Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie lampy oscyloskopowej

ADI-mistrzu 04 Dec 2008 12:27 1934 3
Tespol
 • #1
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Witam!
  Jestem w trakcie naprawy oscyloskopy DT5200, obecnie uporałem się z problemem zasilania NN i męcze się z generatorem WN, ale nie o to chcę zapytać.

  W oscyloskopie siedzi lampa B13S-52 (B13S52) i wiecie jak można sprawdzić jej stan ? Czy niema zwarcia na żarniku itp ?

  Bo niechce dalej wpychać w niego kasę jeśli lampa jest do niczego (a troche jeszcze zostało bo zasilacz NN był rozwalony i tam gdzie miało być +70V, +105V poszło o 30/40V więcej i troche elementów padło).

  Tak więc prosił bym o jakieś porady, lampa wygląda wizualnie na stan dobry, nieco przykużona.

  Pozdrawiam
 • Tespol
 • #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  ADI-mistrzu wrote:
  W oscyloskopie siedzi lampa B13S-52 (B13S52) i wiecie jak można sprawdzić jej stan ? Czy niema zwarcia na żarniku itp ?

  Bo niechce dalej wpychać w niego kasę jeśli lampa jest do niczego (a troche jeszcze zostało bo zasilacz NN był rozwalony i tam gdzie miało być +70V, +105V poszło o 30/40V więcej i troche elementów padło).  Żarzenie to conajwyzej mogło dostać przerwy, a to łatwo sprawdzić omomierzem (a najpierw rozważyć czy zasilacz miał szanse dać tam napiecie wyzsze od nominalnego). Innych uszkodzeń raczej bym sie w lampie nie spodziewał o ile nie ma uszkodzeń mechanicznych i widocznego wypalenia plamki na ekranie.
 • Tespol
 • #3
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Upewnij się, czy nie ma zwarć między elektrodami. W lampach oscyloskopowych jest to stosunkowo rzadkie zjawisko, ale lepiej mieć to z głowy :)
 • #4
  kargul85
  Level 12  
  Witaj, rzadko się zdarza żeby padała lampa oscyloskopowa, prędzej ona się wypali czyli będzie miała ciemny obraz, aniżeli ulegnie całkowitemu przepaleniu. Zmierz rezystancję żarnika. Jeśli lampa została przeżarzona i tak pracowała przez kilka minut to nic jej się nie stało. Nie od razu lampa się spali (oczywiście gdy żarzenie będzie większe i kilka voltów). Czasami celowo zasila się lampę większym napięciem żarzenia by "odtruć" katodę.
  Baw się i życzymy powodzenia!