Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja, uziemienie i zabezpieczenie instalacji w domu

wowka 05 Gru 2008 19:09 8569 14
  • #1 05 Gru 2008 19:09
    wowka
    Poziom 28  

Planuje zmodernizowac a raczej zbudować instalacje uziemiająca w domu, a dokladnie chodzi o to aby uziemic instalacje wodna wykonana calkowicie z rur miedzianych

Rysunek przedstawia instalacje wodna i elektryczna w moim domu, instalacjaelektryczna nad różową kreska jest narysowana "z grubsza", w rzeczywistosci jest bardziej rozbudowana, jednak gniazda sa bez kolkow zabezpieczajacych tzw"bolcow"
    Dodam ze istalacja jest wykonana dwurzewodowo - tylko L i N - brak przewodu PE !

Rusunek POD różową kreska jest wykonany tak jak jest to w rzeczywistosci

Kuchenka gazowa oraz zmywarka jest zerowana, natomiast piec CO nie - tak jak jest na rysunku

Na podworku mam studnie do ktorej jest poprowadzona rura stalowa o dlugosci okolo 15-20m kiedys byla uzywana jako rura ssaca do hydroforu, obecnie nieuzywana

Planuje uzyc jej jako uziemienia, laczac ja kablem z rura wodna, pozatym cala instalacja wodna w domu jest wykonana z rur miedzianych.

Problem jest nastepujacy:

Jesli polacze rury tak jak napisalem wczesniej istnieje niebezpieczenstwo, ze w przypadku upalenia przewodu N np przy transformatorze, reszta wioski (mieszkam na wiosce) bedzie miala zerowanie-(nie wiem czy dobrze to okreslilem ale chyba wiadomo o co chodzi) przez moja instalacje a dokladniej droga ktora zaznaczylem na rusunku
    jasnoczerwona linia, co jest niedopuszczalne i dlatego musze rozdzielic instalacje wodna od przewodu Neutralnego instalacji elektrycznej.

Najbardziej rozsadnym rozwiazaniem wydaje mi sie usuniecie zerowania w gniazdach 1,2,3 najlepiej poprzez calkowite usuniecie "bolcow" z gniazd, a wtedy przewod neutralny oraz instalacja wodna nie beda ze soba polaczone w zadnym punkcie, jednoczesnie piec bedzie uziemiony przez rury wodne a kuchenka przez rure gazowa piec - kuchenka. Ale to tylko teoretycznie bo w praktyce zamierzam polaczyc kablem kuchenke oraz zmywarke z rurami wodnymi zeby rura gazowa nie byla glownym uziemieniem kuchenki

Dodam ze instalacja elektryczna jest pociagnieta na slupach, w calej wiosce wymieniana byla dwa lata temu jednak niewiem w jakim standatdzie jest ona wykonana. Podejrzewam ze przewod N jest
    uziemiony na slupie jednak to tylko podejrzenie wiec traktujmy to dla bezpieczenstwa tak jakby nigdzie nie byl uziemiony (przypadek upalenia)

Pytanie jest takie jak w najskuteczniejszy sposob zabezpieczyc instalacje, tak ze w przypadku niekontrolowanego polaczenia instalacji wodnej uziemionej z przewodem Neutralnym oraz w tym samym czasie upalenia N na slupie, reszta domow nie miala zerowania poprzez
    moja instalacje elektryczna czyli przewod neutralny-rury wodne- rura do studni.

Powyzszy przypadek jest oczywiscie najczarniejszym scenariuszem ale nie mozna go lekcewazyc

Dodam ze mam juz pewne koncepcje ale narazie niechcial bym ich opisywac i czekam na wasze rozwiazania

Zmiana instalacji i gniazdek nie wchodzi w gre bo wszystko jest zamurowane wiec polozenie 3 zylowego kabla (T N i PE) do gniazek odpada.

Modernizacja, uziemienie i zabezpieczenie instalacji w domu[/url]

3 14
  • #2 05 Gru 2008 19:41
    bpj
    Poziom 12  

Nie rezygnuj z uziemienia przewodu N w instalacji elektrycznej. Przy upaleniu przewodu N przy transformatorze wytworzy się sztuczny punkt N po stronie odbiorców o takim potencjale, że w gniazdku możesz mieć napięcie znacznie przekraczające 230V, co pociągnie za sobą uszkodzenie urządzeń przyłączonych do instalacji (znam takie przypadki).

0
  • #3 05 Gru 2008 20:48
    jarek1538
    Poziom 12  

Kolego bardzo dobrze kombinujesz. Wykonaj jak najwięcej takich połączeń tzw. "połączeń wyrównawczych" Piec, rury ,kuchenka, lodówka i co tam jeszcze wszystkie metalowe obudowy do kupy do wspólnego punktu. Stworzysz w ten sposób sieć ochronną. Polecam zastosowanie w domu wyłącznika różnicowoprądowego.

1
  • #4 05 Gru 2008 21:05
    wowka
    Poziom 28  

bpj: pare lat temu zima pozrywaly sie druty na slupach, jakos tak ze wygladalo na to ze w gniazdku bylo napiecie miedzyfazowe - telewizor prawie poszedl z dymem - i to doslowie, cale szczescie ze cos zaczelo w nim strzelac (prawdopodobnie elektrolity) i sie mama obudzila. W srodku telewizora palil sie juz plomien i trzeba go bylo gasic dlatego teraz jestem wyczulony na bezpieczenstwo w sieci elektrycznej

jarek1538: roznicowke tez mam zamiar zastosowac, jak sie wezme za robote to prawdopodobniej odrazu roznicowke zaloze, ale jeszcze musze dobrze przemyslec na jakich obwodach ja dac

0
  • #5 05 Gru 2008 21:37
    voytalo
    Poziom 25  

proponuję dać różnicówki tylko na gniazdach, bez oświetlenia

0
  • #6 05 Gru 2008 22:01
    13alek
    Poziom 11  

witam spróbuje pomóc, nowa i nie tylko nowa sieć energetyczna posiada uziomy, co 500m na początku i na końcu obwodu, na odgałęzieniach dłuższych bodajże niż 100m, na słupach z zejściem kablowym ,więc prawdopodobieństwo że cała wioska będzie korzystać z twojego uziomu jest mała

Dodano po 8 [minuty]:

wykonanie uziomu oraz połączeń wyrównawczych ma na celu stworzenie jednego potencjału t.z jak pojawi się napięcie to wszędzie takie same i wtedy będziesz jak ptaszek na przewodzie pod napięciem ale ci nic nie będzie, w takim przypadku zabrania się zerowania urządzeń , istnieje zasada albo wszystkie gniazda i urządzenia zerowane albo uziemione

Dodano po 32 [sekundy]:

wykonanie uziomu oraz połączeń wyrównawczych ma na celu stworzenie jednego potencjału t.z jak pojawi się napięcie to wszędzie takie same i wtedy będziesz jak ptaszek na przewodzie pod napięciem ale ci nic nie będzie, w takim przypadku zabrania się zerowania urządzeń , istnieje zasada albo wszystkie gniazda i urządzenia zerowane albo uziemione

0
  • #7 06 Gru 2008 00:26
    michcio
    Specjalista elektryk

I w żadny, wypadku nie instaluj różnicówki jak tu ci niektórzy piszą... póki nie wymienisz instalacji na 3 żyłową.
    Nie wolno instalować RCD w instalacji dwuprzewodowej.
    Z resztą i tak ciągle by zrzucała,może nawet nie dała by rady się załączyć...

0
  • #8 06 Gru 2008 06:40
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

michcio napisał:
    I w żadny, wypadku nie instaluj różnicówki jak tu ci niektórzy piszą... póki nie wymienisz instalacji na 3 żyłową.
    Nie wolno instalować RCD w instalacji dwu przewodowej.

No nie tak całkowicie, bo jak instalacja dwudrutowa nie będzie miała gniazdek z bolcem, to będzie działać poprawnie, a tylko tam gdzie maja być gniazda z bolcem musi pociągnąć trzy drutowe kable.
    A jak się obawia problemów z uziemianiem wioski to niech założy dodatkowo przepięciówki.

1
  • #9 06 Gru 2008 10:47
    voytalo
    Poziom 25  

michcio napisał:
    Nie wolno instalować RCD w instalacji dwuprzewodowej.

michcio to chyba oczywiste że różnicówek nie stosuje się w sieci TN-C, tylko w TN-S. Nikt nikomu źle nie doradza;)

0
  • #10 06 Gru 2008 10:52
    michcio
    Specjalista elektryk

Przez poprzednie posty przewinęły się takie propozycje.
    Oczywiście jeśli gniazdka są bez bolca to RCD nie będzie zrzucać. Tylko, że urządzeń, które mają wtyk ze stykiem ochronnym nie wolno w żadnym wypadku podłączać do gniazda bez bolca!

A przepięciówki? A co one dadzą przy przerwie w PEN? Przecież służą do czego innego. Tym bardziej, że napięcie zapłonu takiego ogranicznika to coś koło 460-480 V, także nijak ma się to do napięcia przy przerwie PEN (max. 400V).

0
  • #11 06 Gru 2008 12:18
    wowka
    Poziom 28  

"Tylko, że urządzeń, które mają wtyk ze stykiem ochronnym nie wolno w żadnym wypadku podłączać do gniazda bez bolca!" - tylko ze teoria swoje a praktyka swoje, bo jak sa tylko gniazdka bez bolca to sie je i tak podlacza. No przyznac sie kto z was ma komputer podlaczony do gniazdka bez bolca ?

0
  • #12 06 Gru 2008 12:48
    michcio
    Specjalista elektryk

No niestety tak jest.
    Tylko później są posty na forum w stylu"Pomocy lodówka/pralka/mikrofala kopie!!!" albo "Poraził mnie komputer jak dotknąłem obudowy".
    Nie mówiąc o tym, że jak nie ma uziemienia to napięcie niebezpieczne dla życia pojawia się w zasięgu ręki.

No i jak się spotka takich "szpeców", którzy jak wtyczka nie pasuje to wyrywają bolec w gniazdku to głowa mała...

0
  • #13 08 Gru 2008 22:15
    wowka
    Poziom 28  

Wszystko dobrze ale nadal nikt nie odpowiedzial mi na pytanie jak najlepiej zabezpieczyc ta instalacje

0
  • #14 09 Gru 2008 19:22
    jarek1538
    Poziom 12  

"Tylko, że urządzeń, które mają wtyk ze stykiem ochronnym nie wolno w żadnym wypadku podłączać do gniazda bez bolca!" - tylko ze teoria swoje a praktyka swoje, bo jak sa tylko gniazdka bez bolca to sie je i tak podlacza. BRAWO Niestety takie jest życie Wielu rzeczy nie wolno robić, a mimo tego tak robimy. Robimy to nawet ze świadomością że tak jest. Zycie jest okrutne i zmusza nas do tego. Nie raz trzeba zrobić tak aby było dobrze i musimy odnaleźć jakiś kompromis. Wiele by tu polemizować i przytaczać przykładów. Nie miało to być jednak tematem mojego postu. Pytasz: jak najlepiej zabezpieczyc ta instalacje. Cóż mogę Ci doradzić ? Zrób tak jak radziłem Ci na początku. Jeżeli chcesz to wykonaj dodatkowe uziomy. Zainstaluj przepięciówki, do wyboru jest cała gama elektronicznych zabezpieczeń przed wzrostem napięcia zanikiem fazy. Możesz wstawić odpowiedniej mocy stycznik, który w przypadku przekroczenia kontrolowanych parametrów odłączy Cię od zasilania. Sposobów jest wiele ( w zależności od zasobności portfela ) Tylko czy to wszystko jest potrzebne? Ludzie którzy wymieniali instalację napowietrzną w Twojej miejscowości na pewno zrobili to dobrze, zastosowali najnowszy osprzęt i zabezpieczenia - zaufaj im. Im bardziej w temat tym więcej problemów.

0