Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HelixPrecisionP236/DarkBlue 4/Subwoofer Alpine->Konfigura

04 Gru 2008 02:32 1910 2
  • Poziom 9  
    Witam!
    Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jestem w tej materii kompletnym laikiem. Także prosze o wyrozumiałość.
    Zaczne od sprzętu, ktory posiadam :

1) Radio --> JVC KD-LH810
    Included Devices: Radio, CD, MP3 player
    Anti-Theft Type: Detachable
    Maximum Power Output: 50 Watts x 4
    Continuous Power: 20 Watts x 4
    Signal To Noise Ratio: 80 dB
    Equalizer Type: Parametric
    Clock: Yes (digital)
    Media Supported: CD-R
    Remote Control: Remote control - infrared
    Standard Mounting: Full-DIN
    Included Accessories: Faceplate carrying case
    Additional Features: PICT (Personalised Image Capture Technology), Screen saver, Motorized front panel, Telephone mute, Flip-down console, CD Text capable, Gold plated connectors, Satellite radio tuner control, ID3 tags support

2) Głośniki --> Helix P236 Precision

Właściwości

* Głośniki dwudrożne: 16.5cm
    * Głębokość montażu: 60 mm
    * Średnica głośnika wysokotonowego: 25 mm
    * Moc maksymalna: 80W
    * Moc nominalna: 60W
    * Pasmo przenoszenia: 45-21.000Hz
    * Skuteczność: 90dB
    * Impedancja: 4Ohm
    * Zewnętrzna zwrotnica

3) Wzmacniacz --> Dark Blue 4

Dane:
    4-kanałowy wzmacniacz mocy
    Moc RMS przy 13,8V:
    4x 60W przy 4Ω
    4x 90W przy 2Ω
    2x 180W przy 4Ω (mostek)
    Bass boost 45Hz: 0 – 18dB
    Filtr HP: 15 – 4000Hz
    Filtr LP: 40 – 4000Hz
    Filtr BP: 15 – 4000Hz
    THD: <0,03%
    S/N: >93dB
    Zabezpieczenie: 2x 25A
    Wymiary: 53 x 362 x 277mm
    Waga: 5kg

=-EDIT-=

4) Subwoofer --> ALPINE typu E [nie pamiętam konkretnego modelu] Przypomniało mi się jaki mam model. Oto on -->
    Jest to model SWE-1243E.

Specyfikacja:

- Moc maksymalna: 800 W

- Moc sinusoidalna: 250 W

- Pasmo przenoszenia: 28 Hz - 1 kHz

- Skuteczność: 89,8 dB/W/m

- Średnica montażowa: 282 mm

- Głębokość: 172 mm

I teraz moje pytanie a bardziej to co sie stało z w/w sprzętem. Otóż na drugi dzień po zakupie zestawu przy głośnym słuchaniu muzyki [około 40vol, przy max 50vol] jeden głośnik zaczął sam się wyłączać... Hmm bardzo dziwne... Po wyłączeniu radyjka i ponownym włączeniu było już wszystko w porządku. Nie zastanawiając się ani chwili udałem się do sklepu, w którym kupiłem tenże sprzęt i poprosiłem o sprawdzenie go. Koleś, który tam pracuje zaczął coś majstrować przy wzmaku. Trwało to z 5min może. No dobra ustawił mi. Gdy się zapytałem go odpowiedział mi, że niepotrzebnie bawiłem się equalizerem...blabla dalej nie umiem powtórzyć. Wszystko niby OK, głośnik już się nie wyłączał ale muza od tego momentu już tak głośno i wyraziście [przy głośnym słuchaniu] nie grała i jak dotąd nie gra. Co może być przyczyna takiego spadku mocy? Wracając do equalizera to faktycznie podwyższałem bassy...ale głośnik się wyłączał nawet wtedy gdy było ustawienie fabryczne. Więc coś tu jest nie tak... Głośniki przy 40vol przy mocnych bassach zaczynają trzeszczeć :cry: Tweetery przy niskich bassach w granicy 42vol również zaczynają trzeszczeć. Kompletnie nie znam się na tym ale może być to tylko wina samego ustawienia wzmacniacza. Może napisze jego konfiguracje, to będzie jakaś mała wskazówka. Przy BAND PASS mam ustawione X-OVER na górze HPF, na dole LP|BP. Przy INPUT SELECT jest : na górze 3CH LOW LEVEL i na dole 4CH LOV LEVEL.
    Dodam, że posiadam audi a3 hatchback 98r. z wygłuszanymi drzwiami. Oczywiście głośniki wmontowane w boczny panel drzwi. Tweeterki na górze przy szybie.

Proszę o waszą pomoc. Wiem, że jesteście najlepsi!

Pzdr :!:

-=EDIT=-

Dzięki za dobre rady! Chociaż łudziłem się że może być to wina złej konfiguracji wzmacniacza. Apropo co to są gainy :?: Wracając do tematu to przypomnę, że przy pierwszej konfiguracji muza grała jak z nut! Głośno i wyraźnie! Tak jak sobie wymarzyłem :D, choć co pewien czas głośnik sie wyłączał ale nie zawsze... Kolega powalla piszesz, że wzmak jest ustawiony na poprawną współpracę z budżetowymi przetwornikami ale oczywiście mogę zmienić na "moc" ? Chyba nic się nie stanie z głośnikami ? Nie powinna powtórzyć się sytuacja z wyłączaniem głośnika ? Jeżeli tak to prosiłbym o wskazówki na co mam zmienić we wzmacniaczu ? Chodzi mi o to "Przy BAND PASS mam ustawione X-OVER na górze HPF, na dole LP|BP. Przy INPUT SELECT jest : na górze 3CH LOW LEVEL i na dole 4CH LOV LEVEL".
    Jeśli chodzi o mnie to muzyka nie musi być aż tak mocno słyszalna na zewnątrz. Chcę tylko aby bardzo dobrze grała w wewnątrz auta i nie musiałbym ściszać do 40vol aby nie było słychać żadnych trzasków w głośnikach. Jeżeli nic nie da rady już z tym zrobić [chociaż mam nadzieje, że będzie grało jak przez pierwsze 2 dni!] to co proponujecie tu zmienić ? Jaki wzmacniacz i subwoofer polecilibyście do mojego kompletu ? powalla licze na następne twoje mądre rady :D

Pzdr!
  • Moderator CarAudio
    Radio> OK
    Głośniki >bardzo OK
    Wzmacniacz > odstaje od klasy głośników
    Sub > nieporozumienie

Pewnie miałeś Gainy rozkręcone na Maxa i wzmacniacz się wyłączał . Wzmacniacz ten nie jest nastawiony na "moc" ale raczej na "poprawną" współpracę z budżetowymi przetwornikami . Jaka rada? Zmienić wzmacniacz, bo czuję ,że należysz do osób które chcą "być usłyszane" przez innych uczestników ruchu drogowego. Kupowałeś sprzęt w sklepie i chyba nie za dobrze wyjaśniłeś sprzedawcy swoje potrzeby, bo taki sprzęt może "miło" zagrać ale niekoniecznie głośno .
  • Poziom 9  
    Nikt nie pomoże? Tylko powalla? Niby proste pytanie, jak zwiększyć głośność we wzmaku? Tak żeby przy 30vol było jak teraz przy 40vol bez żadnego charczenia głośników?