Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowe objawy - odbiór stacji UKF-FM, anteny Yagi-Uda.

ADEK1000 05 Dec 2008 00:59 12794 22
Optex
  • #1
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam.

    To ja Adam z Nowego Modlina.

    Mam już drugą zimę dziwną sytuację związaną z prawidłowym odbiorem UKF-FM za pomocą anten Yagi-Uda, które posiadam zainstalowane na dachu i które są podłączone w domu kablem koncentrycznym tzw. satelitarnym z firmy DIPOL do tunera radiowego Pioneer model: F-502RDS.

    A mianowicie:

    Ilekroć jest na dworze mróz, śnieg czy szron (jak jest rosa latem to nie dzieje się to), to moje anteny Yagi na UKF - zarówno 3.-elementowa Yagi w polaryzacji V, jak i 5.-elementowa Yagi w polaryzacji H zaczynają nieczysto odbierać praktycznie wszystkie stacje (poza stacjami 120 kW) odbierają w nieczystym stereo. Problem znika wtedy, kiedy jest wiosna lub lato. Wówczas kiedy to się dzieje wszystkie stacje (poza stacjami 120 kW) w nieczystym stereo. Objawia się to poprzez charakterystyczny delikatny chrapot w tle stacji, podczas gdy na tunerze odbieram w stereo -gdy jest włączone stereo (w mono jest czysto). Wówczas na wskaźniku poziomu sygnału i na odbiorze RDS-u jest wszystko OK. Liczba kresek na pomiarze wykonanym przez wbudowany przrez tuner miernik sygnału jest taka sama jak zwykle. RDS też wówczas, jak i zawsze działa OK, w sposób ciągły.


    Nie jest to wina tunera radiowego, ponieważ na drugim moim tunerze Radiowym firmy Techniks z RDS-u (który wczesniej używałem, a który dalej mam w domu, którego czasem też używam) podłączonym wówczas do tej samej instalacji antenowej jest dokładnie to samo - są dokładnie te same objawy.

    Proszę o pomoc Państwa i o zdiagnozowanie mojego problemu.

    Oto fotka wyżej wymienionych anten i masztu do nich wykonana latem tego roku, dzięki którym odbieram stacje radiowe UKF-FM oraz anteny ATX-91 którą używam do odbioru dalekich odbiorów, a zwykle stacji TV z Rachocina koło Sierpca.

    https://obrazki.elektroda.pl/11_1228434783.jpg


    Obie anteny Yagi-Uda mają w puszkach tylko same symetryzatory na kanały 1-12 + UKF zakupione też w firmie DIPOL.
    Natomiast w Antenie ATX-91 jest przedwzmacniacz o wzmocnieniu 24 dB zasilany zasilaczem w domu połączony z anteną kablem koncentrycznym tzw. satelitarnym. Jednak po odłączeniu zasilania z anteny (po wyłączeniu zasilacza z gniazda sieciowego w domu) nic się nie poprawia, ani nie pogarsza, a delikatne trzaski (szmery) w stereo w odbiorze stacji radiowych UKF-FM poprzez tuner radiowy są dokładnie takie same.
    Dach domu jest z blachy.

    Dla ułatwienia wstawię jeszcze fotki symetryzatora jakiego używam w obu antenach.
    Symetryzator sfotografowałem z jego 2 stron.
    Miałem z tym łatwość, bo jeden mam zawsze jeden symetryzator na dane pasmo w tzw. zapasie.

    Oto linki do zdjęć symetryzatora.
    Może te fotki również komuś z Państwa ułatwią teoretyczną Odpowiedź na moje pytanie, bo póki co na razie jest "pusto" w tym temacie (założonym przeze mnie) i Odpowiedzi Państwa jest brak (na Elektroda.pl).

    Oto one:

    https://obrazki.elektroda.pl/76_1228521379.jpg

    oraz

    https://obrazki.elektroda.pl/1_1228521510.jpg

    Pozdrawiam Państwa.
    Czekam na Państwa Odpowiedzi.

    Adam
  • Optex
  • Helpful post
    #2
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Przede wszystkim kolego, tak na pierwszy "rzut oka" wygląda że ten "maszt" to jest jeszcze za długi ;)
  • Optex
  • Helpful post
    #3
    kotuniunia
    Level 29  
    Zakłócenia tego typu możesz mieć od linii średniego i wysokiego napięcia(niedaleko wizę latarnię).Zimą i jesienią często mają one upływy na izolatorach,z powodu wilgoci(iskrzenie),a odbiór stereo jest na to wrażliwy.Posłuchaj wieczorem lub o innej porze gdy jest spokój czy na którymś słupie koło ciebie nie ma "charczenia,bzyczenia" na którejś podporze linii NN lub SN (o ile taka gdzieś w pobliżu jest),
  • #4
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam. Tak jest w okolicy napowietrzna linia średniego napięcia a w okolicy około 350 metrów ode mnie jest stacja transmormatorowa średniego napięcia. Jednakże stacja pracuje nieustannie, (prąd jest dostarczany cały czas) poza awariami (rzadkimi). Zaś problem występuje jak pisałem tylko niekiedy przy mrozie, śniegu, oblodzeniu, szronie itp. Ogólnie zimą, tak więc chciałbym się Państwa się zaopytać, czemu raz jest ok, a nieraz jest "nieczyste stereo".

    W takim układzie, patrząc po przybliżonej odległości tego lasu od mojego domu (od anten) może mieć rzeczywisty wpływ na powyższe - opisane powyżej - zakłócenia w odbiorze nieraz zimą nieczystego stereo.

    Czekam na Dalsze Odpowiedzi Państwa związane z tym Tematem.
    Pozdrawiam.
    Adam
  • Helpful post
    #5
    kondensator
    Level 36  
    ADEK1000 wrote:
    Mam już drugą zimę dziwną sytuację związaną z prawidłowym odbiorem UKF-FM za pomocą anten Yagi-Uda, które posiadam zainstalowane na dachu i które są podłączone w domu kablem koncentrycznym tzw. satelitarnym z firmy DIPOL do tunera radiowego Pioneer model: F-502RDS. A mianowicie: Ilekroć jest na dworze mróz, śnieg czy szron (jak jest rosa latem to nie dzieje się to), to moje anteny Yagi na UKF - zarówno 3.-elementowa Yagi w polaryzacji V, jak i 5.-elementowa Yagi w polaryzacji H zaczynają nieczysto odbierać praktycznie wszystkie stacje (poza stacjami 120 kW) odbierają w nieczystym stereo. Problem znika wtedy, kiedy jest wiosna lub lato. Wówczas kiedy to się dzieje wszystkie stacje (poza stacjami 120 kW) w nieczystym stereo. Objawia się to poprzez charakterystyczny delikatny chrapot w tle stacji, podczas gdy na tunerze odbieram w stereo -gdy jest włączone stereo (w mono jest czysto). Wówczas na wskaźniku poziomu sygnału i na odbiorze RDS-u jest wszystko OK. Oto fotka wyżej wymienionych anten i masztu do nich wykonana latem tego roku, dzięki którym odbieram stacje radiowe UKF-FM oraz anteny ATX-91 którą używam do odbioru dalekich odbiorów, a zwykle stacji TV z Rachocina koło Sierpca. https://obrazki.elektroda.pl/11_1228434783.jpg Obie anteny Yagi-Uda mają w puszkach tylko same symetryzatory na kanały 1-12 + UKF zakupione też w firmie DIPOL. Dach domu jest z blachy. Oto linki do zdjęć symetryzatora. (...)

    Niektóre możliwe przyczyny:
    - korozja elementów łączących części anteny, anteny z masztem
    - korozja, także korozja elektrochemiczna zacisków symetryzatora do anteny i do kabla: ogniwo Fe-Al, Zn-Al, Sn-Al. Dodatkowo efekt przyspiesza brak otworów odkraplających wilgoć w odpowiednich miejscach od spodu puszek zaciskowych i brak ich ochrony przed UV.
    BRAK PODKŁADEK Cu-Al na zaciskach antenowych symetryzatora na 99.99%. A może się pomyliłem i są ? :)
    Brak uziemienia masztu, połączeń wyrównawczych i sieci masy budynku na 99.99% A może się pomyliłem i są ? :)
    Anteny, mocowania, maszt nie były zabezpieczone jako nowe - zdjęcie nie najlepsze, ale raczej niestety tak jest.
    Nowy samochód bez lakieru i zabezpieczenia antykorozyjnego... ciekawe jak długo byś się nim cieszył...
    - destrukcja cyny na mrozie -> zaraza cynowa, skutki RoHS (zobacz wyszukiwarką, był nawet temat na Elektrodzie)
    - korozja elektrochemiczna i/lub destrukcja cyny na mrozie w pseudoprzewodach koncentrycznych ekran Cu+Al lub CuSn+Al w oponie PCV (nie nadają się, zwłaszcza białe PCV na dwór, a takie są chyba na zdjęciu)
    - w/w powody z korozji na innej antenie na tym samym maszcie + detekcja na prostownikach tlenkowych (miejsca korozji) prądu upływności od zasilacza TV (masa TV przez kondensatory filtru sieciowego zasilacza w TV) niekontrolowanym obwodzie przy braku połączeń masy, i wyrównawczych. (Pisałem już w tematach o uziemieniu TV, "kopiącym TV", patrz też -> sieć masy budynku -gł. na forumSEP)
    - zewnętrzne źródło promieniowania uaktywniające się w niskich temperaturach np. pseudoprzedwzmacniacz w "antenie ze wzmacniaczem" u sąsiada (nawet 1km dalej, choć zazwyczaj w odl. <100...200m)
    - zewnętrzny prostownik i detekcja silnego pola w.cz. (np. z BTS GSM) które jest nie tylko gdy zimno - ale gdy zimno "dioda" ma lepsze warunki pracy... Poszukaj o "rusty bolt effect"
    - zewnętrzne źródło promieniowania zakłóceń uaktywniające się pod wpływem niskiej temperatury np. umieszczony u kogoś na strychu lub na maszcie Acces Point do WLAN lub np. jego zasilacz impulsowy - promieniuje przez ekrany przewodów, nieekranowaną skrętkę (często wykorzystywana też jako zasilanie PoE); możliwość promieniowania zakłóceń nawet na ponad 1km, choć zazwyczaj <100...200m
    - SYNERGIA dwóch lub więcej powyższych czynników (bardzo możliwa !)

    Pomiary z inna anteną (najlepiej kierunkową i analizatorem widma) mogły by z dużym prawdopodobieństwem wyeliminować niektóre przyczyny (zewnętrzne urządzenie zakłócające). Ale trzeba by je robić na mrozie...
    Zakłócenia mogą być też na innych pasmach, mogą być szerokopasmowe). (No właśnie, czy zaczęły się nagle, czy ich intensywność zależy od temperatury, wilgotności na mrozie, pory dnia ?).
    Z fizycznego punktu widzenia nie wiemy na razie czy te zakłócenia są przewodzone, indukowane czy promieniowane.
    Wiemy natomiast, że przy użyciu prawidłowych materiałów i ich odpowiednim zainstalowaniu lista możliwych przyczyn by się raczej znacznie skróciła...
    Trudno zdalnie coś więcej powiedzieć... na podstawie jednego zdjęcia i kilku słów opisu... (Jak byś obejrzał w powiększeniu zdjęcia elementów o których pisałem, to może by natchnienie samo przyszło...)

    Tak dodatkowo: maszt na foto jest za mały, anteny nie mogą prawidłowo pracować (zniekształcone charakterystyki kierunkowe w obu płaszczyznach, gorszy SWR). Ułożenie przewodu i korozja nie świadczy o dbałości i staranności przy wykonywaniu instalacji... no właśnie w dodatku dla siebie. O parametrach i "walorach" anten z foto już kiedyś pisałem...
  • Helpful post
    #6
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Właśnie też chciałem dać autorowi tematu do zrozumienia propo niewysokiego "masztu" pisząc;
    Quote:
    wygląda że ten "maszt" to jest jeszcze za długi

    Strasznie to wszystko ściśnięte i ten VHF pionowy "siedzący" praktycznie na reflektorze UHF-u...

    pozdrawiam ;)
  • #7
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam Państwa.

    1) W sprawie masztu antenowego i anten na nim zawieszonych:

    Na razie - do wiosny lub lata musi zostać tak jak jest m.in. z przyczyn atmosferycznych (zimno, niesprzyjające warunki), natomiast wiosną i latem postaram się poprawić moje zaniedbania, z których - przynajmniej z części - nie zdawałem sobie sprawy.
    Dziękuję za sugestie i uwagi (bardzo dla mnie cenne).
    Proszę mi powiedzieć ile metrów od dachu licząc mam postawić kiedyś masz, oczywiście z odciągami, aby wszystkie anteny UKF-FM i ATX-91 mogły pracować całkiem poprawnie. 6-8 m? Czy mniej?
    Tak dla ciekawości Proszę o Odpowiedzi na to pytanie.



    2) W sprawie wypowiedzi Użytkownika Kondensator:

    Dziękuję Panu za cenne uwagi i zwrócenie mi uwagi w niektórych kwestiach. Powoli, postarm się przynajmniej część uchybień poprawić.
    A propo:
    - podkładki Cu-Al są pod każdą nakretką przy każdym elemencie, w tym też np. na Cu-Al na zaciskach antenowych symetryzatora;
    - Anteny, mocowania oraz maszt były zabezpieczone jako nowe chociażby smarem tzw. Towot-em.
    - Przewody koncentryczne w obu antenach Yagi-Uda na UKF-FM są rzeczywiście z białą izolacją. Są to tzw. przewody koncentryczne satelitarne, porządne. Prosze Pana, Proszę Powiedzieć, gdzie kupić przewody koncentryczne (antenowe) w ciemnej izolacji, takie, jak Pan poleca zastosować. Proszę o link i o konkretną nazwę tego przewodu koncentrycznego. Bardzo Proszę. Chodzi mi o "porządny kabel koncentryczny do anten UKF-FM i TV jak najbardziej odporny na promieniowanie UV Słońca i warunki atmosferyczne (do zastosowania na zewnątrz do anten RTV);
    - Puszki antenowe w obu antenach mają otwory odkraplających wilgoć w odpowiednich miejscach od spodu puszek antenowych. Anteny te zakupiłem w polecanej przez Państwa firmie Dipol;
    - "(....)zewnętrzne źródło promieniowania uaktywniające się w niskich temperaturach np. pseudoprzedwzmacniacz w "antenie ze wzmacniaczem" u sąsiada (nawet 1km dalej, choć zazwyczaj w odl. <100...200m)(...)" - tu muszę Panu, jak i innym Użytkownikom tego Forum przynać 100% rację, bo niemalże prawie wszyscy moi dalsi i bliżsi sąsiedzi używają pseudoanten siatkowych z pseudoprzedwzmacniaczami o bardzo dużym wzmocnieniu (nieraz ponad 30dB), twierdząc głupotę fizyczno-elektroniczną, że te anteny mogą wszystko i nadają się do wszystkiego i odbierają najlepiej, a przy tym są małych rozmiarów i nie zajmują wiele miejsca - a wiadomo, "jak coś jest do wszystkiego to jest do ...."
    - "(...) zewnętrzne źródło promieniowania zakłóceń uaktywniające się pod wpływem niskiej temperatury np. umieszczony u kogoś na strychu lub na maszcie Acces Point(...)" - tak sam mam AP'ka od Internetu radiowego. Wisi on na strychu. Fukcjonuje OK. Jest jak powiedziała firma, - z której mam Internet radiowy - jest on produkcji porządnej firmy, jednakże zasilacz do niego jest on na pewno impulsowy, bo to sprawdzałem, a ponadto odległość między AP'kiem zawieszonym na strychu około 50 100 cm pod dachem podłączonym do anteny od Internetu a 2,4 GHz zamocowanej na innym kominie i oddzielnym maszcie około 120 cm od dachu domu, wcelowanej dokładnie w stację bazową Usługodawcy Internetowego skąd mam Internet - wynosi ponad 4 metry (mierzyłem to kiedyś z pomocą drugiej osoby rozsuwaną miarką o długości do 7 metrów). Jest to odległość pomiędzy kominami - tym kominem z antenami Yagi na UKF, co jest przedstawiony na zdjęciu, a tym o którym teraz wspomniałem (tym co wisi na nim antena na 2,4 GHz).

    Oto fotka tego masztu, gdzie wisi antena na 2,4 GHz, na który wiszą również dwie anteny Yagi-Uda do odbioru sygnałów TV (antena na III Pasmo i druga antena na IV-V Pasmo).
    Przy okazji Proszę też o skomentowanie rónież wszelkiej poprawności wszelkiego rodzaju dotyczącej tego masztu i anten na nim założonych.
    W antenach TV zawieszonych na tym maszcie nie ma również żadnych przedwzmacniaczy, w puszkach ich są tylko i wyłącznie symetryzatory na odpowiednie pasma TV.

    Przepraszam za nieco krzywo, a nie pod kątem prostym zrobione zdjęcie, ale to tylko zdjęcie. W rzeczywistości oba nmaszty są wypoziomowane poziomicą i mocno dokręcone do środka komina odpowiednio mocnymi śróbami.

    Oto link do zdjęcia drugiego masztu z antenami. Anteny TV + antena na 2,4 GHz. Obie anteny TV przedstawione na poniższym zdjęciu (linku) są nakierowane i wcelowane w RTCN Łaazy/Raszyn i obie te anteny bez względu na pogodę i panujące na dworze warunki pracują bardzo dobrze i energooszczędnie (z samymi symetryzatorami). Obraz i dźwięk wszystkich stacji TV "łapanych" przez nie jest idealny i bez odbić. Delikatne odbicia są tylko na k.11 TVP1 VHF ale to akurat "przykra norma" praktycznie u wszystkich odbierających sygnał TVP1 na k.11 z Łazy/Raszyn. Sam osobiście się tym nie przejmuje, bo odbieram i korzystam z nieco-niewiela zaszumionego nadajnika TVP1 z PKiN pracującego na k.10 pasma III w skali 4/6 z czytelnym całym teletekstem i bez odbić. Kąt między PKiN a Łazami jest to około 20 stopni (dla mojego miejsca zamieszkania), więc kont ten zawiera się w "widzeniu" anteny Yagi-Uda na k.10-12 pasma III preodukcji Polkat-u Wojcieszów, której używam do odbioru TVP1. Antena na UHF jest zakupiona w Dipolu i została satworzona jeszcze specjalnie dla odbioru UHF-u w znacznych odległościach od nadajnika bez przedwzmacniacza i się sprawdza bardzo dobrze. Anteny nie są połączone zwrotnicą, ponieważ po jej zastosowaniu o dziwo było jeszcze gorzej - mnóstwo delikatnych odbić na całym ekranie na wszysatkich stacjach TV. Dziwnre, ale prawdziwe, sprawdzałem. A bez zastosowania wzrotnicy jest OK i bez żadnych odbić.
    Anteny te są połączone z odbiornikiem TV oddzielnymi przewodami koncentrycznymi tzw. satelitarnymi i w zależności, z której anteny aktualnie korzystam, co oglądam czy TVP1 czy stacje z UHF, to wtedy w gnieździe antenowym TV "ląduje" przewód koncentryczny zakończony symetryzatorem na odpowiednie pasmo podpięty do odpowiedniej anteny TV na maszcie. I jest na prawdę idealnie, z czego się bardzo cieszę.

    https://obrazki.elektroda.pl/56_1228610027.jpg


    Jeszcze raz Dziękuję za cenne Pana uwagi.

    Pozdrawiam.
    Póki co to na razie wszystko.

    Oczywiście w dalszym ciągu czekam na Państwa Dalsze Uwagi, Porady i Odpowiedzi na powyższy temat.

    Pozdrawiam Państwa.
    Adam
  • #8
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Mocowanie pierwszej anteny (najlepiej żeby była to jedna z tych od UKF-u), wystarczy wykonać już w odległości około 2,5 metra od dachu, następnie 1,5 metra wyżej kolejny UKF (pol.V) i zgodnie z zasadą od najniższego pasma do najwyższego, na szczycie ATX-91 ---> czyli UHF.

    Tak z ciekawości; te fidery anten UKF są razem połączone przy odbiorniku? Wyobrażam sobie że podłączane sa na zmianę...
  • Helpful post
    #9
    kondensator
    Level 36  
    Krzysztof L. wrote:
    Mocowanie pierwszej anteny (najlepiej żeby była to jedna z tych od UKF-u), wystarczy wykonać już w odległości około 2,5 metra od dachu, następnie 1,5 metra wyżej kolejny UKF (pol.V) i zgodnie z zasadą od najniższego pasma do najwyższego, na szczycie ATX-91 ---> czyli UHF.
    Taka zasada często jest słuszna z powodów mechanicznych (anteny na mniejsze częstotliwości są zwykle większe, cięższe i dłuższe) ale nie koniecznie jest słuszna dla w.cz. : antena zachowuje się poprawnie w wolnej przestrzeni za która uznaje się > 4 długości fali od podłoża i przy braku obecności innych obiektów (anten też) w pobliżu. 4 długości fali to dla 470MHz ok. 2.5m, dla 200MHz to już 6m, a dla 100MHz to 12 metrów !. Oczywiście prawidłowe odległości są zazwyczaj nierealne do uzyskania <400MHz, ale odległości liczone w ułamkach długości fali bardzo zmieniają parametry anten...
    Anteny UHF mocuje się najczęściej najwyżej z innych powodów: drzewa, budynki itd. mniej przeszkadzają w pasmach VHF niż na UHF, anteny UHF są zazwyczaj lżejsze niż VHF, wreszcie anteny UHF duże mocuje się w środku ciężkości z podpórką aby nie tylko "nie zwiędły", ale aby maszt i uchwyt nie zmieniał parametrów i charakterystyki anteny. Jeśli potrzeba więcej niż jednej anteny UHF, potrzeba użyć wysięgnika bocznego zagiętego "L"; wysięgnik taki jest też potrzebny gdy szczyt masztu jest już zajęty np. anteną dookólną np. na CB.
    Typowo stosuje się więc maszt RTV 6m na komplet anten: min. 2m od dachu antena VHF III, 1.5m wyżej antena UKF, 1.5m wyżej antena UHF.
    Przy tej długości i średnicy 50mm może to być zwykle maszy bez odciągów, o ile punkty mocowania są >1.5 od siebie, maszt jest lekki i mocny np. składany 2x3m AFS stalowy, aluminiowy. Przy cieńszych masztach, małej wysokości mocowań, ciągnących w bok lub dużych antenach - potrzebne są odciągi. Z różnych przyczyn mogą być potrzebne wyższe maszty (odległość, przeszkody). Na 6m maszt RTV zmieści się często jeszcze "na upartego" mała antena do WLL, WLAN itp.

    Odnośnie foto z antenami TV (Adek1000)
    - wygląda że anteny są odizolowane od masztu !!! (celowo !!! jakieś tworzywo?), maszt nieuziemiony !
    - antena na k. 10...12 jest źle zmontowana: reflektor jest za blisko wibratora - odwrotnie założony wspornik "T"). Wprawdzie antena ta jest mało krytyczna, ale... bez przesady. Ułożenie kabla ułatwia ściekanie wody go puszki. Nie jest też wykorzystana rekulacja kąta elewacji - uniesienie w górę przodu anteny zmniejszy ilość odbić sygnału od ziemi/budynków (i zakłóceń z tych budynków) a sygnał użyteczny zmniejszy b. mało (zwł. w antenach o małym zysku a więc szerokich wiązkach). Za długie śruby (przynajmniej ta jedna co widać) przy wsporniku reflektorów "T" - wprawdzie na VHF można to zaniedbać, ale już przy UHF jest to niedopuszczalne.
    - antena na k. 21...60 (?) : widoczna wada fabryczna - "oszczędność" : podpórka i mocowanie do masztu jest za blisko direktorów, powinno być odsunięte min. 20cm, aby koniec masztu nie był bliżej niż 16cm od anteny. Regulacja kąta elewacji też nie użyta... bo tu jej brak (wiem kto to produkuje i... nie będę tu pisał). Można jednak to przerobić (i ustawić na stałe kąt ok. 5 stopni w górę) albo... zamienić mocowania obu anten !- obie mają nośniki 15x15mm, w antenie VHF krótkiej mocowanej z tyłu można lekko podgiąć nośnik na stałe (na tyle ile można) aby "mniej patrzyła w glebę".
    - brak uziemienia anten i sieci masy może być przyczyną nie tylko uszkodzeń sprzętu ale i zakłóceń.
    - brak zabezpieczenia antykorozyjnego - anteny bardzo krótko będą "nowe", a z zakłóceniami można się spotkać szybciej...

    Podkładki Cu-Al mówisz że są... To się chwali (w instalacjach nie swoich spotykałem czasem, ale często założone odwrotnie ! -podwójne ogniwo...).
    Aby nie było problemów z miedzią "luzem" i końcówką widełkową w obecności nieuniknionej wilgoci stosuję m.in. własne symetryzatory z podkładkami Cu-Al przylutowanymi do druku i bezindukcyjnie wlutowanym na stałe dobrym przewodem koncentrycznym o określonej przedtem długości. Kwasoodporne podkładki i nakrętki dokręcają symetryzator do uprzednio wygładzonych zacisków wibratora, zaś niewielkie nierównoległości zacisków kompensuje specjalnie wyprofilowany kształt laminatu płytki symetryzatora ułatwiający przyleganie zacisków. Tyle mogę napisać.
  • #10
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam.

    Dziękuję Bardzo za cenne Państwa Uwagi, np. Kolegi "Kondensator".
    Sądzę, że teraz to nie, bo mam za dużo innych obowiązków i jest ponadto za zimno na dworzu i są za krótkie dni, ale na pewno latem poprawię i postaram się zapobiec w swojej instalacji antenowej takim, jak i podobnym zakłóceniom.

    Serdecznie Państwa Pozdrawiam.
    Jeśli ktoś z Państwa ma jeszcze jakieś Swoje Opinie i Zdania na ów RTemat, to Zapraszam do dalszej dyskusji w tym Temacie.

    Pozdrawiam Państwa Bardzo Serdecznie.

    Adam
  • #11
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Przepraszam bardzo panie ADEK1000, ale nie odpowiedział pan na moje pytanie:
    Quote:
    Tak z ciekawości; te fidery anten UKF są razem połączone przy odbiorniku?


    Oczekuje pan odpowiedzi i dalszej dyskusji, ale raczej nie do końca stara się pan zrozumieć pytania pomocnicze udzielających pomoc...

    fider = kabel koncentryczny tzw. satelitarny.
  • #12
    ADEK1000
    Level 24  
    Krzysztof L. wrote:
    Przepraszam bardzo panie ADEK1000, ale nie odpowiedział pan na moje pytanie:
    Quote:
    Tak z ciekawości; te fidery anten UKF są razem połączone przy odbiorniku?


    Oczekuje pan odpowiedzi i dalszej dyskusji, ale raczej nie do końca stara się pan zrozumieć pytania pomocnicze udzielających pomoc...

    fider = kabel koncentryczny tzw. satelitarny.


    Witam.
    Racja, zapomniałem odpowiedzieć.
    Więc kable koncentryczne z obu anten są włączone w dwa osobne gniazda antenowe w tunerze radiowym. Tuner ma dwa gniazda antenowe w głowicy. Gniazdo A do jednej anteny i gniazdo B dla drugiej anteny.
    Tylko przełącznikiem (przyciskiem) na przodzie tunera wybiera się czy chce się aktualnie odbierać sygnały z anteny podłączonej do gniazda A, czy B.

    Pozdrawiam.
    Adam
  • #13
    Krzysztof L.
    Level 34  
    Dziękuję. Przynajmniej ta sprawa jest dobrze rozwiązana.

    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #14
    kotuniunia
    Level 29  
    By upewnić o czym mowa.U mnie w mieście istniała linia 15kV. po jej zdemontowaniu zakłócenie znikło,zasilanie poszło kablem w ziemi.Zakłócenie istniało w takim okresie jak i u pana.Warto zauważyć iż jedna elektrownia w Polsce pracuje na straty, min. straty z upływu(są jeszcze inne). A jak wygląda bruzda wypalona w izolatorze (na wskutek niskiej emisji i innych zanieczyszczeń atm. oraz wilgoci), to można pooglądać na złomowisku przy ZE.
  • #15
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam Państwa.

    Problem znów się pojawił wczoraj wieczorem, ale.... już byłem mondrzejszy o Państwa porady m.in. z Tego Tematu, jak i z identycznego Tematu zamieszczonego na Elektroda.pl.
    Dziś rano wszedłem na dach, i niewiele myśląc przekierowałem antenę 3.elementową z kierunku północny-wschód (z kierunku na Białystok/Krynice) na kierunek poludniowo wschodni z lekkim odchyłem na południe, na Warszawę (na PKiN) pozostawiając ocxzywiście dalej tę samą 3.elementową Yagę w tej samej polaryzacji V (pionowej). Anteny 5.element. nie ruszałem, "wisi" jak "wisiała" na maszcie wcelowana na Sierpc/Rachocin.
    Skutkiem moich powyższych roszad jest wyczyszczenie stereo (jest super czyste na 99,9 % stacji z Warszawy i Łaz). Na Radiu Kampus 97,10 MHz stereo jest tylko w dzień lekko szumiące, zaś nocą jest czyste, ale to już pewnie kwestia propagacji i mocy nadajnika, choć np Tok-FM nadawany na 97,70 MHz z podajrze tę samą mocą co Radio Kampus odbiera czysto w stereo i z RDS-em oczywiście czysto cały czas. (Obserwuje od okolo 9.00, gdy już przestawiłem antenę 3.elem. "przodem na PKiN". Oby było tak dalej.
    Natomiast Radio Hobby nadawane z mocą 50W z oddalonego o ok. 20km Legionowa mimo zbieżnego +-5 stopni kierunku ode mnie do Warszawy jest jeszcze gorsze niż było, jak sygnał tego Radia leciał bokiem do anteny, bo na 89,30 MHz jest znacznie czystszy (szumiące stereo, czyste mono RMF FM z Lublina z przerywającym RDS-em, ale to pewnie propagacja. :-)
    Ponadto w tej chwili w czystym stereo odbieram m.in. Famę Tomaszów (bokiem anteny) i of cours Kielce/Święty Krzyż na 88,2 MHz; 106,5MHz; 105,3MHz i 107,20 MHz. Oczywiście to też propagacja, a nie odbiór stały (nie w takim stopniu).

    Dziękuję za Państwa Wszystkie Porady i Odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Adam
  • #16
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam.

    Nazywam się Adam.
    Mieszkam w Nowym Modlinie w powiecie nowodworskim, około 20 km "po drodze" od Legionowa.

    Ostatnio w Legionowie na 89,4 MHz uruchomiono nową stację radiową Radio Hobby, w tym momencie mam odbiór czyste mono (bo trwa propagacja), antena to 3.elem. Yaga zawieszona w pol. V w kierunku na PKiN (ode mnie kierunek na Legionowo jest niemalże zbieżny z kierunkiem na PKiN).
    Chciałbym Państwa Poprosić o Porady jak odebrać najhchetniej w stereo czystym i niezakłóconym ani przez RMF FM z Lublina na 89,3 MHz ani przez Radio Maryja na 89,5 z Węgrowa - niestety i Radio RMF FM i Radio Maryja nadające na sąsiednich do 89,4 MHz częstotliwościach mają silniejsze moce ERP, czego efektem jest zwykle, głównie popołudniami i nocą mieszanka (szybka zmiana) pływanie sygnalów na 89,4 MHz (często zamiast Radia Hobby "wpada" na tę częstotl. RMF FM z Lublina, który nadaje na 89,3 MHz i ma znacznie silnbiejszy nadajnik 60 kW ERP, nadaje też z tą samą polaryzacją :-/).

    Sytuacja jest tym bardziej utrudniona, że w moim przypadku kierunek zwłaszcza na Lublin jest praktycznie identyczny jak na Legionowo i PKiN w Warszawie.

    Proszę o jakieś sugestie.

    Zależy mi na tym Radiu, bo moim zdaniem Radio to jest bardzo fajne (muzyka w nim) i poza tym prawie miejscowe.

    W samochodzie, na samochodowym radiu (auto to Polonez) to radio OK odbiera (bez zaników sygnału) dopiero od linii lokalnego BTS-a Orange w miejscowości Skierdy w powiecie nowodworskim. Jest to jak się jedzie samochodem do miejscowości Jabłonna i dalej do Legionowa od strony Nowego Dworu Maz. Jest to około 7 km ode mnie (ta miejscowość Skierdy).

    Ja mieszkam w Nowym Modlinie.

    Antena to Yagi 3.elem. skierowana na PKiN (w zbieżnym kierunku do Legionowa) zaeieszona ok. 1,5 metra od dachu; około 11 metrów nad ziemią.

    Gdy mierzyłem tak na ucho sygnał tego Radia na radiomagnetofonie z CD Philipsa z antenką teleskopową dookulną w niektórych miejscach podwórka sygnał jest prawie czyste mono, ale niekiedy zanika.
    Mierzyłem to chodząc z radiomagnet. po podwórku. Radiomagn. zasiulany był bateriami. Było to wczoraj w dzień.

    Chciałbym to Radio Hobby odbierać przy pomocy w/w anteny Yagi kierunkowej, umiejscowionej na maszcie nad dachewm domu ok. 11,5 metra nad ziemią, która obecnie jest już podłączona do tunera radiowego Pioneer z RDS-em kablem koncentrycznym tzw. satelitarnym, czyli dość dobrej jakości.

    Proszę o Porady.

    Przedwzmacniacz w puszce antenowej nie wchodzi w grę, bo nie chcę przesterować sobie innych sygnałów radiowych (stacji radiowych w tunerze) np. z Warszawy, Łazów i Pruszkowa (RMF na 91,0 MHz)

    Acha, moc w kW ERP Radia Hobby na 89,4 MHz wg RadioPolska.pl to 0,05 kW ERP, a więc małutko, tynmczasem moc zakłócającego w tym wypadku RMF FM z Lublina na 89,3 MHz to wg wykazu na RadioPolska.pl to aż 60 kW ERP, zaś moc zakłócającego w tym przypadku częst. Radia Hobby Radia Maryja nadającego na 89,5 MHz z Węgrowa to wg wykazu RadioPolska.pl 0,5 kW ERP.
    Wszystkie 3. wyżej wymienione stacje radiowe nadające swój sygnał odpowiednio na 89,3 MHz z Lublina; 89,4 MHz z Legionowa i 89,5 MHz używają polaryzacji V.

    Proszę o Porady Państwa w tej kwestii.
    Pozdrawiam.
    Czekam.

    Adam

    Dodano po 2 [godziny] 52 [minuty]:

    Witam Ponownie.

    Bardzo Proszę o Państwa Odpowiedzi na temat Radia Hobby.
    Z niecierpliwością w dalszym ciągu Czekam na Nie.

    Pozdrawiam.
    Adam
  • #17
    kotuniunia
    Level 29  
    Popróbuj jeszcze na jakichś innych odbiornikach, ale przy takim zagęszczeniu stacji i przy takiej samej polaryzacji to cienko to widzę,jeszcze kierunek ten sam i różnica mocy nadajników(niekorzystna dla ciebie z uwagi na tą stację).Nie wiem czy znajdziesz tak selektywny odbiornik by odbiór był "normalny" z powodu wyżej wymienionych war.Moim zdaniem przy tej różnicy częstotliwości(100kHz) to w twoim przypadku nici z odbioru na normalnym sprzęcie.Widocznie za mało miejsca w eterze bo podobna sytuacja ma miejsce w innych częściach kraju gdzie słabsze stacje(np.Złote Przeboje) są zakłócane przez mocniejsze.
  • Helpful post
    #18
    kondensator
    Level 36  
    Może lepiej być nawet z anteną 1 elementową, ale wyżej umieszczoną i koniecznie z radiem mającym węższe niż "zwykłe" filtry p.cz. (niezależnie jaka antena)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3673601#3673601
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic949103.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1027983.html
    Pułapki wejściowe na za silne stacje raczej nie będą potrzebne, ale bez pomiarów trudno z góry na 100% powiedzieć (potrzebne pułapki bardzo selektywne - nie będą małe ani bardzo tanie).
    Tak czy owak aby zwiększyć odstęp sygnału pożądanego do szumu i zakłóceń, wypadałoby najpierw usunąć źródła tych zakłóceń...
  • #19
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam,

    Przepraszam, że odświeżam tak stary temat, ale zakłócenia dalej są, a mało tego, są i się one nasiliły z biegiem lat.

    O zakłóceniach i obecnym stadium zakłóceń można poczytać tu:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2243270.html

    oraz tu:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2215866.html

    Uprzejmie Proszę o dalsze odp. w tym i w tych zalinkowanych tematach.

    Pozdrawiam,

    -Adam-
  • #21
    ADEK1000
    Level 24  
    kotuniunia wrote:
    A maszt masz uziemiony? Czasami niewiele trzeba. Czy czasami tego AP-ka tam jeszcze nie masz? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1042528.html
    Jak tak to się nie dziwię że zakłócenia są. A może jakieś inne AP sąsiadów daje ci tak popalić.


    Możliwe to z typ AP-kiem. Ja osobiście mam tylko Internet z TP, żadnej radiówki po 2,4 GHz ani po 5,6 GHz, sama Neostrada po linii TP.

    A czy AP-ek może aż tak siać, że pracuje na 2,4 GHz lub 5,6 GHz a sieje od 48 MHz do 230 MHz, przecież to kolosalnie inne długości fal.

    Proszę o Odp.
  • Helpful post
    #22
    kotuniunia
    Level 29  
    Też miałem podobny problem.Łącze bezprzewodowe siało niemiłośiernie ale wówczas jeszcze o tym nie wiedziałem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic985939.html
    Problem rozwiązałem odsuwając ant ok 20m od żródła zakłoceń,bo było na tyle małe że się dało, bo ruter zamontowany był wewnątrz. A jak to się ma w twoim przypadku to trudno powiedzieć.
  • #23
    ADEK1000
    Level 24  
    Godz. około 17.00 brum znikł, charczenie mono i stereo też. Do tej pory jest OK, czysto. Zakłóceń brak, a jest godz. 23:30. Wieczorem latarnie się nie paliły na ulicy, teraz już się palą, w dzień przez 3 godz. nie było energii elektr., która teraz już jest Pożyjemy i Zobaczymy co i jak będzie dalej. Interweniowałem w tej sprawie w ubiegłym tygodniu w Urzędzie Gminy i może to pomogło (już). Oby już nigdy nie powróciły te brumiące zakłócenia.