-
  Poziom 42  
  To odwiń pół zwoja - nie wolno nawijać połówek. Przy 8 zwojach będziesz miał prąd nasycenia rzędu 180A a przy 9 zwojach - rzędu 160A.
 • #82
  lechoo
  Poziom 39  
  Wielkiej tragedii przez tą połówkę zwoju raczej nie będzie, tym bardziej że to tylko dławik... Ja do swojej pierwszej prototypowej spawarki (AVT837 z przerobionym sterowaniem) przez nieuwagę nawinąłem asymetrycznie uzwojenie wtórne, jedna połówka miała pół zwoju więcej. Zorientowałem się dopiero przy dokładnych pomiarach oscyloskopem. Wcześniej wyspawałem kilkanaście elektrod 2mm prądem 60A bez żadnych fajerwerków.
 • #83
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Bądźmy profesjonalistami i nie dopuszczajmy jednak do pewnych sytuacji. Nawijanie połówek zwojów oznacza, że rdzeń będzie nierównomiernie podgrzewany stratami związanymi z przemagnesowywaniem. To jednak w grę wchodzą spore moce i nie ma sensu ryzykować, że w końcu rdzeń pęknie.
 • #84
  lechoo
  Poziom 39  
  Tak to prawda, jak coś robić to porządnie, bez żadnych prowizorek, chociaż w przypadku dławika składowa zmienna prądu przez niego płynącego jest niewielka. Dławik trochę lepiej by się "prezentował" gdyby oba jego wyprowadzenia wykonane były osiowo, a całość owinięta materiałem izolacyjnym:
  Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick
  Tak się zastanawiam jak by się spisywała jako izolacja w transformatorach spożywcza folia do pieczenia (rękaw), jak się nie mylę jest to folia PET o grubości około 20-30µm, na pewno jest odporna na wysokie temperatury.
 • #85
  fuczek
  Poziom 15  
  Czy do izolowania uzwojeń można próbować stosować folię do drukarek laserowych? Powinna być ona odporna na podwyższone temperatury (utrwalanie termiczne tonera), ale nigdzie nie mogłem znaleźć informacji na temat długoterminowej wytrzymałości termicznej/elektrycznej takiego tworzywa.
  EDIT: znalazłem kartę katalogową takiej folii - Link.
  Piszą, że jest to folia poliestrowa o grubości 125 µm stabilizowana do pracy w podwyższonej temperaturze. To może znaczyć, że jest zrobiona również z tworzywa PET, o którym wcześniej wspomniał lechoo (rękaw do pieczenia). Wg encyklopedii PET ma temperaturę mięknięcia 260°C.
 • #86
  LDAWID
  Poziom 11  
  Witam, wczoraj popełniłem zakup ,,izolacji NEN,,w Gdyni ul.Krzywoustego 8- firma Surtex. Nen 0,20 mm z ,,balota,, szer.1mb. /na wagę- 1kg=129,63 zł. Wziąłem 0,15kg co dało 19,44 zł. Wystarczy mi na trafo i dławik z zapasem, a jeszcze i zostanie. Nawiasem mówiąc, w swoim czasie zacząłem kompletować do ,,spawarki 140A własnoręcznie wykonanej,, która pojawiła się na Forum w 2006r. Pozdrawiam.
 • #87
  panterka
  Poziom 20  
  Cześć, dławik będzie miał równe 8zw, jutro zmierzę jaką będzie miał indukcyjność.

  Uruchomiłem wstępnie część sterującą, na PP2 mam przebieg o częstotliwości 48,6KHz, dojadę do 50KHz jak tylko wymienię R27 na 7,5k bo miałem tylko 7,87K.
  Częstotliwość przetwornicy na NE555 to aż 187KHz, jeśli to nie wina niższego
  napięcia zasilania, a raczej nie to któryś rezystor do skorygowania, chyba R32.

  Czy napięcie 2V ustawiane PRką - R2 ma być w punkcie "2" wychodzącym bezpośrednio na potencjometr.
 • #88
  w_mirek
  Poziom 17  
  Napięcie 2V (regulacja prądu spawania) ustawiamy wstępnie na suwaku potencjometru (pkt 2 płytki) w górnym położeniu (napięcie max). Po uruchomieniu spawarki załączamy obciążenie (kilka Ω), podłączamy woltomierz do wyjścia spawarki i ustawiamy R2 tak by napięcie na wyjściu spawarki zmieniało się w pełnym zakresie obrotu potencjometru (bez martwej strefy). Tę regulację można przeprowadzić obserwując zmiany szerokości impulsu na oscyloskopie.
  Pozdrowienia
 • #89
  melon
  Poziom 26  
  Konstrukcja spawarki tu opisanej jest wspaniała ale muszę doczepić się sposoby wentylacji.
  Stosowanie tak małych otworów jak i siatek przed wiatrakiem skutecznie zaniża sprawność wentylacji.
  Swego czasu robiłem próby z wentylatorem 120mm w obudowie komputerowej i dopiero usunięcie fabrycznych dziurek przed wentylem zapewniło swobodny przepływ powietrza.Nawet dodanie popularnego "grilla" hamuje lekko przepływ a sprawdzić to można łatwo dając za wentylator kartkę cienkiego papieru i obserwując jego wychylenie.
 • #90
  w_mirek
  Poziom 17  
  Na pewno masz rację, każda przegroda hamuje przepływ powietrza. Zastosowałem siatkę w pierwszym modelu bo prąd powietrza przedostający się przez otwory i przerywany przez wirnik wentylatora powodował "granie", a nie chciałem ruszać już płyty przedniej więc zastosowałem siatkę. Żeby osłonić jakoś wentylator, najlepiej zastosować typową osłonę składającą się z pierścieni z drutu. Słabo hamuje przepływ i nie wprowadza dodatkowych efektów dźwiękowych.
  Pozdrowienia