Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwerter 140A z anti stick

w_mirek 22 Mar 2009 21:15 560676 1125
    melon
    Poziom 26  
    Mam jeszcze pytanie odnośnie diod wyjściowych.
    Spawarka wg opisu ma prąd do 140A, natomiast w mostku wyjściowym
    w jednym kierunku przewodzenia pracują 3 diody BYV72/200 które wg katalogu mają prąd 30A (co daje w sumie "tylko" 90A) a w drugim kierunku przewodzenia są 4 diody i w sumie 120A.
    Mogę prosić o wyjaśnienie doboru takich diod? i rozkładu prądu w nich ?
  • Computer ControlsComputer Controls
    melon
    Poziom 26  
    Czyli w obudowie siedzą dwie diody każda po 30A ?
  • Computer ControlsComputer Controls
    panterka
    Poziom 20  
    Cześć, jaka ma być indukcyjność transformatora głównego po stronie pierwotnej bo wyszło mi około 3mH, nawinięte taśmą, po wtórnej rozumię 3 razy mniejsza.
    w_mirek
    Poziom 17  
    Nie czyta się dokumentacji, indukcyjność uzwojenia pierwotnego 5mH a wtórnego w związku z tym iż indukcyjność zależy od kwadratu ilości zwojów będzie 9 x mniejsza.
    Pozdrowienia
    panterka
    Poziom 20  
    Cześć, czytałem instrukcje i właśnie się dziwie czemu wyszło tylko 3mH i czego to wina. pozdrawiam
    lechoo
    Poziom 39  
    Wystarczą drobne zanieczyszczenia aby połówki nie przylegały idealnie. Możliwe też, że miernik Ci kłamie...
    robert2611
    Poziom 2  
    Witam serdecznie.
    Chciałem zaprezentować wykonaną przeze mnie spawarkę w/g
    projektu kolegi w_mirka.
    Chcę podkreślić,że jestem elektronikiem amatorem,
    jednak dzięki życzliwej pomocy Kolegi Mirka spawarkę
    zbudowałem sam.Spawarka waży 6 kg i pracuje bez
    problemów.

AndrzejSB1
    Poziom 12  
    Witam wszystkich, moja też odpalona, dziękuję za pomoc Panu Mirkowi u mnie elektronika raczkująca, spawareczka spawa bardzo ładnie, praktycznie bez odprysków, płynna regulacja mocy, przy elektrodzie 2,5 zostaje jeszcze troszkę mocy, anti stick też się sprawdza, koszt wykonania nieadekwatny do jakości w razie awarii mały koszt naprawy w porównaniu z markowym sprzętem którego nieraz nie opłaca się naprawiać. Rada dla składających inwerterek - chłodzenie przede wszystkim, polecam oddzielne chłodzenie trafa i rezystorów tych po 150R u mnie bez chłodzenia (przy próbie) roztopiła się cyna - gdyby nóżki rezystorów nie były owinięte wokół drutu Cu to by odpadły.

Spawareczkę przetestowałem w terenie(montarz)-w trudnych warunkach błoto po deszczu, farba i różny syf,spawa bez najmniejszych problemów.

https://obrazki.elektroda.pl/18_1249201685.jpg

jeszcze bez rączki i nóżek
    lechoo
    Poziom 39  
    Panowie, nie używajcie koszulek termokurczliwych do izolowania wyprowadzeń z transformatora, po mocnym nagrzaniu potrafią się nadtopić i popękać na ostrych krawędziach blach - mi się to właśnie przytrafiło.
    Na zdjęciach Kol. panterka widzę niebezpiecznie małe marginesy izolacji w uzwojeniach z blachy transformatora... Dla właściwej ochrony przeciwporażeniowej marginesy te powinny wynosić min. 4mm z każdej strony.
    papa48
    Poziom 2  
    hello all
    i could not find electronic plaket device (pcb) can someone send to my email please.(m_papa48@hotmail.com)
    sorry for english!
    w_mirek
    Poziom 17  
    Dławik na rdzeniu z blach transformatorowych:

Wykorzystano dwa pakiety blach od stycznika. Wymiary pakietu 20x18x70mm. Nawinięte 12,5zw 3xΦ3. Indukcyjność mierzona metodą techniczną 14µH.
    lechoo
    Poziom 39  
    W fabrycznych spawarkach można spotkać nawet dławiki nawinięte na stalowej śrubie:

Spawarka inwerter 140A z anti stick Spawarka inwerter 140A z anti stick
    papa48
    Poziom 2  
    hello
    im interested in this project.
    i need pcb.
    could someone sent me please

best regards
    oldmaelstrom
    Poziom 1  
    tell me please parameters of TR1 transformer on schematic
    czdr
    Poziom 11  
    Witam
    Jako że jestem laikiem w dziedzinie elektroniki a i wiek mam już bardzo słuszny zainteresowałem się spawarką przedstawioną przez Pana Mirka. Samodzielnie nawinąłem transformator i przekładnik pozostałe elementy elektroniki i płytki jak również pełną dokumentację otrzymałem od Pana Mirka.
    Dotychczas spawałem tylko spawarką transformatorową, ale tym inwerterem spawa się rewelacyjnie, łuk zapala bez najmniejszego problemu (nie trzeba pukać jak dzięcioł), w trakcie spawania słychać tylko syk łuku, układ Anti-stick powoduje, że nie przykleja nam się elektroda. Wykonaną spawarką spawam elektrodami 3,25 i jeszcze mam zapas mocy na potencjometrze mogę podnieść amperaż. Jestem bardzo zadowolony z tej spawarki.
    Na koniec chcę jeszcze raz bardzo gorąco podziękować Panu Mirkowi za okazaną mi cierpliwość i pomoc w budowie spawarki. Dziękuję czdr.
    Spawarka inwerter 140A z anti stickSpawarka inwerter 140A z anti stickSpawarka inwerter 140A z anti stickSpawarka inwerter 140A z anti stick
    D.M
    Poziom 15  
    Witam - również "popełniłem" spawareczkę wg projektu Mirka - dzięki jego pomocy została uruchomiona i działa bez problemu. problemy które wyszły - zapomniałem podlutować diody D23,D24 i transile TL4,TL5 odleciały w niebyt :( Grzejące się rezystory R40,R41 - wymieniłem na nieco większej mocy. Zamiana końców uzwojeń trafa głownego skutkuje zmniejszeniem prądu wyjsciowego do max 20A. Całośc umieściłem w starej obudowie z PC AT wykorzystując wyświetlacz do wskazań nastaw prądu spawania (niesmiertelny ICL7107). Pozostały mi przełączniki "Turbo" i "RESET" - może ktoś ma pomysł jak je wykorzystać.
    Do uruchomienia przyda się drut do spawania TIG
    odcinek 1 m takiego drutu fi1,6mm ma rezystancję 0,7ohma, zaś fi2mm 0,42ohma.
    Jeszcze dzięki Mirku za pomoc.
    lukadyop
    Poziom 11  
    Witam też interesuje się taką spawarka, z tym że u mnie elektronika kuleje, natomiast mam kolegę który by poskładał mi to wszystko, mam pytanie czy takie trafa można kupić gdzieś i lub od czego taki można by użyć.
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Można kupić ale jest dość drogie, niestety. Taniej jest kupić rdzeń, zrobić karkas i nawinąć ale to ciężka robota.
    AndrzejSB1
    Poziom 12  
    Zachęcam wszystkich, paru nie elektroników z pomocą W-Mirka złożyło już te spawarki, nie wspominając o sobie, moja bezawaryjnie śmiga na montażach i już dawno zwróciły mi się koszty budowy, pytanie do autora-czy pracuje już Pan nad przystawką TIGa - jestem chętny.
    Yarko74
    Poziom 11  
    ja też czekam na TIG'a !!! - w zasadzie to tylko dwa dodatkowe układy:

- sterowanie elektrozaworem gazu z ustawianym bądź stałym czasem powypływu gazu - to raczej prosty układ z jakimś timerem

- zajarzanie łuku bezstykowe (HF) - chyba trudniejszy układ ze względu na zabezpieczenie elektroniki przed wysokim napięciem - chociaż chińczyki klepią tych spawarek wiele - sam miałem jedną "UNITECH TIG 200A" i w środku widziałem mały trafopowielacz taki jak w TV i dławik powietrzny z płaskownika miedzianego, pewnie do tego jakieś warystory. Impuls HF po naciśnięciu przycisku na uchwycie trwał ok ~1 sekundy.

trzymam kciuki :D
    w_mirek
    Poziom 17  
    Zbliżam się do końca prac nad uzupełnieniem o jonizator i załączanie zaworu. Hamują mnie drobiazgi np: musiałem przerobić gniazdo wyjściowe - niestety zwykłe przebijało, oraz konieczność wykonania innych prac.
    Wszystkiego dobrego i ciekawych rozwiązań elektronicznych w Nowym Roku życzę wszystkim Forumowiczom.
    Mirosław Wróblewski
    paweł3333
    Poziom 9  
    Witam chciałbym się dowiedzieć orientacyjnie jaki jest koszt elementów potrzebnych do wykonania takiej spawarki inwerter 140A lub mocniejszej np. 200A ???
    w_mirek
    Poziom 17  
    Koszt elementów do wykonania spawarki w/g opracowania wynosi od 300 do 400zł, zależy od tego gdzie się zaopatrujemy i co mamy w naszych "skarbach".
    elvis1
    Poziom 11  
    Witam i mam pytanie czy zamiast uf4004 mogę zastosować 1n5819 bo niestety takie dostałem w przesyłce ze sklepu , nie posiadają zbyt wielu cech wspólnych i dlatego pytam . Dzieki