Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwerter 140A z anti stick

w_mirek 22 Mar 2009 21:15 560676 1125
 • #91
  melon
  Poziom 26  
  Mam jeszcze pytanie odnośnie diod wyjściowych.
  Spawarka wg opisu ma prąd do 140A, natomiast w mostku wyjściowym
  w jednym kierunku przewodzenia pracują 3 diody BYV72/200 które wg katalogu mają prąd 30A (co daje w sumie "tylko" 90A) a w drugim kierunku przewodzenia są 4 diody i w sumie 120A.
  Mogę prosić o wyjaśnienie doboru takich diod? i rozkładu prądu w nich ?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #93
  melon
  Poziom 26  
  Czyli w obudowie siedzą dwie diody każda po 30A ?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #95
  panterka
  Poziom 20  
  Cześć, jaka ma być indukcyjność transformatora głównego po stronie pierwotnej bo wyszło mi około 3mH, nawinięte taśmą, po wtórnej rozumię 3 razy mniejsza.
 • #96
  w_mirek
  Poziom 17  
  Nie czyta się dokumentacji, indukcyjność uzwojenia pierwotnego 5mH a wtórnego w związku z tym iż indukcyjność zależy od kwadratu ilości zwojów będzie 9 x mniejsza.
  Pozdrowienia
 • #97
  panterka
  Poziom 20  
  Cześć, czytałem instrukcje i właśnie się dziwie czemu wyszło tylko 3mH i czego to wina. pozdrawiam
 • #99
  lechoo
  Poziom 39  
  Wystarczą drobne zanieczyszczenia aby połówki nie przylegały idealnie. Możliwe też, że miernik Ci kłamie...
 • #100
  robert2611
  Poziom 2  
  Witam serdecznie.
  Chciałem zaprezentować wykonaną przeze mnie spawarkę w/g
  projektu kolegi w_mirka.
  Chcę podkreślić,że jestem elektronikiem amatorem,
  jednak dzięki życzliwej pomocy Kolegi Mirka spawarkę
  zbudowałem sam.Spawarka waży 6 kg i pracuje bez
  problemów.

  Spawarka inwerter 140A z anti stick

  Spawarka inwerter 140A z anti stick
 • #102
  AndrzejSB1
  Poziom 12  
  Witam wszystkich, moja też odpalona, dziękuję za pomoc Panu Mirkowi u mnie elektronika raczkująca, spawareczka spawa bardzo ładnie, praktycznie bez odprysków, płynna regulacja mocy, przy elektrodzie 2,5 zostaje jeszcze troszkę mocy, anti stick też się sprawdza, koszt wykonania nieadekwatny do jakości w razie awarii mały koszt naprawy w porównaniu z markowym sprzętem którego nieraz nie opłaca się naprawiać. Rada dla składających inwerterek - chłodzenie przede wszystkim, polecam oddzielne chłodzenie trafa i rezystorów tych po 150R u mnie bez chłodzenia (przy próbie) roztopiła się cyna - gdyby nóżki rezystorów nie były owinięte wokół drutu Cu to by odpadły.

  Spawareczkę przetestowałem w terenie(montarz)-w trudnych warunkach błoto po deszczu, farba i różny syf,spawa bez najmniejszych problemów.

  https://obrazki.elektroda.pl/18_1249201685.jpg

  jeszcze bez rączki i nóżek
 • #103
  lechoo
  Poziom 39  
  Panowie, nie używajcie koszulek termokurczliwych do izolowania wyprowadzeń z transformatora, po mocnym nagrzaniu potrafią się nadtopić i popękać na ostrych krawędziach blach - mi się to właśnie przytrafiło.
  Na zdjęciach Kol. panterka widzę niebezpiecznie małe marginesy izolacji w uzwojeniach z blachy transformatora... Dla właściwej ochrony przeciwporażeniowej marginesy te powinny wynosić min. 4mm z każdej strony.
 • #104
  papa48
  Poziom 2  
  hello all
  i could not find electronic plaket device (pcb) can someone send to my email please.(m_papa48@hotmail.com)
  sorry for english!
 • #105
  w_mirek
  Poziom 17  
  Dławik na rdzeniu z blach transformatorowych:
  Spawarka inwerter 140A z anti stick
  Spawarka inwerter 140A z anti stick

  Wykorzystano dwa pakiety blach od stycznika. Wymiary pakietu 20x18x70mm. Nawinięte 12,5zw 3xΦ3. Indukcyjność mierzona metodą techniczną 14µH.
 • #106
  lechoo
  Poziom 39  
  W fabrycznych spawarkach można spotkać nawet dławiki nawinięte na stalowej śrubie:

  Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick
 • #107
  papa48
  Poziom 2  
  hello
  im interested in this project.
  i need pcb.
  could someone sent me please

  best regards
 • #109
  oldmaelstrom
  Poziom 1  
  tell me please parameters of TR1 transformer on schematic
 • #111
  czdr
  Poziom 11  
  Witam
  Jako że jestem laikiem w dziedzinie elektroniki a i wiek mam już bardzo słuszny zainteresowałem się spawarką przedstawioną przez Pana Mirka. Samodzielnie nawinąłem transformator i przekładnik pozostałe elementy elektroniki i płytki jak również pełną dokumentację otrzymałem od Pana Mirka.
  Dotychczas spawałem tylko spawarką transformatorową, ale tym inwerterem spawa się rewelacyjnie, łuk zapala bez najmniejszego problemu (nie trzeba pukać jak dzięcioł), w trakcie spawania słychać tylko syk łuku, układ Anti-stick powoduje, że nie przykleja nam się elektroda. Wykonaną spawarką spawam elektrodami 3,25 i jeszcze mam zapas mocy na potencjometrze mogę podnieść amperaż. Jestem bardzo zadowolony z tej spawarki.
  Na koniec chcę jeszcze raz bardzo gorąco podziękować Panu Mirkowi za okazaną mi cierpliwość i pomoc w budowie spawarki. Dziękuję czdr.
  Spawarka inwerter 140A z anti stickSpawarka inwerter 140A z anti stickSpawarka inwerter 140A z anti stickSpawarka inwerter 140A z anti stick
 • #112
  D.M
  Poziom 15  
  Witam - również "popełniłem" spawareczkę wg projektu Mirka - dzięki jego pomocy została uruchomiona i działa bez problemu. problemy które wyszły - zapomniałem podlutować diody D23,D24 i transile TL4,TL5 odleciały w niebyt :( Grzejące się rezystory R40,R41 - wymieniłem na nieco większej mocy. Zamiana końców uzwojeń trafa głownego skutkuje zmniejszeniem prądu wyjsciowego do max 20A. Całośc umieściłem w starej obudowie z PC AT wykorzystując wyświetlacz do wskazań nastaw prądu spawania (niesmiertelny ICL7107). Pozostały mi przełączniki "Turbo" i "RESET" - może ktoś ma pomysł jak je wykorzystać.
  Do uruchomienia przyda się drut do spawania TIG
  odcinek 1 m takiego drutu fi1,6mm ma rezystancję 0,7ohma, zaś fi2mm 0,42ohma.
  Jeszcze dzięki Mirku za pomoc.
 • #113
  lukadyop
  Poziom 11  
  Witam też interesuje się taką spawarka, z tym że u mnie elektronika kuleje, natomiast mam kolegę który by poskładał mi to wszystko, mam pytanie czy takie trafa można kupić gdzieś i lub od czego taki można by użyć.
 • #114
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Można kupić ale jest dość drogie, niestety. Taniej jest kupić rdzeń, zrobić karkas i nawinąć ale to ciężka robota.
 • #115
  AndrzejSB1
  Poziom 12  
  Zachęcam wszystkich, paru nie elektroników z pomocą W-Mirka złożyło już te spawarki, nie wspominając o sobie, moja bezawaryjnie śmiga na montażach i już dawno zwróciły mi się koszty budowy, pytanie do autora-czy pracuje już Pan nad przystawką TIGa - jestem chętny.
 • #116
  Yarko74
  Poziom 11  
  ja też czekam na TIG'a !!! - w zasadzie to tylko dwa dodatkowe układy:

  - sterowanie elektrozaworem gazu z ustawianym bądź stałym czasem powypływu gazu - to raczej prosty układ z jakimś timerem

  - zajarzanie łuku bezstykowe (HF) - chyba trudniejszy układ ze względu na zabezpieczenie elektroniki przed wysokim napięciem - chociaż chińczyki klepią tych spawarek wiele - sam miałem jedną "UNITECH TIG 200A" i w środku widziałem mały trafopowielacz taki jak w TV i dławik powietrzny z płaskownika miedzianego, pewnie do tego jakieś warystory. Impuls HF po naciśnięciu przycisku na uchwycie trwał ok ~1 sekundy.

  trzymam kciuki :D
 • #117
  w_mirek
  Poziom 17  
  Zbliżam się do końca prac nad uzupełnieniem o jonizator i załączanie zaworu. Hamują mnie drobiazgi np: musiałem przerobić gniazdo wyjściowe - niestety zwykłe przebijało, oraz konieczność wykonania innych prac.
  Wszystkiego dobrego i ciekawych rozwiązań elektronicznych w Nowym Roku życzę wszystkim Forumowiczom.
  Mirosław Wróblewski
 • #118
  paweł3333
  Poziom 9  
  Witam chciałbym się dowiedzieć orientacyjnie jaki jest koszt elementów potrzebnych do wykonania takiej spawarki inwerter 140A lub mocniejszej np. 200A ???
 • #119
  w_mirek
  Poziom 17  
  Koszt elementów do wykonania spawarki w/g opracowania wynosi od 300 do 400zł, zależy od tego gdzie się zaopatrujemy i co mamy w naszych "skarbach".
 • #120
  elvis1
  Poziom 11  
  Witam i mam pytanie czy zamiast uf4004 mogę zastosować 1n5819 bo niestety takie dostałem w przesyłce ze sklepu , nie posiadają zbyt wielu cech wspólnych i dlatego pytam . Dzieki