Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wyświetlanym obrazem Sparkle GeForce 6600GT

03 Gru 2008 22:16 1754 14
  • Poziom 9  
    Witam.
    Ostatnio postanowiłem uruchomić swój stojący od ponad pół roku komputer, a żeby go uruchomić musiałem zakupić do niego kartę grafiki.
    Wybór mój padł na Sparkle GeForce 6600GT.
    Kiedy już doszła paczka zadowolony wziąłem się za montaż sprzętu i moje zadowolenie trwało do pierwszego uruchomienia sprzętu, komputer uruchamiał się do momentu pokazania loga Win XP i zaraz wisiał.
    Nie pomógł format dysku i przeinstalowanie systemu.
    Zaniosłem sprzęta do kolegi i tam komputer odpalił dopiero na grafice kolegi, a jak potem włożyliśmy już moją grafikę to komputer zaczął już normalnie chodzić.
    Dopóki na drugi dzień nie zainstalowałem sobie gierki żeby wypróbować nową grafikę.

Gra się włączyła i gdy już się załadowała pokazał mi się zielony obraz, a obrazu gry nie było praktycznie widać.
    Po resecie komputera obraz zaczął świrować, w biosie zamiast liter są tylko różne śmieszne znaczki i po załadowaniu windowsa jest niedużo lepiej, kolory są dziwne i na ekranie widać tak jakby "mrówki", co to może być?
    Czy to grafa nawaliła? Dodam też że moja płyta główna obsługuje AGP x4, a grafika ma x8 podejrzewam, że to może mieć wpływ.
    Poniżej podaję konfigurację komputera:
    Code:
    P4 1.4GHz

Płyta główna Microstar MS-6391
    Pamięć 1x 256mb, 1x 512MB SDRAM
    GF 6600GT 128MB 128bit, z chłodzeniem aktywnym
    Codegen 300X1, 300W

PS.
    Zapomniałem dodać że po włączeniu jakiejkolwiek gry komp się resetuje.
  • Admin grupy komputery
    Załaduj dla pewności BIOS karty graficznej - powinien znajdować się na CD dołączonym do karty graficznej , ale dostępny tylko gdy wystartujesz komputer z tego bootowalnego CD .

Sprawdź też na innym - mocniejszym zasilaczu .
  • Poziom 9  
    Na płycie z tego co wyszukałem chyba nie ma BIOSu do mojego modelu, są biosy ale do innych kart ale na necie znalazłem BIOSa dedykowanego do mojej grafy:

Link

Mam go już na dysku tylko jak mam go teraz zaaplikować?? odpalić go pod DOSem?

Aha, dodam że dzisiaj po włączeniu kompa ekran zarówno w BIOSie jak i w windowsie był normalny przez jakieś 15 minut, ale nic na tym kompie nie robiłem tylko włączyłem go i tak sobie chodził i jak po tych 15 minutach go ruszyłem to znowu obraz zaczął świrować
    Komputer oczywiście cały czas stoi i go nie używam nie chcę nic uszkodzić.

Dodano po 2 [godziny] 49 [minuty]:

Zauważyłem jedną dziwną sprawę, komputer pokazuje mi że karta graficzna pracuje na magistrali PCI a nie na AGP, czy to normalne? komputer pokazuje mi tak w menedrzeże urządzeń i w programie SpeedFan, przecież ja nawet nie mam szyny PCI-E na płycie głównej a karta jest na złączu AGP.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    zauważyłem jedną dziwną sprawę, komputer pokazuje mi że karta graficzna pracuje na magistrali PCI a nie na AGP

Sterowniki do płyty głównej masz zainstalowane?
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Sterowniki do płyty głównej masz zainstalowane?

XP chyba ma w sobie wszystkie potrzebne sterowniki, mogę spróbować znaleźć na necie i zainstalować jakieś inne. Zobaczymy czy to coś da.
  • Poziom 43  
    Źle myślisz. Do płyty głównej NALEŻY zawsze instalować sterowniki dostarczone przez producenta płyty głównej.
  • Poziom 9  
    Aha, oki płytki ze sterami nie mam niestety ale od czegóż jest internet :D jestem w trakcie poszukiwań, jak zainstaluję to napiszę czy to coś pomogło.
    Ale kiedyś nie raz formatowałem dysk i nigdy nie instalowałem żadnych sterowników do płyty głównej i karta graficzna na AGP działała bez zarzutów, z tym że nie była to ta karta :|.
  • Poziom 32  
    Witam,
    Zacznijmy moze od podstaw:
    1. Zasilacz "syf" ktory nalezaloby wymienic, badz sprawdzic stabilnosc napiec,
    2. Zainstalowac wszystkie sterowniki (plyta gl., karta dz., karta gf., directx)
    3. Karta byla kupiona jako nowa czy jako uzywka na aledrogo?? Jesli jest to uzywka prawdopodobnie zostala fizycznie uszkodzona (zbyt czeste, dlugie i intensywne przetaktowanie spowodowalo uszkodzenie ukladow pamieci przez co wyswietla smieci w BIOSie).
    Proponuje wiec zaczac od zasilacza a jezeli to nie pomoze zweryfikuj stan karty w innym komputerze.
  • Poziom 9  
    No więc tak, karta jest nowa na 24 miesięcznej gwarancji czyli teoretycznie powinna być sprawna.
    Co do napięć zasilacza to w stanie spoczynku (komp włączony nieobciążony) napięcia są w normie, są lekkie odchyłki w dół (np. zamiast +12v jest +11.73v), sprawdzając programem raz zauważyłem że napięcie spadło w pewnym momencie poniżej +11v ale programem dokładnie się nie zmierzy, musiał bym przysiąść z miernikiem.
    A grafikę mam zamiar zamiar sprawdzić dzisiaj u kolegi.
    Zauważyłem jeszcze że grafika wyświetla normalnie obraz gdy komp jest zimny, czyli gdy włączam go rano albo gdy włączy sie go po jakimś czasie.
  • Moderator
    piotr8808 napisał:
    sprawdzając programem raz zauważyłem że napięcie spadło w pewnym momencie poniżej +11v ale programem dokładnie się nie zmierzy, musiał bym przysiąść z miernikiem.

Oczywiście, że się nie mierzy dopiero gdy przekonamy się o dokładności pomiarów miernika ze świeżą baterią w stosunku do danego oprogramowania można w jakimś sensie się takim wskazaniem posługiwać. Natomiast wskazania, że w pewnym momencie spadło poniżej +11V należy się już bardzo zainteresować...
    Więc te wskazówki jak i zachowanie karty aż się jednak proszą aby je z weryfikować na jakimś solidnym zasilaczu, a jeśli to nie pomoże to kartę odesłać (jest na gwarancji). :D
  • Poziom 9  
    Tak dzisiaj jadę do kolegi i postaram się podpiąć cały mój komputer pod jego zasilacz, on ma 400w więc różnica powinna być, jeśli to nie pomoże to jednak grafę chyba odeślę.
    Co do tego spadku napięcia to był on chwilowy trwał pewnie nie dłużej niż sekundę (a pewnie i jej ułamki) ale był bo program go jednak zarejestrował.
  • Poziom 9  
    Myślę, że winę ma płyta.
    Skoro obsługuje AGP 4x, a karta 8x w tym moze tkwić problem. Pozdrawiam

PS.
    Kiedyś też miałem ten problem (płyta ASUS z 1999r. obsługująca AGP4x, wsadziłem Geforce 5700i tez miałem opisywany problem)...
  • Poziom 12  
    Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Włącz go i wciśnij na klawiaturze F8.
    Przy pomocy klawiszy kierunkowych wybierz "tryb awaryjny" i naciśnij enter.
    Zostanie w ten sposób załadowany windowsowy sterownik VGA - system powinien wstać normalnie - zauważysz znacznie gorszy obraz, ale tak ma być. Do napędu optycznego włóż płytę CD dostarczoną wraz z kartą graficzną. Następnie wciśnij Start>panel sterowania>system>sprzęt>menedżer urządzeń. Znajdź pozycję karty graficzne, kliknij na tej pozycji - rozwinie się kolejna - karta grafiki VGA. Kliknij na tym prawym klawiszem myszki, następnie naciśnij aktualizuj sterownik. Otworzy się okno w którym zaznaczona będzie pozycja Zainstaluj oprogramowanie automatycznie (zalecane) i kliknij na OK. System automatycznie wczyta sterowniki z płyty, po chwili powinny pojawić się komunikaty w zasobniku systemowym: znaleziono nowy sprzęt, karta graficzna (tutaj nazwa) oraz zaistalowany sprzęt działa prawidłowo. Po restarcie komputera wszystko powinno działać.
  • Poziom 9  
    Nie no wątpię by pomogło, bios nie potrzebuje sterowników do grafiki, a w biosie też mi się obraz paprze...
    Byłem u innego kolegi niż za pierwszym razem i na jego zasilaczu nie było mocy podanej, na jego komputerze pracowała GeForce 6200, a moja 6600GT nie chciała.
    Jednak było to samo co u mnie, więc chyba niestety grafika poszła.
    Albo i jego zasilacz jest słaby bo ma bardzo podobną konfigurację komputera do mojej, nie wiem, w przyszłym tygodniu pójdę do kogoś z konkretnym zasilaczem i spróbuję całego komputer pod mocniejszy zasilacz podłączyć.

Teraz mi już się nie chce, a jutro i pojutrze wyjeżdżam na uczelnię, ale w poniedziałek spróbuję zainstalować sterowniki, tak jak kolega WASP napisał, w sumie nic nie szkodzi spróbować :)
    Ale jestem już raczej przekonany, że to wina grafiki te fiksacje obrazu.
  • Poziom 9  
    No i d***. Wysłałem kartę na gwarancji i się okazało że urwany jest jeden kondensator i wyłupany tyrystor i dlatego pewnie grafa nie działała, ale nie mogę teraz udowodnić że grafa była felerna tylko z góry straciłem gwarancję (bo niby sam to wyłupałem "przez nieuwagę przy montażu"), oczywiście taka nie była opinia serwisu tylko sklepu w którym kartę kupiłem :[
    No i teraz nie wiem czy opłaca się wysyłać grafę dalej do serwisu, bo o ile mi to zrobią odpłatnie (o ile w ogóle to zrobią) to ile będę musiał za to zapłacić.

I teraz pytanie właściwe, czy znacie kogoś kto naprawia takie rzeczy elektroniczne? chodzi mi o wlutowanie tego kondensatora i tyrystora. O ile kondensator mógłbym sam wlutować obym tylko dorwał odpowiedni, to z tyrystorem sobie nie poradzę z racji jego mikroskopijnych rozmiarów :)